Постанова № 44236560, 10.03.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2015
Номер справи
804/124/15
Номер документу
44236560
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2015 р. Справа № 804/124/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ніколайчук С.В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Нікопольський завод трубопровідної арматури" до відповідача-1: Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області; відповідача-2: Управління Пенсійного фонду в м. Нікополі та Нікопольському районі про скасування вимог, -

ВСТАНОВИВ:

12.01.2015р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Нікопольський завод трубопровідної арматури" (далі ПАТ «НЗТА») до відповідача-1: Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області; відповідача-2: Управління Пенсійного фонду в м. Нікополі та Нікопольському районі, в якому позивач просить:

- скасувати вимогу Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) від 04.09.14р. (вих. №Ю-840) у розмірі 251109,62грн.;

- відшкодувати судові витрати позивача по справі присудити з Державного бюджету.

На обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 15.09.14р. на поштову адресу ПАТ «НЗТА» надійшла вимога про сплату боргу (недоїмки) від 04.09.14р. (вих.№Ю-840). Згідно зазначеної вимоги за позивачем обліковується заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 251109,62грн. Позивач зазначає, що ним у встановленому законом порядку та в повній мірі було сплачено до державного бюджету задекларовані у податковій звітності суми грошових зобов'язань з єдиного внеску, які підлягали сплаті протягом 2012-серпня 2014р., а Нікопольською ОДПІ безпідставно надіслано на адресу підприємства позивача вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 04.09.14р. Крім того, ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області було порушено провадження у справі про банкрутство №26/904/229/2013 за заявою УПФУ у м.Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області до ПАТ «НЗТА» про визнання банкрутом та при вирішенні питання про затвердження реєстру вимог конкурсних кредиторів суд прийняв рішення про відхилення додаткових конкурсних грошових вимог Управління Пенсійного фонду України в м.Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області в розмірі 1235915,31грн., які не було визнано ані підприємством-боржником, ані розпорядником майна ПАТ «НЗТА» з огляду на те, що кредитором не доведено належними та допустимими доказами факт направлення на адресу господарського суду Дніпропетровської області у 30-денний строк після публікації оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство заяви про додаткові конкурсні грошові вимоги у справі про банкрутство №26/904/229/2013. Враховуючи викладене позивач вважає, що грошові вимоги, які визначені в оскаржувані вимозі від 04.09.14р. є погашеними в силу закону та не можуть бути повторно стягнуті органом державної податкової служби з ПАТ «НЗТА», оскільки такі дії будуть суперечити Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Ухвалою суду від 15.01.2015р. відкрито провадження в адміністративній справі № 804/124/15 та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 30.01.2015р., в подальшому розгляд справи відкладено на 10.02.2015р., 27.02.15р. та 10.03.15р.

Позивач та відповідач в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, докази чого наявні в матеріалах справи.

10.03.2015р. позивач подав до суду клопотання, в якому просить позовні вимоги задоволити в повному обсязі, розглянути справу без його участі в порядку письмового провадження.

Відповідач-1 в судове засідання не з'явився про дату, час та місце розгляду адміністративної справи повідомлений належним чином докази чого наявні в матеріалах справи.

Відповідач-2 в судове засідання не з'явився; 10.02.2015р. надав суду заперечення на адміністративний позов, в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, мотивуючи тим, що у період до 01.10.13р. на органи Пенсійного фонду було покладено обов'язок щодо адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та здійснювали ведення картки особового рахунку платника ПАТ «НЗТА». З 01.10.13р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» функцію адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування передано до органів Міністерства доходів та зборів. На момент передачі даних карток особових рахунків платників від Пенсійного фонду України до Міністерства доходів та зборів за ПАТ «НЗТА» обліковувалася та була передана заборгованість 358618,35грн., зі сплати єдиного внеску - 42856,62грн., зі сплати фінансової санкції та 27674,70грн. пені. В залишки для передачі ввійшла вся сума заборгованості, що обліковується за платником в т.ч. і заборгованість за жовтень (частково) та листопад 2012 року. Так, управління Пенсійного фонду України в м.Нікополі та Нікопольському районі є органом державної влади та має право діяти лише у спосіб прямо передбачений законодавством, а списання заборгованості управлінням ПФУ підприємства у разі не внесення заборгованості до реєстру вимог кредиторів чинним законодавством не передбачено, заборгованість про які зазначено в позові, на сьогодні існує та не підлягає коригуванню, оскільки таке коригування чинним законодавством не передбачене. Також, звертає увагу суду на те,що хоч на сьогодні і заявлена заборгованість не включена до реєстру вимог кредиторів, однак згідно Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі. Таким чином, вищезазначена заборгованість підприємства яка не включена до реєстру вимог кредиторів підлягає включенню до цього реєстру після введення процедури ліквідації.

