Постанова № 44121689, 07.05.2015, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.05.2015
Номер справи
819/727/15-а
Номер документу
44121689
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/727/15-a

07 травня 2015 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Осташа А. В. при секретарі судового засідання Костецькій Н.Т.

за участю:

представника позивача - Берник М.С.;

представника третьої особи без заявлення самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2;

представника відповідача - Пляцко О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу

за позовом Ліквідаційної комісії Бережанського міського комунального підприємства "Житло-сервіс"

до Управління Пенсійного фонду України в Бережанському районі

про скасування рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхових внесків №№1-26 від 4 березня 2015 року, -

ВСТАНОВИВ:

Ліквідаційна комісія Бережанського міського комунального підприємства "Житло-сервіс" звернулася у Тернопільський окружний адміністративний суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Бережанському районі, за участю третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Бережанська міська рада Тернопільської області про скасування рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхових внесків №№1-26 від 04 березня 2015 року.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, суду пояснила, що листом від 24.02.2015 року № 68/01-02 відповідач повідомив Бережанську міську раду, що станом на 01.02.2015 року сума заборгованості по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Бережанського МКП «Житло - сервіс» становить 7456,45 грн. Після чого, Бережанською міською радою дана сума заборгованості була погашена, що підтверджується платіжними дорученнями № № 151, 152 від 25.02.2015 року.

Однак, 11.03.2015 року за вх. № 252 на адресу Ліквідаційної комісії Бережанського міського комунального підприємства "Житло-сервіс" надійшли рішення УПФУ в Бережанському районі про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, в тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду №№1-26 від 04 березня 2015 року на загальну суму 11248,99 грн., які були застосовані на підставі п.2 ч. 9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Прийняті відповідачем вищевказані рішення вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню, з огляду на наступне.

Згідно статуту Бережанського МКП "Житло-сервіс" засновником МКП "Житло-сервіс" є Бережанська міська рада. Майно підприємства є комунальною власністю м. Бережани і закріплюється за ним на праві господарського відання.

Крім того, представник позивача суду пояснила, що 18.06.2010 року сесією Бережанської міської ради прийнято рішення № 1086 «Про ліквідацію комунальних підприємств: МКП «Комунгосп», МКП «Житло-сервіс» та МКП «Житло». Згідно даного рішення, на підставі рішення Конституційного Суду України від 20.06.2007 року № 5-рп/2007/ у справі №1-14/2007 положення Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» МКП «Житло-сервіс» вирішило не застосовувати, а тому була створена ліквідаційна комісія з метою здійснення процедур ліквідації підприємства, згідно норм чинного законодавства.

Разом з тим, відповідальність за бухгалтерський облік господарських операцій, пов'язаних із ліквідацією підприємства, включаючи оцінку майна та зобов'язань підприємства, а також складання ліквідаційного балансу та фінансової звітності також було покладено на ліквідаційну комісію. 12.01.2015 року Ліквідаційною комісією Бережанського МКП "Житло-сервіс" було затверджено спрощений фінансовий звіт Бережанського МКП "Житло-сервіс, згідно якого станом на 31.12.2014 року на балансі підприємства товарно - матеріальних цінностей не числиться. Будь - які активи для розрахунку наявними боргами відсутні, відсутня і дебіторська заборгованість. Кредиторська заборгованість складає 7500 грн.

Крім того, представник позивача зазначила, що відповідно до рішення сесії Бережанської міської ради № 1076 від 29.01.2015 року «Про місцевий бюджет на 2015 рік» на ліквідацію міських комунальних підприємств за кодом тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету 180410 «Інші заходи, пов'язані з економічною діяльністю» затверджено бюджетне асигнування у сумі 35500 грн., в тому числі 7456 грн. на погашення заборгованості по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування МКП «Житло - сервіс» без врахування коштів на погашення нарахованої фінансової санкції та пені.

Оскільки Бережанське МКП «Житло - сервіс» не має жодних фінансових активів для погашення боргів та нарахованих фінансових санкцій, та враховуючи те, що в міському бюджеті на 2015 р. не закладено кошти на подібні ціла, а саме на погашення штрафних санкцій та пені нарахованих комунальним підприємствам, то представник позивача просить суд скасувати оскаржувані рішення.

Представник відповідача в судовому засіданні, заперечуючи проти позову, суду пояснила, що оскаржені рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхових внесків №№1-26 від 4 березня 2015 року прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Додатково зазначила, що відповідно до ч. 12 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків, а пунктами 9.10, 10.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України передбачено, що суми фінансових санкцій та пені стягуються в тому самому порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків.

Представник третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Бережанська міська рада Тернопільської області в судовому засіданні підтримав позицію представника позивача в повному обсязі.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення сторін та представника третьої особи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Судом встановлено, що 08.08.2002 році рішенням сесії Бережанської міської ради № 75 «Про створення міських комунальних підприємств по наданню житлово - комунальних послуг жителям міста та обслуговування міського господарства м. Бережани» було створено Бережанське міське комунальне підприємство «Житло - сервіс» та затверджено статут даного підприємства.

