ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
14 травня 2015 рокусправа № 804/7706/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Богданенка І.Ю.,
суддів: Дадим Ю.М. Кругового О.О. ,
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,
за участю представників:
позивача: - Дробченко І.А. (довіреність від 12 травня 2015 року),
позивача: - Левицького В.А. (довіреність від 12 травня 2015 року),
відповідача: - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель»
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 липня 2014 року
у справі № 804/7706/14
за позовом приватного акціонерного товариства «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель»
до державної інспекції України з контролю за цінами
про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування припису і рішення,-
ВСТАНОВИВ:
У травні 2014 року приватне акціонерне товариство «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» звернулося у Дніпропетровський окружний адміністративний суд з позовом до державної інспекції України з контролю за цінами про визнання протиправними дій стосовно проведення перевірки, скасування припису від 06 травня 2014 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень та рішення від 07 травня 2014 року № 85 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 липня 2014 року відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, приватне акціонерне товариство «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Представники приватного акціонерного товариства «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» вимоги апеляційної скарги підтримали в повному обсязі.
Представник державної інспекції України з контролю за цінами у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлений. При цьому, у письмових запереченнях просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову без змін.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 10 грудня 2001 року № 3009 затверджено Акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію об'єкта нерухомого майна на пл. Шевченка, 4 у м. Дніпропетровську, збудованого управлінням Служби безпеки України в Дніпропетровській області за участі акціонерного товариства закритого типу «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель».
В подальшому, між управлінням Служби безпеки України в Дніпропетровській області та акціонерним товариством закритого типу «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» укладено договір від 03 вересня 2008 року № 171 про надання послуг з опалення та гарячого водопостачання (нежитловий фонд), предметом якого виступили послуги з надання опалення та постачання гарячої води у приміщенні за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Шевченко, 4 шляхом підігріву води з використанням обладнання будинкової дахової котельної.
Також, між управлінням Служби безпеки України в Дніпропетровській області та приватним акціонерним товариством «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» укладено договір від 12 квітня 2013 року № 170-1698 про закупівлю послуг з опалення та гарячого водопостачання за державні кошти, предметом якого виступили комунальні послуги: 40.30.1 постачання водяної пари і гарячої води (включно з холодоагентами). За умовами договору, порядок постачання теплової енергії здійснюється у відповідності до цього Договору та вимог Законів України «Про теплопостачання», «Про житлово-комунальні послуги», та Правил користування тепловою енергією, затверджених Постановою Кабінету міністрів України від 03 жовтня 2007 року № 1198, а також інших нормативно-правових актів.
Висновком Державної інспекції з контролю за цінами в Дніпропетровській області від 01 лютого 2008 року № 4/6-5/422 розрахунок економічно обґрунтованих планових витрат на виробництво послуг з теплопостачання житлового будинку по вул. Шевченко, 4 у м. Дніпропетровську визначений у розмірі 178,85 грн. - з обсягом відпуску на рік - 205,96 Гкал.
02 грудня 2013 року управлінням житлово-комунального господарства Дніпропетровської обласної державної адміністрації погоджено нормативні питомі витрати паливно-енергетичних ресурсів в 2014 році підприємства житлово-комунального призначення приватного акціонерного товариства «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» по вул. Шевченко, 4 в м. Дніпропетровську на рівні 158,73 кг.ум.палива/Гкал, аналогічно з 2012-2013 роками.
При цьому, за період 2013 року приватним акціонерним товариством «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» нараховано управлінню Служби безпеки України у Дніпропетровській області плату за надання послуг за вироблену і відпущену теплову енергію для опалення та гарячого водопостачання приміщення по вул. Шевченко, 4 у м. Дніпропетровську на суму 372046, 60 грн.
Судом встановлено, що у зв'язку із зверненням управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області щодо обґрунтування та правомірності застосування тарифів та обсягів надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, та у відповідності до плану роботи державної інспекції України з контролю за цінами на 2 квартал 2014 року, на підставі наказу від 27 березня 2014 року № 180-14 та направлення на перевірку № 0151, проведена перевірка додержання вимог законодавчих і нормативних актів щодо формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, опалення та гарячого водопостачання, що надає приватне акціонерне товариство «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель», за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 28 квітня 2014 року №85.
