ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
09 квітня 2015 року
справа № 804/9937/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Поплавського В.Ю.
суддів: Сафронової С.В. Чепурнова Д.В.
за участю секретаря судового засідання: Олійник Р.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2014 року по справі за позовом Приватного підприємства «АРТІУМ» до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
У липні 2014 року ПП «АРТІУМ» звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області в якому просило:
- визнати протиправними дії відповідача щодо неприйняття податкової декларації ПП «АРТІУМ» з податку на додану вартість за травень 2014 року з додатками;
- зобов’язати відповідача прийняти податкову декларацію ПП «АРТІУМ» з податку на додану вартість за травень 2014 року з додатками датою її фактичного отримання
- зобов’язати відповідача відобразити показники (дані) податкової декларації ПП “АРТІУМ” з податку на додану вартість за травень 2014р. з додатками в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі в інтегрованих картках ПП “АРТІУМ” та інтегрованій автоматизованій інформаційній системі “Податковий блок”.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2014 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправними дії відповідача щодо неприйняття податкової декларації ПП “АРТІУМ” з податку на додану вартість за травень 2014 року з додатками. Визнано протиправною відмову відповідача від отримання податкової декларації ПП “АРТІУМ” з податку на додану вартість за травень 2014 року з додатками та вважати податкову декларацію ПП “АРТІУМ” з податку на додану вартість за травень 2014 року з додатками такою, що подана у день її фактичного отримання Державною податковою інспекцією у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області 02липня 2014 року. Зобов’язано відповідача відобразити показники (дані) податкової декларації ПП “АРТІУМ” з податку на додану вартість за травень 2014р. з додатками в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі в інтегрованих картках ПП “АРТІУМ” та інтегрованій автоматизованій інформаційній системі “Податковий блок”.
Не погодившись з постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову та ухвалити нове рішення, яким у задоволені адміністративного позову відмовити.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 27.06.2014 року позивачем на адресу відповідача направлено податкову декларацію з податку на додану вартість за звітний податковий період травень 2014 року з додатками. Що підтверджується описом вкладення та фіскальним чеком (а.с.19, 20).
Станом на час розгляду справи зазначена декларація відповідачем не прийнята. Докази прийняття в матеріалах справи відсутні та відповідачем не надані.
З наданих позивачем документів вбачається повернення направлених на адресу податкового органу (відповідача по справі) податкової декларації з податку на додану вартість за звітний податковий період травень 2014 року з додатками, з позначкою поштового відділення про відмову від одержання.
Позивачем, до матеріалів справи надано копію запиту до Дніпропетровської дирекції УДППЗ “Укрпошта”, копію конверту з відміткою про повернення, причина – “відмова від одержання”, роздруківку з пошукового сайту Укрпошти.
Відповідно до пункту 48.1 ст. 48 Податкового кодексу України (ПК) податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.
Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
Пунктом 48.2 цієї статті встановлено, що обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.
Згідно з пунктом 48.3 цієї ж статті податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період (пункт 48.4 ст. 48 ПК).
Пунктом 49.3 ст. 49 ПК встановлено, що податкова декларація подається до органу державної податкової служби за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
У разі втрати або зіпсуття поштового відправлення чи затримки його вручення органу державної податкової служби з вини оператора поштового зв'язку, такий оператор несе відповідальність відповідно до закону. У такому разі платник податків звільняється від будь-якої відповідальності за неподання або несвоєчасне подання такої податкової декларації (абзац 1 пункту 49.6 цієї статті).
Згідно з пунктом 49.8 ст.49 ПК прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
У разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови (пункт 49.11 ст. 49 ПК).
Встановивши в ході розгляду справи факт надіслання позивачем податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2014 року, за відсутності спростування ДПІ доводів позивача про відповідність цієї декларації вимогам пункту 48.3 ст. 48 ПК, суд першої інстанції зробив правильний висновок про протиправність дій ДПІ щодо неприйняття цієї декларації.
Неправомірне неприйняття податковим органом декларації звітності позивача за травень 2014 року призвело до невідображення показників звітності, тобто фактичного їх коригування в інтегрованій автоматизованій інформаційній системі “податковий блок” в бік заниження податкових зобов’язань позивача за травень 2014 року (а.с.23-25).
Згідно зі статтею 74 ПК України та наказу ДПА України № 266 від 14.04.2008 року вбачається, що автоматизована система повинна відображати фактичні задекларовані позивачем показники своєї господарської діяльності, її корегування можливе лише за наслідками узгодження податкових зобов'язань та податкового кредиту, а органи ДПС України використовують вказану систему у своїй роботі, в тому числі, й для співставлення показників, які задекларовані позивачем та його контрагентами.
Відповідно до п.86.9 ст.86 ПК України, у разі якщо грошове зобов'язання розраховується контролюючим органом за результатами перевірки, проведеної з обставин, визначених підпунктом 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, щодо кримінального провадження, у якому розслідується кримінальне правопорушення стосовно посадової особи (посадових осіб) платника податків (юридичної особи) або фізичної особи - підприємця, що перевіряється, предметом якого є податки та/або збори, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки приймається таким контролюючим органом протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання цим контролюючим органом відповідного судового рішення (обвинувальний вирок, ухвала про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами), що набрало законної сили. Матеріали такої перевірки разом з висновками контролюючого органу передаються органу, що призначив перевірку.
За таких обставин, апеляційний суд вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що самостійна зміна відповідачем задекларованих показників у автоматизованій системі АС “Податковий блок” порушує права та інтереси позивача, оскільки, фактично, є зміною показників декларації платника податків, здійсненою поза межами компетенції податкового органу з огляду на зміст ст.49 ПК України, якою визначено порядок подання декларацій до органів державної податкової служби.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції під час розгляду даної справи об’єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку, застосував до правовідносин, як виникли між сторонами по справі норми права, які регулюють саме ці правовідносини і зробив обґрунтований висновок про задоволення позовних вимог.
Передбачених статтею 202 Кодексу адміністративного судочинства України підстав для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення не вбачається, у зв’язку з чим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст. 200 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області – залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2014 року – залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту.
Повний текст виготовлено 13 травня 2015 року.
Головуючий: В.Ю. Поплавський
Суддя: С.В. Сафронова
Суддя: Д.В. Чепурнов