копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Категорія статобліку - 2.11 Справа № 2-а-851/2009/0470
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
3 серпня 2009 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Єфанової О.В
при секретарі: Попович Н.М..
за участю представників:
позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2.
відповідача - ОСОБА_3.
третя особа - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Придніпровський»
до Державної Податкової Інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська
третя особа - приватне підприємство «Простір Д»
про визнання не чинним рішення,
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Придніпровський» звернулось із адміністративним позовом до Державної Податкової Інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська про визнання протиправним рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Приватного підприємства «Простір-Д» та зобов'язання Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська прийняти рішення про відміну анулювання реєстрації свідоцтва платника ПДВ Приватного підприємства «Простір Д»; поновити свідоцтво платника ПДВ Приватного підприємства «Простір Д» №04023371, індивідуальний номер №331838904626; прийняти рішення про скасування акта про анулювання реєстрації платника ПДВ Приватного підприємства «Простір Д»; направити до Державної податкової адміністрації України рішення про відміну анулювання реєстрації свідоцтва платника ПДВ Приватного підприємства «Простір Д» з копіями відповідних документів для розгляду та внесення відповідних змін до Реєстру платників податку на додану вартість.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач отримав акт №4073\208\23\32816037 від 19.12.2008 року про результат невиїзної перевірки ТОВ «ТД «Придніпровський» з питань правових взаємовідносин з Приватним підприємством «Простір-Д» за період від 19.12.2005 р. по 31.12.2007 р., яка проводилась ДПІ у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області.
В висновках акту зазначено, що ТОВ «ТД «Придніпровсьий» порушено п.п.7.2.4.п.7.2, п.п.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість». Підставою для складання вищезазначеного акту, а в подальшому зроблені висновки про порушення ТОВ «ТД «Придніпровський» Закону України «Про податок на додану вартість», послужили дані, які містяться в автоматизованому банку даних - Реєстрі платників податку на додану вартість, а саме дані, що станом на 19.12.2008 р. свідоцтво платника ПДВ Приватного підприємства «Простір-Д» анульовано за ініціативою податкової на підставі державної реєстрації припинення (ліквідації) юридичної особи і дата анулювання 18.10.2004р.
Відповідач надав до суду письмові заперечення, в яких пояснив, що ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська вірно склала акт про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість та анулювала свідоцтво ПДВ ПП «Простір-Д» з моменту видачі, тобто 18.10.2004 року. Представник відповідача у судовому засіданні підтримав заперечення проти позову.
У зв'язку з тим, що рішення може вплинути на права , свободи, інтереси та обов'язки приватного підприємства «Простір-Д» за ініціативою суду було залучено до участі у справі в якості третьої особи Приватне підприємство «Простір-Д».
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений, тому суд вважає за можливе розглянути справу за даною явкою.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач отримав акт №4073\208\23\32816037 від 19.12.2008 року про результат невиїзної перевірки ТОВ «ТД «Придніпровський» з питань правових взаємовідносин з Приватним підприємством «Простір-Д» за період від 19.12.2005 р. по 31.12.2007 р., яка проводилась ДПІ у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області.
В висновках акту зазначено, що ТОВ «ТД «Придніпровсьий» порушено п.п.7.2.4.п.7.2, п.п.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», зроблені висновки про порушення ТОВ «ТД «Придніпровський» Закону України «Про податок на додану вартість».
Підставою для складання вищезазначеного акту, послужили дані, які містяться в автоматизованому банку даних - Реєстрі платників податку на додану вартість, а саме дані, що станом на 19.12.2008 р. свідоцтво платника ПДВ ПП «Простір-Д» анульовано за ініціативою податкової на підставі державної реєстрації припинення (ліквідації) юридичної особи і дата анулювання 18.10.2004р.
Встановлено, що рішенням від 05 липня 2007 року Заводського районного суду м.Дніпродзержинська за позовом ОСОБА_4 про припинення юридичної особи ПП «Простір Д» припинено юридичну особу ПП «Простір» з моменту реєстрації, тобто з 29.09.2004 року, визнано недійсним свідоцтво платника податку на додану вартість №04023371 «Простір Д» з моменту його видачі, з 18.10.2004р.
Проте ухвалою від 23 липня 2007 року Заводського районного суду м.Дніпропетровськ скасовано за нововиявленими обставинами рішення Заводського районного суду м.Дніпродзержинська від 05 липня 2007 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_4 до Приватного підприємства «Простір Д» про припинення юридичної особи, справу призначено до розгляду, ухвалою від 10.серпня 2007 року Заводського районного суду м.Дніпродзержинська позов ОСОБА_4 до ПП «Простір Д» «про припинення юридичної особи» залишено без розгляду. Зазначена ухвала набрала чинності 16.08.2007 року.
Та не зважаючи на факт відсутності рішення, яке набрало законної сили щодо припинення юридичної особи «Простір Д» та скасування свідоцтва ПДВ, 18.08.2007 року Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська складено акт №459 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість з моменту видачі, тобто з 18.10.2004 року, як зазначено в рішенні суду від 05 липня 2007 року.
