ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 травня 2015 р. Справа № 821/4692/14
Категорія: 8.2.3 Головуючий в 1 інстанції: Дубровна В.А.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Жука С.І. судді - Потапчука В.О. судді - Семенюка Г.В.при секретаріБерекет Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2015 року по справі за позовом Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області до Спільної виробничо-комерційної фірми "Діпаріс" про стягнення податкового боргу, -
встановиЛА:
Державна податкова інспекція у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі - позивач, ДПІ) звернулась до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Спільної виробничо-комерційної фірми "Діпаріс" (далі - відповідач, СВКФ "Діпаріс"), у якому просить стягнути податковий борг у загальній сумі 225925,76 грн. за рахунок коштів з рахунків у банках, що обслуговують платника податків, та за рахунок готівки.
Суд першої інстанції своєю постановою від 10 лютого 2015 року адміністративний позов задовольнив частково.
Стягнув з Спільної виробничо-комерційної фірми "Діпаріс" до Державного бюджету податковий борг у загальній сумі 60513,58 грн. (шістдесят тисяч п'ятсот тринадцять гривень 58 коп.), в тому числі по податку на додану вартість у сумі 60006,12 грн. та по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у сумі 507,46 грн., за рахунок коштів з рахунків у банках, що обслуговують платника податків, та за рахунок готівки.
В частині стягнення податкового боргу у загальній сумі 165412,18 грн., в тому числі по податку на додану вартість у сумі 162642,15 грн. та з інших зборів за забруднення навколишнього природного середовища до Фонду охорони навколишнього природного середовища у сумі 2770,03 грн. - відмовив.
Державна податкова інспекція у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги повністю.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги Державна податкова інспекція у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апелянта в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.
Відповідно до п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право, зокрема стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України (пп. 20.1.19) та звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (пп. 20.1.34).
Як вбачається з матеріалів справи предметом стягнення є загальна сума податкового боргу 225925,76 грн., яка станом на 10.11.2014 року обліковується за СВКФ "Діпаріс" та включає в собі податковий борг: по податку на додану вартість у сумі 222648,27 грн., в тому числі основний платіж у сумі 184986,00 грн., штрафні санкції у сумі 35078,15 грн., пеня у сумі 2584,12 грн.; по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентам із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, у сумі 507,46 грн., в тому числі пеня у сумі 507,46 грн.; по іншим зборам за забруднення навколишнього природного середовища до Фонду охорони навколишнього природного середовища у сумі 2770,03 грн., в тому числі основний платіж у сумі 1205,53 грн., штрафні санкції у сумі 1564,50 грн.
Щодо правомірності вимоги ДПІ про стягнення з СВКФ "Діпаріс" податкового боргу по податку на додану вартість у сумі 222648,27 грн., то слід зазначити наступне.
Як зазначається з наданого ДПІ до матеріалів справи розрахунку виникнення податкового боргу, то вказана заборгованість по податку на додану вартість у загальній сумі 222648,27 грн., включає : залишок несплати узгодженого грошового зобов'язання у сумі 162642,15 грн. згідно податкового повідомлення - рішення від 02.06.2009 року №0002582301/0 з урахуванням часткової сплати у сумі 38038,85 грн.; несплату самостійно узгодженого грошового зобов'язання у загальній сумі 57422,00 грн. згідно податкових декларацій за 2014 рік, а саме від 22.04.2014 року № 9022398953 на суму 593,00 грн., від 20.05.2014 року №9028885938 на суму 7332,00 грн., від 20.06.2014 року № 9035428210 на суму 9820,00 грн., від 20.08.2014 року № 9048513984 на суму 39677,00 грн.; несплачена пеня у сумі 2584,12 грн., нарахована за несвоєчасну сплату узгодженого грошового зобов'язання згідно пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України.