18.06.2010 році сесією Бережанської міської ради прийнято рішення № 1086 «Про ліквідацію комунальних підприємств: МКП «Комунгосп», МКП «Житло-сервіс» та МКП «Житло». Відповідно була створена ліквідаційна комісія з метою здійснення процедур ліквідації підприємств, згідно норм чинного законодавства.

Відповідальність за бухгалтерський облік господарських операцій, пов'язаних із ліквідацією підприємства, включаючи оцінку майна та зобов'язань підприємства, а також складання ліквідаційного балансу та фінансової звітності також було покладено на ліквідаційну комісію.

Як видно з матеріалів справи, в тому числі з листа УПФУ в Бережанському районі від 24.02.2015 року № 68/01-02 (а.с.18), що станом на 01.02.2015 року сума заборгованості по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Бережанського МКП «Житло - сервіс» становить 7456,45 грн.

Дана сума заборгованості була погашена Бережанською міською радою 25.02.2015 року, що підтверджується платіжними дорученнями № № 151, 152 від 25.02.2015 року (а.с.19).

Однак, за несвоєчасну сплату страхових внесків в розмірі 7456,45 грн. УПФУ в Бережанському районі до Бережанського МКП "Житло-сервіс" були прийняті рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені №№1-26 від 04 березня 2015 року на загальну суму 11248,99 грн. з них: 365,68 грн. фінансових санкцій та 10883,31 грн. пені.

Не погоджуючись із вищевказаними рішеннями позивач звернувся з позовом у суд.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як слідує з матеріалів справи та не заперечується сторонами по справі, що сума заборгованості по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Бережанського МКП «Житло - сервіс» в розмірі 7456,45 грн. виникла до 01 січня 2011 року та погашена Бережанською міською радою 25.02.2015 року.

З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010, № 2464-VI (далі - Закон № 2464).

Відповідно до п. 3 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування вважаються платниками єдиного внеску.

Пунктом 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 визначено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-ІV, в редакції, що діяла до 01.01.2011р. (далі - Закон № 1058-ІV) він регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, платники страхових внесків, їх права та обов'язки, порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.

Пунктом шостим частиною другою ст. 17 Закону № 1058-ІV передбачено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до п.2 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058-ІV за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до пп. 9.3.2. п. 9.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. № 21-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 (далі - Інструкція № 21-1) при застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Як слідує з матеріалів справи, що 04.03.2015 року начальником управління Пенсійного фонду України в Бережанському районі прийняті рішення про застосування до Бережанського МКП «Житло - сервіс» фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків № № 1-26 на загальну суму 11248,99 грн. з них: 365,68 грн. фінансових санкцій та 10883,31 грн. пені.

Відповідно до п.п. 9.10, 10.11 Інструкції № 21-1 суми фінансових санкцій та пені стягуються в тому самому порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків.

Разом з тим, судом не взято до уваги твердження представника позивача про відсутність фінансових активів для погашення нарахованих фінансових санкцій та пені, оскільки частиною 12 статті 20 Закону №1058-IV зазначено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Частиною 7 ст. 106 Закону № 1058-ІV передбачено, що у разі ліквідації страхувальника або втрати ним з інших причин юридичного статусу платника страхових внесків недоїмка сплачується за рахунок коштів та іншого майна страхувальника. У цьому разі особами, відповідальними за погашення недоїмки, є ліквідаційна комісія - стосовно підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій - платників страхових внесків, що ліквідуються.

Таким чином, в даному випадку відповідальним за погашення вищевказаної недоїмки є - Ліквідаційна комісія Бережанського міського комунального підприємства "Житло-сервіс".

За таких обставин суд вважає, що дії відповідача щодо прийняття оскаржуваних рішень є правомірними, а позовні вимоги Ліквідаційної комісії Бережанського міського комунального підприємства "Житло-сервіс" є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 3 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

Враховуючи те, що позивачу відмовлено у задоволенні позовних вимогах, то решта суми судового збору стягується з Ліквідаційної комісії Бережанського міського комунального підприємства "Житло-сервіс".

Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Ліквідаційної комісії Бережанського міського комунального підприємства "Житло-сервіс" до Управління Пенсійного фонду України в Бережанському районі про скасування рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхових внесків №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 від 4 березня 2015 року, - відмовити.

Стягнути з Ліквідаційної комісії Бережанського міського комунального підприємства "Житло-сервіс" в користь державного бюджету України 1 644, 30 грн. несплаченої частини судового збору.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 12 травня 2015 року.

Головуючий суддя Осташ А. В.

копія вірна

Суддя Осташ А. В.