Постанова № 44346597, 22.05.2015, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2015
Номер справи
821/1269/15-а
Номер документу
44346597
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/1269/15-а Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Нижньосірогозького міжрайонного прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Іванівської районної державної адміністрації Херсонської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованої державної соціальної допомоги на дитину одинокій матері,

встановив:

Звернувшись до суду із позовом позивач посилається на те, що відповідач отримала надміру виплачену державну соціальну допомогу одинокій матері, яка рішенням Генічеського районного суду Херсонської області від 17.03.2014 р. позбавлена батьківських прав щодо її неповнолітньої дитини ОСОБА_2 Згідно розпорядження управління соціального захисту населення Іванівської районної державної адміністрації № 149 від 29.09.2014 р. виплата допомоги на дитину одинокій матері ОСОБА_1 припинена.

Просить суд стягнути з відповідача на користь Управління праці та соціального захисту населення Іванівської районної державної адміністрації Херсонської області надміру нараховану та виплачену державну соціальну допомогу на дитину одинокій матері в розмірі 2314,80 грн.

Прокурор та УСЗН Іванівської РДА надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач також у своєму листі просила справу розглянути без її участі.

Відповідно до ч. 4. ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Виходячи з вищевикладеного суд вважає за можливим розглядати справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 звернулася 17.09.1997 року до Управління праці та соціального захисту населення Іванівської районної державної адміністрації із заявою про призначення допомоги на дитину одинокій матері.

Згідно поданої заяви відповідачу, була призначена допомога одинокій матері відносно дитини ОСОБА_2.

В ході перевірки головним державним соціальним інспектором УСЗН Іванівської РДА достовірності поданих документів виявлено факт зайво виплаченої державної соціальної допомоги одинокій матері ОСОБА_1, яка рішенням Генічеського районного суду Херсонської області від 17.03.2014 року позбавлена батьківських прав щодо її неповнолітньої дитини ОСОБА_2

Згідно розпорядження управління соціального захисту населення Іванівської районної державної адміністрації № 149 від 29.09.2014 р. виплата допомоги на дитину одинокій матері ОСОБА_1 припинена.

Відповідачем не було вчасно подано відомості до УСЗН про необхідність припинення виплати коштів на отримання допомоги, всупереч вимогам законодавства, ОСОБА_1 отримала за квітень - вересень 2014 року 2314,80 грн.

Відповідно до довідки, складеної працівниками центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат м. Херсон від 28.08.2014 року, встановлено, що з квітня по вересень 2014 року управлінням соціального захисту населення Іванівської районної державної адміністрації ОСОБА_1 (особовий рахунок НОМЕР_2) нараховано та виплачено допомогу на дитину одинокій матері на загальну суму 2314,80 грн. В результаті несвоєчасного надання рішення Генічеського районного суду № 653/654/14-ц від 17.03.2014 р., про позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 утворилась переплата за вказаний період на суму 2314,80 грн.

Управлінням соціального захисту населення Іванівської РДА на адресу відповідача направлено 2 листи ( № 01-20/114 від 06.11.2014 та за № 01/20/7 від 02.02.2015 р.) з проханням добровільно повернути надміру виплачені бюджетні кошти на загальну суму 2314,80 грн. у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям, однак кошти сплачені не були.

Вирішуючи спір суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Статтею 18-4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначені умови, за яких виплата допомоги на дітей одиноким матерям припиняється або призупиняється, однією з таких умов є позбавлення отримувача допомоги батьківських прав.

Відповідно до ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Враховуючи те, що відповідач не повідомила УСЗН про рішення Генічеського районного суду від 17.03.2014 р., про позбавлення її батьківських прав, суд вважає, що ОСОБА_1 неправомірно отримала державну соціальну допомогу за квітень - вересень 2014 року у розмірі 2314,80 грн.

За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а відтак позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 19, 71, 158 - 167 КАС України, суд

постановив:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь управління праці та соціального захисту населення Іванівської районної державної адміністрації Херсонської області (код ЄДРПОУ 22738692) переплату державної соціальної допомоги у сумі 2314,80 грн. (дві тисячі триста чотирнадцять грн. 80 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Варняк С.О.

кат. 10.3.3