Постанова № 44210587, 12.05.2015, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2015
Номер справи
821/1033/15-а
Номер документу
44210587
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/1033/15-а Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Берислав" про анулювання спеціального дозволу,

встановив:

Державна служба геології та надр України (далі - позивач) звернулась із адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Берислав" (далі - відповідача, ПАТ "АрселорМіттал Берислав"), в якому просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4654 від 28.12.2007 р. з метою видобування вапняків, придатних для виробництва вапна будівельного Осокорівського родовища Херсонської області.

Свої вимоги мотивує тим, що на підставі наказів Державної служби геології та надр України від 17.06.2013 р. № 325 та від 18.06.2013 р. № 330, направлення від 31.07.2013 р. № 184 посадовими особами Азово-Чорноморського міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю та Державної організації "Чорноморська ТІДГК" здійснено планову перевірку ПАТ "АрселорМіттал Берислав". Вказаною перевіркою виявлено ряд порушень законодавства про надра, що зафіксовано в акті від 16.08.2013 р. № 132-4654. На підставі акту перевірки Азово-Чорноморський міжрегіональний територіальний відділ Департаменту державного геологічного контролю складено припис від 16.08.2013 р. №132-4654 та встановлено строк для усунення порушень законодавства у сфері надрокористування до 16.10.2013 р. За поданням Азово-Чорноморського міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю позивачем винесено наказ від 30.12.2013 р. № 662, згідно додатку 4 якого ПАТ "АрселорМіттал Берислав" надано 30 календарних днів для усунення порушення. У зв'язку із тим, що відповідачем не виконано вимоги наказу від 30.12.2013 р. № 662, Державною службою геології та надр України в подальшому винесено накази: від 21.02.2014 р. № 49, відповідно до додатку 4 якого ПАТ "АрселорМіттал Берислав" надано 60 календарних днів для усунення порушення, від 15.08.2014 р. № 266, згідно додатку 2 якого відповідачу зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами та надано 30 календарних днів для усунення порушення. Вжиті заходи не призвели до усунення відповідачем порушень законодавства України у сфері надрокористування, а тому Державна служба геології та надр України просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4654 від 28.12.2007 р. з метою видобування вапняків, придатних для виробництва вапна будівельного Осокорівського родовища Херсонської області, наданого ПАТ "АрселорМіттал Берислав".

Від представників позивача та відповідача надійшли клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Згідно із ч.4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

За таких обставин суд вважає за можливе розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Також відповідачем надано до суду заперечення, згідно із якими не погоджується із позовними вимогами Державної служби геології та надр України та просить відмовити в їх задоволенні. Вважає, що виявлені під час перевірки порушення законодавства у сфері надрокористування не усунуто не з вини ПАТ "АрселорМіттал Берислав", а внаслідок зволікання Херсонською обласною радою у погодженні на розробку вапняків. Зазначає, що не отримував лист Азово-Чорноморського міжрегіонального територіального відділу Державної служби геології та надр України від 29.08.2014 р., яким повідомлялося про зупинення дії спеціального дозволу, оскільки даний лист та наступні документи позивач направляв на адресу: 74300, Херсонська область, м.Берислав, вул.Кірова, 52, в той час як юридичною адресою підприємства є: 74022, Херсонська область, Високопільський район, смт.Архангельське, вул.Суворова, 45.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог Державної служби геології та надр України з наступних підстав.

Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство ПАТ "АрселорМіттал Берислав", код ЄДРПОУ 00291747, зареєстровано як юридична особа 20.01.1995 р.

28.12.2007 р. ПАТ "АрселорМіттал Берислав" надано спеціальний дозвіл на користування надрами Осокорівського родовища для видобування вапняків, придатних для виробництва вапна будівельного.

12.04.2012 р. між Державною службою геології та надр України та ПАТ "АрселорМіттал Берислав" укладено угоду № 4654 про умови користування надрами з метою видобування вапняків Осокорівського родовища.

У період з 12.08.2013 р. по 16.08.2013 р. посадовою особою Азово-Чорноморського міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України та провідним геологом ДО "Чорноморська ТІДГК" проведено планову перевірку ПАТ "АрселорМіттал Берислав" щодо дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини), за результатами якої складено акт від 16.08.2013 р. № 132-4654.

