Постанова № 4433451, 23.04.2009, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2009
Номер справи
2а-12676/09
Номер документу
4433451
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 квітня 2009 року Справа № 2а-12676/09

Категорія 6.14

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді   Качуріної Л.С.,

при секретарі   Лустіній Т.В.

в присутності сторін: прокурор - Ногіна О.М.

представник позивача - ОСОБА_1;

відповідача - не з'явився.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Прокурора міста Ровеньки Луганської області в інтересах держави в особі Територіального управління державної інспекції з енергозбереження по Луганській області до Державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі Відокремленого підрозділу „Шахта ім. М.В. Фрунзе” про стягнення підвищеної плати за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів , -

В С Т А Н О В И В:

18 грудня 2008 року до Луганського окружного адміністративного суду звернувся Прокурор міста Ровеньки Луганської області в інтересах держави в особі Територіального управління державної інспекції з енергозбереження по Луганській області до Державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі Відокремленого підрозділу „Шахта ім. М.В. Фрунзе” про стягнення підвищеної плати за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів.

Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області звернулося до прокуратури, оскільки не звільнено від сплати судового збору і звернення його самостійно потягне за собою витрати бюджетних коштів на сплату судового збору, до того ж такі витрати не передбачені кошторисом позивача.

Перевіркою, проведеною територіальним Управлінням Держаної інспекції з енергозбереження по Луганській області у ВП «Шахта ім. М.В. Фрунзе» ДП «Ровенькиантрацит» встановлено невиконання законодавчих актів з енергозбереження, що детально відображено у акті № 18 -12/175 комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів від 29 жовтня 2008р.

З метою усунення порушень, зазначених у акті №18-12/175 від 29.10.08р. територіальним Управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області 29.10.08 р. внесено припис , який містить сім пунктів, обов'язкових до виконання.

29 жовтня 2008р. начальником інспекції Держенергонагляду у Луганській області у відношенні ВП «Шахта ім. М.В. Фрунзе» ДП «Ровенькиантрацит»була винесена постанова №18-12/175-1 про накладання санкції за правопорушення законодавства про електроенергетику у розмірі 556 831,46. Зазначену суму необхідно було перерахувати в дохід Державного бюджету України на розрахунковий рахунок Управління Держказначейства в Луганській області протягом 30 днів з дня отримання постанови. Копії платіжних документів - направити до інспекції Держенергонагляду в Луганській області.

Постанова про накладення санкцій за правопорушення законодавства про електроенергетику у встановленому законодавством порядку не оскаржувалась. Копій платіжних документів, що підтверджують виконання постанови, до інспекції Держенергонагляду в Луганській області не надходило, що свідчить про несплату суми штрафу в Держбюджет.

Представник прокурора та представник позивача позовну заяву підтримали, просили задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, причини неявки суду не відомі.

Суд заслухавши пояснення сторін, вивчивши письмові матеріали справи та дослідивши докази, дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач - Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області звернулося до прокуратури, оскільки не звільнено від сплати судового збору і звернення його самостійно потягне за собою витрати бюджетних коштів на сплату судового збору, до того ж такі витрати не передбачені кошторисом позивача.

Згідно до акту перевірки № 18-12/175 дотримання законодавства про електроенергетику Відокремленим підрозділом „Шахта ім. М.В. Фрунзе” ДП «Ровенькиантрацит» встановлено нераціональне використання електроенергії по шахті із-за невиконання планових показників видобування вугілля та по причині недодержання технологічної дисципліни (незадовільний стан системи провітрювання шахт та не дотримання коефіцієнту потужності системи електропостачання).

За вказане порушення згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.1993 р. №699 та Постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.2000 р. № 1071 на ВП „Шахта ім. М.В. Фрунзе” ДП «Ровенькиантрацит» 29 жовтня 2008р. начальником інспекції Держенергонагляду у Луганській області у відношенні ВП «шахта ім. М.В. Фрунзе» ДП «Ровенькиантрацит»була винесена постанова №18-12/175-1 про накладання санкції за правопорушення законодавства про електроенергетику у розмірі 556831,46. Зазначену суму необхідно було перерахувати в дохід Державного бюджету України на розрахунковий рахунок Управління Держказначейства в Луганській області протягом 30 днів з дня отримання постанови. Копії платіжних документів - направити до інспекції Держенергонагляду в Луганській області.

