Рішення № 44184898, 14.05.2015, Основ'янський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Червонозаводський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
14.05.2015
Номер справи
646/5024/15-ц
Номер документу
44184898
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 646/5024/15-ц

№ провадження 2-о/646/49/2015

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14.05.2015 року м. Харків

Червонозаводський районний суд міста Харкова у складі:

головуючого – судді Васильєвої О.О.,

за участю секретаря – Міщенко О.О.,

розглянувши у закритому судовому засіданні цивільну справу за Козятинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області, зацікавлена особа – Мале приватне підприємство "Дружба", банк – Акціонерне товариство “УкрСиббанк” про розкриття інформації, що містить банківську таємницю,-

в с т а н о в и в :

Заявник, Козятинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Вінницькій області, звернувся до суду з заявою, у якій просить суд зобов'язати ПАТ “Укрсиббанк” розкрити інформацію, що містить банківську таємницю відносно МПП "Дружба", шляхом направлення на адресу Козятинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області роздруківки руху коштів на рахунку №26001177205800, за період з 01 січня 2013 року по 30 вересня 2014 року.

В обґрунтування заяви вказав, що на адресу Козятинської ОДПІ надійшла постанова про проведення документальної позапланової перевірки від 29 вересня 2014 року, у зв’язку з початком досудового розслідування по кримінальному провадженні № 12014020000000192 від 01 серпня 2014 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.

На підставі даної постанови та у відповідності до п. 78.1.11. ч. 78.1. ст. 78 Податкового кодексу України (далі – ПК), Козятинською ОДПІ було розпочато документальну позапланову перевірку МПП «Дружба» (код ЄДРПОУ 23110607 с. Кордишівка Козятинський р-н Вінницька обл.) за період з 01 січня 2013 року по 30 вересня 2014 року, про що видано наказ № 469 від 29 жовтня 2014 року. В подальшому перевірка продовжувалась, на підставі наказів: № 20 від 13 листопада 2014 року та № 60 від 12 лютого 2015 року. Усі вище перелічені накази отримувались керівником МПП «Дружба», про що свідчать відмітки про отримання на наказах.

В ході проведення перевірки МПП «Дружба», керівнику даного підприємства були вручені запити про надання ряду первинних бухгалтерських документів.

Дані документи не були надані, про що складено два акти про не надання документів. Дані акти були надані для ознайомлення керівнику МПП «Дружба», що підтверджено відмітками на актах.

Таким чином, у зв’язку з відсутністю у МПП «Дружба» первинних бухгалтерських документів, Козятинська ОДПІ позбавлена можливості перевірити правильність нарахування доходів і витрат МПП «Дружба» без отримання від банківської установи інформації про рух коштів на рахунку даного платника.

Представник заявника в судове засідання не з’явився, надав до суду клопотання, в якому просив розглянути справу без участі представника.

В судове засідання зацікавлені особи не з’явились, повідомлялись належним чином, тому суд розглядає заяву на підставі наявних доказів.

Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Порядок дій органів державної податкової служби України під час реалізації владної управлінської функції по контролю за правильністю та повнотою справляння податкових зобов’язань визначений Податковим кодексом України.

Відповідно до п.п. 20.1.2, 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом; запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Судом встановлено, що 10.10.2014 року, на адресу Козятинської ОДПІ надійшла постанова про проведення документальної позапланової перевірки від 29 вересня 2014 року МПП «Дружба», у зв’язку з початком досудового розслідування по кримінальному провадженні № 12014020000000192 від 01 серпня 2014 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.

29.10.2014 року Козятинською ОДПІ був винесений наказ №469 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки МПП «Дружба» та розпочато документальну позапланову перевірку МПП «Дружба» (код ЄДРПОУ 23110607 с. Кордишівка Козятинський р-н Вінницька обл.) за період з 01 січня 2013 року по 30 вересня 2014 року.

Порядок проведення документальних позапланових перевірок визначений ст. 78 Податкового кодексу України, у відповідності до якої такі перевірки можуть проводитися лише за наявності визначених в цій статті обставин.

Так, п.п. 78.1.7. п. 78.1 ст. 78 цього кодексу визначено, що документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, а саме: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.

Відповідно до наказів: № 20 від 13 листопада 2014 року та № 60 від 12 лютого 2015 року, в подальшому перевірка МПП «Дружба» продовжувалась.

Вказані вище накази отримувались керівником МПП «Дружба», про що свідчать відмітки про отримання на наказах.

13.02.2015 року керівнику підприємства МПП «Дружба» були вручені запити про надання ряду первинних бухгалтерських документів, що також були отримані особисто керівником підприємства.