Відповідач, заперечуючи щодо стягнення залишку податкового боргу у сумі 162642,15 грн. за податковим повідомленням - рішенням від 02.06.2009 року №0002582301/0 вказав, що податковий орган пропустив строк звернення до суду з вказаною вимогою, оскільки нормами ПК України передбачено строк 1095 днів з дня виникнення податкового боргу, який, на думку відповідача сплинув у червні 2014 року.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі акту перевірки від 29.05.2009 року №1714/23-5/19233787 податковим органом було прийнято податкове повідомлення - рішення №000258231/0 від 02.06.2009 року про визначення грошового зобов'язання по податку на додану вартість у загальній сумі 291833,00 грн., в тому числі за основним платежем у розмірі 194555,00 грн. та за штрафними санкціями у розмірі 97278,00 грн.
Не погодившись з вказаним податковим повідомленням - рішенням СВКФ "Діпаріс" оскаржив його в судовому порядку. Так, Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 10.11.2009 року по справі №2а-10858/09/2170, яка набрала законної сили 31.05.2011 року згідно ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.04.2011 року, податкове повідомлення - рішення від 02.06.2009 року №0002582301/0 визнано недійсним в частині визначення податкового зобов'язання по податку на додану вартість за основним платежем у сумі 60768,00 грн. та за штрафними санкціями у сумі 30384,00 грн., в частині визначення грошового зобов'язання у загальній сумі 200681,00 грн., в тому числі за основним платежем у розмірі 133787,00 грн. та за штрафними санкціями у розмірі 66894,00 грн. - залишено в силі.
Відповідно до абз. 4 п. 56.18 ст. 56 ПК України, при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Враховуючи вищевикладене, вбачається, що з набранням законної сили постанови Херсонського окружного адміністративного суду від 10.11.2009 року по справі №2а-10858/09/2170, тобто з 01.06.2011 року грошове зобов'язання по податку на додану вартість у загальній сумі 200681,00 грн., визначене у податковому повідомленні - рішенні від 02.06.2009 року № 0002582301/0 набуло статусу узгодженого.
Відповідно до абз. 2 п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 102.4 ст.102 ПК України, у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.
З огляду на вищевказані приписи Податкового кодексу України, встановлено, що грошове зобов'язання по податку на додану вартість у загальній сумі 200681,00 грн. за податковим повідомленням - рішенням від 02.06.2009 року № 0002582301/0 набуло статусу податкового боргу після спливу 10 календарних днів, наступних за днем узгодження грошового зобов'язання, а саме 11.06.2011 року, оскільки вказане рішення суду набрало законної сили 31.05.2011 року.
Таким чином, відповідно до положень п. 102.4 ст.102 ПК України податковий орган мав право звернутися до суду з вимогою щодо примусового стягнення податкового боргу у сумі 162642,15 грн. на підставі податкового повідомлення - рішення від 02.06.2009 року №0002582301/0 у строк до 11.06.2014 року, проте фактичне звернення ДПІ до суду з вказаними вимогами 03.12.2014 року свідчить про пропущення ДПІ строку звернення до суду з вимогою про стягнення з СВКФ "Діпаріс" заборгованості на підставі податкового повідомлення - рішення від 02.06.2009 року № 0002582301/0, а тому позовні вимоги в частині стягнення податкового боргу по податку на додану вартість у сумі 162642,15 грн. не підлягають задоволенню.
Щодо правомірності вимоги ДПІ про стягнення з СВКФ "Діпаріс" податкового боргу у сумі 57422,00 грн. внаслідок несплати самостійно узгоджених грошових зобов'язань згідно податкових декларацій з ПДВ за березень 2014 року, за квітень 2014 року, за травень 2014 року, за липень 2014 року, то слід зазначити наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, СВКФ "Діпаріс" було подано до ДПІ у м. Херсоні наступні податкові декларації по податку на додану вартість, а саме -
- за березень 2014 року № 9022398953 від 22.04.2014 року, згідно якої визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду та сплачується до загального/спеціального фонду державного бюджету, у розмірі 593,00 грн.;
- за квітень 2014 року №9028885938 від 20.05.2014 року, згідно якої визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду та сплачується до загального/спеціального фонду державного бюджету, у розмірі 7332,00 грн.;
- за травень 2014 року №9035428210 від 20.06.2014 року, згідно якої визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду та сплачується до загального/спеціального фонду державного бюджету, у розмірі 9820,00 грн.;
- за липень 2014 року № 9048513984 від 20.08.2014 року, згідно якої визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду та сплачується до загального/спеціального фонду державного бюджету, у розмірі 39 677,00 грн.
