КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2015 року Справа № П/811/4458/14.
провадження № 2-ап/811/28/15
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом: Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації
до відповідача: ОСОБА_1
про стягнення надмірно отриманих коштів державної соціальної допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації (далі - позивач) звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 надмірно отримані бюджетні кошти у вигляді державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 944,31 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що починаючи з 2010 року по 2012 рік за зверненням ОСОБА_1. останній призначено державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
При цьому, відповідач, під час звернення не задекларувала отримання доходу від земельного паю, що в подальшому призвело до неправильного розрахунку державної соціальної допомоги та надмірної виплати за період її отримання.
Відповідача було проінформовано про необхідність повернення надміру виплачених коштів, проте на час звернення до суду кошти не були повернуті. Відтак, позивач просить стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги в розмірі 944,31 грн.
Позивач надав до суду клопотання, в якому просив розглянути справу без участі його представника на підставі наявних матеріалів у справі (а.с.108).
Відповідачка у судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином (а.с.105-106).
За таких обставин судом було здійснено всі заходи для реалізації відповідачем права судового захисту своїх прав та інтересів.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст. 128 КАС України
За приписами частини четвертої статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Згідно з частиною шостою цієї ж статті якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, у судове засідання не з'явився без повідомлення причин неприбуття, а позивач надав заяву про розгляд справи без участі його представника, суд вирішив справу розглянути у порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні як одержувач державної соціальної допомоги, відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми" та отримувала державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на доньку ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 з 28.10.2009 по 03.09.2012 року (а.с.19-21).
Відповідно до рішення про призначення допомоги з дітьми сім'ям з дітьми від 21.09.2009 року ОСОБА_1 призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у мінімальному розмірі 130.00 грн. щомісячно (а.с.22). При цьому вказану допомогу відповідачка отримувала з урахуванням доходів сім`ї .
За період з 01.02.2010 р. по 03.09.2012 року ОСОБА_1 було нараховано та виплачено 23587,90 грн. державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Під час перевірки достовірності надання інформації для призначення державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку по Косівській сільській раді державними соціальними інспекторами управління було зроблено запит до об'єднаної державної податкової інспекції про інші види доходів громадян. Отримавши відповідь податкової інспекції, державними соціальними інспекторами управління було виявлено, що гр. ОСОБА_1 надавала недостовірні відомості про отримані нею доходи. Під час заповнення декларації про ходи та майновий стан відповідачка не зазначила про наявність у неї земельного паю та одержані від нього доходи: за 2009 рік - 2561,35 грн., за 2010 рік - 1557,89 грн. та за 2011 рік - 2614,12 грн. (а.с. 56-58).
Під час звернень за призначенням допомоги спеціалістами управління роз'яснено ОСОБА_1, що надані нею відомості про доходи та майно, які впливають на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги будуть перевірені згідно з чинним законодавством України. Даний факт підтверджується заповненими та підписаними ОСОБА_1 заявами про призначення всіх видів допомоги, що містять підтвердження того, що одержувач зобов'язується надавати достовірні відомості про доходи та майновий стан сім'ї (а.с.19-20,23-24,28-29,34-35,39-40,45-46,51-52).
Відповідно до рішення від 14.01.2014 року ОСОБА_1 зроблено перерахунок вищезазначеної допомоги за період з 01.02.2010 року по 03.09.2012 року, з урахуванням доходів від земельного паю, внаслідок чого сума переплати державної допомоги склала 944,31 грн.
Управлінням соціального захисту населення повідомлено відповідачку про виявлену переплату та її розмірі та запропоновано вирішити питання повернення цих коштів в добровільному порядку (а.с.67).
В зв'язку з тим, що сім'я відповідачки є багатодітною, в якій виховується п'ятеро дітей та скрутним матеріальним становищем, ОСОБА_1 звернулась до управління з заявою про продовження терміну сплати надмірно отриманих коштів до 20 червня 2014 року (а.с.68).
Проте, кошти в добровільному порядку повернуто не було.
Відповідно до абзацу 1 частини 1 стаття 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 № 1768-ІІІ (надалі - Закон) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Законом визначено, що порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України (частина 10 статті 4 Закону).
Пунктом 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003, №250 (далі - Порядок), визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до пункту 3 Порядку, призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.
Згідно зі статтею 13 Закону, контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Зазначена норма міститься також в Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, пунктом 27 якого встановлено, що контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
Відповідно до положень пункту 12 Порядку, у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно пункту 28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до пункту 48 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 (далі - Порядок №1751) та Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
Відповідно до статті 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Пунктом 49 Порядку №1751 передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Із матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 під час звернення за призначенням державної соціальної допомоги не задекларувала в Декларації про доход та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги отримання нею доходу від земельного паю.
Тобто, відповідачка не повідомила управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету про обставини, які впливають на призначення і виплату державної допомоги.
При цьому, відповідачка ознайомлена з умовами призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, про що свідчить її розписка в заявах про призначення допомоги.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що кошти виплачені як соціальна допомога в сумі 944,31 грн. підлягають поверненню ОСОБА_1 позивачу, як отримані без наявного на те права.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги щодо стягнення коштів у сумі 944,31 грн. суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Частиною четвертою статті 94 КАС України встановлено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 94, 128, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації (р/р - 35415021003811 в ГУ ДКСУ у Кіровоградській області, МФО - 823016, код ЄДРПОУ - 03197813) надмірно отримані бюджетні кошти у вигляді державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 944 (дев'ятсот сорок чотири) грн. 31 коп.
Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду, апеляційної скарги через Кіровоградській окружний адміністративний суд, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду підпис О.С. Петренко
Згідно з оригіналом