Вказані у запитах первинні бухгалтерські документи МПП «Дружба» надані не були, про що складено акти №22 від 13.02.2015 року та №22 від 16.02.2015 року про не надання документів.

Згідно до п.п. 20.1.5, 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право отримувати безоплатно від платників податків, а також від установ Національного банку України, банків та інших фінансових установ довідки у порядку, встановленому Законом України "Про банки і банківську діяльність" та цим Кодексом, довідки та/або копії документів про наявність банківських рахунків, а на підставі рішення суду - інформацію про обсяг та обіг коштів на рахунках, у тому числі про ненадходження в установлені строки валютної виручки від суб'єктів господарювання.

На даний час Козятинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Вінницькій області позбавлена можливості виконання функції контролю за нарахуванням та сплатою податків. Первинні документи, бухгалтерська звітність та інші документи і відомості щодо підприємства, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) на підставі яких здійснюється податковий контроль, у податкового органу відсутні.

Згідно зі ст. 1 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ст.ст. 3, 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні чи суспільні інтереси.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основними нормативно-правовими актами та документами, якими визначається правовий режим інформації, що містить банківську таємницю, та які гарантують таємницю банківського рахунка, операцій за рахунком та відомостей про клієнта в Україні є Цивільний кодекс, Закон “Про банки і банківську діяльність” від 07.12.2000 р. № 2121-III та Правила зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, затверджені постановою правління НБУ від 14.07.2006 р. № 267, зареєстровані Міністерством юстиції 03.08.2006 р. за № 935/12809, з наступними змінами.

Статтею 1076 Цивільного кодексу передбачено, що банк гарантує таємницю банківського рахунка, операцій за рахунком та відомостей про клієнта.

Відомості про операції та рахунки можуть бути надані тільки самим клієнтам або їх представникам. Іншим особам, у тому числі органам державної влади, їхнім посадовим і службовим особам, такі відомості можуть бути надані виключно у випадках та в порядку, встановлених законом про банки і банківську діяльність.

Відповідно до ст. 60 Закону України “Про банки та банківську діяльність” інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку в процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку, є банківською таємницею.

Банківською таємницею, зокрема, є: - відомості про банківські рахунки клієнтів, у тому числі кореспондентські рахунки банків у Національному банку України; - операції, які були проведені на користь чи за дорученням клієнта, здійснені ним угоди; - фінансово-економічний стан клієнтів; - інформація про організаційно-правову структуру юридичної особи - клієнта, її керівників, напрями діяльності; - відомості стосовно комерційної діяльності клієнтів чи комерційної таємниці, будь-якого проекту, винаходів, зразків продукції та інша комерційна інформація.

Порядок розкриття банківської таємниці встановлено законодавцем у ст. 62 Закону України “Про банки та банківську діяльність”.

Цією правовою нормою визначено коло осіб, на вимогу яких розкривається банківська таємниця, підстави її розкриття та обсяг інформації, яка надається.

З огляду на зміст ч. 1 ст. 62 Закону підставами для розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю, є: по-перше, письмовий запит або дозвіл власника інформації; по-друге, рішення суду; по-третє, письмова вимога уповноважених державних органів, перелік яких визначений законом і є вичерпним.

З аналізу цієї правової норми вбачається, що на вимогу відповідних уповноважених державних органів банк вправі надати інформацію, яка містить банківську таємницю, у межах і обсягах, визначених цим та іншими законами, тобто банки надають обмежену законом інформацію.

Зазначені обмеження не стосуються випадків надання банком інформації, яка є банківською таємницею, за дозволом клієнта чи за рішенням суду.

Такий висновок узгоджується з п.п. 3.2, 3.5 Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 14 липня 2006 р. N 267, та главою 12 ЦПК України, що регулює порядок розгляду судом справ про розкриття банківської таємниці (п. 5 ч. 1 ст. 288, п. 4 ч. 1 ст. 290 ЦПК України).

Права органів державної податкової служби визначені у ст. 20 Податкового кодексу України.

Органи державної податкової служби мають право запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів, дотримання вимог іншого законодавства, здійснення контролю за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Письмові повідомлення про такі запрошення надсилаються не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня запрошення рекомендованими листами, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (його представник). Працівники податкової служби мають право під час проведення виїзних перевірок отримувати у платників податків (їх представників) копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), що свідчать про порушення вимог податкового або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, органи державної податкової служби мають право отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотримання вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а крім того, фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених Податковим кодексом.