Плановою перевіркою ПАТ "АрселорМіттал Берислав" виявлено порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, а саме: ст.ст.17, 21, 23, 24, 51 Кодексу України про надра, ст.24 Гірничого Закону України, постанови Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 р. № 615 "Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами", постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 р. № 59 "Про затвердження Положення про порядок гірничих відводів".

На підставі акту перевірки Азово-Чорноморським міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України складено припис від 16.08.2013 р. № 132-4654 та надано строк до 16.10.2013 р. для усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування та зобов'язано ПАТ "АрселорМіттал Берислав" подати в письмовій формі матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.

В установлений строк ПАТ "АрселорМіттал Берислав" не виконало вимоги припису від 16.08.2013 р., а тому начальником Азово-Чорноморського міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України до Державної служби геології та нард України внесено подання щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 4654 від 28.12.2007 р., що виданий ПАТ "АрселорМіттал Берислав" на видобування вапняків Осокорівського родовища.

30.12.2013 р. позивачем винесено наказ № 662, відповідно до додатку 4 якого ПАТ "АрселорМіттал Берислав" надано 30 календарних днів з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень, про що відповідача повідомлено листом.

Відповідно до службової записки головного спеціаліста Департаменту Держгеолконтролю Чубаря В.В. станом на 11.02.2014 р. ПАТ "АрселорМіттал Берислав" не вжито в установлений строк заходи для усунення порушень.

Державною службою геології та надр України винесено наказ від 21.02.2014 р. № 49, згідно додатку 4 якого ПАТ "АрселорМіттал Берислав" надано 60 календарних днів для усунення порушень.

18.06.2014 р. до Державної служби геології та надр України надійшов лист ПАТ "АрселорМіттал Берислав", згідно із яким просить надати двохмісячний строк для усунення порушень, оскільки підприємство звернулось до Херсонської обласної ради з проханням надати погодження, у зв'язку з геолого-економічною переоцінкою.

15.08.2014 р. позивачем винесено наказ № 266, яким зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами від 28.12.2007 р. № 4654, виданого ПАТ "АрселорМіттал Берислав", та надано 30 календарних днів для усунення порушень. Повідомлення про прийняте рішення направлено на адресу: вул.Кірова, 52, м.Берислав, Херсонська область, 74300.

Листом від 17.10.2014 р. начальник Азово-Чорноморського міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю повідомив Департамент державного геологічного контролю, що після надання додаткового терміну на усунення порушень станом на 15.10.2014 р. ПАТ "АрселорМіттал Берислав" не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.

Відповідно до листа позивача від 07.11.2014 р. ПАТ "АрселорМіттал Берислав" запропоновано надати у 30-денний строк позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами Осокорівського родовища, згідно спеціального дозволу № 4654 від 28.12.2007 р., попереджено про звернення до суду щодо анулювання спеціального дозволу.

У зв'язку із тим, що вжиті заходи не призвели до усунення ПАТ "АрселорМіттал Берислав" порушень законодавства у сфері надрокористування, Державна служба геології та надр України звернулась до суду із позовом про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 28.12.2007 р. № 4654.

При вирішенні даної справи суд зазначає наступне.

Відповідно до cт.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п.1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. № 391/2011, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Підпунктом 13 пункту 4 даного Положення передбачено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань уповноважена зупиняти та анулювати в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами.

Відповідно до п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011 р., дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби, зокрема, у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; 3) проведення гірничих робіт без геологічного та маркшейдерського обслуговування; 4) наявності заборгованості з плати за користування надрами; 5) порушення надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища; 6) проведення на наданій у користування ділянці надр робіт, не передбачених дозволом; 7) відсутності у надрокористувача під час проведення робіт ліцензії на провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону; 8) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування; 9) непереоформлення дозволу у випадках, передбачених пунктом 16 цього Порядку.

Приписами ч.1 ст.26 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Згідно ч.2 ст.26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Приписами ч.3 ст.26 Кодексу України про надра визначено, що законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

З даних правових норм слідує, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. Тобто, у разі відсутності спору Державна служба геології та надр України має право у випадках, передбачених п.п.1, 2, 3, 7 ч.1 ст.26 Кодексу України про надра, самостійно припинити права користування надрами, а у випадках, передбачених п.п.4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється тільки у судовому порядку.

