ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2015 р. Справа № 2а-14639/10/0470 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Барановського Р. А. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафної (фінансової) санкції, -
ВСТАНОВИВ:
Нікопольська об'єднана державна податкова інспекція (далі-Нікопольська ОДПІ, податковий орган, позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 щодо стягнення штрафної (фінансової) санкції у розмірі 11 702, 80 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2011 року провадження у справі №2а-14639/10/0470 було зупинено, на підставі п. 3 ч. 1 ст. 156 Кодексу адміністративного судочинства України, до набрання законної сили рішення по адміністративній справі №2а-10158/10/0470 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними дії податкового органу щодо проведення 21.06.2010р. в оптовому складі за адресою: м.Нікополь, пр. Трубників, 14 перевірки дотримання суб'єктом господарювання (ФОП ОСОБА_2.) порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій та дії відповідача по складанню акту (довідки) №000117 від 21.06.2010р. перевірки дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій протиправними; визнання протиправним та скасування рішення податкового органу про застосування до ФОП ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій від 02.07.2010р. №0001892340/0/27753.
23 березня 2015 року провадження поновлено, у зв'язку з набранням законної сили рішення по адміністративній справі №2а-10158/10/0470.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.07.2011р. по справі №2а-10158/10/0470 у задоволенні позовним вимог фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 - відмовлено.
Зазначене рішення ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.12.2014р. - залишено без змін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в ході проведеної Нікопольською ОДПІ перевірки було виявлено порушення ФОП ОСОБА_2 п. 1, п. 9, п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995р., що зафіксовано податковим органом в Акті перевірки №04070141/2340/НОМЕР_1 від 21.06.2010р., на підставі якого позивачем винесено рішення від 02.07.2010р. №0001892340/0/27753про застосування до ФОП ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 11 704, 25 грн., який відповідачем у добровільному порядку не сплачено.
Відповідачем письмових заперечень до суду не надано.
За приписами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_2 (далі - ФОП ОСОБА_2, відповідач), як фізична особа-підприємець, зареєстрований виконкомом Нікопольської міської ради від 14.12.1994р., отримав свідоцтво про державну реєстрацію НОМЕР_2 та здійснював продаж продуктів харчування в оптовому складі за адресою: м.Нікополь, пр.Трубників, 14.
Відповідно до вимог чинного законодавства ФОП ОСОБА_2 є платником податків, зборів (обов'язкових платежів) і перебуває на податковому обліку в Нікопольській ОДПІ.
Станом на 14.10.2010 р. у ФОП ОСОБА_2 обліковувалась заборгованість перед державним бюджетом в сумі 11 702,80 грн., яка виникла в результаті наступного.
21.06.2010р. на підставі плану-графіку проведення перевірок на червень 2010 р., затвердженого наказом начальника Нікопольської ОДПІ, направлень на проведення перевірки від 17.06.2010р. №№ 364/234, 365/234 працівниками Нікопольської ОДПІ проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці - оптовий склад, що розташована за адресою: м.Нікополь, пр. Трубників, буд.14. суб'єкта господарської діяльності ФОП ОСОБА_2
За результатами проведної перевірки фахівцями Нікопольської ОДПІ складено Акт перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій №04070141/2340/НОМЕР_1 від 21.06.2010р. (далі-акт перевірки)., у якому встановлено наступні порушення відповідачем:
- при покупці товару на суму 395,00 грн. розрахункова операція проведена без застосування реєстратора розрахункових операцій, розрахунковий документ не видано;
- не забезпечено щоденне друкування на реєстраторі розрахункових операцій фіскальних звітних чеків, а саме: відсутні фіскальні звітні чеки за 07.06.2010р. та 11.06.2010р.;
- сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків не відповідає показникам денного „Х"-звіту реєстратора розрахункових операцій на суму 1809,85 грн.
З актом перевірки ФОП ОСОБА_2 ознайомлений, один примірник акту отримав 21.06.2010 р., що підтверджується власноручним підписом позивача на копії акту перевірки.
02.07.2010 р. на підставі акту перевірки №04070141/2340/НОМЕР_1 від 21.06.2010 р. за порушення норм п.1 ст.3, п.9 ст.3, п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995р. відповідачем винесено рішення №0001892340/0/27753 про застосування до ФОП ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій в загальній сумі 11 704, 25 грн.
Зазначене рішення відправлено поштою, але у зв'язку з тим, що адресат не проживає за даною адресою, поштовий конверт було повернуто до Нікопольській ОДПІ.
На підставі викладеного, Нікопольською ОДПІ рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001892340/0/27753 від 02.07.2010 р. було розміщено на дошці податкових оголошень, про що було складено Акт № 173/234.2600000270 від 08.07.2010 р.
Так, враховуючи наявну на рахунку у відповідача переплату у розмірі 1,45 грн., сума заборгованості ФОП ОСОБА_2 перед державним бюджетом складає 11 702, 80 грн.
Положення законодавства, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, та матеріали справи свідчать про протиправність дій відповідача.
Згідно п.2 ч.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» №509-ХІІ від 04.12.1990р. (далі-Закон №509), органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги).
Так, згідно з п.2, п. 11 ч.1 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) та у межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції.