Загальна сума самостійно задекларованих грошових зобов'язань за вказаними деклараціями з ПДВ складає 57422,00 грн.
Згідно п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Пунктом 57.1. ст.57 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідач в письмових запереченнях вказує, що СВКФ "Діпаріс" сплачував податковий борг за поданими деклараціями, що підтверджується наданими до матеріалів справи відповідними платіжними документами, і залишок несплаченої заборгованості за вказаними деклараціями з ПДВ складає 19371,00 грн., проте ДПІ помилково не було враховано сплачені кошти в рахунок зобов'язань згідно декларацій з ПДВ за березень 2014 року, за квітень 2014 року, за травень 2014 року, за липень 2014 року. При цьому, відповідач зазначає, що СВКФ "Діпаріс" не здійснювало погашення податкового боргу за податковим повідомленням - рішенням від 02.06.2009 року № 0002582301/0 в сумі ПДВ 38038,85 грн., як про це зазначає ДПІ у м. Херсоні в позовній заяві.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем було сплачено податок на додану вартість, задекларований згідно поданих декларацій за березень, квітень, травень, липень 2014 року у загальній сумі 19487,00 грн., про що свідчать наявні в матеріалах справи платіжні доручення.
При цьому, згідно даних інтегрованої картки СВКФ "Діпаріс" по платежу "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" станом на 31.12.2014 року, вказані платежі були направлені ДПІ на погашення наявної на обліку недоїмки по ПДВ.
Відповідно до п. 87.9 ст. 87 ПК України, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість вимоги ДПІ щодо стягнення з СВКФ "Діпаріс" заборгованості з ПДВ у сумі 57422,00 грн., яка виникла внаслідок несплати самостійно узгоджених грошових зобов'язань за деклараціями з ПДВ за березень 2014 року, за квітень 2014 року, за травень 2014 року, за липень 2014 року.
Крім цього, позивач просить також стягнути пеню у сумі 2584,12 грн., нараховану за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання по податку на додану вартість відповідно до пп.129.1.1 п.129.1 ст. 129 Податкового кодексу України. Щодо правомірності нарахування вказаної суми пені, слід зазначити наступне.
Згідно п. 129.1 ст. 129 ПК України пеня нараховується: після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом; у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента.
З огляду на вказані приписи ПК України, підставою для нарахування пені є наявність певних обставин, зокрема, сума своєчасно не сплачених узгоджених грошових зобов'язань та момент сплати таких зобов'язань.
