Постанова № 44246318, 16.02.2015, Макарівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
16.02.2015
Номер справи
370/130/15-а
Номер документу
44246318
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08000, Київська область, смт. Макарів, вул. Фрунзе, 35

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"16" лютого 2015 р. Справа № 370/130/15-а

Макарівський районний суд Київської області в складі головуючого судді Устимчук М.Ю., при секретарі Лигі Л.М. в залі суду смт. Макарів Київської області розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Прокуратури Макарівського району Київської області до Копилівської сільської ради Макарівського району Київської області, Управління Держземагенства у Макарівському районі Київської області про скасування рішення сільської ради, зобов’язання вчинити дії щодо видалення кадастрового номеру з автоматизованої бази Державного земельного кадастру , -

в с т а н о в и в :

Прокуратура Макарівського району Київської області (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Копилівської сільської ради Макарівського району Київської області, Управління Держземагенства у Макарівському районі Київської області та просила суд скасувати рішення сільської ради від 23.09.2008 року за №180-19-5 та рішення від 09.10.2009 року за №251-26-5, зобов’язати Управління Держземагенства у Макарівському районі Київської області вчинити дії щодо видалення кадастрового номеру з автоматизованої бази Державного земельного кадастру.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилавсь на те, що в ході перевірки проведеної прокуратурою району в листопаді поточного року додержання вимог земельного та водного законодавства під час відведення земельних ділянок встановлено наступне.

Рішенням Копилівської сільської ради від 23.09.2008 року за №180-19-5 ТОВ «Хорив-Плаза» надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для розміщення житлових будинків.

Згідно інформації Копилівської сільської ради в період з 2008 року по 2009 рік сільською радою аукціони з продажу та передачі в оренду земельних ділянок – не проводилися.

Вивченням витягу з Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців встановлено, що товариство не підпадає в коло осіб, щодо яких ЗК України встановлено виключення.

Таким чином, Копилівська сільська рада не мала повноважень щодо надання дозволу на відведення земельної ділянки в оренду без проведення відповідного аукціону, а тому рішення Копилівської сільської ради від 23.09.2008 року за №180-19-5 підлягає скасуванню.

Крім того, встановлено, що рішенням Копилівської сільської ради від 09.10.2009 року за №251-26-5 ТОВ «Хорив-Плаза» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 1,6669 га, 0,7223 га, 0,2772 га в оренду ТОВ «Хорив-Плаза» в с. Северинівка для будівництва та обслуговування житлових будинків.

Земельним ділянкам площею 1,6669 га, 0,7223 га, 0,2772 га присвоєно кадастрові номери 3222783204:02:007:0184, 3222783204:02:007:0183, 3222783204:02:006:0006.

Між сторонами договір оренди не укладався та не реєструвався.

Згідно інформації відділу Держземагентсва будь-які правовстановлюючі документи на земельну ділянку загальною площею 2,6664 га за ТОВ «Хорив Плаза» в адміністративних межах Копилівської сільської ради Макарівського району - не зареєстровані.

Враховуючи те, що одним із основних завдань головних управлінь Держкомзему в області є здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, без перевірки рішень сесії сільської ради на відповідність нормам Закону, відділом Держкомзему в Макарівському районі (з 01.01.2013 року перейменовано в управління Держземагентсва в Макарівському районі) дані щодо вищевказаних земельних ділянок внесені в автоматизовану базу ДЗК.

З огляду на викладене, для відновлення становища, яке існувало раніше позивач просив суд зобов’язати управління Держземагентства в Макарівському районі видалити з автоматизованої бази ДЗК кадастрові номери 3222783204:02:007:0184, 3222783204:02:007:0183, 3222783204:02:006:0006, присвоєні ТОВ «Хорив-Плаза» на підставі оскаржуваних рішень.

Оскільки від позивача надійшла заява про розгляд справи у письмовому провадженні, відповідачі були належним чином повідомлені про розгляд даної справи, проте своїх представників у судове засідання не направили, то суд вважає за можливе розгляд справи здійснити в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі матеріалів.

