УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2015 р.Справа № 820/16002/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Філатова Ю.М.
Суддів: Бенедик А.П. , Водолажської Н.С.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державного підприємства "Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів та номерів" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16.02.2015р. по справі № 820/16002/14
за позовом Державного підприємства "Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів та номерів"
до Державної фінансової інспекції в Харківській області треті особи Теріторіальна Державна інспекція з питань праці у Харківській області , Міністерство культури і туризму України
про визнання протиправною вимоги,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Державне підприємство "Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів та номерів", звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Державної фінансової інспекції в Харківській області, та просив визнати протиправною вимогу про усунення виявлених ревізією порушень Державної фінансової інспекції в Харківській області від 12.08.2014 року № 04-25/8785 в частині прийняття заходів щодо відшкодування зайво виплаченої працівникам Творчої дирекції заробітної плати внаслідок підвищення посадових окладів на 100% у розмірі 319586.18 грн. на рахунок № 31119090700008 в УДКСУ у Жовтневому районі м. Харкова, розгляду питання щодо притягнення до матеріальної відповідальності винних осіб у відповідності до ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України, а також щодо прийняття заходів з повернення до державного бюджету зайво перерахованого єдиного соціального внеску, внаслідок підвищення посадових окладів у розмірі 475023,05 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 16.02.2015р. по справі №820/16002/14 в задоволенні позову було відмовлено.
Не погоджуючись з постановою Харківського окружного адміністративного суду від 16.02.2015р. по справі №820/16002/14 позивач подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою його позов задовольнити, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.
Справа розглядається в порядку письмового провадження у відповідності до ч.4 ст. 196, п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши суддю - доповідача колегія суддів встановила, що відповідно ст.11 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1996 №2939-ХП, звернення члена комісії з припинення Державного підприємства "Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів та номерів" від 14.11.2013 б\н та на підставі направлення на проведення ревізії, виданого начальником Держфінінспекції в Харківській області, від 03.06.2014 № 1075 Держфінінспекцією в Харківській області проведено позапланову ревізію фінансово - господарської діяльності Державного підприємства "Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів та номерів" за період з 01.01.2011 по 01.06.2014 року.
Ревізію проведено з 04.06.2014 по 14.07.2014 у відповідності до питань програми ревізії та робочого плану з відома директора Підприємства Овчаренка Євгена Петровича та головного бухгалтера Підприємства Чумаченко Ірини Усманівни. Журнал реєстрації перевірок не наданий. Юридична та фактична адреса Творчої дирекції: 61052, м. Харків, Жовтневий район, пл. Міліціонера, 17.
14.07.2014 р. за результатами вказаної ревізії Державною фінансовою інспекцією в Харківській області складено "Акт позапланової ревізії фінансово - господарської діяльності Державного підприємства "Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів та номерів" за період з 01.01.2011 по 01.06.2014 року.
З висновками Акту ДП "Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів та номерів" частково не погодилась та звернулось до Державної фінансової інспекції в Харківській області із запереченнями на окремі положення Акту.
Листом вих. № 04-25/8732 від 11.08.2014 року Державною фінансовою інспекцією в Харківській області надіслано на адресу позивача висновки на зауваження до акту ревізії фінансово-господарської діяльності Державного підприємства "Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів та номерів" № 04-11/07 від 14.07.2014 року, згідно яких висновки, які викладені у вищевказаному акті підтверджені.
12.08.2014 року Державною фінансовою інспекцією на підставі п. 7 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення фінансового контролю в Україні" від 26 січня 1993 року № 2939-XII і п.46 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою КМУ від 20.04.2006 № 550, а також враховуючи, що на дату завершення ревізії фінансові порушення усунуто не в повному обсязі Державному підприємству "Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів та номерів" пред'явлена вимога про усунення виявлених ревізією порушень № 04-25/8785, зокрема:
п. 3 вимоги - прийняти заходи щодо відшкодування зайво виплаченої працівникам Творчої дирекції заробітної плати внаслідок підвищення посадових окладів на 100% у розмірі 1319586,18 грн. на рахунок № 31119090700008 в УДКСУ у Жовтневому районі м. Харкова, розгляду питання щодо притягнення до матеріальної відповідальності винних осіб у відповідності до ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України;
п.5 вимоги - прийняти заходи щодо повернення до державного бюджету суму зайво перерахованого єдиного соціального внеску, внаслідок підвищення посадових окладів на 100 % у розмірі 475023,05 грн., на рахунок №31119090700008 в УДКСУ у Жовтневому районі м. Харкова (КБК 21080500, символ звітності 090 в установі банку ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999612), а також розглянути питання щодо притягнення до матеріальної відповідальності винних осіб у відповідності до ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.
Колегія суддів вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні виходячи з наступного.
Відповідно до статті 2 Закону України від 26.01.1993р. №2939-XII "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Згідно пункту 1 частини першої статті 10 Закону №2939-XII органу державного фінансового контролю надається право: перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо).
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 10 Закону №2939-XII органу державного фінансового контролю надано право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Частиною другою статті 15 Закону №2939-XII встановлено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Згідно з Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 N 499/2011, Держфінінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому законом порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальність винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 4 пункту 4 Положення).
Відповідно до пункту 6 Положення Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Положенням встановлено, що у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів Держфінінспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави.
За змістом частини шостої статті статті 2 Закону України № 2939-ХІІ порядок проведення Держфінінспекцією державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 Порядок проведення інспектування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 550 від 20.04.2006р. цей порядок визначає процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів всіх рівнів, державних фондів або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання.
За правилами пункту 2 зазначеного Порядку інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
За правилами пунктів 45, 46 Порядку проведення інспектування у міру виявлення ревізією порушень законодавства посадові особи контролюючого органу, не чекаючи закінчення ревізії, мають право усно рекомендувати керівникам об'єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому. Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний контролюючий орган з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.
Згідно з пунктом 50 цього Порядку за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав контролюючі органи вживають заходів для забезпечення, зокрема, звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.
Тобто відповідно до викладених норм органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Таким чином, орган державного фінансового контролю вправі заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
В порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.
В даному випадку Інспекція пред'явила вимогу про усунення порушень, виявлених під час ревізії.
При цьому оскаржувана вимога Інспекції вказує на виявлені збитки та їхній розмір.
Оскільки збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряється судом, який розглядає цей позов, а не за позовом підконтрольної установи про скасування вимоги.
Наведена правова позиція щодо застосування норм Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" викладена у постановах Верховного Суду України від 15 квітня 2014 року у справах №№21-40а14, №21-63а14, від 13 травня 2014 року у справі №21-89а14, від 20 травня 2014 року №21-93а14, від 20 січна 2015 року № 21-603а14.
Відповідно до ч.1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів та номерів" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16.02.2015р. по справі № 820/16002/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Філатов Ю.М.Судді(підпис) (підпис) Бенедик А.П. Водолажська Н.С.