На підтвердження обґрунтованості нарахування пені у загальній сумі 2584,12 грн. та її не сплати відповідачем податковим органом до матеріалів справи надано зворотній бік інтегрованої картки СВКФ "Діпаріс" по платежу "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)", а також розрахунок залишку несплаченої пені, згідно якого судом встановлено, що - пеня у сумі 16,48 грн. була нарахована 30.04.2014 року за період з 31.01.2014 року по 29.04.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 593,00 грн. за податковою декларацією від 20.01.2014 року №9088242340 зі строком сплати до 30.01.2014 року, яке було погашено 30.04.2014 року за рахунок платіжного доручення від 30.04.2014 року №87; - пеня у сумі 1,18 грн. була нарахована 13.05.2014 року за період з 31.01.2014 року по 12.05.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 37,11 грн. за податковою декларацією від 20.01.2014 року №9088242340 зі строком сплати до 30.01.2014 року, яке було погашено 13.05.2014 року за рахунок платіжного доручення від 13.05.2014 року №288; - пеня у сумі 236,12 грн. була нарахована 06.06.2014 року за період з 31.01.2014 року по 05.06.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 6000,00 грн. за податковою декларацією від 20.01.2014 року №9088242340 зі строком сплати до 30.01.2014 року, яке було погашено 06.06.2014 року за рахунок платіжного доручення від 05.06.2014 року №109; - пеня у сумі 288,54 грн. була нарахована 06.06.2014 року за період з 31.01.2014 року по 05.06.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 7332,00 грн. за податковою декларацією від 20.01.2014 року №9088242340 зі строком сплати до 30.01.2014 року, яке було погашено 05.06.2014 року за рахунок платіжного доручення від 05.06.2014 року №110; - пеня у сумі 204,58 грн. була нарахована 11.06.2014 року за період з 31.01.2014 року по 10.06.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 5000,00 грн. за податковою декларацією від 20.01.2014 року №9088242340 зі строком сплати до 30.01.2014 року, яке було погашено 11.06.2014 року за рахунок платіжного доручення від 11.06.2014 року №132; - пеня у сумі 221,87 грн. була нарахована 24.06.2014 року за період з 31.01.2014 року по 23.06.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 4933,13 грн. за податковою декларацією від 20.01.2014 року №9088242340 зі строком сплати до 30.01.2014 року, яке було погашено 24.06.2014 року за рахунок платіжного доручення від 24.06.2014 року №167; - пеня у сумі 1,20 грн. була нарахована 24.06.2014 року за період з 15.04.2014 року по 23.06.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 54,72 грн. за податковим повідомленням - рішенням від 02.06.2009 року №0002582301/0 зі строком сплати 14.04.2014 року, яке було погашено 24.06.2014 року за рахунок платіжного доручення від 24.06.2014 року №167; - пеня у сумі 91,20 грн. була нарахована 27.06.2014 року за період з 15.04.2014 року по 26.06.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 4000,00 грн. за податковим повідомленням - рішенням від 02.06.2009 року №0002582301/0 зі строком сплати 14.04.2014 року, яке було погашено 27.06.2014 року за рахунок платіжного доручення від 27.06.2014 року №178; - пеня у сумі 424,99 грн. була нарахована 08.07.2014 року за період з 15.04.2014 року по 07.07.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 16199,13 грн. за податковим повідомленням - рішенням від 02.06.2009 року №0002582301/0 зі строком сплати 14.04.2014 року, яке було погашено 08.07.2014 року за рахунок платіжного доручення від 08.07.2014 року №206; - пеня у сумі 275,34 грн. була нарахована 27.08.2014 року за період з 15.04.2014 року по 26.08.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 5000,00 грн. за податковим повідомленням - рішенням від 02.06.2009 року №0002582301/0 зі строком сплати 14.04.2014 року, яке було погашено 27.08.2014 року за рахунок платіжного доручення від 27.08.2014 року №281; - пеня у сумі 86,66 грн. була нарахована 28.08.2014 року за період з 15.04.2014 року по 27.08.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 1562,00 грн. за податковим повідомленням - рішенням від 02.06.2009 року №0002582301/0 зі строком сплати 14.04.2014 року, яке було погашено 28.08.2014 року за рахунок платіжного доручення від 28.08.2014 року №288; - пеня у сумі 303,12 грн. була нарахована 22.09.2014 року за період з 15.04.2014 року по 21.09.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 4610,00 грн. за податковим повідомленням - рішенням від 02.06.2009 року №0002582301/0 зі строком сплати 14.04.2014 року, яке було погашено 22.09.2014 року за рахунок декларації по податку на додану вартість від 22.09.2014 року №9054452669;
- пеня у сумі 124,62 грн. була нарахована 20.10.2014 року за період з 15.04.2014 року по 19.10.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 1613,00 грн. за податковим повідомленням - рішенням від 02.06.2009 року №0002582301/0 зі строком сплати 14.04.2014 року, яке було погашено 20.10.2014 року за рахунок декларації по податку на додану вартість від 20.10.2014 року №9060432406.
