ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
14 квітня 2015 рокусправа № 804/2111/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Прокопчук Т.С.
суддів: Божко Л.А. Лукманової О.М.
за участю секретаря судового засідання: Губар Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Заступника прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 травня 2014 року по справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Перемога Плюс» до Управління Держземагенства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області, 3 особи Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Перемога Плюс» (далі - ТОВ «Перемога Плюс») звернулося до суду з позовом до відповідача Управління Держземагенства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області (далі - Управління Держземагенства), 3 особи Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради , в якому просить визнати протиправним та нечинним рішення Управління Держземагенства щодо застосування у витягах з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки за адресою: м. Дніпропетровськ вул. Набережна Перемоги, 83, кадастровий номер 1210100000:03:149:0004, для експлуатації та обслуговування автостоянки коефіцієнту функціонального використання земель 2,5 замість коефіцієнту 1,0.;
визнати коефіцієнт функціонального використання земель 1,0. для земельної ділянки за адресою: м. Дніпропетровськ вул. Набережна Перемоги, 83, кадастровий номер 1210100000 :03:149:0004 таким, що підлягає застосуванню з 21.04.2010 року;
зобов'язати Управління Держземагенства внести зміни до даних Державного земельного кадастру та у витяги з технічної документації про грошову оцінку земельної ділянки за адресою: м. Дніпропетровськ вул. Набережна Перемоги, 83, кадастровий номер 1210100000:03:149:0004 в частині зміни коефіцієнту функціонального використання земель з коефіцієнту 2,5 на коефіцієнт 1,0., що застосовується до земель транспорту та зв'язку.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.05.2014 року позов задоволено, визнано протиправним та нечинним рішення Управління Держземагенства, щодо застосування у витягах з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 83, кадастровий номер 1210100000:03:149:0004, для експлуатації та обслуговування автостоянки коефіцієнту функціонального використання земель 2,5 замість коефіцієнту 1,0, визнано коефіцієнт функціонального використання земель 1,0. для зазначеної земельної ділянки таким, що підлягає застосуванню з 21.04.2010 року, зобов'язано відповідача внести зміни до даних Державного земельного кадастру та у витяги з технічної документації про грошову оцінку земельної ділянки в частині зміни коефіцієнту функціонального використання земель з 2,5 на коефіцієнт 1,0., що застосовується до земель транспорту та зв'язку , з Державного бюджету України на користь позивача стягнуто судовий збір в сумі 219,24 грн.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, заступником прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального права та правової оцінки обставин у справі, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідно до договору купівлі-продажу від 21.04.2010 року, який зареєстрований КП «Дніпропетровське МБТІ» 29.04.2010 року, ТОВ «Перемога Плюс» придбала у власність будівлі та споруди автостоянки №19, що знаходяться за адресою: м. Дніпропетровськ вул. Набережна Перемоги, 83, які передані товариству за актом передачі 21.04.2010 року (а.с.7-10, 128).
За повідомленням Дніпропетровської філії Регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» №Ц/16146-14 від 23.11.2011 року станом на 22.11.2011 року згідно даних Державного земельного кадастру м. Дніпропетровська нормативна грошова оцінка земельної ділянки за адресою: м. Дніпропетровськ вул. Набережна Перемоги, 83, (площею 1,2870 га, кадастровий номер 1210100000:03:149:0004) для земель транспорту з коефіцієнтом функціонального використання 1,0., у 2010-2011 роках складала суму 7410960,31грн. (а.с.6).
За приписами п.286.1 ст.286 Податкового Кодексу України дані державного земельного кадастру є підставою для нарахування земельного податку.
Згідно ч. 1, 2 ст.21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою, розмір, форма і строки внесення якого встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Такі ж положення містить Податковий Кодекс України, ст.ст.288.1, 288.4 ПК України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів розроблено у відповідності із положеннями Земельного кодексу України, Закону України «Про оцінку земель», та постанови Кабінету Міністрів України №213 від 23.03.1995 року «Про методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів»(зі змінами).
