
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 травня 2015 р.м.ОдесаСправа № 522/621/15-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Єршова Л.С.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді -Кравченка К.В.,судді -Лук’янчук О.В.,судді -Градовський Ю.М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 17 лютого 2015 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
В січні 2015 року ОСОБА_4 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФ України в Приморському районі м. Одеси (надалі - УПФ, відповідач), у якому просить:
- визнати неправомірним дії щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 80% від суми місячної зарплати;
- визнати незаконним рішення про відмову у перерахунку пенсії;
- зобов'язати зробити перерахунок пенсії, виходячи з розміру призначеної пенсії - 90% від суми місячного заробітку, у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», з урахуванням поданої довідки прокуратури Одеської області від 10.07.2012 року №64 про новий посадовий оклад та загальний розмір місячної зарплати, та здійснити відповідні виплати.
В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що позивач з 13.09.1991 року по 30.12.2010 року працював в органах прокуратури Одеської області, та згідно наказу №1826-к від 29.12.2010 року був звільнений з посади начальника відділу нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням свободи громадян, прокуратури Одеської області на підставі ст.38 КЗпП України, у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Позивачу в листопаді 2003 року згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» було призначено пенсію за вислугу років незалежно від віку в розмірі 90% від суми його місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. В зв'язку з прийняттям КМ України постанови від 31.05.2012 року №505 було збільшення посадові оклади працівників прокуратури, що стало підставою для перерахунку уже призначеної пенсії. 06.08.2012 року позивач звернувся до УПФ із заявою про перерахунок пенсії, та необхідними документами, в тому числі з довідкою прокуратури Одеської області від 10.07.2012 року №64 про заробітну плату начальника відділу прокуратури Одеської області. Позивачу було проведено перерахунок пенсії, але в розмірі 80% від заробітної плати начальника відділу прокуратури Одеської області. Позивач вважає, такі дії УПФ протиправними та такими, що не відповідають діючому законодавству.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 17.02.2015 року позовні вимоги задоволено повністю.
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, УПФ подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати спірну постанову суду, та винести нову, якою в задоволені позовних вимог відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, та встановлено судом першої інстанції, що позивач з 03.11.2003 року перебував на обліку в УПФ України Біляївського району м. Білгород-Дністровський та Приморського району м. Одеси.
У зв'язку із звільненням із органів прокуратури 30.12.2010 року, позивачу була перерахована пенсія за вислугу років згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 90% від заробітку у розмірі 7040,02 грн., розрахована із заробітної плати - 7822,24грн. На час звільнення позивача його стаж роботи становив понад 39 років 10 місяців, у тому числі стаж роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури 19 років 3 місяця 19 днів.
Постановою КМ України від 31.05.2012 року №505 було збільшення посадові оклади працівників прокуратури, що стало підставою для перерахунку уже призначеної пенсії. В зв'язку з чим 06.08.2012 року позивач звернувся до УПФ із заявою про перерахунок пенсії, та довідкою прокуратури Одеської області від 10.07.2012 року №64 про заробітну плату начальника відділу прокуратури Одеської області, яка складала 10451,06 грн..
На підставі вказаної заяви позивачу було проведено перерахунок призначеної пенсії з врахуванням довідки прокуратури Одеської області від 10.07.2012 року №64, але в розмірі 80% від заробітної плати начальника відділу прокуратури Одеської області.
13.01.2015 року позивач звернувся до начальника УПФ із заявою, в якій просив надати інформацію про перерахунок пенсії та провести перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону №2663-111 від 12.07.2001 року.
14.01.2015 року за №7\Ж-11 позивач отримав відповідь начальника УПФ, у якій було зазначено, що з 01.10.2011 року Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» внесено зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких пенсії за вислугу років призначаються в розмірі 80% від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. А тому, позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.07.2012 року у відповідності з новою редакцією ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», яку обчислено із заробітку 10451,06 грн. та розмір якої з 01.07.2012 становить 8360,85 грн., тобто 10451,06 х 80%.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках від заробітної плати, яка діяла на момент призначення пенсії та не може застосовуватись норма, яка значно звужує обсяг прав пенсіонера при перерахунку його пенсії у порівнянні з обсягом прав, який існував на день призначення йому пенсії.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до частин 1, 2, 3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 09.08.2003 року, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 та 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60. Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, встановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії.
Положення цієї статті поширюється також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково - навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у низ стажу роботи, передбачених даною статтею.
На підставі Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року (який набрав чинності з 01.10.2011 року), ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» було викладено в наступній редакції:
«Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії».
Таким чином, з 01.10.2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).
Згідно ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отриманих працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 13 та 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін не зазнали.
Також колегія суддів вважає за не обхідне зазначити, що згідно зі ст.22 та ст.64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлено законами України (в тому числі Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Таки висновки колегії суддів відповідають правовій позиції викладеної в рішенні Верховного Суду України від 10.12.2013 року у справі №21-348а13.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що при перерахунку пенсії позивача УПФ діяло всупереч чинному законодавству.
На підставі вищевикладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скаргах доводи правильність висновків суду не спростовують.
За таких обставин, апеляційні скарги задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.195, ст.197, п.1 ч.1 ст.198, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ч.5 ст.254 КАС України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси - залишити без задоволення, постанову Приморського районного суду м. Одеси від 17 лютого 2015 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя:К.В. Кравченко Суддя: Суддя: О.В. Лук’янчук Ю.М. Градовський