За наслідками наданого ДПІ розрахунку спірної суми пені та підстав її нарахування, СВКФ "Діпаріс" не надало суду жодних заперечень проти нарахованої пені або доказів її погашення.
З огляду на вищевикладене, та враховуючи, що матеріалами справи підтверджується правомірність нарахування пені у загальній сумі 2584,12 грн. за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання по податку на додану вартість, а відповідачем не підтверджено факт її сплати, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність вимоги податкового органу щодо стягнення з СВКФ "Діпаріс" пені по податку на додану вартість у сумі 2584,12 грн.
Щодо правомірності вимоги про стягнення з СВКФ "Діпаріс" податкового боргу по іншим зборам за забруднення навколишнього природного середовища до Фонду охорони навколишнього природного середовища у сумі 2770,03 грн., в тому числі за основним платежем у сумі 1205,53 грн. та за штрафними санкціям у сумі 1564,50 грн., слід зазначити наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі акту перевірки від 29.05.2009 року №1714/23-5/19233787 податковим органом було прийнято податкове повідомлення - рішення від 02.06.2009 року №0002592301/0 про визначення грошового зобов'язання по іншим зборам за забруднення навколишнього природного середовища до Фонду охорони навколишнього природного середовища у загальній сумі 3062,50 грн., в тому числі за основним платежем у сумі 1498,00 грн. та за штрафними санкціями у сумі 1564,50 грн., яке було вручено відповідачу 02.06.2009 року, про що свідчить відмітка на його корінці.
Як зазначалося вище, відповідно до абз. 3 пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181-III, який був чинний до 01.01.2011 року (далі - Закон України №2181-ІІІ), у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідачем до матеріалів справи не надано жодних доказів оскарження вищевказаного податкового повідомлення - рішення, а тому визначене в податковому повідомленні - рішенні від 02.06.2009 року №0002592301/0 грошове зобов'язання є узгодженим та таким, що підлягає сплаті.
Як вбачається з інтегрованої картки платника податків за платежем "інші збори за забруднення навколишнього природного середовища до Фонду охорони навколишнього природного середовища", з урахуванням наявної переплати у сумі 292,47 грн., залишок несплаченого грошового зобов'язання складає 2 770,03 грн.
Відповідач, заперечуючи проти стягнення вказаної суми податкового боргу вказав на пропущений ДПІ строк звернення до суду з вказаною вимогою.
Відповідно до абз. 3 пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України №2181-ІІІ, у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Згідно пп. 15.2.1 п.15.2 ст. 15 Закону України №2181-ІІІ, у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним.
Встановлено, що визначене в податковому повідомленні - рішенні грошове зобов'язання набуло статусу узгодженого грошового зобов'язання 13.06.2009 року, оскільки 10-денний термін від дня отримання податкового повідомлення сплинув 12.06.2009 року, а тому строк давності у розмірі 1095 днів для звернення до суду про стягнення податкового боргу закінчися 13.06.2011 року.
Враховуючи, що ДПІ звернулась до суду з вказаною вимогою у грудні 2014 року, тому суд приходить до висновку про пропущення позивачем строку звернення до суду з вимогою про стягнення заборгованості згідно податкового повідомлення - рішення від 02.06.2009 року №0002592301/0, а тому позовні вимоги в частині стягнення податкового боргу по платежу "інші збори за забруднення навколишнього природного середовища до Фонду охорони навколишнього природного середовища" у сумі 2770,03 грн. не підлягають задоволенню.
Щодо правомірності вимоги про стягнення з СВКФ "Діпаріс" пені у сумі 507,46 грн., по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентам із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, слід зазначити таке.
