
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-ц/793/1279/15Головуючий по 1 інстанціїКатегорія : на ухвалу Шкреба В. В. Доповідач в апеляційній інстанції Подорога В. М.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2015 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоПодороги В. М.суддівДемченка В. А. , Василенко Л. І. при секретаріВолвенко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кам'янському районі Черкаської області на ухвалу Кам'янського районного суду Черкаської області від 16 квітня 2015 року у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Кам'янському районі Черкаської області до ОСОБА_6 про стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и л а :
У квітні 2014 року Управління Пенсійного фонду України в Кам'янському районі Черкаської області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_6 про стягнення заборгованості.
16 квітня 2015 року до Кам'янського районного суду Черкаської області надійшло клопотання відповідача ОСОБА_6 про закриття провадження по цивільній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Кам'янському районі Черкаської області до ОСОБА_6 про стягнення заборгованості, так як на його думку, справа має слухатись в порядку господарського судочинства, і по ній вже наявні судові рішення суду господарської юрисдикції.
Ухвалою Кам'янського районного суду Черкаської області від 16 квітня 2015 року клопотання ОСОБА_6 про закриття цивільної справи задоволено частково.
Закрито провадження у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Кам'янському районі Черкаської області до ОСОБА_6 про стягнення заборгованості як таке, що не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Не погоджуючись із ухвалою суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в Кам'янському районі Черкаської області оскаржило ухвалу в апеляційному порядку.
Вважає, що судом було допущено порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання, тому просило скасувати ухвалу Кам'янського районного суду Черкаської області від 16 квітня 2015 року і передати справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Судова колегія, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Закриваючи провадження у даній справі, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до покладених завдань і функцій, Пенсійний фонд України є суб'єктом владних повноважень у цій сфері правовідносин, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.
З такими висновками судді погоджується і судова колегія виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1 ст. 312 ЦПК України розглянувши скаргу на ухвалу суду першої інстанції, апеляційний суд відхиляє скаргу і залишає ухвалу без змін, якщо судом першої інстанції постановлено ухвалу з додержанням вимог закону.
З матеріалів справи вбачається, що01 квітня 2014 року Управління Пенсійного Фонду України в Кам'янському районі Черкаської області звернулося з вказаним позовом до громадянина ОСОБА_6 про стягнення 1713,39 грн. боргу(а.с.1).
Згідно наказу Господарського суду Черкаської області від 09 січня 2004 року у справі №09/4266 про примусове виконання рішення господарського суду Черкаської області від 23 грудня 2003 року стягнуто з приватного підприємця ОСОБА_6 на користь Управління Пенсійного Фонду України в Кам'янському районі, м. Кам'янка - 1709,87 грн. недоїмки зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, 3,25 грн. штрафних санкцій та 0,27 грн. пені.(а.с.6).
В порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин та інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства (ч.1 ст. 15 ЦПК України).
Відповідно п.1 ч.1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України (п.5 ч. 2 ст. 17 КАС України).
Як роз'яснив Пленум Вищого адміністративного суду України в п.16 постанови від 20.05.2013, № 8 "Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів" відповідно до частини першої статті 58 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-IV) Пенсійний фонд України є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Кошти Пенсійного фонду відповідно до статті 73 згаданого Закону використовуються на виплату пенсій, передбачених цим Законом, надання соціальних послуг, передбачених цим Законом, фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду, оплату послуг з виплати та доставки пенсій, формування резерву коштів Пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 1.1 розділу 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року N 8-2, управління Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Серед основних завдань управління, відповідно до пункту 2.1 згаданого Положення, зокрема, є: облік платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення; призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством; ефективне та цільове використання коштів Фонду, інших коштів, призначених для виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів, призначених для пенсійного забезпечення.
Як вбачається з пункту 2.2 цього Положення, управління відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, контролює дотримання платниками єдиного внеску вимог законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску надходження страхових внесків, єдиного внеску та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності нарахування та сплати страхових внесків, єдиного внеску, призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій (підпункт 5).
Отже, відповідно до покладених завдань і функцій, Пенсійний фонд України є суб'єктом владних повноважень у цій сфері правовідносин, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.
За таких обставин, колегія суддів, приходить до висновку, що даний спір є публічно-правовим, оскільки виник із публічно-правових відносин за участю суб'єкта владних повноважень, зокрема, органу виконавчої влади, який реалізував у цих відносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції щодо контролю надходження до фонду страхових внесків та інших платежів, а доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм процесуального права.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 312, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кам'янському районі Черкаської області - відхилити.
Ухвалу Кам'янського районного суду Черкаської області від 16 квітня 2015 року у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Кам'янському районі Черкаської області до ОСОБА_6 про стягнення заборгованості - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий :
Судді :