ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65-в
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2009 року Справа №2а-3310/09/0870
(10 год. 05 хв.)
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щербака А.А., при секретарі Марченко І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_1 про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - Фонд) до товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_1 (далі - ТОВ «ОСОБА_1) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 4 969грн. 78 коп. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році.
У позовній заяві Фонд зазначив, що відповідачем не виконується норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів. Беручи до уваги зазначену обставину позивачем були нараховані штрафні санкції, які не були сплачені ТОВ «ОСОБА_1 у встановлений термін. Просить стягнути суму адміністративно-господарських санкцій та пені.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, наполягав на їх задоволенні у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. Надіслав до суду заперечення на адміністративний позов, у яких вказав, що підприємством вжито усіх, покладених на нього чинним законодавством, заходів для забезпечення працевлаштування інвалідів. Наголошує на тому, що Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань , з урахуванням його побажань. Вказує на те, що протягом 2008 року з центру зайнятості до ТОВ «ОСОБА_1» не було направлено для працевлаштування жодного інваліда. Просить відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази суд приходить до думки, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що ТОВ «ОСОБА_1 відноситься до суб'єктів підприємницької діяльності, яким, відповідно до ст.. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлюється норматив робочих місць по працевлаштуванню інвалідів.
ТОВ «ОСОБА_1 подано звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів №140069/08(форма 10-ПІ річна-поштова). Відповідно до даних зазначеного звіту середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали у відповідача становить 32 (рядок 01). Відповідачем у звіті вказано, що кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до ст.. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» становить 2 особи (рядок 03). Однак, відповідно до вимог законодавства, а саме ст. 19 зазначеного закону, норматив робочих місць для інвалідів становить 4% від кількості працівників а саме 1 особа (відповідно до норм Інструкції щодо заповнення форми N 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 р. N 42, дані заповнюються у цілих одиницях). Таким чином, суд приходить до думки, що відповідачем невірно заповнений рядок 03 звіту форми 10 - ПІ річна, зазначений рядок повинен містити число 1. Згідно з даними звіту, середньооблікова кількість штатних працівників - інвалідів на підприємців становить 0 (рядок 02), що менше встановленого нормативу.
Відповідно до даних звіту форми 10 - ПІ , середньорічна заробітна плата штатного працівника ТОВ «ОСОБА_1 становить 4 878 грн. 10 коп.. Таким чином, відповідно до вимог ч.1 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» сума адміністративно-господарських санкцій становить 4 878 грн. 13 коп..
Відповідно до ч.8 ст.69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до Закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється Законом.
Згідно ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до ч.4 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Представником відповідача був наданий наказ підприємства №04/01/08-и про затвердження робочих місць для працевлаштування інвалідів, а саме прибиральника службових приміщень та прибиральника території. Однак, слід зауважити, що створення робочих місць не є єдиним обов'язком підприємства, підприємство повинно також повідомляти відповідні органи зайнятості населення про наявні вакансії.
Відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства подають інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Згідно з даними довідки Південного міжрайонного центру зайнятості № 1637 від 22.06.2009 року звіт форми 3-ПН про наявність вакансій подавався відповідачем протягом 2008 року за наступними датами: 15.04.2008року, 14.05.2008 року, 11.06.2008 року, 15.07.2008 року, 13.08.2008 року, 15.09.2008 року, 15.10.2008 року, 13.11.2008 року, 12.12.2008 року. У інші періоди 2008 року звіти форми 3-ПН підприємством не подавалися. Зазначена обставина також підтверджується наданими представником відповідача копіями звітів форми 3-ПН. Таким чином, суд приходить до думки, що відповідачем не виконано усіх обов'язків з приводу забезпечення працевлаштування інвалідів у 2008 році.
Частиною 1 ст.20 Закону встановлено, що підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом. Для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності та господарювання, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір штрафних санкцій за робоче місце, не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), у відповідній установі, організації.
Згідно з положень ч.4 ст. 20 зазначеного Закону адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Відповідно до п.2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N 70, роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на балансовий рахунок 3510 в установах Національного банку, відкритий в органах Державного казначейства, або на балансовий рахунок 2510 в установах комерційних банків до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. П.4. зазначеного Порядку встановлює, що порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення.
Пункт 3.7 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 р. N 223 встановлює, що у поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання.
Відповідно до постанови Правління Національного Банку України «Про регулювання грошово-кредитного ринку» від 21 квітня 2008 року N 107 (яка діяла на дату подання адміністративного позову, 01.06.2009 року), облікова ставка НБУ становить 12%
Термін прострочення на дату подання позовної заяви становив 47 днів, таким чином, сума пені становить 91 грн. 65 коп.
Згідно п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Отже, матеріали справи свідчать про те, що підприємством не виконано вимог чинного законодавства щодо нормативу робочих місць працевлаштування інвалідів у 2008 році в обсязі, встановленому законодавством . Таким чином, суд приходить до думки, що позовні вимоги про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій у розмірі 4 878грн. 13 коп. та пені у розмірі 91 грн. 65 коп. підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладено, ст.ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_1» (АДРЕСА_1, ЄДРПОУ 33652769, р/р 26009000518001 філія ВАТ КБ «Надра») на користь Державного бюджету Комунарського району м. Запоріжжя (р/р31211230700005, код ЄДРПОУ 34677119, ГУДКУ у Запорізькій області МФО 813015, 50070000 «Платежі до Фонду соціального захисту інвалідів за 2008 рік») суму адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році у розмірі 4 969 грн. 78 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасної подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
Повне рішення виготовлено 30 липня 2009 року.
Суддя А.А. Щербак