Відповідно до п.23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі: 1) відсутності потреби у подальшому користуванні надрами; 2) відмови надрокористувача від права користування надрами; 3) ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи - підприємця, фізичної особи, що є власниками дозволу; 4) встановлення рішенням суду факту подання надрокористувачем свідомо неправдивих відомостей, підробних документів; 5) використання надр не за призначенням; 6) визнання дозволу недійсним у судовому порядку; 7) визнання недійсним у судовому порядку аукціону, за результатами якого надано дозвіл; 8) вилучення в установленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр; 9) невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк; 10) припинення без поважних причин робіт, передбачених дозволом, більш як на два роки, а у разі, коли дозвіл надано на користування нафтогазоносними надрами, - більш як на 180 днів; 11) коли суб'єкт господарської діяльності протягом двох років, а щодо нафтогазоперспективних площ, родовищ нафти і газу - 180 календарних днів та газу (метану) вугільних родовищ - одного року з початку дії дозволу без поважної причини не розпочав користування надрами; 12) припинення дії договору оренди (концесії) цілісного майнового комплексу, укладеного надрокористувачем, якому надано дозвіл відповідно до підпункту 8 пункту 8 цього Порядку, крім випадку набуття у власність об'єкта оренди (концесії). Припинення права користування надрами здійснюється шляхом прийняття Держгеонадрами наказу, а Радою міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження про анулювання дозволу.

З даної норми вбачається, що право користування надрами припиняється у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення зупинення дії дозволу в установлений строк.

Проаналізувавши викладене, суд приходить до наступного: Державна служба геології та надр України наділена повноваженнями щодо звернення до суду з позовом про припинення права користування надрами. Однак зверненню до суду повинні передувати такі обов'язкові умови:

- винесення наказу про зупинення дії спеціального дозволу та встановлення строку для вжиття заходів для усунення порушень, зміст якого повинен бути доведений до надрокористувача;

- невжиття надрокористувачем в установлений наказом про зупинення дії спеціального дозволу строк заходів для усунення причин його зупинення;

- отримання від надрокористувача незгоди на припинення права користування надрами.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем вказаних вимог не дотримано.

Зокрема, повідомлення про зупинення дії дозволу та надання 30 календарних днів для усунення порушень згідно наказу від 15.08.2014 р. № 266, про направлення у 30 денний термін згоди/не згоди на припинення права користування надрами Осокорівського родовища направлені Державною службою геології та надр України за адресою: 74300, Херсонська область, м.Берислав, вул.Кірова, 52. Між тим, юридичною адресою ПАТ "АрселорМіттал Берислав" є: 74022, Херсонська область, Високопільський район, смт.Архангельське, вул.Суворова, 45.

При цьому, суд зазначає, що Державній службі геології та надр України було відомо про те, що юридичною адресою ПАТ "АрселорМіттал Берислав" є: Херсонська область, Високопільський район, смт.Архангельське, вул.Суворова, 45, оскільки позивачем направлення на проведення перевірки від 31.07.2013 р. № 184, припис від 16.08.2013 р. № 132-4654 направлялися саме на цю адресу, у акті перевірки від 16.08.2013 р. № 132-4654 місцезнаходження позивача зазначено: Херсонська область, Високопільський район, смт.Архангельське, вул.Суворова, 45, самим позивачем надано відомості з ЄДР, в якому вказано саме цю юридичну адресу.

Про факт обізнаності позивача щодо місцезнаходження підприємства також свідчить переписка між Державною службою геології та надр України та ПАТ "АрселорМіттал Берислав", яка міститься у матеріалах справи (заяви на переоформлення спеціального дозволу на право користування надрами від 29.12.2012 р. № 513, від 18.03.2013 р. № 94, від 05.09.2013 р. № 327, від 16.10.2013 р. № 396, від 04.04.2014 р. № 93, листи-відповіді від 08.02.2013 р. № 1069/03/12-13, від 05.07.2013 р. № 7076/03/12-13, листи від 20.06.2013 р. № 224, від 08.08.2013 р. № 295, від 05.09.2013 р. № 326, від 24.09.2013 р. № 11361/03/12-13, від 16.10.2013 р. № 401, від 06.12.2013 р. № 459, від 23.10.2014 р. № 353, від 03.11.2014 р. № 15273/02/12-14).

