Ухвала суду № 44242022, 27.04.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2015
Номер справи
803/1818/14
Номер документу
44242022
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2015 р. Справа № 876/9971/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :

головуючого судді: Запотічного І.І.,

суддів: Довгої О.І., Костіва М.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Луцької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 08.10.2014р. у справі № 803/1818/14 за позовом Комунального підприємства «АвтоПаркСервіс» до Луцької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

Комунальне підприємство «АвтоПаркСервіс» звернулося в суд з позовом до Луцької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0005722205 від 16 червня 2014 року, яким до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 1 грн 00 коп.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 08.10.2014р. у справі № 803/1818/14 позовні вимоги Комунального підприємства «АвтоПаркСервіс» задоволено, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Луцької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області від 16 червня 2014 року № 0005722205.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Луцька ОДПІ ГУ Міндоходів у Волинській області оскаржила її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, та з наведених в ній підстав з посиланням на порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваного рішення, норм матеріального права та неповне з'ясування всіх обставин справи просить скасувати оскаржувану постанову Волинського окружного адміністративного суду від 08.10.2014р. та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог КП «АвтоПаркСервіс».

Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України, спір вирішено в порядку письмового провадження за наявними матеріалами, оскільки сторони будучи повідомленими про час та місце розгляду справи, явки представника до суду не забезпечили.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції не знаходить підстав для її задоволення виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, КП «АвтоПаркСервіс» зареєстроване юридичною особою, засновником (власником) якого є Луцька міська рада. Статутом, затвердженим рішенням Луцької міської ради від 26.06.2012 року № 27/20, та згідно із рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 26.07.2012 року № 484-1 позивач визначений виконавцем (надавачем) послуг з бронювання місць для стоянки автотранспорту на відведених місцях на вулицях Єршова, Індустріальній, Карбишева в м. Луцьку у дні роботи авторинку.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що Луцькою ОДПІ в період з 21.05.2014 року по 28.05.2014 року проведена фактична перевірка КП «АвтоПаркСервіс» з питань дотримання вимог Податкового кодексу України, Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Про оплату праці», «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», постанови Правління Національного Банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», Кодексу законів про працю України

В ході перевірки встановлено, що позивач надає послуги з бронювання місць для стоянки автотранспорту на відведених місцях на вул. Єршова в м. Луцьку. При здійсненні розрахункових операцій за надані послуги за вищевказаною адресою КП «АвтоПаркСервіс» використовує РРО типу MINI-Т400МЕ, заводський № ПБ4101213760, фіскальний № 0318013314, який згідно реєстраційного посвідчення Луцької ОДПІ від 26.04.2013 року № 0318013314 зареєстрований на господарську одиницю «офіс», що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. Винниченка, 39, сфера застосування «надання послуг». До перевірки КП «АвтоПаркСервіс» надано наказ від 14.05.2013 року № 10 «Про введення в експлуатацію об'єктів ОЗ» та наказ від 11.11.2013 року № 27 «Про внесення змін до роботи РРО», в яких зазначено час роботи касового апарату MINI-Т400МЕ № ПБ4101213760 у четвер і неділю з 00:00 год. до 16:00 год. та суботу з 09:00 год. до 24:00 год. за адресою його використання: м.Луцьк, вул. Єршова. Перевіряючим органом встановлено, що розрахункові операції та видача розрахункових документів проводиться через даний РРО за адресою м. Луцьк, вул.Єршова. В період з 07.12.2013 року по 08.05.2014 року згідно даних контрольних стрічок РРО проведено розрахункових операцій на загальну суму 50 800 грн. без видачі відповідного розрахункового документа встановленої форми з обов'язковими реквізитами, що відповідають фактичній назві господарської одиниці та фактичному місцю проведення розрахунків.

На підставі встановлених фактів перевіркою зроблено висновок, що КП «АвтоПаркСервіс» в порушення п.п. 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не забезпечено проведення через РРО на повну суму наданих послуг через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункових операцій споживачу з обов'язковими реквізитами назви господарської одиниці та її адреси згідно фіскальних звітних чеків за період з 07.12.2013 року по 28.05.2014 року на загальну суму 50 800,00 грн, про що складено акт № 2762/03/20/22/35963673 від 28.05.2014 року, який підписаний платником із запереченнями.

Подані позивачем заперечення від 03.06.2014 року № 14/06/02 залишені податковим органом без задоволення, про що платника повідомлено листом від 11.06.2014 року № 8032/10/03.

На підставі вказаного акту перевірки, Луцькою ОДПІ 16.06.2014 року було прийняте податкове повідомлення-рішення №0005722205, яким, згідно з пунктом 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції (штраф) в сумі 1,00 грн.

За наслідком апеляційного оскарження, скарги позивача залишені без задоволення, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення - без змін.

Відповідно до положень п. 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції. Відповідно до частини першої статті 8 цього ж Закону форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок, встановлюються органом доходів і зборів.

Згідно Наказу ДПА України від 01.12.2000 року № 614, затверджено Положення про форму та зміст розрахункових документів (зареєстроване в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 року № 105/5296), яким визначено форми і зміст розрахункових документів, що повинні видаватися при здійсненні розрахунків суб'єктами господарювання для підтвердження факту продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Пунктами 3.1, 3.2 розділу 3 цього Положення визначено, що фіскальний касовий чек на товари (послуги) - це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги).