Як вбачається з матеріалів справи, податковим органом за результатами перевірки СВКФ "Діпаріс" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2011 року по 31.12.2013 року було складено акту від 19.08.2014 року №287/21-03-22-01/19233787.
Як зазначається на стор. 33- 34 вищевказаного акту, перевіркою питань щодо повноти сплати та дотримання встановлених строків сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб за період з 01.04.2011 року по 31.12.2013 року встановлено неповне та несвоєчасне перерахування податку за січень - липень та жовтень - листопад 2011 року; лютий та серпень - грудень 2012 року; січень - травень та липень 2013 року на загальну суму 25166,46 грн., у зв'язку з чим, відповідно до пп. 129.1.3 п. 129.1, п. 129.4 ст. 129 ПК України, податковим органом була нарахована пеня у сумі 507,46 грн. згідно розрахунку, наведеного у додатку 6 до акту перевірки.
Відповідно до пп. 129.1.3 п.129.1 ст.129 ПК України пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента.
Відповідно до абз. 3 п. 129.4 ст. 129 ПК України пеня, визначена підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виплати (нарахування) доходів на користь платників податків - фізичних осіб.
Як вбачається з матеріалів справи, податковим органом надано розрахунок повноти і своєчасності перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб СВКФ "Діпаріс" (додаток 6 до акту перевірки), згідно якого вбачається, що нарахування пені у загальній сумі 507,46 грн. відбувалося наступним чином, а саме: - у сумі 16,1 грн. за період з 11.08.2011 року по 28.08.2011 року за несвоєчасне погашення грошового зобов'язання у сумі 3627,93 грн.; - у сумі 11,95 грн. за період з 28.10.2011 року по 24.11.2011 року за несвоєчасне погашення грошового зобов'язання у сумі 1730,68 грн.; - у сумі 25,54 грн. за період з 25.11.2011 року по 12.01.2011 року за несвоєчасне погашення грошового зобов'язання у сумі 1989,53 грн.; - у сумі 0,31 грн. за період з 26.03.2012 року по 19.04.2012 року за несвоєчасне погашення грошового зобов'язання у сумі 48,31 грн.; - у сумі 2,27 грн. за період з 21.09.2012 року по 18.10.2012 року за несвоєчасне погашення грошового зобов'язання у сумі 328,59 грн.; - у сумі 1,90 грн. за період з 19.10.2012 року по 25.11.2012 року за несвоєчасне погашення грошового зобов'язання у сумі 202,61 грн.; - у сумі 15,20 грн. за період з 26.11.2012 року по 12.12.2012 року за несвоєчасне погашення грошового зобов'язання у сумі 3626,36 грн.; - у сумі 58,49 грн. за період з 13.12.2012 року по 25.01.2013 року за несвоєчасне погашення грошового зобов'язання у сумі 5391,08 грн.; - у сумі 57,43 грн. за період з 26.01.2013 року по 25.02.2013 року за несвоєчасне погашення грошового зобов'язання у сумі 7513,66 грн.; - у сумі 51,95 грн. за період з 26.02.2013 року по 25.03.2013 року за несвоєчасне погашення грошового зобов'язання у сумі 7524,83 грн.; - у сумі 57,80 грн. за період з 26.03.2013 року по 25.04.2013 року за несвоєчасне погашення грошового зобов'язання у сумі 7561,70 грн.; - у сумі 62,99 грн. за період з 26.04.2013 року по 29.05.2013 року за несвоєчасне погашення грошового зобов'язання у сумі 7513,66 грн.; - у сумі 65,88 грн. за період з 30.05.2013 року по 25.06.2013 року за несвоєчасне погашення грошового зобов'язання у сумі 10276,27 грн.; - у сумі 78,98 грн. за період з 26.06.2013 року по 25.07.2013 року за несвоєчасне погашення грошового зобов'язання у сумі 10332,56 грн.; - у сумі 0,67 грн. за період з 31.08.2013 року по 01.10.2013 року за несвоєчасне погашення грошового зобов'язання у сумі 151,49 грн.
