ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" травня 2015 р. Справа № 926/459/15.
За позовом Чернівецької міської ради
до фізичної особи-підприємця Драпатої Юлії Янівни м. Чернівці
про виконання зобов'язання за договором та стягнення коштів в сумі 68853,04 грн.
Суддя М.І.Ніколаєв
представники:
від позивачів - Бацал М.В., Гальчук О.М., дов. від 20.10.2014 року.
від відповідача - Безбородько А.М., дов. від 08.07.2012 року, Драпата Ю.Я. підприємець.
СУТЬ СПОРУ: Чернівецька міська ради звернувся з позовом до фізичної особи-підприємця Драпатої Юлії Янівни про стягнення заборгованості зі сплати нарахованого на підставі п.11.1 договору оренди землі від 27.09.2013 року №8572 внеску на розвиток соціально-культурної інфраструктури м. Чернівці в сумі 61311,70 грн. та пені в сумі 7541,34 грн., що нарахована за період з 29.09.2014 року по 28.01.2015 року
Ухвалою суду від 19.03.2015 року порушено провадження у справі, судове засідання призначено на 01.04.2014 року за участю представників сторін.
Ухвалою суду від 28.04.2015 року за клопотанням відповідача розгляд справи відкладено на 28.04.2015 року.
28.04.2015 року від відповідача надійшло клопотання про розстрочення виконання рішення суду по сплаті заборгованості та пені на загальну суму 68853,04 грн. протягом дванадцяти місяців шляхом сплати щомісячно рівних сум, та відстрочення виконання рішення суду до 01 жовтня 2015 року.
У судовому засіданні 28.04.2015 року оголошено перерву до 06.05.2015 року.
Присутній у судовому засіданні 06.05.2015 року представник позивача не заперечив проти відстрочення виконання рішення суду до 01.10.2015 року та розстрочення виконання рішення на 1 рік, починаючи з 01.10.2015 року.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Драпата Юлія Янівна (далі - відповідач) зареєстрована як фізична особа-підприємець.
Рішення Чернівецької міської ради від 29.08.2013 року № 954 "Про надання юридичним особам і підприємцям земельних ділянок в оренду та визнання такими, що втратили чинність, окремих пунктів рішень з цих питань" затверджено проект відведення та надано в оренду підприємцю Драпатій Ю.Я. земельну ділянку (кадастровий номер 7310136900:41:001:0014) за адресою вул. Тореза Моріса, 31 площею 0,3500 га терміном на 49 років для обслуговування будівлі .
27 вересня 2013 року між Чернівецькою міською радою (надалі - Орендодавець) та підприємцем Драпатою Юлією Янівною (надалі - Орендар) укладено договір оренди землі №8572 (надалі - договір), згідно умов якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування будівлі, загальною площею 0,3500 га, яка знаходиться в м. Чернівцях на вул. Тореза Моріса, 31. Термін дії цього договору - 49 років.
Доказів визнання недійсним чи розірвання договору суду не надано.
На підставі акта прийому-передачі земельної ділянки на місцевості в оренду для обслуговування будівлі від 27.09.2013 року земельна ділянка передана в оренду відповідачу.
Пунктом 11.1 Договору передбачено, що орендар зобов'язаний сплатити одноразовий внесок в сумі 61311,70 грн. (шістдесят одна тисяча триста одинадцять гривень, сімдесят копійок) на розвиток соціально-культурної інфраструктури м. Чернівців на розрахунковий рахунок: Чернівецьке УК /м. Чернівці/ (цільові фонди, утворені органами місцевого самоврядування), код ЄДРПОУ 37978173, р/р 31513931700002 ГУДКСУ в Чернівецькій області, МФО 856135, код платника; 50110000; 01 - ДМБК та ЗВ на розвиток соціально-культурної інфраструктури від суб'єктів господарювання.
Крім того, вказаним пунктом Договору визначено, що орендар сплачує одноразовий внесок до 27.09.2014 р.
Частиною третьою статті 15 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що за згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов'язань сторін, порядок страхування об'єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об'єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо.
Згідно пункту 4.9 Положення "Про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельну ділянку у м. Чернівцях", затвердженого Рішенням 33 сесії міської ради V скликання 23.10.2008 року №715, орендар сплачує одноразовий внесок на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста за фактичне користування земельної ділянки з дати прийняття рішення сесії про надання йому дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки в оренду за рахунок земель запасу міста до дати укладення Договору оренди землі.
Пунктом 4.10 вищевказаного Положення (з урахуванням змін, що внесені Рішенням 22 сесії міської ради VІ скликання від 29.03.2012 року №467) передбачено, що при переході права власності на будівлю або споруду одноразовий внесок справляється з дня виникнення права власності на будівлю або споруду до дати укладення договору оренди землі, якщо інше не передбачено рішенням міської ради.
Відповідно до розрахунку суми одноразового внеску на розвиток соціально-культурної інфраструктури м. Чернівці за період з 27.09.2012 по 26.09.2013 (додаток №2 до договору оренди землі №8572 від 27.09.2013 року), загальна сума одноразового внеску становить 61311,70 грн. і, станом на момент звернення позивачем до господарського суду з даним позовом, відповідачем не сплачена.