Перевіркою встановлено, що у 2013 році згідно обсягів спожитого газу на потреби опалення та гарячого водопостачання для управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області, у житловому будинку по вул. Шевченко, 4 у м. Дніпропетровську, фактично вироблено теплової енергії в кількості 245 Гкал на суму 208415,22 грн. (з ПДВ). Нарахована плата в цей же період за встановлену нормативну кількість теплоенергії - 437,3 Гкал на суму 372046,60 грн. (з ПДВ). Сума необґрунтовано нарахованої плати за фактично не надані послуги становить 163631,38 грн. (з ПДВ). В результаті порушення вимог щодо застосування державних регульованих цін, приватним акціонерним товариством «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» за період з 01 січня 2013 року по 30 грудня 2013 року необґрунтовано одержано виручку у сумі 163631,38 грн., що становить позитивну різницю між фактичною виручкою, отриманою за послуги теплопостачання від споживача - управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області, та вартістю фактично наданих послуг теплопостачання, в тому числі за період травень-грудень 2013 року у розмірі 143678,96 грн.
За результатами проведеної перевірки, державною інспекцією України з контролю за цінами винесено припис від 06 травня 2014 року № 61 про усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін з вимогою в місячний термін провести перерахунки з управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області відповідно до вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Також, державною інспекцією України з контролю за цінами прийнято Рішення від 07 травня 2014 року № 85 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін, яким вилучено у приватного акціонерного товариства «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» в доход державного бюджету штраф у розмірі 143678, 96 грн., а також зобов'язано позивача повернути споживачу - управлінню Служби безпеки України у Дніпропетровській області суму необґрунтовано одержаної виручки в розмірі 143678, 96 грн.
Щодо відсутності компетенції державної інспекції України з контролю за цінами на проведення перевірки, слід зазначити наступне.
Статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено розподіл житлово-комунальних послуг залежно від функціонального призначення, в тому числі на комунальні послуги: централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньо-будинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів, тощо.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на такі послуги відповідно до закону.
Згідно з статтею 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Згідно пунктом «а» частини 1 статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, в тому числі, належать: встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Оскільки встановлено, що діяльність приватного акціонерного товариства «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» не регулюється Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України, то на його діяльність в сфері надання послуг з опалення та гарячого водопостачання поширюються повноваження органів місцевого самоврядування щодо державного регулювання у цій сфері.
Статтею 16 Закону України «Про ціни і ціноутворення» передбачено, що органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами.
Положенням про Державну інспекцію України з контролю за цінами, затвердженим указом Президента України від 30 березня 2012 року № 236/2012 передбачено, що Державна інспекція України з контролю за цінами є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра економічного розвитку і торгівлі України. Держцінінспекція України входить до системи органів виконавчої влади і реалізує державну політику з контролю за цінами.
Відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 встановлено механізм формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з виробництва теплової енергії, її транспортування магістральними і місцевими (розподільними) тепловими мережами та постачання, надання послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води.
Згідно з пунктом 70 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, формування тарифів на послуги з централізованого постачання гарячої води підприємствами здійснюється відповідно до річних планів надання таких послуг, економічно обґрунтованих планових витрат, визначених на підставі державних нормативів (норм) витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів, ставок податків і зборів (обов'язкових платежів) та цін у плановому періоді. Тариф на послуги з централізованого постачання гарячої води розраховується виходячи із вартості теплової енергії, затвердженої для відповідної категорії споживачів, та вартості послуг з централізованого водопостачання, що використовуються для надання послуг з централізованого постачання гарячої води, з урахуванням втрат теплової енергії та води в мережах централізованого постачання гарячої води, визначених в установленому законодавством порядку відповідно до міжгалузевих, галузевих та регіональних методик, інших документів щодо нормування витрат та втрат ресурсів, якими передбачені особливості технологічних процесів конкретного виробництва.
Пунктом 71 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року № 869 встановлено, що річні плани надання послуг з централізованого постачання гарячої води складаються на підставі укладених договорів з урахуванням обсягів фактично спожитої води і теплової енергії за показниками будинкових приладів обліку (у разі їх відсутності - за встановленими нормами) та інших техніко-економічних факторів.