Враховуючи клопотання позивача, строки розгляду та вирішення справи, встановлені ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе вирішити спір за відсутності сторін, у письмовому провадженні, за наявними у справі доказами відповідно до вимог ч. 4, ч. 6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного:

З 01.01.2011р. набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464 від 08.07.2010р. ( далі - Закон № 2464), згідно прикінцевих та перехідних положень якого платники страхових внесків вважаються платниками єдиного внеску.

11.08.2013р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» №406-УІІ від 04.07.2013р. (далі - Закон № 406), яким було внесено зміни до Закону № 2464 та повноваження щодо нарахування, формування та стягнення заборгованості по сплаті єдиних внесків передані органам доходів та зборів.

Так, у зв'язку з наявністю у позивача заборгованості по сплаті єдиного внеску за період жовтень - листопад 2012р. та на виконання вказаного Закону № 406 Нікопольською ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області відносно позивача була сформована вимога про сплату боргу, яка направлена позивачеві.

15.09.2014 року на поштову адресу ПАТ «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ТРУ- ОВІДНОЇ АРМАТУРИ» (код за ЄДРПОУ 03326877) засобами поштового зв'язку від Нікопольської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області надійшла вимога про сплату (недоїмки) від 04.09.2014р. (вих. № Ю-840).

Вказаною вимогою позивача було повідомлено про те, що станом на 31.08.2014 року за даними Нікопольської ОДПІ Головного управління доходів у Дніпропетровській області обліковується заборгованість у Публічного акціонерного товариства "Нікопольський завод трубопровідної арматури" зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 251109,62грн., у тому числі: недоїмка - 208252,98грн. та штрафна санкція - 42856,64грн.

Також, даною вимогою було зобов'язано позивача у 10-тиденний термін з дня отримання вище зазначеної вимоги вжити заходи щодо погашення заборгованості сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 251109,62грн.

24.09.2014р. не погодившись з вище зазначеною вимогою Нікопольської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області ПАТ «НЗТА» у відповідності з вимогами абз. 4, 5 ч. 4 статті 25 Закону України № 2464 - Vi від 08.07.2010р. «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» було направлено засобами поштового зв'язку на адресу Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області первинну скаргу на вимогу Нікопольської ОДПІ (вих. № 82-8/405).

30.10.2014р. на адресу ПАТ «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ТРУБОПРОВІД- АРМАТУРИ» засобами поштового зв'язку надійшло рішення Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 17.10.2014р. (вих. № 710/04-36-10-08-09) «Про результати розгляду скарги». Зазначеним рішенням вимогу Нікопольської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) від 04.09.14р. (вих.№Ю-840) було залишено без змін.

10.11.14р ПАТ «НЗТА» не погодившись з вище зазначеним рішенням Нікопольської ОДПІ Головно го управління Міндоходів у Дніпропетровській області у відповідності з вимогами абз. 4, 5 ч.4 статті 25 Закону України № 2464 - Vі від 08.07.2010р. «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» було направлено засобами поштового зв'язку на адресу Державної фіскальної служби України повторну скаргу на вимогу Нікопольської ОДПІ Голо го управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 04.09.2014р. за № Ю-840 «Про сплату боргу (недоїмки)» та Рішення Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 17.10.2014р. (вих. № 7407/10/04-36-10-08-09) «Про результати розгляду скарги» (вих. № 82-8/493).

09.12.2014р. на адресу ПАТ «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ТРУБОПРОВІД- АРМАТУРИ» засобами поштового зв'язку надійшло рішення Державної фіс кальної служби України від 04.12.2014р. (вих. № 8024/6/99-99-10-02-0715) «Про залишення скарги без розгляду».

Вищезазначеним рішенням скаргу ПАТ «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ТРУБОПРОВІДНОЇ АРМАТУРИ» від 10.11.2014р. (вих. № 82-8/493) залишено без розгляду на підставі п. 4.3 Порядку розгляду органами доходів і зборів скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України за № 452 09.09.2013р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.09.2013р. за №1593/24125.

Позивач вважає, що вимога Нікопольської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 04.09.14р. за №Ю-840 «Про сплату боргу (недоїмки)», суперечить положенням чинних законодавчих та нормативно-правових актів України та наявним у Товариства відомостям та документам бухгалтерського та податкового обліку, ведення та оформлення яких здійснюється на належному рівні та у встановленому порядку, а тому звернувся до суду про скасування вимоги.

Згідно матеріалів справи встановлено, що 09.01.2013 року ухвалою господарського суду Дніпропетровської області порушено провадження у справі про банкрутство №26/904/229/2013 за заявою УПФУ в м. Нікополі та Нікопольському районі до ПАТ "Нікопольський завод трубопровідної арматури" про визнання банкрутом.

18.07.2013 року ухвалою господарського суду Дніпропетровської області по справі №26/904/229/2013 затверджено реєстр вимог кредиторів, вимоги УПФУ в м. Нікополі та Нікопольському районі на суму 1235915,31 грн. відхилено.

14.08.2013 року постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 18.07.2013 року залишено без змін.

