8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 травня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/69/15
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чиркіна С.М.,
за участю
секретаря судового засідання Лиманюка М.А.
та
представників сторін:
від позивача - не прибув
від відповідача - не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до комунального підприємства «Кремінна-комунсервіс» про стягнення коштів за податковим боргом в загальному розмірі 158834,36 грн.,
ВСТАНОВИВ:
09 квітня 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до комунального підприємства «Кремінна-комунсервіс» про стягнення коштів за податковим боргом в загальному розмірі 158834,36 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що комунальне підприємство «Кремінна-комунсервіс» не сплачує узгоджені податкові зобов'язання в розмірі 158834,36 грн., а саме: з податку на додану вартість у розмірі 135316,19 грн., з яких - 127721,00 грн. - основного платежу, 7595,19 грн. - пені; зі збору за спеціальне використання води - 257,09 грн.; з екологічного податку - 23261,08 грн., з яких - 23241,08 грн. - основного платежу, 20,00 грн. - пені. Податковий борг виник у зв'язку з несплатою КП «Кремінна-комунсервіс» самостійно визначених у податкових деклараціях податкових зобов'язань. У зв'язку із несвоєчасною сплатою податкового боргу підприємству на підставі статті 129 Податкового кодексу України було нараховано пеню в сумі 7615,19 грн. Рубіжанською ОДПІ у відповідності до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України відповідачу 08.01.2013 вручено податкову вимогу від 08.01.2013 № 1.
Посилаючись на підпункт 20.1.34 пункту 20.1 статті 20, підпункти 95.1 - 95.3 статті 95 Податкового кодексу України просить стягнути з відповідача кошти в загальному розмірі 158834,36 грн., а саме: 151219,17 грн. - основного платежу; 7615,19 грн. - пені; з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника.
В судове засідання представник позивача в судове засідання не прибув, про дату час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином, просив провести розгляд справи без участі представника ОДПІ (а.с. 56).
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином (а.с. 54). Правом подати суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів не скористався.
Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе розглядати справу за відсутності відповідача.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.
Відповідач - комунальне підприємство «Кремінна-Комунсервіс», ідентифікаційний код 37796267, зареєстроване Кремінським районним управлінням юстиції Луганської ради 19.10.2011 за № 1 366 102 0000 000659 (а.с. 4-6), знаходиться на обліку в Рубіжанській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області з 20.10.2011, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 02.09.2013 № 19-1312191400014 (а.с. 40).
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Згідно з пунктом 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема,календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до статті 203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
На виконання вимог пункту 54.1 статті 54, пункту 203.1 статті 203 Податкового кодексу України комунальне підприємство «Кремінна-комунсервіс» подало до контролюючого органу наступні декларації, в яких самостійно визначило податкові зобов'язання:
- № 9077238073 від 12.01.2015 в розмірі 34511,00 грн.(а.с. 13-14);
- № 9011000316 від 09.02.2015 в розмірі 93210,00 грн.(а.с. 15-16).
Загальна сума узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість за період з груденя 2014 року по січень 2015 року становить 127721,00 грн., що підтверджується розрахунком податкового боргу та витягом з облікової картки платника (а.с. 10-12).
Згідно підпункту 240.1. статті 240 Податкового кодексу України платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:
240.1.1. викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;
240.1.2. скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти;
240.1.3. розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини;
240.1.4. утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);
240.1.5. тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.
Відповідно до підпунктів 250.1 та 250.2 статті 250 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.
Платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.
На виконання пункту 54.1 статті 54 та пункту 250.2 статті 250 Податкового кодексу України відповідач подав до контролюючого органу наступні декларації, в яких самостійно визначив податкові зобов'язання:
- № 9064342856 від 06.11.2014 в розмірі 11157,51 грн.(а.с. 19-20);
- № 9065531173 від 12.11.2014 (уточнююча) зменшено розмір податкового зобов'язання на 405,74 грн. (а.с. 21-22);
- № 9078975007 від 22.01.2015 в розмірі 12501,85 грн.(а.с. 23-24).
Загальна сума узгодженого податкового зобов'язання з екологічного податку за ІІІ-ІV квартали 2014 року становить 23241,08 грн., з урахування переплати в розмірі 12,54 грн., що підтверджується розрахунком податкового боргу та витягом з картки особового рахунку платника (а.с. 17, 18).
До 01.01.2015 справляння збору за спеціальне використання води регулювалось Розділом XVI Податкового кодексу України (надалі статті Розділу XVI Податкового кодексу України наводяться в редакції станом на 01.11.2014).