Судом встановлено, що згідно наданих позивачем документів про обсяги споживання природного газу та нарахування плати за спожиті послуги, за період 2013 року приватним акціонерним товариством «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» нараховано плати в сумі 372046,60 грн., що відповідає виробництву 437,3 Гкал теплової енергії, в той час, як фактично підприємством використано газу об'ємом, який відповідає виробництву 245 Гкал теплової енергії на потреби опалення і гарячого постачання житлового будинку по вул. Шевченко, 4 у м. Дніпропетровську.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що оскільки розмір щомісячних нарахувань за надані послуги з опалення та гарячого водопостачання залежить від фактичних обсягів затрачених ресурсів, відповідачем зроблено обґрунтований висновок про порушення позивачем вимог щодо застосування державних регульованих цін за період з 01 січня 2013 року по 30 грудня 2013 року, в результаті чого, позивачем необґрунтовано одержано виручку у сумі 163631,38 грн., що становить позитивну різницю між фактичною виручкою, отриманою від споживача - управління Служби безпеки України в Дніпропетровській області за послуги теплопостачання, та вартістю фактично наданих послуг теплопостачання, в тому числі за період травень-грудень 2013 року у сумі 143678,96 грн.
При цьому, доводи позивача щодо відсутності порушень постанови Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» є безпідставними, оскільки послуги з опалення та гарячого водопостачання надавались позивачем за тарифами, розрахованими за 1 кв.м опалювальної площі, виходячи з тарифу за 1 Гкал тепла і норми витрат тепла, затвердженої виконкомом Дніпропетровської міської ради (рішення від 25 лютого 2008 року) та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією управління житлово-комунального господарства з урахуванням змін, узгоджених шляхом укладання двосторонніх додаткових угод. При цьому, в тарифі передбачено обсяг виробництва тепла на рівні 474,79 Гкал, який, відповідно до даних таблиці обсягу спожитого газу на потреби опалення та гарячого водопостачання, не збігається з обсягом фактично виробленої теплової енергії та свідчить про відсутність у приватного акціонерного товариства «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» економічно обґрунтованих витрат з опалення та гарячого водопостачання у заявленому до сплати обсязі.
Відповідно до пунктів 20, 24 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2007 року № 1198, облік обсягу споживання теплової енергії і параметрів теплоносія ведеться на межі балансової належності теплових мереж теплопостачальної організації та споживача або за домовленістю сторін в іншому місці. У разі відсутності, пошкодження та/або неправильної роботи приладів комерційного обліку оплата здійснюється відповідно до визначених у договорі навантажень з урахуванням середньомісячної фактичної температури теплоносія в теплових мережах теплопостачальної організації, середньомісячної температури зовнішнього повітря та кількості годин (діб) роботи тепловикористального обладнання в розрахунковому періоді.
У разі, коли обсяг постачання теплової енергії менший, ніж зазначений в договорі, теплопостачальна організація повинна зменшити плату шляхом проведення перерахунку за фактично спожиту теплову енергію відповідно до договору. У разі відхилення параметрів теплоносія в бік зменшення від затвердженого температурного графіка, передбаченого договором, споживачеві проводиться відповідний перерахунок.
Таким чином, сам факт виконання приватним акціонерним товариством «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» умов договорів № 171 про надання послуг з опалення та гарячого водопостачання (нежитловий фонд) та № 170-1698 про закупівлю послуг з опалення та гарячого водопостачання за державні кошти, не може свідчити про обґрунтованість нарахування управлінню Служби безпеки України у Дніпропетровській області плати за надання послуг за вироблену і відпущену теплову енергію для опалення та гарячого водопостачання приміщення на суму 372046, 60 грн., оскільки нарахування плати за такі послуги здійснюється відповідно до економічно обґрунтованих витрат та існуючих на момент проведення розрахунків тарифів на комунальні послуги, а у разі відхилення параметрів теплоносія в бік зменшення від затвердженого температурного графіка, передбаченого договором, споживачеві проводиться відповідний перерахунок.
З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов обґрунтованих висновків щодо відмови у задоволенні позовних вимог приватного акціонерного товариства «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель».
Суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції повно встановлені обставини справи та надана правильна юридична оцінка, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 196, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 липня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: І.Ю. Богданенко
Суддя: Ю.М. Дадим
Суддя: О.О. Круговий