Пунктом 12.4. Договору сторони погодили, що у разі несвоєчасної сплати одноразового внеску на розвиток соціально-культурної інфраструктури м. Чернівці нараховується пеня в розмірі 0,1% від нарахованої суми внеску за кожний день прострочення платежу, включаючи день оплати.
У зв'язку із невиконанням відповідачем свого зобов'язання позивачем направлено на адресу орендодавця претензію про термінову оплату заборгованості по одноразовому внеску на розвиток соціально-культурної інфраструктури м. Чернівці в сумі 61556,95 грн. Як вбачається з повідомлення про вручення поштового відправлення вищевказана претензія вручена представнику відповідача 03.10.2014 року, проте останнім не виконана.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Правові наслідки порушення юридичними і фізичними особами своїх грошових зобов'язань передбачені, зокрема, приписами статей 549-552, 611, 625 ЦК України.
Грошовим слід вважати будь-яке зобов'язання, що складається в тому числі з правовідношення, в якому праву кредитора вимагати від боржника виконання певних дій кореспондує обов'язок боржника сплатити гроші на користь кредитора. Зокрема, грошовим зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона зобов'язана оплатити поставлену продукцію, виконану роботу чи надану послугу в грошах, а друга сторона вправі вимагати від першої відповідної оплати, тобто в якому передбачено передачу грошей як предмета договору або сплату їх як ціни договору.
Відповідно до ч.1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Господарського кодексу України, інших актів цивільного законодавства, проте, як встановлено матеріалами справи відповідач неналежним чином виконав свій обов'язок щодо сплати одноразового внеску на розвиток соціально-культурної інфраструктури м. Чернівці, а тому з нього слід стягнути 61311,70 грн. боргу.
Відповідно до частини 6 статті 231 ГК України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Відповідно до ч.6 статті 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Згідно з частиною 2 статті 343 ГК України платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Стаття 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" передбачає, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Відповідно до ч.3 ст. 549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через 6 місяців від дня коли зобов'язання мало бути виконано.
З урахуванням вищевикладеного, за несвоєчасну сплату одноразового внеску на розвиток соціально-культурної інфраструктури м. Чернівці відповідачу правомірно нараховано 7541,34 грн. пені за період з 28.09.2014 року по 28.01.2015 року, що передбачено пунктами 12.4 Договору та ст. 549 Цивільного кодексу України.
З урахуванням вищевказаного позов слід задовольнити та стягнути з відповідача 61311,70 грн. боргу та 7541,34 грн. пені.
Згідно положень ст. ст. 83, 121 ГПК України господарський суд має право за заявою сторони, державного виконавця, за поданням прокурора чи його заступника або за власної ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Пунктом 7.2 постанови Пленуму ВГС України від 17 жовтня 2012 року № 9 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України» роз'яснено, що підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
У свою чергу, виходячи з важкої фінансової ситуації відповідача (у т.ч. й наявність інших боргів перед Чернівецькою міською радою, відсутність прибутків за 2014 рік), враховуючи відсутність боргу по сплаті орендної плати та приймаючи до уваги відповідну згоду позивача суд дійшов висновку про можливість розстрочки виконання рішення суду в частині основного боргу та пені на 12 місяців зі сплатою щомісячно рівними частинами по 5737,75 грн., починаючи з 01.10.2015 року.
Судові витрати віднести на відповідача, з вини якого спір безпідставно доведено до розгляду судом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити .
2. Стягнути з фізичної особи-підприємця Драпатої Юлії Янівни (м. Чернівці, вул. Дундича, 7, код 3152515361) на користь Чернівецької міської ради (м. Чернівці, Центральна пл.,1 код 36068147):
- 61311,70 грн. основного боргу зі сплати внеску на розвиток соціально-культурної інфраструктури м. Чернівців та 7541,34 грн. пені на розрахунковий рахунок: Чернівецьке УК/м. Чернівці (цільові фонди, утворенні органами місцевого самоврядування), код ЄДРПОУ 37978173, р/р 31513931700002 ГУДКСУ в Чернівецькій області, МФО 856135, код платника; 50110000;01-ДМБК та ЗВ на розвиток соціально-культурної інфраструктури міста від об'єктів господарювання;
- 1827,00 грн. судового збору на розрахунковий рахунок: Виконавчий комітет Чернівецької міської ради, рахунок 35411001042806, в ГУДКСУ в Чернівецькій області, МФО 856135, код 04062216.
3. Клопотання про розстрочення та відстрочення виконання рішення суду задовольнити частково.
4. Відстрочити виконання рішення суду в частині стягнення 61311,70 грн. основного боргу зі сплати внеску на розвиток соціально-культурної інфраструктури м. Чернівців та 7541,34 грн. пені до 01.10.2015 року.
5. Розстрочити виконання рішення суду в частині стягнення 61311,70 грн. основного боргу зі сплати внеску на розвиток соціально-культурної інфраструктури м. Чернівців та 7541,34 грн. пені на 12 місяців шляхом сплати щомісячно рівними частинами по 5737,75 грн., починаючи з 01.10.2015 року.
Повне рішення складено та підписано 08.05.2015 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку, передбаченого для оскарження, а у разі подання апеляційної скарги або внесення апеляційного подання, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.
Суддя М.І. Ніколаєв