Таким чином, матеріалами справи підтверджується правомірність нарахування пені у сумі 507,46 грн. за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб згідно акту перевірки від 19.08.2014 року №287/21-03-22-01/19233787.
Відповідно до абз. 1, 3 п. 58.1 ст.58 ПК України, у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення. До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій.
Згідно п. 58.2 ст. 58 ПК України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності. У разі зменшення (збільшення) контролюючим органом суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платнику податків надсилаються (вручаються) окремі податкові повідомлення-рішення. Контролюючий орган веде реєстр виданих податкових повідомлень-рішень щодо окремих платників податків.
Отже, чинним законодавством не передбачено прийняття та направлення платнику податків податкового повідомлення - рішення на суму пені, нараховану за порушення строків перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб.
Крім цього, дослідивши зміст скарги СВКФ "Діпаріс" на податкові повідомлення - рішення, прийняті на підставі акту перевірки від 19.08.2014 року №287/21-03-22-01/19233787, направленої до Державної фіскальної служби України та копія якої залучена відповідачем до матеріалів справи, суд встановив, що жодного заперечення СВКФ "Діпаріс" проти нарахування пені у сумі 507,46 грн. СВКФ "Діпаріс" в скарзі не вказує. При цьому, відповідач не надав доказів щодо оскарження пені у сумі 507,46 грн. в судовому порядку.
З огляду на вищевикладене вбачається, що відповідачем не спростовано факт неправомірного нарахування пені у сумі 507,46 грн., проте матеріали справи дають підстави вважати правомірним нарахування вказаної суми пені, а тому вимоги ДПІ про стягнення з СВКФ "Діпаріс" пені у сумі 507,46 грн. підлягає задоволенню.
Порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється статтями 95 - 99 Податкового кодексу України. Зазначені норми визначають перелік заходів, що можуть вживатися податковим органом до платника податків із метою погашення податкового боргу, до яких належить стягнення коштів, які перебувають у власності платника податків, а також продаж майна платника податків, що перебуває в податковій заставі (пункт 95.1 статті 95 Податкового кодексу України).
Згідно вимог пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п.59.1. ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання вимог ст. 59 Податкового кодексу України, відповідачу 08.02.2014 року була вручена податкова вимога від 08.02.2014 року №1284-25 на суму 46416,24 грн., що підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
При цьому, відповідно до п.59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Згідно зворотного боку інтегрованих карток платника податків податковий борг по податку на додану вартість у сумі 60006,12 грн. та по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у сумі 507,46 грн. з боку СВКФ "Діпаріс" залишається не погашеним.
Відповідно до положень ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини здійснюється: - шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків (п. 95.3 статті 95 Податкового кодексу України); - шляхом стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків (п. 95.4 статті 95 Податкового кодексу України).
З огляду на викладене, апеляційний суд приходить до висновку про стягнення з СВКФ "Діпаріс" податкового боргу у сумі 60513,58 грн. за рахунок коштів з рахунків у банках, що обслуговують платника податків, та за рахунок готівки, оскільки вказана сума несплаченого податкового боргу підтверджена наявними у справі документами, а відповідач не надав доказів погашення вищевказаної суми податкового боргу.
Таким чином, на підставі вищевикладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про часткове задоволення позовних вимог Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області до Спільної виробничо-комерційної фірми "Діпаріс" про стягнення податкового боргу.
Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно і всебічно досліджено обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначено характер спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Отже судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не є істотними і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області, - залишити без задоволення.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2015 року по справі за позовом Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області до Спільної виробничо-комерційної фірми "Діпаріс" про стягнення податкового боргу, - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою апеляційного суду законної сили.
Головуючийсуддя С.І. Жук суддя В.О. Потапчук суддя Г.В. Семенюк