Ухвала суду № 44075227, 19.11.2012, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2012
Номер справи
2а/1770/1152/2012
Номер документу
44075227
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Борискін С.А.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

УХВАЛА

іменем України

"19" листопада 2012 р. Справа № 2а/1770/1152/2012

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Охрімчук І.Г.

суддів: Моніча Б.С.

ОСОБА_2

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "02" серпня 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю "Стиль-Декор" до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю "Стиль-Декор" (далі - ТзОВ «Стиль-Декор») звернулось до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_3 пенсійного фонду України в м. Рівне з вимогою про визнання не чинною та скасування вимоги ОСОБА_3 пенсійного фонду України в м. Рівне про сплату боргу № Ю-1627 від 12 жовтня 2011 року.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 02.08.2012 року позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу. В своїй апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 02.08.2012 року та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права при прийнятті оскаржуваної постанови, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що апеляційна скарга відповідача не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Рівне проведено планову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Стиль-Декор» (код ЄДРПОУ 22579791) щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України за період з 01.10.2000 по 31.08.2011, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.01.2008 до 31.08.2011 р., про що складено акт № 360 від 28.09.2011р. За результатами перевірки прийнято вимогу про сплату боргу від 12 жовтня 2011 р. № Ю-1627 на суму 4017,10 грн.

Відповідно до п.1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, що діяла у період, за який проводилася перевірка), об'єктом оподаткування є: для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, - фактичні витрати на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці".

Відповідно до ч.1 та ч. 2 ст. 5 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» збір на державне обов'язкове пенсійне страхування сплачується одночасно з одержанням коштів в установах банків на оплату праці. У разі недостатності у платників збору коштів на оплату праці і сплату збору в повному обсязі видача коштів на оплату праці і сплата збору здійснюються у пропорційних розмірах.

Із звітності, яку подавало ТзОВ «Вілав-ЛТД» («Стиль-Декор») слідує, що станом на 01.01.2002 року і за період з 01.01.2002 року по 01.12.2004 року існувала заборгованість із виплати заробітної плати, а відтак внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування сплачувалися із фактично виплаченої заробітної плати із сум та в порядку, передбаченому ч.1 та ч. 2 ст. 5 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», тобто фактично виплаченої заробітної плати, поряд з тим здійснювалось погашення заборгованості із заробітної плати із сплатою відповідних відрахувань.

Відповідно до розрахунку зобов'язання по ТзОВ «Вілав-ЛТД» («Стиль-Декор») поданого відповідачем, станом на 01.01.2012 р. існувало від'ємне сальдо в сумі 9538,56 грн. Вказана сума була зобов'язанням зі сплати страхових внесків, строк сплати якого не настав, у зв'язку із невиплатою заробітної плати, на яку вказана сума внесків нарахована і мала бути сплачена разом зі сплатою заробітної плати.

Відповідно до п.1.3. ч.1 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Органом Пенсійного фонду України не зазначено, на підставі яких даних ним встановлено факт заборгованості зі сплати страхових внесків.

Відповідно до встановленого Кабінетом Міністрів України порядку обчислення за непрямими методами відбувається виходячи з оцінки валового доходу та витрат страхувальника, кількості осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, обсягу виробленої (реалізованої) продукції (послуг), суми сплачених ним податків, інших обов'язкових платежів, передбачених у разі: ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків; не ведення страхувальником бухгалтерського обліку чи відсутності в нього відповідних первинних документів; якщо сума страхових внесків, нарахована страхувальником, не підтверджується документами.

Проте, в акті перевірки № 360 від 28.09.2011 р. відсутні посилання на застосування непрямих методів визначення суми недоїмки.

Згідно акту перевірки № 360 від 28.09.2011 р. зазначено, що згідно звіту про нарахування збору на обов'язкове пенсійне страхування й інших надходжень та витрачання коштів Пенсійного фонду за IV квартал 2001 року сума збору, строк сплати якого не настав на 01.01.2002 становить 9538,65 грн. Відповідно вказана сума не може вважатися самостійно узгодженою платником податків.

Відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» 2464-VI, який набрав чинності з 01 січня 2011 року, втратив чинність п. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до п. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці" ( 108/95-ВР ), та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

В рішенні Конституційного суду України від 09.02.1999 р. справа № 1-7/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Відповідно положення п. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», що набрав чинності з 01.01.2011 р. не застосовуються на правовідносини, що мали місце у 2002-2003 р., тобто до набрання чинності цим законом

Відповідно до п. 15 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується. Положення цієї статті слід розуміти як такі, що поширюють свою дію на зобов'язання самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Із звітності ТОВ «Вілав-ЛТД» вбачається розрахунок зобов'язання зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за 12 місяць 2002 року, поданої до органів Пенсійного фонду України в м. Рівне 20.01.2004 р. № 4098, вказана сума заборгованості з виплати заробітної плати 6512,52 грн.

Згідно розрахунку зобов'язання зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за 12 місяць 2003 року, поданої до органів Пенсійного фонду України в м. Рівне 20.01.2004 р. № 1958, загальна сума нарахованого фонду оплати праці згідно рядка 1, становить 9605,20 грн., згідно рядка 7, належить до сплати всього 6114,45 грн.

З розрахунку зобов'язання по ТзОВ «Вілав-ЛТД» («Стиль-Декор»), за період 2002-2003 років здійснювалися виплати заробітної плати за поточні періоди і відповідно здійснювалися відрахування на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, також здійснювалося часткове погашення заборгованості із виплати заробітної плати у зв'язку з чим і зменшувалася сума нарахована станом на 01.01.2002 р. строк сплати, якої на той час не настав.

Відповідачем не надано доказів того, що позивач погасив заборгованість із заробітної плати, на яку були здійснені нарахування, строк сплати яких на 01.01.2002 року не настав. Заробітна плата, на яку здійснено нарахування, не виплачена на час проведення перевірки, а також у зв'язку з тим, що строк позовної давності визначений законодавством України про стягнення заборгованості по заробітній платі минув.

Відповідно до ч.1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону. Таким чином суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що вимога № 360 від 28.10.2011 року є неправомірною і підлягала скасуванню.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без зміни, якщо визнає, що суд першої інстанції не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судового рішення чи вчиненні процесуальних дій.

З урахуванням наведеного, постанова суду першої інстанції у даній справі є обґрунтованою та законною, а тому її слід залишити без змін, доводи ж відповідача не є переконливими, спростовуються наведеним вище та відповідно, не можуть бути підставою для скасування постанови суду, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "02" серпня 2012 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) І.Г. Охрімчук

судді: (підпис)

(підпис) ОСОБА_5

ОСОБА_2

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю "Стиль-Декор" вул.Г.Мазепи,4а/6а , оф,304,м.Рівне,33028

3- відповідачу ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області вул.Відінська,41,м.Рівне,33018