Відповідно до ст. 41 КАС України при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на нижчевикладене.

Так судом встановлено, що в ході перевірки проведеної прокуратурою району в листопаді поточного року додержання вимог земельного та водного законодавства під час відведення земельних ділянок встановлено наступне.

Рішенням Копилівської сільської ради від 23.09.2008 року за №180-19-5 ТОВ «Хорив-Плаза» надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для розміщення житлових будинків.

Згідно ст. 124 ЗК України, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі. Не допускається проведення аукціонів щодо ділянок, які (або будівлі на яких) орендують бюджетні установи, музеї, підприємства і громадські організації у сферах культури і мистецтв (у тому числі національні творчі спілки та їх члени (під творчі майстерні).

Згідно інформації Копилівської сільської ради в період з 2008 року по 2009 рік сільською радою аукціони з продажу та передачі в оренду земельних ділянок – не проводилися.

Вивченням витягу з Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців встановлено, що товариство не підпадає в коло осіб, щодо яких ЗК України встановлено виключення.

Таким чином, Копилівська сільська рада не мала повноважень щодо надання дозволу на відведення земельної ділянки в оренду без проведення відповідного аукціону, а тому рішення Копилівської сільської ради від 23.09.2008 року за №180-19-5 підлягає скасуванню.

Крім того, встановлено, що рішенням Копилівської сільської ради від 09.10.2009 року за №251-26-5 ТОВ «Хорив-Плаза» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 1,6669 га, 0,7223 га, 0,2772 га в оренду ТОВ «Хорив-Плаза» в с. Северинівка для будівництва та обслуговування житлових будинків.

Земельним ділянкам площею 1,6669 га, 0,7223 га, 0,2772 га присвоєно кадастрові номери 3222783204:02:007:0184, 3222783204:02:007:0183, 3222783204:02:006:0006.

Між сторонами договір оренди не укладався та не реєструвався.

Згідно інформації відділу Держземагентсва будь-які правовстановлюючі документи на земельну ділянку загальною площею 2,6664 га за ТОВ «Хорив Плаза» в адміністративних межах Копилівської сільської ради Макарівського району - не зареєстровані.

Згідно ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до зазначеного Положення одним із основних завдань головних управлінь Держкомзему в області є здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.

До повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель відповідно до ст.6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» належить: а) здійснення державного контролю за використанням та охороною земель в частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, у тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок.

В той же час, в порушення вказаної норми без перевірки рішень сесії сільської ради на відповідність нормам Закону, відділом Держкомзему в Макарівському районі (з 01.01.2013 року перейменовано в управління Держземагентсва в Макарівському районі) дані щодо вищевказаних земельних ділянок внесені в автоматизовану базу ДЗК.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції – це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно вимогам ч. 1 п. 1 ст. 17 вказаного Кодексу компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 3 ст. 105 Кодексу адміністративного судочинства України саме адміністративний позов може містити вимоги про зобов’язання відповідача – суб’єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 2 ст. 162 вказаного Кодексу у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов’язання відповідача вчинити певні дії.

З огляду на викладене, для відновлення становища, яке існувало раніше необхідно зобов’язати управління Держземагентства в Макарівському районі видалити з автоматизованої бази ДЗК кадастрові номери 3222783204:02:007:0184, 3222783204:02:007:0183, 3222783204:02:006:0006, присвоєні ТОВ «Хорив-Плаза» на підставі оскаржуваних рішень.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Порушення порядку набуття права власності на землю є порушенням публічного порядку та інтересів держави.

Статтею 121 Конституції України на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в судах у випадках, визначених законом.

Відповідно до рішення Конституційного суду України від 08.04.99 у справі № 1-1/99 (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в суді), прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави, і ця заява є підставою для порушення справи в суді.

Згідно ст. 361 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів держави у випадках, передбачених законом.

Крім того, відповідно до статті 188 Земельного кодексу України державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснюється відповідно до закону.

Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності покладено на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Таким центральним органом виконавчої влади відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 № 459/2011 «Про Державну інспекцію сільського господарства України» є Держсільгоспінспекція України.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належить здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання та інше.