Постанова про накладення санкцій за правопорушення законодавства про електроенергетику у встановленому законодавством порядку не оскаржувалась. Копій платіжних документів, що підтверджують виконання постанови, до інспекції Держенергонагляду в Луганській області не надходило, що свідчить про несплату суми штрафу в Держбюджет.

Відповідно до п.2 ст. 121 Конституції України на прокуратуру покладено обов'язки по представництву інтересів держави в суді у випадках, визначених законом. Згідно ч.2 ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" підставою представництва інтересів держави в суді є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб.

Статтею 5 Закону України «Про енергозбереження» від 1 липня 1994 року №74/94-ВР (далі Закон №74/94-ВР) визначено, що суб'єктами правового регулювання відносин у сфері енергозбереження є юридичні та фізичні особи, в результаті діяльності яких здійснюється проведення енергозберігаючої політики та заходів щодо енергозбереження в усіх галузях народного господарства - промисловості, транспорті, будівництві, сільському господарстві тощо, соціальній сфері та побуті, а також сфері міждержавного та міжнародного співробітництва.

Статтею 26 цього Закону визначено, що державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження, згідно з Порядком, встановленим кабінетом Міністрів України. Державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України, окремі споруди та інженерні об'єкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей.

Статтею 27 Закону України «Про енергозбереження» встановлено, що порушення законодавства про енергозбереження тягне за собою встановлену цим Законом, а також чинним законодавством України дисциплінарну, адміністративну або цивільну відповідальність. Пунктом «е» цієї статті передбачено, що відповідальність за порушення законодавства про енергозбереження несуть особи, винні у порушенні встановлених вимог енергозбереження під час проектування, будівництва, реконструкції, введення в дію, експлуатації підприємств, споруд, транспортних засобів та інших об'єктів.

Пунктом 3 Положення про Державну інспекцію з енергозбереження передбачено, що Державна інспекція з енергозбереження в межах своєї компетенції бере участь у реалізації державної політики та здійснює державний контроль у сфері енергозбереження. Здійснює у межах своєї компетенції контроль за додержанням норм законодавства у сфері енергозбереження, узагальнює практику його застосування та розробляє пропозиції щодо вдосконалення цього законодавства, виконує інші регулятивні та дозвільно-реєстраційні функції щодо фізичних та юридичних осіб, що випливають з покладених на Інспекцію завдань.

Пунктом 4 Положення про Державну інспекцію з енергозбереження встановлено, що Інспекція наділена правом складати протоколи, акти перевірок та видавати обов'язкові для виконання приписи стосовно усунення порушення норм законодавства у сфері енергозбереження під час видобування, виробництва, транспортування, зберігання та споживання паливно-енергетичних ресурсів.

Територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області утворено з метою приведення у відповідність до «Положення про Державну інспекцію з енергозбереження», затвердженого Постановою КМУ від 29 червня 2000 року №1039 та на підставі Положення, затвердженого наказом № 44 від 28.03.2007 року Державної інспекції з енергозбереження.

Законом України «Про джерела фінансування органів державної влади» від 30.06.1999 року визначено, що грошові стягнення за правопорушення в повному обсязі зараховуються до Державного бюджету України (п.2 ст.4). Тому ненадходження сум штрафів спричиняє шкоду держбюджету та інтересам держави.

Таким чином суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача підвищену плату за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у сумі 556 831, 46 грн., документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи і підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.

Відповідно до частини 2 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.94, 112, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Прокурора міста Ровеньки Луганської області в інтересах держави в особі Територіального управління державної інспекції з енергозбереження по Луганській області до Державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі Відокремленого підрозділу „Шахта ім. М.В. Фрунзе” про стягнення підвищеної плати за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Ровенькиантрацит» (94700 м. Ровеньки, вул. Комуністична, 6, код ЄДРПОУ 32320704, р/р 26008301230607 у АК ПІБ м. Ровеньки, МФО 304502) підвищену плату за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у сумі 556 831, 46 грн. (п'ятсот п'ятдесят шість тисяч вісімсот тридцять одна гривня сорок шість копійок) на користь держави (одержувач - Державний бюджет м. Ровеньки 21081200, р/р 3125202700059 , код ЗКПО 24046930, МФО 804013, банк одержувача ГУДК України у Луганській області).

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанову складено у повному обсязі та підписано 28 квітня 2009 року.

СУДДЯ