Відповідно до п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995р. (далі-Закон №265), суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій (далі-РРО) з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
В ході перевірки перевіряючими встановлено, що ОСОБА_3 (працівник ФОП ОСОБА_2 на підставі трудового договору від 12.05.2009р. на посаді оператора комп'ютерного набору) 21.06.2010р. продала мішок цукру вартістю 395, 00 грн., що підтверджується видатковою накладною №ЧП1-0421133, проте не провела розрахункову операцію через РРО та не видала покупцю касовий чек.
На підставі п.1 ст. 17 Закону №265 - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність.
Зазначена норма передбачає відповідальність за сам факт вчинення вказаного порушення та не залежить від того хто придбав товар та за які кошти.
Таким чином, відповідачем правомірно визначено штрафну санкцію за вказане порушення в сумі 1975, 00 грн.
Відповідно до п.9 ст. 3 Закону №265, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Так, при дослідженні позивачем Книги обліку розрахункових операцій встановлено наступне:
-„Z"-звіт за 07.06.2010 р. роздрукований о 15 год. 29 хв. 08.06.2010 р.;
- „Z"-звіт за 11.06.2010 р. взагалі не роздрукований та в розділі 2 Книги ОРО відсутній запис про рух готівки за 11.06.2010р.;
-у розділі 3 відсутні докази відключення електроенергії 07.06.2010р. та 11.06.2010р.;
- у графі 2 розділу 2 замість номера „Z"-звіту не вказано номер розрахункової книжки, а зазначено номер г-звіту, який роздрукований 08.06.2010 р.;
-за 11.06.2010 р. взагалі відсутні жодні записи.
З наведеного вбачається, факт незабезпечення відповідачем щоденного друкування на РРО фіскальних звітних чеків за 07.06.2010р. та 11.06.2010р. єу порушення норм чинного законодавства.
На підставі п.4 ст. 17 Закону №265 у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовується фінансова санкція у розмірі - двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, відповідачем правомірно визначено штрафну санкцію за вказане порушення в сумі 680,00 грн.
Пунктом 13 ст. З Закону № 265 визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до ст.2 Закону №265 місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Як встановлено в ході перевірки та не спростовано відповідачем, ОСОБА_3 отримані за продаж цукру кошти у сумі 395,00 грн. поклала у коробку, де вже знаходились грошові кошти ФОП ОСОБА_2, у зв'язку з чим сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків на момент проведення перевірки не відповідала показникам денного денного „X" - звіту реєстратора розрахункових операцій на суму 17,45 грн. у порушення п.13 ст.3 Закону № 265.
На підставі ст. 22 Закону № 265, у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Таким чином, відповідачем правомірно визначено штрафну санкцію за вказане порушення в сумі 9049,25 грн.
Як свідчать матеріали справи, ФОП ОСОБА_2 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом щодо оскарження дій працівників Нікополь у вигляді проведення 21.06.2010р. в оптовому складі за адресою: м.Нікополь, пр. Трубників, 14 перевірки дотримання суб'єктом господарювання -ФОП ОСОБА_2 порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій та дії відповідача по складанню акту (довідки) №000117 від 21.06.2010р., а також стосовно визнання протиправним та скасування рішення податкового органу про застосування до ФОП ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій від 02.07.2010р. №0001892340/0/27753.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.07.2011р. по справі №2а-10158/10/0470 у задоволенні позовним вимог фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 - відмовлено.
Зазначене рішення ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.12.2014р. - залишено без змін.
При розгляді справи №2а-10158/10/0470 суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, встановив відсутність порушень норм законодавства у діях перевіряючих Нікопольської ОДПІ під час проведення перевірки та складання акту перевірки, а також підтвердив факт порушень ФОП ОСОБА_2 норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995р., виявлених в ході проведеної перевірки та правомірність винесення податковим органом рішення про застосування до ФОП ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій від 02.07.2010р. №0001892340/0/27753.
Відповідно до ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, суд не вправі ставити під сумнів обов'язковість виконання постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.07.2011 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.12.2014р., оскільки у справі №2а-10158/10/0470 брали участь ті ж самі сторони, встановлені зазначеним судовим рішенням обставини не підлягають доказуванню при розгляді справи №2а-14639/10/0470.
Згідно зі ст.25 Закону № 265, суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Таким чином, враховуючи те, що рішення податкового органу про застосування до ФОП ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій від 02.07.2010р. №0001892340/0/27753 є чинною, а докази сплати сплати відповідачем суми штрафу у матеріалах справи відсутні, позов Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафної (фінансової) санкції - підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, р/р НОМЕР_3 у Дніпропетровській філії ПАТ «Промінвестбанк», МФО 305437, р/р НОМЕР_4 у Нікопольській філії ПАТ «Промінвестбанк», МФО 305534, р/р НОМЕР_5 у ПАТ КБ «Приватбанк», МФО 305299, р/р НОМЕР_6, НОМЕР_7 у філії ВАТ КБ «Надра», Дніпропетровського регіонального управління, МФО 306016) на користь державного бюджету (р/р №31115104700029 у ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, отримувач-ГДКУ у м.Нікополі, код платежу 21080900, код ОКПО 23929847) суму штрафної санкції у розмірі 11 702, 80 грн. (одинадцять тисяч сімсот дві гривні вісімдесят копійок).
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Р.А. Барановський