Відповідно до підпункту «а» пункту 4.1. статті 4 «Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.12.11 №770, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 12.01.12 за № 34/20347, Держсільгоспінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за:

дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення; дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.

Разом з тим ст.ст. 6, 9, 10 зазначеного Закону, якими передбачено повноваження згаданого органу, визначено способи здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, а також встановлено повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель, не передбачено повноважень щодо звернення центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, до суду про визнання незаконними (недійсними) рішень органів державної влади та місцевого самоврядування щодо розпорядження землею, визнання недійсними правочинів щодо відчуження чи передачі у користування земельних ділянок державної та комунальної власності, а також їх повернення з чужого незаконного володіння.

Не передбачено таких повноважень і Положенням про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженим Указом Президента України від 13.04.2011 № 459/2011.

Зважаючи на викладене та враховуючи, що чинним законодавством визначено орган, уповноважений державною здійснювати функції контролю за використанням та охороною земель, однак у вказаного державного органу відсутні повноваження щодо звернення до суду, прокурор пред’являє цей позов в інтересах держави як позивач.

За таких обставин, прийняттям Копилівською сільською радою оскаржуваних рішень та присвоєння управлінням Держземагентсва в Макарівськоуму районі кадастрових номерів на земельні ділянки порушено інтереси держави, оскільки земельна ділянка була відведена юридичній особі без проведення аукціону, що суперечить принципам регулювання земельних відносин в Україні, які закріплені в ст. 14 Конституції України, ст. 5 Земельного кодексу України.

Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 20 Закону України «Про прокуратуру», прокурор у межах своєї компетенції при виявлені порушень закону має право звертатись до суду в передбачених законом випадках.

Щодо пропуску позивачем строку звернення до суду, суд вважає причину поважною, з огляду на те, що про винесення оскаржуваного рішення Копилівською сільської ради прокуратурі району стало відомо лише в ході перевірки, проведеної в листопаді 2014 року.

Згідно ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки, відповідачі у судове засідання свого представника не направили, хоча були належним чином повідомлені про розгляд даної справи, своїх заперечень та заяв про відкладення справи до суду не подавали, а тому суд при вирішенні справи виходив з наявних у ній доказів.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір підлягає стягненню з відповідачів в рівних частинах в дохід держави в сумі 73, 08 грн.

Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України , -

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов Прокуратури Макарівського району Київської області до Копилівської сільської ради Макарівського району Київської області, Управління Держземагенства у Макарівському районі Київської області про скасування рішення сільської ради, зобов’язання вчинити дії щодо видалення кадастрового номеру з автоматизованої бази Державного земельного кадастру задовольнити.

Скасувати рішення Копилівської сільської ради Макарівського району Київської області від 23.09.2008 року за №180-19-5.

Скасувати рішення Копилівської сільської ради Макарівського району Київської області від 09.10.2009 року за №251-26-5.

Зобов’язати управління Держземагентства в Макарівському районі Київської області видалити з автоматизованої бази НКС кадастрові номери 3222783204:02:007:0184, 3222783204:02:007:0183, 3222783204:02:006:0006, присвоєні на земельну ділянку загальною площею 2,6664 га в адміністративних межах Копилівської сільської ради Макарівського району Київської області на підставі оскаржуваних рішень.

Стягнути в рівних частинах з Копилівської сільської ради Макарівського району Київської області, Управління Держземагенства у Макарівському районі Київської області в дохід держави (УДКСУ Макарівський район 22030001, код отримувача 38007165, на рахунок 31214206700385, банк отримувача ГУ ДКСУ у Київській області м. Київ, код банку отримувача 821018) судовий збір в сумі 73,08 грн.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з моменту її проголошення, а особами, що не були присутні при його проголошенні – з моменту отримання її копії.

Постанова суду набирає законної сили по закінченню строку на її оскарження, у разі, якщо не подано апеляційну скаргу. В інакшому випадку – після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя М.Ю. Устимчук