Державною службою геології та надр України до позовної заяви долучено рекомендоване повідомлення щодо відправлення відповідачу 02.09.2014 р. повідомлення про зупинення дії дозволу, на якому відсутня відмітка про її вручення, та не надано жодних доказів того, що направлявся лист щодо надання згоди/не згоди на припинення права користування надрами.

Положеннями ч.1 ст.71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

На підставі викладене суд приходить до висновку, що оскільки позивачем не надано жодного доказу на підтвердження направлення відповідачу повідомлень про зупинення дозволу та встановлення строків для усунення порушень, надання згоди/не згоди на припинення права користування надрами, обізнаності позивача про факт видання наказу від 15.08.2014 р. № 266, а, отже, і доказів на підтвердження факту перебігу строків на вжиття заходів для усунення причин зупинення дії дозволу, встановленого наказом від 15.08.2014 р. № 266, то у Державної служби геології та надр України відсутні підстави для звернення до суду з позовом про припинення права користування надрами ПАТ "АрселорМіттал Берислав".

Окремо суд зазначає, що з наданих ПАТ "АрселорМітал Берислав" документів слідує, що відповідачем вживаються заходи щодо усунення виявлених під час перевірки порушень, однак повне їх усунення не залежить від відповідача.

Судом встановлено, що після реєстрації протоколу Державної комісії України по запасах корисних копалин в Державному підприємстві "Геоінформ України" і взяття на державний баланс запасів флюсових вапняків у кількості 15 млн. тонн, ПАТ "АрселорМіттал Берислав" звернулося до Державної служби геології та надр України щодо внесення змін до спеціального дозволу (заява від 29.12.2012 р. № 513).

Листом від 08.02.2013 р. Державна служба геології та надр України повернула підприємству документи та вказала про необхідність отримання погодження Херсонської обласної ради.

В подальшому відповідач неодноразово звертався до Державної служби геології та надр України із заявами щодо внесення змін до спеціального дозволу (від 18.03.2013 р. № 94, від 05.09.2013 р. № 327, від 16.10.2013 р. № 396, від 04.04.2014 р. № 93), однак кожного разу позивачем документи повертались з посиланням на п.9 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 р. № 615, а саме у зв'язку із неотримання погодження Херсонської обласної ради.

25.11.2013 р. ПАТ "АрселорМіттал Берислав" звернулось до Херсонської обласної ради з листом про надання роз'яснення щодо доцільності отримання погодження заяви про внесення змін до спеціального дозволу органом місцевого самоврядування, наявності повноважень.

Відповідно до листа-відповіді від 08.01.2014 р. надання роз'яснення з вказаних питань не є компетенцією Херсонської обласної ради.

04.06.2014 р. відповідач звернувся до Херсонської обласної ради з листом щодо надання погодження для внесення змін до діючого спеціального дозволу на розробку Осокорівського родовища вапняків.

Згідно із висновками та рекомендаціями постійної комісії обласної ради з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та екології від 06.08.2014 р. внесення змін до діючих спеціальних дозволів не є компетенцією обласної ради.

Листом від 18.09.2014 р. ПАТ "АрселорМіттал Берислав" звернулося з проханням про надання погодження Херсонської обласної ради на видобування флюсових вапняків Осокорівського родовища.

Відповідно до висновків та рекомендацій постійної комісії обласної ради з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та екології від 11.11.2014 р. члену постійної комісії обласної ради з питань АПК, земельних відносин та екології доручено з виїздом на місце вивчити питання, порушене у клопотанні ПАТ "АрселорМіттал Берислав", щодо погодження надання надр у користування з метою видобування вапняку в якості флюсової сировини Осокорівського родовища на території Нововоронцовського району Херсонської області, та поінформувати про результати перевірки депутатів на черговому засіданні постійної комісії.

Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що усунення порушень законодавства у сфері надрокористування, які зафіксовані в акті перевірки від 16.08.2013 р. № 132-4654, залежить не від ПАТ "АрселорМіттал Берислав", а від оперативності розгляду питання Херсонською обласною радою.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної служби геології та надр України є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Відмовити в задоволенні позову Державної служби геології та надр України до Публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Берислав" про анулювання спеціального дозволу.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Бездрабко О.І.

кат. 7.1