Касовий чек повинен містити такі обов'язкові реквізити: назву господарської одиниці; адресу господарської одиниці; для СГ, що зареєстровані як платники ПДВ, - індивідуальний податковий номер платника ПДВ, який надається згідно з Законом України «Про податок на додану вартість»; перед номером друкуються великі літери «ПН»; для СГ, що не є платниками ПДВ, - ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер за ДРФО, перед яким друкуються великі літери «ІД»; якщо кількість придбаного товару (отриманої послуги) не дорівнює одиниці виміру, - то кількість, вартість придбаного товару (отриманої послуги); вартість одиниці виміру товару (послуги); найменування товару (послуги); літерне позначення ставки ПДВ праворуч від надрукованої вартості товару (послуги); позначення форми оплати (готівкою, карткою, у кредит, чеками тощо) та суму коштів за даною формою оплати; загальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, перед якою друкується слово «СУМА» або «УСЬОГО»; для СГ, що зареєстровані як платники ПДВ, окремим рядком - літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка - великі літери «ПДВ»; порядковий номер касового чека, дату (день, місяць, рік) та час (година, хвилина) проведення розрахункової операції; фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери «ФН»; напис «ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК» та логотип виробника.

Аналіз наведених нормативно-правових актів дає підстави колегії суддів апеляційного суду прийти до висновку, що однією з вимог до касових чеків є наявність у них відомостей про продавця товару (послуг) (назва і адреса господарської одиниці, індивідуальний податковий номер, ідентифікаційний код) та інформації про РРО (фіскальний номер РРО), тобто інформації, за якою можна ідентифікувати суб'єкта господарювання та відповідний засіб обліку розрахункових операцій.

Згідно п. 1 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 року № 614, наведено визначення таких термінів:

- господарська одиниця - це стаціонарний або пересувний об'єкт, у т. ч. транспортний засіб, де реалізуються товари чи надаються послуги та здійснюються розрахункові операції;

- назва господарської одиниці - назва, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування господарською одиницею);

- адреса господарської одиниці - адреса, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності чи користування господарською одиницею).

Враховуючи наведене, зазначення в касовому чекові реквізиту «назва господарської одиниці» необхідне для ідентифікації місця продажу товарів (послуг) та суб'єкта господарювання, який здійснює торгівлю.

Як підтверджується матеріалами справи, у реквізитах Х-звітів та фіскальних звітних чеках за період з 07.12.2013 року по 28.05.2014 року зазначено назву господарської одиниці «офіс» та її адресу м. Луцьк, вул. Винниченка, 39, при цьому, розрахункові операції здійснювалися за адресою м. Луцьк, вул. Єршова.

Поруч із цим, із наявної в матеріалах справи заяви КП «АвтоПаркСервіс» від 18.04.2013 року № 13/04/09 вбачається, що позивач звертався до Луцької ОДПІ про реєстрацію РРО MINI-Т400МЕ, заводський № ПБ4101213760, у якій зазначав, що вказаний РРО буде використовуватися на офісі на КП «АвтоПаркСервіс» за адресою: м. Луцьк (вул. Єршова), вул. Винниченка, 39, сфера застосування - бронювання місць для стоянки автотранспорту.

Луцькою ОДПІ здійснено реєстрацію РРО типу MINI-Т400МЕ, заводський № ПБ4101213760, фіскальний № 0318013314, про що видано реєстраційне посвідчення № 0318013314 від 26.04.2013 року, у якому вказано, що РРО призначений для використання в господарській одиниці «офіс» в м. Луцьку по вул. Винниченка, 39, сфера застосування «надання послуг».

В подальшому, КП «АвтоПаркСервіс» видано наказ від 14.05.2013 року № 10 «Про введення в експлуатацію об'єктів ОЗ», у якому зазначено час роботи касового апарату MINI-Т400МЕ, № ПБ4101213760 у четвер і неділю з 00:00 год. до 15:00 год. та суботу з 09:00 год. до 24:00 год. за адресою його використання: м. Луцьк, вул. Єршова.

Відповідно до пункту 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: вчинене вперше - 1 гривня; вчинене вдруге - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг); за кожне наступне вчинене порушення - у п'ятикратному розмірі вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг).

Аналіз наведених положень дає підстави колегії суддів апеляційного суду дійти висновку про відсутність у пункті 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» такого складу правопорушення, як невідповідність розрахункового документа вимогам Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 року № 614, а формальна невідповідність фіскальних касових чеків положенням вказаного підзаконного акту не може ототожнюватися з непроведенням розрахункових операцій через РРО або нероздрукуванням відповідного розрахункового документа.

З огляду на викладене, колегія суддів апеляційного суду погоджується із висновком суду першої інстанції та вважає, що подані позивачем для перевірки Х-звіти та фіскальні касові чеки містять необхідні реквізити щодо ідентифікації суб'єкта господарювання, місця надання послуг та засобу обліку розрахункових операцій. Недолік фіскальних касових чеків, який полягає у зазначені у них назви господарської одиниці «офіс», не прирівняний в Положенні про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 року № 614, до відсутності розрахункового документа, не може ототожнюватися з непроведенням розрахункових операцій через РРО або нероздрукуванням відповідного розрахункового документа, за що передбачена відповідальність пунктом 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції щодо підставності позовних вимог Комунального підприємства «АвтоПаркСервіс», а відтак судом першої інстанції позовні вимоги задоволено правильно.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів апеляційного суду вважає, що доводи апеляційної скарги Луцької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст. ст.160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Луцької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 08.10.2014р. у справі № 803/1818/14 - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя І.І. Запотічний

Судді О.І.Довга

М.В.Костів