ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1035/15-a
18 травня 2015 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Баранюка А.З.
при секретарі судового засідання Шпіцері О.М.
за участю:
представника позивача - Кравець М.Б.;
представника відповідача - ОСОБА_2;
представника третьої особи - Піхіровського Н.М.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації до ОСОБА_4, третьої особи Тернопільської об'єднаної державної фінансової інспекції про стягнення незаконно отриманої допомоги, -
В С Т А Н О В И В:
Управління праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації, надалі позивач, звернулось до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4, третьої особи Тернопільської об'єднаної державної фінансової інспекції про стягнення незаконно отриманої допомоги.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що при зверненні до управління праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, відповідач вказала відомості про відсутність у членів сім'ї земельних ділянок на території Млинівецької сільської ради Зборівського району. Однак під час проведення зустрічної перевірки Тернопільською міжрайонною державною фінансовою інспекцією цільового використання бюджетних коштів встановлено, що сім'я відповідачки отримує доходи від оренди земельного паю площею 2,28 га. на території Млинівецької сільської ради Зборівського району, і за період 2010-2014 років отримала дохід у розмірі 8141,56 грн. За таких обставин відповідач не мала права на отримання державної соціальної допомоги як малозабезпечена сім'я, в результаті чого незаконно отримала державну соціальну допомогу за період з 01.07.2011р. по 28.02.2015 року в розмірі 148308,25 грн., у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.
Представник позивача та третьої особи у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала та пояснила, що відповідачка, при зверненні до управління соціального захисту населення, не була повідомлена про необхідність зазначення до деклараціях про доходи отримані від оренди земельного паю, інших доходів сім'я не отримує у зв'язку із відсутністю робочих місць у сільській місцевості, де проживає сім'я відповідачки. На утриманні знаходяться неповнолітні діти, крім того старший син навчається у педагогічному університеті, а тому сім'я не має можливості повернути отриману допомогу, а отже просила суд у задоволенні позову слід відмовити.
Заслухавши і відкритому судовому засіданні пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, з наступних підстав.
Судом встановлено, що жительці АДРЕСА_1 ОСОБА_4 за період за період з 01.07.2011р. по 28.02.2015 року неодноразово призначалася державна допомога відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», на підставі поданих нею заяв до управління соціального захисту населення Зборівської райдержадміністрації
До заяв, серед інших документів, відповідачем були додані декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. У відомостях про земельні ділянки, що перебувають у власності або володінні (користуванні), членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіки, неповнолітні діти) відповідачкою не зазначалося про наявність у члена її сім'ї земельних ділянок площею 2,28 га. на території Млинівецької сільської ради Зборівського району.
Відповідно ст. 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Згідно ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Тернопільською міжрайонною державною фінансовою інспекцією під час проведення зустрічної перевірки цільового використання бюджетних коштів встановлено, що чоловік відповідачки - ОСОБА_5 має у власності земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,39 га та 1,89 га. на території Млинівецької сільської ради Зборівського району та отримує доходи від їх оренди.
Пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. N 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» передбачено що соціальна допомога не призначається у разі, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї (крім сімей, що складаються лише з дітей та осіб, які досягли 65-річного віку або є інвалідами I і II групи, та сімей, в яких є діти-інваліди) є земельна ділянка площею понад 0,6 гектара (крім випадків, коли така земельна ділянка з незалежних від сім'ї причин не приносить дохід).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» від 24.02.2003 № 250, розпорядженням управління праці та соціального захисту населення Зборівської райдержадміністрації від 04 березня 2015 року ОСОБА_4 припинено виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та вручено повідомлення про припинення допомоги та повернення переплачених коштів в сумі 148308,25 грн.
Відповідно п. 25 Постанови КМУ від 24 лютого 2003 р. N 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення; у разі переїзду сім'ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють виплату соціальної допомоги (зокрема, смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни; за заявою уповноваженого представника сім'ї - з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою.
Пунктом 28 Постанови КМУ від 24 лютого 2003 р. N 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», передбачено якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до довідки Заруднянської сільської ради Зборівського району про склад сім'ї від 23.05.2015 року № 23 (а.с. 124) ОСОБА_4 проживає з чоловіком ОСОБА_5, синами ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_2.
ОСОБА_5 є власником земельних ділянок площею 0,39 га та 1,89 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Млинівецької сільської ради Зборівського району, що підтверджується державним актом на право власності на землю серії НОМЕР_2 від 13 березня 2002 року (а.с. 126).
22 вересня 2011 року між ОСОБА_5 та ТОВ "Зборівські лани" (код ЄДРПОУ 34038236) було укладено договори оренди цих земельних ділянок (а.с 135, 136).
З довідки ТОВ "Зборівські лани" від 02 січня 2015 року № 36 ОСОБА_5 від оренди землі у 2011-2014 роках отримав дохід у розмірі 7299,21 грн. (а.с. 140).
Отже, судом встановлено, що при зверненнях до позивача ОСОБА_4 не вказувала про те, що її чоловік має у власності земельні ділянки на території Млинівецької сільської ради та отримує дохід від їх використання.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї (крім сімей, що складаються лише з дітей та осіб, які досягли 65-річного віку або є інвалідами I та II групи, та сімей, в яких є діти-інваліди) є земельна ділянка площею понад 0,6 га, крім випадків, коли така земельна ділянка з незалежних від сім'ї причин не приносить дохід.
Разом з тим, ч. 2 ст. 7 Закону передбачено, що за наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років).
Згідно із довідки Тернопільського національного педагогічного університету ім. В.Гнатюка від 27 квітня 2015 року старший син відповідачки - ОСОБА_6 є студентом першого курсу денної форми навчання факультету фізичного виховання (а.с. 125) та не досяг 23 річного віку.
Інші неповнолітні діти навчаються у Тернопільській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 30 Тернопільської міської ради (а.с. 138, 139).
Таким чином, судом встановлено, що сім'я відповідачки мала право на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям навіть за умови використання земельних ділянок площею 0,39 га та 1,89 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Млинівецької сільської ради Зборівського району.
При цьому суд вважає, що хоча відповідачка і не вказала у поданих документах про зазначені земельні ділянки, проте такі дії (бездіяльність) не є достатніми підставами для задоволення позовних вимог у повному обсязі, оскільки державна соціальна допомога її сім'ї, за наявності земельних ділянок, мала б надаватися на підставі відповідного рішення Зборівської районної державної адміністрації.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Отже, із врахуванням сукупного доходу отриманого від оренди земельних ділянок, суд приходить до висновку, що відповідачці зайво виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 117,76 грн., що підтверджується розрахунком (а.с. 148).
Враховуючи наведене та беручи до уваги те, що сім'я позивачки мала право на отримання державної соціальної допомоги у 2011-2015 роках, проте у меншому розмірі, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації (47200, вул. Б.Хмельницького, 54, м. Зборів Тернопільської області, код ЄДРПОУ 03195688) виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в сумі 117 (сто сімнадцять) грн. 76 коп.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови підписано 21 травня 2014 року.
Головуючий суддя Баранюк А.З.
копія вірна
Суддя Баранюк А.З.