Пунктом 323.1 статті 323 Податкового кодексу України передбачено, що платниками збору є водокористувачі - суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи (крім бюджетних установ), постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі), та використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.
Згідно пункту 326.1 статті 326 Податкового кодексу України водокористувачі самостійно обчислюють збір за спеціальне використання води та збір за спеціальне використання води для потреб гідроенергетики і рибництва щокварталу наростаючим підсумком з початку року, а за спеціальне використання води для потреб водного транспорту - починаючи з першого півріччя поточного року, у якому було здійснено таке використання.
Пунктами 328.1 - 328-4 статті 328 Податкового кодексу України передбачено, що базовий податковий (звітний) період для збору дорівнює календарному кварталу.
Платники збору обчислюють суму збору наростаючим підсумком з початку року та складають податкові декларації за формою, встановленою в порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Податкові декларації збору подаються платниками збору органам державної податкової служби у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.
Збір сплачується платниками збору у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.
На виконання вимог пункту 54.1 статті 54 та статей 326, 328 Податкового кодексу України відповідач подав до контролюючого органу наступні декларації, в яких самостійно визначив податкові зобов'язання:
- № 9064340842 від 06.11.2014 в розмірі 83,29 грн. (а.с. 27-28);
- № 9077050376 від 08.01.2015 в розмірі 175,19 грн. (а.с. 29-31).
Загальна сума узгодженого податкового зобов'язання зі збору за спеціальне використання води за ІІІ-ІV квартали 2014 року становить 257,09 грн., з урахування переплати в розмірі 1,39 грн., що підтверджується карткою особового рахунку (а.с. 26).
В порушення вимог Податкового кодексу України, самостійно визначену суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість, екологічного податку, зі збору за спеціальне використання води, зазначену у поданих ним податкових деклараціях, на загальну суму 151219,17 грн. відповідач не сплатив.
Нарахування пені згідно із підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України розпочинається:
- при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
- при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.
Підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України передбачено, що у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Відповідно до пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.
Згідно зворотного боку облікової картки платника податків (а.с. 11-12, 18) на час розгляду справи за відповідачем рахується непогашена пеня в розмірі 7595,19 грн. та 20,00 грн., нарахована у зв'язку з несвоєчасним погашенням відповідачем узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість та екологічного податку.
Згідно статті 59 Податкового кодексу України У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Пунктами 59.4 та 59.5 статті 59 Податкового кодексу України визначено, що податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Пунктами 42.1 та 42.2 статті 42 Податкового кодексу України передбачено, що податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу. Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.
08 січня 2013 року позивачем вручено відповідачу податкову вимогу від 08.01.2013 № 1, про що свідчить підпис посадової особи на корінці податкової вимоги (а.с. 6 - зворотній бік).
Враховуючи вищевикладене, податкова заборгованість відповідача з податку на додану вартість, з екологічного податку, зі збору за спеціальне використання води на загальну суму 158834,36 грн. підтверджена матеріалами справи.
Відповідно до підпунктів 20.1.18, 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України державна податкова інспекція має право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків;звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з пунктом 95.1 - 95.3 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податку шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 14 травня 2015 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 9, 17, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до комунального підприємства «Кремінна-комунсервіс» про стягнення коштів за податковим боргом в загальному розмірі 158834,36 грн. задовольнити повністю.
Стягнути кошти комунального підприємства «Кремінна-комунсервіс» (ідентифікаційний номер 37796267, місцезнаходження: 92900, Луганська область, Кремінський район, м. Кремінна, пров. Бульварний, буд. 4) на користь Державного бюджету України з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, за податковим боргом в загальному розмірі 158834 (сто п'ятдесят вісім тисяч вісімсот тридцять чотири) гривні 36 копійок, з яких:
- 135316 (сто тридцять п'ять тисяч триста шістнадцять) гривень 19 копійок з податку на додану вартість за період з 30.01.2015 по 02.03.2015, з яких: 127721 (сто двадцять сім тисяч сімсот двадцять одна) гривні - основного платежу, 7595 (сім тисяч п'ятсот дев'яносто п'ять) гривень 19 копійок - пені;
- 257 (двісті п'ятдесят сім) гривень 09 копійок зі збору за спеціальне використання води за період з 19.11.2014 по 19.02.2014;
- 23261 (двадцять три тисячі двісті шістдесят одна) гривні 08 копійок з екологічного податку за період з 19.11.2014 по 19.02.2014, з яких: 23241 (двадцять три тисячі двісті сорок одна) гривні 08 копійок - з основного платежу, 20 (двадцять) гривень - пені.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Постанова у повному обсязі складена та підписана 18 травня 2015 року.
Суддя С.М. Чиркін