ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2015 року справа № 823/1131/15
14 год. 20 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Рідзеля О.А.,
при секретарі судового засідання Педані О.В.,
за участю представника позивача Миронова Т.М. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за поданням державної податкової інспекції у Черкаському районі Головного управління ДФС у Черкаській області до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка про стягнення коштів на суму податкового боргу з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків,
встановив:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулася державна податкова інспекція у Черкаському районі Головного управління ДФС у Черкаській області (далі-позивач) з поданням до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка (далі-відповідач) в якому просить стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника на суму податкового боргу 70040 грн. 51 коп.
В обґрунтування подання заявник зазначив, що відповідач зареєстрований як суб'єкт господарювання та перебуває на обліку в контролюючих органах, всупереч вимог чинного законодавства, не виконує податкові зобов'язання, внаслідок чого за ним обліковується податковий борг в сумі 70040 грн 51 коп., в тому числі заборгованість зі сплати пені за порушення термінів розрахунку у сфері ЗЕД та порушення вимог валютного законодавства у сумі 41952 грн 70 коп. та з орендної плати за землю у сумі 28087 грн 81 коп.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав подання та просив його задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений, свого представника не направив, причини неявки суду не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності, заперечення на позов не надходило.
Відповідно до частини 8 статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України від 6 липня 2005 року № 2747-IV (далі - КАС України) неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду подання.
Заслухавши пояснення представника заявника, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що подання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З письмових доказів у справі суд встановив, що сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка зареєстроване як юридична особа 13.12.1999, ідентифікаційний код 03793419, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом від 15.05.2015.
Отже, відповідач, зважаючи на вищевказане та вимоги частини 8 статті 19, частин 1, 2 статті 55, частини 1 статті 58 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-IV (далі - ГК України), визнається суб'єктом господарювання та зобов'язаний вести первинний (оперативний) облік результатів своєї роботи, складати та подавати відповідно до вимог закону статистичну інформацію та інші дані, визначені законом, а також вести (крім громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які провадять господарську діяльність і зареєстровані відповідно до закону як підприємці) бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно із законодавством.
Відповідно до статті 67 Конституції України від 28 червня 1996 року № 254к/-96-ВР кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (надалі за текстом - ПК України).
Станом на день звернення до суду відповідач має непогашений податковий борг у сумі 70040 грн 51 коп., в тому числі заборгованість зі сплати пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД та порушення вимог валютного законодавства сумі 41952 грн 70 коп. та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у сумі 28087 грн 81 коп.
Стосовно податкового боргу зі сплати пені за порушення термінів розрахунку у сфері ЗЕД та порушення вимог валютного законодавства суд зазначає наступне.
Відповідно до підпункту 20.1.4. пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з пунктами 56.1, 56.3. статті 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.
Відповідно до підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган;
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Пунктом 58.1, 58.2 статті 58 ПК України передбачено, що у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
З матеріалів справи суд встановив, що відповідачем на підставі наказу державної податкової інспекції у Черкаському районі № 23 від 22.01.2015 та направлення від 22.01.2015 № 6/23-25-03-043 проведено документальну виїзну позапланову перевірку позивача з питань дотримання вимог валютного законодавства.
Перевіркою встановлено порушення:
- статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23 вересня 1994 року № 185/94-ВР, пункту 1 Постанови Правління НБУ від 14.11.2013 № 453 в частині порушення строків надходження валютної виручки в сумі 5000, 00 рос. руб. по зовнішньоекономічному контракту від 01.04.2013 № б/н на 44 дні;
- статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23 вересня 1994 року № 185/94-ВР, пункту 1 Постанови Правління НБУ від 14.05.2013 № 163 та 14.11.2013 № 453 в частині порушення строків розрахунків за імпортними контрактами: від 24.04.2013 № 2013/Е07 в сумі 6625, 00 євро на 11 днів, від 26.04.2013 № 04/2013 в сумі 18950000, 00 рос. руб., в тому числі 450000,00 рос. руб. На 1 день, 6200000,00 рос. руб. на 1 день, 1250000,00 рос. руб. На 2 дні, 2215000,00 рос. руб. на 2 дні, 6535000,00 рос. руб. на 3 дні, 2000000,00 рос. руб. На 4 дні;
- статті 1 Указу Президента України № 319/94 від 13 червня 1994 року «Про невідкладні заходи щодо повернення в України валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами», статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року № 15-93 « Про систему валютного реагування і валютного контролю», в частині порушення порядку декларування валютних цінностей, доходів та майна, що належать резиденту України та знаходяться за її межами на 1 жовтня 2014 року;
- статті 5 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23 вересня 1994 року № 185/94-ВР та пункту 7 положення про порядок та умови торгівлі іноземною валютою, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 10 серпня 2005 року № 281 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 29 серпня 2005 року за № 950/11230) в частині неперерахування до Державного бюджету України позитивної курсової різниці в розмірі 2665963 грн. 68 коп., в тому числі після закінчення 4 кварталу 2013 року - 2788 грн 68 коп., 1 кварталу 2014 року - 1830240 грн. 00 коп., 2 кварталу 2014 року - 832935 грн 00 коп. Для усунення порушення вказану суму необхідно перерахувати до Державного бюджету на код бюджетної класифікації 21081000.