Відповідно до ст..9.6 Закону України «Про податок на додану вартість» ( далі - Закон) свідоцтво про реєстрацію (платника податку) діє до дати його анулювання, яке відбувається у випадках, якщо:
- новостворений суб'єкт підприємницької діяльності за підсумками діяльності за дванадцять календарних місяців з моменту його створення не вважається платником податку згідно із статтею 2 цього Закону та знімається з обліку;
- зареєстрована згідно з пунктом 2.1 цього Закону протягом 24 поточних календарних місяців як платник податку особа мала за останні дванадцять поточних календарних місяців оподатковувані обсяги продажу товарів (робіт, послуг) менші, ніж 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- зареєстрована як платник податку особа припиняє діяльність згідно з рішенням про ліквідацію такого платника податку.
Згідно до ст..25. Положення про державну реєстрацію платників податку на додану вартість ( далі - Положення), затвердженого наказом ДПА України за №79 від 01.03.2000 року, реєстрація діє до дати її анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 9.8 статті 9 Закону, якщо:
а) платник податку, який до місяця, у якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, уключаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом Закону;
б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання);
в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин;
г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені в статті 6 та статті 8-1 Закону;
ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Анулювання реєстрації здійснюється шляхом анулювання Свідоцтва та виключення платника податку на додану вартість з Реєстру.
Анулювання реєстрації згідно з підпунктом "а" цього пункту може бути ініційоване платником податку на додану вартість після спливу двадцяти чотирьох календарних місяців реєстрації особи платником податку на додану вартість, починаючи з наступного дня після дня, що відповідає числу та місяцю реєстрації особи платником податку на додану вартість. Загальна сума обсягів оподатковуваних операцій за останні дванадцять поточних календарних місяців визначається за даними податкових декларацій за останні дванадцять поточних календарних місяців, що були подані до органу державної податкової служби.
Анулювання реєстрації згідно з підпунктом "б" цього пункту може бути ініційоване платником податку на додану вартість - юридичною особою після складання комісією з припинення (ліквідаційною комісією, ліквідатором) ліквідаційного балансу.
В п.25.2. Положення зазначено, що анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б"-"ґ" цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу. Податковий орган зобов'язаний прийняти самостійне рішення про анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "в"-"г" цього пункту.
Відповідно до п.25.2.1. Положення органи державної податкової служби здійснюють постійний моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації відповідних платників податку на додану вартість у разі існування підстав, визначених у підпунктах "б"-"ґ" пункту 25 цього Положення. Такі рішення можуть бути прийняті за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей):
- інформації ліквідатора чи ліквідаційної комісії про закінчення роботи ліквідаційної комісії (ліквідатора) платника податку, оголошеного банкрутом, судового рішення про ліквідацію юридичної особи - банкрута або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця у зв'язку з визнанням її банкрутом, повідомлення державного реєстратора або відомостей з Єдиного державного реєстру про внесення до Єдиного державного реєстру запису про припинення банкрута (підстава - підпункт "б" пункту 9.8 статті 9 Закону;
- заяви про припинення платника податків за формою N 8-ОПП (додаток 8 до Порядку обліку), будь-якого іншого повідомлення платника податку, уповноваженого ним органу чи особи щодо прийняття рішення про припинення платника податку за власним бажанням, відомостей з Єдиного державного реєстру про внесення запису про: рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, прийняття фізичною особою рішення щодо припинення підприємницької діяльності, перебування юридичної особи в процесі припинення чи фізичної особи - підприємця в процесі припинення підприємницької діяльності (підстава - підпункт "б" пункту 9.8 статті 9 Закону;
- судового рішення щодо припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не пов'язане з банкрутством, або повідомлення державного реєстратора чи відомостей з Єдиного державного реєстру про внесення запису щодо такого рішення (підстава - підпункт "б" пункту 9.8 статті 9 Закону);
- Свідоцтва або корінця Свідоцтва про право сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва - юридичною особою за ставкою єдиного податку 10 відсотків чи документа про застосування інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені Законом (підстава - підпункт "в" пункту 9.8 статті 9 Закону;
- судового рішення про анулювання податкової реєстрації чи Свідоцтва, про звільнення від сплати податку на додану вартість (підстава - підпункт "в" пункту 9.8 статті 9 Закону);
- документа, який свідчить, що згідно з відповідним законодавчим актом особа, яка зареєстрована як платник податку на додану вартість, звільняється від сплати цього податку, не є платником податку або не має права на збереження статусу платника податку (підстава - підпункт "в" пункту 9.8 статті 9 Закону);
- інформації органів реєстрації актів цивільного стану, повідомлення державного реєстратора або відомостей з Єдиного державного реєстру щодо смерті фізичної особи - підприємця (підстава - підпункт "в" пункту 9.8 статті 9 Закону);
- судового рішення про оголошення фізичної особи - підприємця померлою, про визнання фізичної особи - підприємця безвісно відсутньою, про визнання фізичної особи - підприємця недієздатною або обмеження її цивільної дієздатності, або інформації щодо такого рішення органів реєстрації актів цивільного стану, повідомлення державного реєстратора або відомостей з Єдиного державного реєстру (підстава - підпункт "в" пункту 9.8 статті 9 Закону);