Положеннями ст.1, ч.1 ст.13, ст.20 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки,визначений за встановленими ті затвердженими нормативами;
рентний дохід (земельна рента) - дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель;
нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться,серед іншого,у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно витягу Управління Держземагенства з технічної документації №03/07-090/1 від 15.04.2014 року про нормативну грошову оцінку земельної ділянки автостоянки №19, що належить ТОВ "Перемога Плюс", та знаходиться за вищезазначеною адресою Дніпропетровська обл. м. Дніпропетровськ вул. Набережна Перемоги, 83, застосовується коефіцієнт функціонального використання - 2,5 як до земель комерційної та іншої діяльності (а.с.63), що не відповідає нормам чинного законодавства.
За приписами п.1.3 , п.3.5 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (надалі Порядку), затвердженого спільним наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук №18/15/21/11 від 27.01.2006 року, нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру , в тому числі земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності;
коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), враховує відносну прибутковість видів економічної діяльності, а віднесення земельної ділянки до будь-якої категорії провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
Класифікація земель за функціональним використанням здійснюється за видами економічної діяльності, що провадиться на земельній ділянці, розмір коефіцієнту, що підлягає застосуванню, визначається згідно Додатку 1 до Порядку, відповідно до якого при нормативній оцінці земель транспорту та зв'язку застосовується Кф 1,0.
Згідно Статуту ТОВ "Перемога Плюс" здійснює такий вид діяльності як 52.21 - допоміжне обслуговування наземного транспорту (а.с.49).
Із матеріалів справи вбачається, що рішенням Дніпропетровської місткої ради №120/49 від 12.03.2014 року затверджена технічна документація з землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) по вул. Набережна Перемоги, 83, на зазначену земельну ділянку зареєстроване право комунальної власності за територіальною громадою м. Дніпропетровська в особі Дніпропетровської міської ради, земельна ділянка передана в оренду строком на 10 років ТОВ «Перемога Плюс», по вул. Набережна Перемоги, 83,земельна ділянка віднесена за основним цільовим призначенням до категорії земель промисловості, транспорту,енергетики, оборони та іншого призначення, що спростовує доводи апеляційної скарги щодо відсутності відповідного рішення Дніпропетровської місткої ради про право користування позивачем спірною земельною ділянкою (а.с.132-134).
Сторонами не заперечується, що позивачем з Дніпропетровською міською радою 1.12.2014 року укладений договір оренди спірної земельної ділянки за вищезазначеною адресою строком на 10 років, із зазначенням цільового призначення земельної ділянки 12. землі транспорту, кодом КВЦПЗ: 12.04. для розміщення і експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, функціональне використання по фактичному розміщенню виробничих будівель та споруди автостоянки №19, з грошовою оцінкою Кф 1,0.(а.с.158-170).
Викладене свідчить, що вказана земельна ділянка позивачем згідно з зареєстрованим видом діяльності використовується для обслуговування наземного транспорту, а тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що дії відповідача щодо визначення у витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки Кф 2,5 є неправомірними, які суперечать вищенаведеним нормам законодавства, що регулюють спірні правовідносини.
В силу викладеного є вірним висновок суду першої інстанції щодо покладання обов'язку на Управління Держземагенства внести зміни до даних Державного земельного кадастру та у витяги з технічної документації про грошову оцінку земельної ділянки в частині зміни Кф 2,5 на Кф 1,0., що застосовується до земель транспорту, з дати 21.04.2010 року - передачі у власність позивачу будівель та споруд автостоянки №19, розташованих на спірній земельній ділянці.
Суд першої інстанції відповідно до вимог ст. 94 КАС України правомірно стягнув з Державного бюджету України на користь позивача понесені ним та документально підтверджені судові витрати в сумі 219,24 грн.
Доводами апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовуються.
За таких обставин суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалене рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і підстави для його скасування відсутні.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.ст.200, 205, 206 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Заступника прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 травня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий: Т.С. Прокопчук
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: О.М. Лукманова