За результатами перевірки складено акт № 6/23-25-22-010/03793419 від 10.02.2015 «Про результати документальної виїзної позапланової перевірки сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім.. Шевченка (код ЄДРПОУ 03793419) з питань дотримання вимог валютного законодавства».
На підставі висновків вищевказаного акту перевірки позивачем прийняті податкові повідомлення-рішення від 23.02.2015 № 0000132200, № 0000142200 згідно яких відповідачу нарахована сума грошового зобов'язання за платежем пеня за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності в розмірі 41612 грн 70 коп. та 340 грн 00 коп. відповідно, які тримані відповідачем 24.02.2015, про що свідчить підпис уповноваженої особи відповідача на корінці податкового повідомлення-рішення.
Дане податкове повідомлення рішення не оскаржене, а отже вважається узгодженим, податкове зобов'язання не сплачене, станом на день звернення до суду заборгованість становить 41952 грн 70 коп.
Стосовно податкового боргу з орендної плати за земель ділянки державної і комунальної власності суд зазначає наступне.
Положеннями пункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 54.1 статті 54 ПК України визначено, що Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків. (п. 56.11 ст. 56 ПК України).
Відповідно до пункту 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно з пунктом 286.3 статті 286 ПК України платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
Пунктом 287.3 статті 287 ПК України передбачено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
З письмових доказів у справі суд встановив, що відповідач самостійно задекларував зобов'язання, які повинен сплатити в строк визначений ПК України, згідно з податковими деклараціями з плати за землю за 2015 рік:
- № 90221569201 від 20.02.2015, якою самостійно визначив до сплати в бюджет суму 90660 грн. 99 коп., з помісячною сплатою 7555 грн. 09 коп. за період січень-листопад 2015 року та 7555 грн 00 коп. за грудень 2015 року;
- № 90170008061 від 13.02.2015, якою самостійно нарахував суму податку 48156 грн 12 коп., з помісячною сплатою за січень-грудень 2015 року по 4013 грн 01 коп., за лютий-березень 2015 року по 8026 грн 02 коп.
- № 9017008247 від 12.02.2015, в якій самостійно нарахував суму податку за 2015 рік у сумі 102008 грн 02 коп, з помісячною сплатою за січень-листопад 2015 року по 8500 грн 67 коп. та грудень 2015 року 8500 грн 65 коп.
- № 9017009512 від 12.02.2015, якою самостійно нарахував суму податку 14438 грн 70 коп., з помісячною сплатою за січень-листопад 2015 року по 1203 грн 23 коп. та грудень 2015 року 1203 грн 17 коп.
Згідно витягу із облікових карток платника податку відповідачем не сплачено чергові платежі з орендної плати за землі державної або комунальної власності за:
- березень 2015 року у сумі 7555 грн 09 коп. (податкова декларація № 9021569201),
- лютий-березень 2015 року у сумі 8026 грн 02 коп. (податкова декларація № 90170008061),
- лютий-березень 2015 року у сумі 17001 грн 34 коп. (податкова декларація № 9017008247),
- лютий-березень 2015 року у сумі 2406 грн 46 коп. (податкова декларація № 9017009512).
В зв'язку з тим, що відповідач вчасно не сплатив чергові платежі з орендної плати за землі державної або комунальної власності йому нарахована пеня у розмірі 251 грн 60 коп.
Отже податковий борг з орендної плати за землю, з урахуванням переплати за минулі періоди, складає 28087 грн 81 коп.
Відповідач самостійно обчислив суму податкового зобов'язання яку зазначив у податковій декларації з плати за землю, в повному обсязі її не сплатив, а тому дані грошові зобов'язання вважається узгодженими.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
У зв'язку з несплатою узгодженої суми грошового зобов'язання позивач прийняв податкову вимогу форми "Ю" від 10.03.2015 № 187-25 на суму 41612 грн 70 коп. Вказана вимога отримана відповідачем, що підтверджується підписом головного бухгалтера відповідача на її корінці (а.с. 33). В установленому законом порядку відповідач вимогу не оскаржив і до часу судового розгляду справи узгоджені зобов'язання не сплатив.
Відповідно до пункту 95.2, 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті передбачено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, не спростовані відповідачем, а отже підлягають до задоволення в повному обсязі.
Частиною 8 статті 1833 КАС України у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає у триденний строк, але не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню.
Судові витрати з відповідача не стягуються, оскільки згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем-фізична чи юридична особа, судові витрати здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 86, 94, 1833, 158 - 163, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Подання державної податкової інспекції у Черкаському районі Головного управління ДФС у Черкаській області задовольнити повністю.
Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка (19610, Черкаська область, Черкаський район, с. Софіївка, вул. Шевченка, 39, ідентифікаційний код 03793419) на користь Держаного бюджету України через державну податкову інспекцію у Черкаському районі Головного управління ДФС у Черкаській області (18003, Черкаська область, м. Черкаси, вул. В'ячеслава Чорновола, 157, ідентифікаційний код 39494893) кошти з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків на суму податкового боргу 70040 ( сімдесят тисяч сорок) грн. 51 коп.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.А. Рідзель
Повний текс рішення складено у повному обсязі 20.05.2015