Постанова № 44370830, 24.11.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2014
Номер справи
808/4895/14
Номер документу
44370830
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2014 року Справа № 808/4895/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Нечипуренка О.М., за участю секретаря Петрусь Д.К., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи

за позовною заявою: Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Запорізькій області

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Світанок"

про: застосування заходів реагування у сфері державного нагляду

ВСТАНОВИВ:

Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Запорізькій області звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Світанок" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду та заборонити останньому експлуатацію системи газопостачання.

14.10.2014 Запорізьким окружним адміністративним судом відкрито провадження у адміністративній справі №808/4895/14 та призначено до розгляду на 05.11.2014. Провадження у справі за клопотанням сторін було з4упинено до 24.11.2014.

24.11.2014 на адресу суду від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності. Відповідач, належним чином повідомлений про дату, місце та час судового розгляду до суду не прибув.

Згідно із ч.4 ст.122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З урахуванням приписів ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, справу розглянуто в порядку письмового провадження на підставі наявних матеріалів.

Розглянувши матеріали справи та документи, надані сторонами додатково, заслухавши представників сторін, суд вважає, позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав:

Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

При розгляді справи судом встановлено, що З 15.07.2014 р. по 17.07.2014 року відповідно до наказу територіального управління від 17 червня 2014 року № 247 посадовою особою територіального управління було проведено планову перевірку систем газопостачання Товариства з обмеженої відповідальністю "Світанок" (код ЄДРПОУ 24911410), що знаходиться за адресою: 72319, Запорізька область, м.Мелітополь, вул.Каховське шосе №1Б на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці.

Під час проведення перевірки було виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, яке створює загрозу життю та здоров'ю працюючих, а саме:

а) Допускається експлуатація системи газопостачання без проведення технічного обслуговування та ремонту газопроводів та газовикористувальних установок іа затвердженим графіком, що є порушенням п.4.6.9 Правил безпеки систем газопостачання України, затверджені наказом Держнаглядохоронпраці від 01.10.1997р. №254 (НИЛО! І 0.00- 1.20-98)( далі Правила);

Відповідно до вимог Правил: п.4.6.9 газопроводи і газовикористовувальні установки повинні проходити технічне обслуговування і поточний ремонт відповідно до затвердженого керівником підприємства графіка.

б) Допускається експлуатація газопроводів без перевірки їх технічного стану, що г порушенням п.4.3.4. Правила безпеки систем газопостачання України.

Відповідно до вимог Правил: п. 4.3.4 газопроводи, які експлуатуються, повинні бути під систематичним наглядом, підлягати перевіркам технічного стану, поточним і капітальним ремонтам.

в) Допускається експлуатація системи газопостачання без проведення технічного обслуговування та ремонту газопроводів і газовикористувальних установок, ревізій, налагодження та виявлення несправностей в кожній зміні з записами в експлуатаційному і агрегатному журналах, що є порушенням п.4.6.5. Правил безпеки систем газопостачання України.

Відповідно до вимог Правил:п.4.6.5 на окремі об'єкти газового господарства (котельню), а також в цілому на цех повинні вестися два журнали: агрегатний - з вказівками про виконані ремонти, ревізії, налагодження тощо і експлуатаційний - з вказівками виявлених несправностей в кожній зміні, в тому числі порушень цих Правил, а також заходів щодо усунення порушень і строків їх фактичного виконання.

г) Допускається експлуатація системи газопостачання без проведення контрольного огляду газового господарства підприємства, що є порушенням п.4.6.11 Правил безпеки систем газопостачання України.

Відповідно до вимог Правил п.4.6.11. Контрольний огляд газового господарства підприємства повинен провадитися не рідше 2 разів на рік.

д) Допускається експлуатація запірних пристроїв без проведення їм технічного обслуговування з записом в журнал стану запірних пристроїв, що є порушенням п.4.3.3. Правила безпеки систем газопостачання України.

Відповідно до вимог Правил п. 4.3.3. Встановлені на газопроводах запірна арматура і компенсатори повинні підлягати щорічному технічному обслуговуванню і за необхідності - ремонту. Відомості про заміну засувок, кранів, компенсаторні, а також виконані при капітальному ремонті роботи повинні заноситися до паспорта газопроводу, а про технічне обслуговування - до журналу стану запірної арматури та обслуговування компенсаторів згідно з формою, наведеною в Правилах технічної експлуатації.

е) Допускається експлуатація системи газопостачання без проведення перевірок спрацювання пристроїв захисту, блокування і сигналізації газовикористувальних установок, що є порушенням п.4.12.10.Правил безпеки систем газопостачання України.

Відповідно до вимог Правил П. 4.12.10 Перевірка спрацювання пристроїв захисту, блокування і сигналізації повинна проводитися в терміни, передбачені інструкціями заводів- виготовлювачів, але не рідше 1 разу на місяць.

є) Допускається експлуатація системи газопостачання без проведення технічного обслуговування вибухозахищеному обладнанню, що є порушенням п.4.11.6.Правил безпеки систем газопостачання України.

Відповідно до вимог Правил П. 4.11.6 Технічне обслуговування вибухозахищеного обладнання повинно проводитися не рідше одного разу на 6 місяців.

Відповідно до вимог статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" за результатами перевірки та у зв'язку з виявленням порушень вимог законодавства з охорони праці головним державним газотехнічним інспектором державної інспекції нагляду в гірничій промисловості, та на об'єктах підвищеної небезпеки Стрюковим Олександром Івановичем складено акт № 216/3 від 17.07.2014р., який підписано керівником організації, а також отримано примірник цього акта, про що свідчить його підпис.

Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, перш за все, на принципі пріоритету життя і здоров'я працівників, а також повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:

порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;

порушень вимог Кодексу України про надра;

відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки;

виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Враховуючи, що у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працівників Товариства з обмеженої відповідальністю "Світанок", є підстави для заборони Товариству з обмеженої відповідальністю "Світанок" експлуатації системи газопостачання (72319, Запорізька область, м.Мелітополь, вул.Каховське шосе №1Б.)

За приписами ч. 5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон) передбачено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Відповідно до п. 1.4 Положення визначено поняття "заборона виробництва" в розумінні законодавства про охорону праці - це зупинення виробництва суб'єкта господарювання (у тому числі експлуатації підприємства, виробничого об'єкта, окремого виробництва, робочого місця, будівлі, споруди, приміщення, машин і механізмів) шляхом видачі розпорядчого документа Держгірпромнагляду України (розпорядження).

Враховуючи те, що з 01.07.2013р. відповідно до вимог ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" заборона виробництва, виконання робіт здійснюється виключно за постановою адміністративного суду, територіальне управління звертається до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно із положеннями ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Кожна особа відповідно до ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

З урахуванням викладеного, та звертаючи увагу на те, що відповідачем не надано заперечень проти позову, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженої відповідальністю «Світанок», а саме: заборонити Товариству з обмеженої відповідальністю «Світанок» експлуатацію системи газопостачання. (72319, Запорізька область, м.Мелітополь, вул.Каховське шосе №1Б.)

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції

Суддя О.М. Нечипуренко