ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
16 лютого 2015 року Справа № 804/1591/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Власенка Д.О.,
при секретарі судового засідання Пасічнику Т.В.
за участю:
позивача ОСОБА_1,
представників позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представника відповідача Герасимчука С.С.,
представника третьої особи Пака П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Дніпропетровську клопотання представника Дніпропетровської міської ради про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровської міської ради, Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Управління Держземагенства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області, Товариство з обмеженою відповідальністю «Жовтневий-14», про визнання протиправною відмови органу місцевого самоврядування, скасування державного акту на право постійного користування землею, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Дніпропетровської міської ради, Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Управління Держземагенства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області, Товариство з обмеженою відповідальністю «Жовтневий - 14», в якому просить:
- визнати протиправною відмову Дніпропетровської міської ради у задоволенні заяви ОСОБА_1 в оформленні правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0, 1424 гектарів, кадастровий номер НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1;
- скасувати Державний акт на право постійного користування землею Серії НОМЕР_2, виданого Дніпропетровською міською радою 24.02.1999 року Товариству з обмеженою відповідальністю «ЖОВТНЕВИЙ-14» на підставі рішення Дніпропетровської міської ради народних депутатів від 21.01.1999 року №43/1;
- зобов'язати Дніпропетровську міську раду надати дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, площею 0, 1424 гектарів, кадастровий номер НОМЕР_1;
- зобов'язати Реєстраційну службу Дніпропетровського міського управління юстиції внести запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про скасування Державного акта на право постійного користування землею Серії НОМЕР_2, виданого Дніпропетровською міською радою 24.02.1999 року Товариству з обмеженою відповідальністю «ЖОВТНЕВИЙ-14» на підставі рішення Дніпропетровської міської ради народних депутатів від 21.01.1999 року №43/1.
У судовому засіданні від представника Дніпропетровської міської ради надійшло клопотання про закриття провадження у справі. В обґрунтування заявленого клопотання зазначено, що вимоги про визнання недійсним державного акта та скасування реєстрації права власності на земельну ділянку є вимогами про захист права власності на земельну ділянку та не є справою адміністративної юрисдикції, а спірні правовідносини не пов'язані з захистом прав, свобод чи інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. Представником третьої особи клопотання підтримано.
Позивач та його представники проти заявленого клопотання заперечували, зазначивши, що вважають, що спір належить саме до справ адміністративної юрисдикції, у зв'язку чим відсутні підстави для закриття провадження у справі.
Розглянувши заявлене клопотання та матеріали справи, заслухавши позивача, його представників, представника відповідача та третьої особи, суд вважає, що в задоволенні клопотання слід відмовити з огляду на наступне.
Судом з матеріалів справи встановлено, що між фізичною особою та органом місцевого самоврядування виник земельний спір, пов'язаний з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності щодо передачі у користування земельної ділянки.
З аналізу норм статті 26 Закону № 280/97-ВР, статті 6 Закону України від 9 квітня 1999 року № 586-XIV "Про місцеві державні адміністрації", частини першої статті 116 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III випливає, що управління та розпорядження державним і комунальним майном є організаційно-правовою діяльністю суб'єктів владних повноважень - органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які здійснюють її шляхом прийняття актів з дотриманням встановленої процедури.
Відповідно до положень статей 13, 14 Конституції України, статей 177, 181, 324, глави 30 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV, статті 148 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-IV власниками землі є держава, Автономна Республіка Крим та територіальні громади. Конституційний Суд України в Рішенні від 1 квітня 2010 року № 10-рп/2010 у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 КАС України вирішив, що органи місцевого самоврядування у земельних відносинах з громадянами та юридичними особами, в тому числі щодо вирішення питань розпорядження, передачі у власність, у користування земельних ділянок, а також їх вилучення, виступають виключно як суб'єкти владних повноважень.
Земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності, належать до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Відповідно до статті 69 Закону України від 16 жовтня 1996 року № 422/96-ВР "Про Конституційний Суд України" рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.
Крім того, позивач просить скасувати Державний акт на право постійного користування землею Серії НОМЕР_2, виданий Дніпропетровською міською радою 24.02.1999 року Товариству з обмеженою відповідальністю «ЖОВТНЕВИЙ-14» на підставі рішення Дніпропетровської міської ради народних депутатів від 21.01.1999 року №43/1 та зобов'язати Реєстраційну службу Дніпропетровського міського управління юстиції внести запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про його скасування.
За змістом статті 126 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III, статті 19 Закону № 1952-IV (до внесення змін згідно із Законом України від 7 липня 2011 року № 3613-VI "Про Державний земельний кадастр") державні акти на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом, є підставою для державної реєстрації цих прав. Ці акти видаються спеціально уповноваженим органом державної виконавчої влади у галузі земельних ресурсів - Державним агентством земельних ресурсів України.
Видача державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку здійснювалася за єдиною визначеною процедурою, встановленою Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженою наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 травня 1999 року № 43, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 4 червня 1999 року за № 354/3647.
Таким чином, ознаками цих державних актів є:
видача органом виконавчої влади;
видача в межах процедури державної реєстрації права власності, користування, що виникло на підставі правовстановлювального документа;
єдиний порядок оформлення;
фіксування факту державної реєстрації права власності на землю або користування землею.
Оскільки порядок видачі державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку перебуває у сфері публічно-правових відносин, то спори щодо дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень з приводу їх видачі та скасування підлягають розгляду адміністративними судами.
На підставі системного аналізу зазначених норм права та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.
Керуючись п.5 ч.1 ст.157, ст.165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Відмовити в задоволенні заяви представника Дніпропетровської міської ради про закриття провадження у справі № 804/1591/15.
Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 20 лютого 2015 року.
Суддя Д.О. Власенко