ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2015 р. Справа № 804/2235/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Барановського Р.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов прокурора Бабушкінського району м.Дніпропетровська в інтересах держави в особі: Відкремленого підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському районі" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу , -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Бабушкінського району м.Дніпропетровська звернувся в інтересах держави в особі: Відкремленого підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському районі" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо стягнення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики в сумі 1700, 00 грн.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії здійснено енергетичний нагляд, шляхом проведення перевірки споживача, в ході якої виявлено порушення, винесено припис про усунення порушень з визначенням відповідного терміну усунення порушень, та попереджено про відповідальність у разі невиконання вказаного припису. Внаслідок невиконання вимог припису інспекцією Держенергоналяду складено акт про ухилення від виконання вимог, на підставі якого прийнято постанову про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики. Копію постанови про накладення штрафу відповідач отримав, проте не оскаржував її у встановленому законом порядку, а штраф визначений до сплати не сплатив, що і стало підставою для звернення до суду з вимогами про примусове стягнення заборгованості.
Заперечень відповідачем до суду не надано.
За приписами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Пунктом 2 статті 121 Конституції України визначено, що на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.
Відповідно до ст.60 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено право прокурора здійснювати представництво інтересів держави на будь-якій стадії адміністративного процесу. Це право передбачено, крім того, п.2 ст.121 Конституції України та ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру".
Згідно ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави. Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства.
Так, статтями 121 Конституції України, 20, 36-1 Закону України "Про прокуратуру", статтею 60 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено можливість звернення прокурора до суду в інтересах держави.
У ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" зазначається, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.;
Відповідно до п.З Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. №929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2006р. №131) метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (далі - енергія).
Згідно Статуту Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - НЕК «Укренерго») дане підприємство засноване на державній власності і підпорядковується Міністерству палива та енергетики України відповідно до Указу Президента України від 14.04.2000 №598/2000 «Про Міністерство палива та енергетики України» та Наказу Мінпаливенерго від 02.10.2000 №445; є юридичною особою (пункти 1.2, 3.1 Статуту).
Держенергонагляд у Дніпровському регіоні є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (п.1.1 Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні).
Відповідно до п.З Додатку 1 до Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні структурним підрозділом останнього є Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області, до складу якої входить Криворізьке відділення.
Отже, прокурор Бабушкінського району м.Дніпропетровська представляє інтереси держави в особі Відкремленого підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському районі" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", яке підпорядковано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності.
ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) зареєстрована як фізична особа-підприємець та має статус суб'єкта господарювання в розумінні статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003р. №755-IV.
Відповідно до підпункту 2 пункту 4 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 №929, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02. 2006 №131 (далі іменується - Положення №929) одним із завдань та функцій Держенергонагляду є здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Фахівцем Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" проведено плановий захід з державного енергетичного нагляду в період з 13.01.2014р. по 15.01.2014р.
Під час проведення перевірки дотримання відповідачем законодавства про електроенергетику встановлені порушення, які оформлені Актом №01/11-65-001 від 15.01.2014р., отриманий відповідачем особисто, про що свідчить її підпис, скріплений печаткою.
На підставі Акту № 01/11-65-001 від 15.01.2014р., державним інспектором з енергетичного. нагляду Галяєвим О.М. відповідачу виданий Припис № 01/11-65-001 від 15.01.2014р. з переліком заходів, спрямованих на усунення порушень і строків їх виконання, отриманий ОСОБА_1 особисто, про що свідчить її підпис, скріплений печаткою.
Перевіркою щодо виконання приписів, проведеною 27.05.2014р., результати якої відобажені в Акті перевірки (протоколі) від 27.05.2014р. №01/11-65-026/13 та Акті перевірки від 27.05.2014р. №01/11-65-026 (згідно запису на зазначених актах - відповідач відмовилась від підпису), встановлено ухилення від виконання вимог п.п.1, 13 13 припису № 01/11-65-001 від 15.01.2014р., який виданий Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Криворізькому відділенні Дніпропетровської області, порушення вимог частин 2, 3, 4 статті 26 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997р. № 575/97-ВР.