Також органи податкової служби мають право безоплатно одержувати від платників податків та установ Національного банку України, комерційних банків та інших фінансових установ довідки у порядку, встановленому Законом України “Про банки і банківську діяльність” та Податковим кодексом України, довідки та/або копії документів про наявність банківських рахунків, а на підставі рішення суду - інформацію про обсяг та обіг коштів на рахунках, у тому числі про ненадходження у встановлені терміни валютної виручки від суб'єктів підприємницької діяльності.

При цьому, як роз'яснено в п.п. 12, 13 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30.09.2011 року № 10 “Про судову практику в цивільних справах про розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб”, у разі, якщо підставою звернення до суду органу державної податкової служби із заявою про розкриття банківської таємниці, є дії порушника податкового законодавства і стосовно таких дій для цих органів відповідними спеціальними законами передбачений спосіб реагування, то суд не має підстав для задоволення заяви. Винятком є обґрунтовані посилання заявника на неможливість вчинення ним дій відповідно до способів реагування, передбачених зазначеними законами. Зокрема, це можуть бути обґрунтовані посилання з поданням відповідних доказів про те, що особа, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці, не знаходиться за місцем своєї реєстрації; підтверджена неможливість вручення повідомлення з копією наказу про проведення документальної перевірки тощо.

Таким чином, системний аналіз зазначеного вище законодавства, у тому числі й того, яким визначається правовий режим інформації, що містить банківську таємницю та порядок її розкриття, свідчить про те, що розкриття інформації, яка містить банківську таємницю стосовно юридичних та фізичних осіб - суб'єктів господарювання, в судовому порядку за заявою органів державної податкової служби може мати місце у виключних випадках, за наявності відповідних підстав, у випадку, якщо всі можливості отримати таку інформацію при здійсненні покладених на них законодавством контрольних функцій у межах наданих їм прав і повноважень у позасудовому порядку вичерпані, а саме: при не допуску податкових органів суб'єктом господарювання - платником податків та зборів (обов'язкових платежів) до проведення перевірок їхньої фінансово-господарської діяльності, ухиленні від проведення цих перевірок чи перешкоджанні в їх проведенні, відсутності суб'єкта господарювання за місцем його реєстрації за відсутності даних про його дійсне місцезнаходження, що взагалі унеможливлює проведення таких перевірок, оскільки в противному випадку, виконання безпосередніх обов'язків органів державної податкової служби перекладалося б на суди.

Порядок проведення позапланових документальних перевірок визначений законодавцем у ст. 78 Податкового кодексу України (далі: ПК України).

Відповідно до п.п. 78.1, 78.1.7. зазначеної правової норми документальна позапланова у разі,якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.

Згідно з п.п. 78.4., 78.5. ст. 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.

При цьому право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Відповідно до п. 81.1. ст. 81 ПК України посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

Направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Як зазначалося вище, звертаючись до суду із заявою про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю щодо МПП «Дружба», заявник – Козятинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Вінницькій області в обґрунтування своїх вимог вказував на те, що первинні документи, бухгалтерська звітність та інші документи і відомості щодо підприємства, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) на підставі яких здійснюється податковий контроль, у податкового органу відсутні.

Отже, виходячи з положень вищевказаних норм права органи державної податкової служби мають право отримати будь-яку інформацію, віднесену Законом до банківської таємниці, за рішенням суду.

Оскільки, проведення передбаченої Податковим Кодексом України документальної позапланової виїзної перевірки МПП «Дружба», без отримання інформації щодо руху грошових коштів на рахунку юридичної особи, є неможливим, суд дійшов висновку про задоволення заяви.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 197 ЦПК України.

Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 88, 197, 209, 212, 214-215, 289, 290, 367 ЦПК України, ст.. 1076 ЦК України, ст. ст. 60, 62 Закону України “Про банки і банківську діяльність” від 07.12.2000 року, ст. 20, 21, 78 Податкового кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Заяву Козятинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області, зацікавлена особа – Мале приватне підприємство "Дружба", банк – Акціонерне товариство “УкрСиббанк” про розкриття інформації, що містить банківську таємницю - задовольнити.

Зобов’язати Публічне акціонерне товариство “УкрСибБанк” (код ЄДРПОУ 09807750, МФО 351005), розкрити Козятинській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області (22100, м. Козятин, вул. П.Орлика, буд.19) інформацію, що містить банківську таємницю, відносно МПП "Дружба" (код ЄДРПОУ 23110607), шляхом надання Козятинській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області роздруківки руху коштів на рахунку №26001177205800, за період з 01 січня 2013 року по 30 вересня 2014 року.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.

Суддя Васильєва О.О.