УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2015 р. Справа № 876/6281/14
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Гулида Р.М.,
суддів - Кузьмича С.М., Улицького В.З.,
при секретарі судового засідання - Коцур В.К.,
за участю:
представника позивача - Ковалюк О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03 червня 2014 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Карпатське управління геофізичних робіт" до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИЛА:
ПАТ "Карпатське управління геофізичних робіт" звернулося з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання протиправним та скасування рішення №44 від 15.04.2014 року.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську було винесено рішення №44 від 15.04.2014 року про застосування фінансових санкцій за подання до органів Пенсійного фонду України недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку. Зазначає, що відповідач не мав підстав застосовувати за помилкове відображення ідентифікаційного номеру працівника позивача ОСОБА_2 фінансові санкції передбачені вимогами п.5 ч.9. ст. 106 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03 червня 2014 року, позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську №44 від 15.04.2014року про застосування фінансових санкцій в розмірі 3060,00грн. (три тисячі шістдесят грн. 00 коп.).
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську подало апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.
Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.
Судом першої інстанції встановлено, що 11.02.2014 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську було проведено позапланову перевірку позивача щодо достовірності формування та подання відомостей, що використовуються в державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування застрахованої особи ОСОБА_2 за період з 01.01.2004 року по 31.12.2013 року та складено акт за №46, яким зафіксовано порушення вимог п.3 ст.21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині недостовірного подання індивідуальних відомостей про заробіток застрахованої особи ОСОБА_2 за 2004 - 2013 р.р.
На підставі вказаного акту відповідачем було винесено рішення №13 від 26.02.2014 року, яким до позивача було застосовано фінансові санкції на підставі п.5 ч.9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірі 1190,00 грн.. Не погоджуючись із вказаним рішенням позивач оскаржив його в адміністративному порядку до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №2022/06 від 28 березня 2014 року, скаргу приватного акціонерного товариства «Карпатське управління геофізичних робіт» на рішення №13 від 26.02.2014 року задоволено, зазначене рішення скасовано, а згідно п. 3 рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську прийняти нове рішення.
Виконуючим обов`язки начальника управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську 15 квітня 2014 року, на підставі п.5 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", винесено рішення № 44 про застосування фінансових санкцій за подання до органів Пенсійного фонду України недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку, яким до позивача застосовано фінансові санкції.
Відповідно до змісту п.5 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України №2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", норму пункту 5 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виключено.
Згідно з абзацом п'ятим пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464-VІ стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Абзацом шостим цього ж пункту встановлено, що на період повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій нарахованих та/або не сплачених в період до 01.01.2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на дане число ще не настав, за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Дане правило щодо збереження порядку стягнення та контрольних функцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, передбачених законодавством до 1 січня 2011 року, поширюється лише на заборгованість із сплати страхових внесків та сум штрафних санкцій, які були нараховані та/або не сплачені до зазначеної дати. Питання ж відповідальності страховиків, не пов'язані з такою заборгованістю, знаходяться поза межами регулювання Закону № 1058-ІV та абзаців п'ятого, шостого пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464-VI.
Згідно ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, окрім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Враховуючи наведене, суд першої інстанції вірно дійшов висновку про те, що нарахування позивачу управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську після 01 січня 2011 року по п. 5 ч. 9 ст.106 Закону № 1058/IV штрафних санкцій за подання недостовірних відомостей в період 2004-2013 року, що використовуються в системі персоніфікованого обліку, є протиправним.
Таким чином, перевіривши дійсні обставини справи та додатково проаналізувавши зібрані документальні докази по матеріалах справи, колегія суддів прийшла до неспростовного переконання про те, що суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.200 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст. 160, ст. 195, ст. 196, п.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську - залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03 червня 2014 року у справі №809/1357/14 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий: Р.М. Гулид
Судді: С.М. Кузьмич
В.З. Улицький
Повний текст ухвали виготовлено 05.05.2015 року