Статтею 26 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997р. № 575/97-ВР встановлено обов'язки та відповідальність споживачів енергії.
У відповідності до положень зазначеної норми, споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України. Споживач енергії несе відповідальність за шкоду, заподіяну енергопостачальнику внаслідок невідповідності технічного стану електроустановок споживача та/або схеми живлення споживача вимогам нормативно-технічних документів, згідно з умовами договору.
Відповідно до ст.27 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997р. № 575/97-ВР, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою.
Правопорушеннями в електроенергетиці є: крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики; порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією; насильницькі дії, які перешкоджають оперативному персоналу та посадовим особам об'єктів електроенергетики виконувати свої службові обов'язки; незабезпечення енергією споживачів, що не допускають порушень своїх обов'язків перед енергопостачальниками.
Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Підпунктом 1 пункту 11 Положення №929 встановлено, що Держенергонагляд має право застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством.
Санкції, передбачені частиною восьмою статті 24, частинами третьою, четвертою і п'ятою статті 26 та частиною третьою статті 27 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997р. № 575/97-ВР, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. №1312 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику (далі - Положення №1312), яке визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.
Відповідно до пункту 2 Положення №1312 - штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Пунктами 7, 8 Положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії та оформлюється постановою цієї Інспекції.
Згідно абз. 3 ч. 3 ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997р. № 575/97-ВР, суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, в т.ч.: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики та порушення умов ліцензій у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 6 Порядку накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. №1312, встановлено, що Старші Державні інспектори з енергетичного наглядусза'режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи за правопорушення (ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів) у розмірі до 3 000 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 51 000, 00 грн.).
На підставі ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", п.п. 6, 7, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, начальник Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області - старший державний інспектор Корчевський А.В. виніс Постанову від 05.06.2014р. № 01/11-90-035 про накладення на ФОП ОСОБА_1 штрафу у розмірі 1700,00 грн. (100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Постанова від 05.06.2014р. № 01/11-90-035 винесена у зв'язку з невиконанням відповідачем вимог Припису від 15.01.2014р. №01/11-65-001 у встановлені Приписом строки.
Оскільки відповідач від підпису Постанови відмовилась, Постанову від 05.06.2014р. № 01/11-90-035 була направлено фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 поштовим відправленням №5003101376742 з описом.
16.07.2014р. даний лист було повернуто на адресу Криворізького відділення в зв'язку з закінченням строку збереження.
04.08.2014р. позивачем повторно направлено фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 постанову від 05.06.2014р. № 01/11-90-035 , що отримана відповідачем 05.08.2014р.
Згідно з пунктом 10 Положення №1312 суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
Так, у разі несплати суб'єктом господарювання суми штрафу у добровільному порядку, на підставі положень частини 6 статті 27 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997р. № 575/97-ВР такий штраф підлягає стягненню в судовому порядку в дохід Державного бюджету України.
Оскільки у встановлений чинном законодавством строк припис від 15.01.2014р. №01/11-65-001, постанова про накладення штрафу від 05.06.2014р. №01/11-90-035 відповідачем не оскаржені, штраф у розмірі 1700, 00 грн. у добровільному порядку фізичною особою-підпримцем ОСОБА_1 не сплачений, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
З огляду на викладене, позов прокурора Бабушкінського району м.Дніпропетровська в інтересах держави в особі: Відкремленого підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському районі" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо стягнення штрафу в сумі 1700, 00 грн. - підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, р/р НОМЕР_2 у КФ КБ "Приватбанк" м.Кривий Ріг, МФО 305750) на користь державного бюджету (р/р №31111106700021 в УДКСУ у м.Кривому Розі Дніпропетровської області, МФО 805012 код бюджетної класифікації 21081100, код ЄДРПОУ 38032510) штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики у розмірі 1700, 00 грн. (тисяча сімсот гривень).
Копію постанови направити сторонам по справі
Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Р.А. Барановський