Що стосується вимог ініціюючого кредитора Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Звертаючись 03.01.2013 р до господарського суду Дніпропетровської області із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство, кредитор просив визнати його грошові вимоги до боржника в розмірі 658 026,29 грн.

15.02.2013 р. кредитором подана заява про зміну розміру грошових вимог, у якій кредитор просив зменшити розмір грошових вимог до боржника та визнати їх в розмірі 492 519,89 грн.

Ухвалою від 20.03.2013 р. за підсумками підготовчого судового засідання визнано розмір безспірних грошових вимог ініціюючого кредитора до боржника у сумі 492 519,89 грн.

27.03.2013 р. в газеті «Голос України» № 58 опубліковано оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство.

Зважаючи на дату публікації оголошення про порушення провадження у даній справі про банкрутство - 27.03.2013 р., останній день для подачі заяв кредиторів до господарського суду з грошовими вимогами до боржника був 26.04.2013 року.

Однак, у тридцятиденний строк з дати публікації оголошення заява від УПФУ в м. Нікополі та Нікопольському районі про додаткові конкурсні вимоги до боржника не надходила.

01.06.2013 р. розпорядник майна подав до справи реєстр вимог кредиторів та повідомлення про те, що вимоги УПФУ включені до реєстру вимог кредиторів лише у сумі 492 519,89 грн. - 2 черга задоволення, інших вимог до господарського суду та боржника від кредитора не надходило. При цьому розпорядник майна зазначив у своєму повідомленні, що на його адресу надходила заява кредитора від 25.04.2013 р. про грошові вимоги до боржника на суму 2 003 277,84 грн., однак до неї не було додано документів в підтвердження вимог, а лише вказано на наявність заборгованості станом на 20.03.2013 р.

Суд зазначає, що до даних правовідносин слід застосувати норми Конституції України, Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Згідно з частиною першою статті 14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують. Копії зазначених заяв та доданих до них документів кредитори надсилають боржнику та розпоряднику майна.

Частина друга цієї ж статті передбачає, що вимоги конкурсних кредиторів, що заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, - не розглядаються і вважаються погашеними, про що господарський суд зазначає в ухвалі, якою затверджує реєстр вимог кредиторів. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.

Згідно матеріалів справи, в ухвалі від 18.07.2013р. господарським судом Дніпропетровської області зазначено, що «...п. 2 ст. 14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" вимоги конкурсних кредиторів, що заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, - не розглядаються і вважаються погашеними...» (Управлінням ПФУ в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області відповідно до положень статті 14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» не доведено належними та допустимими доказами факт направлення на адресу господарського суду Дніпропетровської області у тридцяти денний строк після публікації оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство заяви про додаткові конкурсні грошові вимоги у справі про банкрутство №26/904/229/2013 у розмірі 1235 915,31грн.).

Частиною 2 ст. 14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» передбачено, що вимоги конкурсних кредиторів, що заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, - не розглядаються і вважаються погашеними, про що господарський суд зазначає в ухвалі, якою затверджує реєстр вимог кредиторів.

Отже, на законодавчому рівні визначена можливість визнання грошових вимог конкурсних кредиторів погашеними, якщо вони заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі відповідно до вимог ст. 14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Таким чином, конкурсні грошові вимоги ініціюючого кредитора (ПФУ) до ПАТ «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ТРУБОПРОВІДНОЇ АРМАТУРИ» в сумі 251109,62грн., які зазначені у оскаржуваній вимозі від 04.09.14р. за №Ю-840 по адміністративній справі за № 804/124/15, відповідно до ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 18.07.2013р. вважаються такими, що погашені в силу приписів вимог чинного законодавства України.

З огляду на вище зазначені обставини слід визнати, що вимога Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) від 04.09.14р. (вих. №Ю-840) у розмірі 251109,62грн. є такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства та підлягає скасуванню.

Згідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку, що при прийнятті оспорюваної вимоги відповідач-1 діяв поза межами наданих йому повноважень та у спосіб, не визначений Конституцією та законами України, та без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому у адміністративного суду наявні правові підстави для задоволення даного позову.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що згідно з ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 71, 86, 94, 122, 160, 161, 162, 163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Нікопольський завод трубопровідної арматури" до відповідача-1: Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області; відповідача-2: Управління Пенсійного фонду в м. Нікополі та Нікопольському районі про скасування вимог - задоволити.

Скасувати вимогу Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) від 04.09.14р. (вих. №Ю-840) у розмірі 251109,62грн.

Стягнути з Державного бюджету на користь Публічного акціонерного товариства "Нікопольський завод трубопровідної арматури" (код за ЄДРПОУ 03326877, адреса: вул.. Електрометалургів, буд.300, м.Нікополь, Дніпропетровська область, 53221) судові витрати в сумі 487грн.20коп. (чотириста вісімдесят сім грн. 20коп.) сплачених згідно платіжного доручення від 18.12.2015р. за №2693.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови або протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови відповідно до вимог ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили у порядку та у строки, визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.В. Ніколайчук