- Свідоцтва або корінця Свідоцтва, яким підтверджується закінчення терміну дії Свідоцтва (підстава - підпункт "в" пункту 9.8 статті 9 Закону);
- документа, який підтверджує закінчення строку, на який було створено платника податку, укладено договір про спільну діяльність, угоду про розподіл продукції (підстава - підпункт "в" пункту 9.8 статті 9 Закону);
- Свідоцтва або іншого документа про реєстрацію або обрання платником податку відповідно до Закону спеціального режиму оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені в статті 6 та статті 8-1 Закону (підстава - підпункт "г" пункту 9.8 статті 9 Закону);
- акта або довідки підрозділу оподаткування юридичних або фізичних осіб про неподання платником податку податковому органу декларації з податку на додану вартість протягом дванадцяти послідовних податкових місяців (підстава - підпункт "ґ" пункту 9.8 статті 9 Закону;
- реєстру (переліку) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за дванадцять послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність у таких деклараціях (податкових розрахунках) оподатковуваних поставок протягом дванадцяти послідовних податкових місяців (підстава - підпункт "ґ" пункту 9.8 статті 9 Закону) . У реєстрі (переліку) зазначаються дані про реєстрацію особи платником податку на додану вартість та по кожній декларації (податковому розрахунку) - податковий період, дата надходження декларації (податкового розрахунку) до органу державної податкової служби, загальні обсяги оподатковуваних поставок звітного періоду, вказані у відповідних рядках та колонках податкової декларації (податкового розрахунку);
- повідомлення державного реєстратора, відомостей з Єдиного державного реєстру, відомостей з ЄДРПОУ чи інших державних реєстрів, якими підтверджується припинення (ліквідація) юридичної особи, припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, представництва нерезидента (підстава - підпункт "ґ" пункту 9.8 статті 9 Закону;
- судового рішення, повідомлення державного реєстратора, відомостей з Єдиного державного реєстру щодо скасування державної реєстрації платника податку або визнання недійсними змін до установчих документів (підстава - підпункт "ґ" пункту 9.8 статті 9 Закону).
Пунктом 17 Положення передбачено, що формування та ведення Реєстру здійснює Державна податкова адміністрація України. Дані Реєстру передаються до державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, а також державних податкових інспекцій у районах, містах, районах у містах, міжрайонних, об'єднаних та спеціалізованих державних податкових інспекцій.
Реєстрація осіб платниками податку на додану вартість, перереєстрація та заміна Свідоцтв проводиться шляхом внесення записів до Реєстру із формуванням по кожному такому запису окремого номера Свідоцтва та визначення дати початку його дії. Особа є зареєстрованою платником податку на додану вартість з відповідної дати реєстрації, внесеної до Реєстру. Реєстрація платника податку на додану вартість є анульованою з дати анулювання Свідоцтва такого платника згідно з пунктом 25 цього Положення.
З огляду на викладене можна дійти висновку, що законодавчо обумовлен виключний перелік підстав та способів для анулювання свідоцтва платника податку.
Та на момент прийняття рішення Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська щодо анулювання реєстрації платника податку на додану вартість були відсутні підстави для прийняття такого рішення щодо ПП «Простір Д».
Також відсутність правових підстав щодо анулювання вищезазначеного свідоцтва підтверджується матеріалами справи, а саме в Єдиному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців міститься запис щодо порушення справи про банкрутство приватного підприємства «Простір Д» відповідно до рішення господарського суду Дніпропетровської області від 04.01.2006 року. Запис про припинення юридичної особи - ПП «Простір Д»- відсутній.
Крім того суд звертає увагу на те, що відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України суд при вирішенні питання щодо правомочності рішення суб'єкта владних повноважень повинен дослідити чи прийнято воно:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення;
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При дослідженні зазначених факторів, враховуючи сукупність викладених обставин суд доходить висновку, що рішення відповідача про анулювання свідоцтва платника податку прийнято:
- по-перше, не у спосіб, що передбачений законами України ;
- по-друге, необґрунтовано.
За таких обставин суд доходить висновку про неправомірність прийнятого ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська рішення.
На підставі вищевикладеного, враховуючи ч.1 ст.2 КАС України згідно з якою завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Приватного підприємства «Простір-Д».
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська
- прийняти рішення про відміну анулювання реєстрації свідоцтва платника ПДВ Приватного підприємства «Простір Д»;
- поновити свідоцтво платника ПДВ Приватного підприємства «Простір Д» №04023371, індивідуальний номер №331838904626;
- прийняти рішення про скасування акта про анулювання реєстрації платника ПДВ Приватного підприємства «Простір Д»;
- направити до Державної податкової адміністрації України рішення про відміну анулювання реєстрації свідоцтва платника ПДВ Приватного підприємства «Простір Д» з копіями відповідних документів для розгляду та внесення відповідних змін до Реєстру платників податку на додану вартість.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження відповідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі, та подальшої подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 10.08.2009р.
Суддя (підпис) О.В.Єфанова
З оригіналом згідно
Суддя О.В. Єфанова