Ухвала суду № 44033217, 29.04.2015, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
29.04.2015
Номер справи
909/1199/14
Номер документу
44033217
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

29 квітня 2015 р. Справа № 909/1199/14

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Михайлишин В. В. , при секретарі судового засідання Максимів Н. Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (Вх. № 4099/15 від 09.04.2015) про грошові вимоги в сумі 128 261, 08 гривень у справі

про банкрутство: Фізичної особи Прошака Віталія Петровича (вул. О. Кисілевської, 40/75, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018)

в порядку ст. 90 Закону України "Про відновлення платоспроможності божника або визнання його банкрутом".

Учасники у справі про банкрутство:

Від кредитора Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області: Ковтун Н.О. - начальник юридичного відділу Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську (паспорт серії СС № 016884 виданий 08 лютого 1996 року Галицьким РВ УМВС в Івано-Франківській області, довіреність № 560/10/09-15-10-039/15 від 15.01.2015).

Ліквідатор: Стадник А. Л. (паспорт серії КА № 853923 виданий 12 червня 1998 року Стрийським МВ УМВС України у Львівській області, свідоцтво про право здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 1401 від 09.07.2013).

Представники боржника в судове засідання не з'явилися.

в с т а н о в и в:

Постановою господарського суду Івано-Франківської області від 10.02.2015 Фізичну особу Прошака Віталія Петровича визнано банкрутом. Відкрито ліквідаційну процедуру строком на шість місяців. Ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Стадника Андрія Любомировича.

Повідомлення про визнання Фізичної особи Прошака Віталія Петровича банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури було розміщено на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет 10.02.2015 за № 14431, у відповідності до вимог Положення про порядок офіційного оприлюднення відомостей про справу про банкрутство, затвердженого постановою Пленуму Вищого господарського суду України від 17 грудня 2013 року № 16.

Вказаною постановою призначено засідання суду з розгляду вимог за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства на 29.04.2015.

Відповідно до ст. 84 Розділу VII "Особливості банкрутства окремих категорій суб'єктів підприємницької діяльності" Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" відносини, пов'язані з банкрутством суб'єктів підприємницької діяльності, визначених у цьому розділі, регулюються цим Законом з урахуванням особливостей, передбачених цим розділом.

Особливості банкрутства фізичної особи встановлені ст. ст. 90 - 92 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Згідно ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", кредитор - юридична або фізична особа, а також органи доходів і зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника.

У частині 8 статті 91 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" зазначено, що офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури здійснюється в порядку, встановленому цим Законом, із зазначенням строку пред'явлення кредиторами вимог до банкрута, який не може перевищувати двох місяців.

Суд зазначає, що розгляд грошових вимог кредиторів у ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом в тому ж порядку, що і грошових вимог, заявлених на підставі статті 23 Закону. Вказаної правової позиції дотримується Вищий господарський суд України.

У відповідності до ч. 1 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом тридцяти днів від дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство.

Згідно з ч. 5 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", розпорядник майна боржника не пізніше ніж на десятий день з дня, наступного після закінчення встановленого частиною першою цієї статті строку, з урахуванням результатів розгляду вимог кредиторів боржником повністю або частково визнає їх або відхиляє з обґрунтуванням підстав визнання чи відхилення, про що письмово повідомляє заявників і господарський суд, а також подає до суду письмовий звіт про надіслані всім кредиторам боржника повідомлення про результати розгляду грошових вимог та їх отримання кредиторами разом з копіями повідомлень про вручення поштового відправлення та описів вкладення в поштове відправлення або інших документів, що підтверджують надсилання повідомлення кредиторами.

У абзаці 1 частини 8 статті 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" вказано, що вимоги конкурсних кредиторів, визнані боржником або господарським судом, вносяться розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів.

Відповідно до ч. 2 ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ліквідатор з дня свого призначення здійснює, зокрема, такі повноваження: заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими; веде реєстр вимог кредиторів; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 92 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарський суд розглядає вимоги, заявлені кредиторами або боржником, у строки, передбачені частиною восьмою статті 91 цього Закону. За наслідками розгляду зазначених вимог господарський суд виносить ухвалу про порядок і розмір задоволення вимог кредиторів.

До задоволення вимог кредиторів із коштів, внесених на спеціальний банківський рахунок, відшкодовуються витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство фізичної особи і виконанням постанови господарського суду про визнання фізичної особи банкрутом. Вимоги кредиторів задовольняються в такій черговості:

- у першу чергу задовольняються вимоги кредиторів за зобов'язаннями, забезпеченими заставою майна фізичної особи; вимоги громадян, перед якими фізична особа несе відповідальність за заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації відповідних періодичних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за громадян, які застраховані у цьому Фонді у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, вимоги щодо стягнення аліментів; розрахунки щодо виплати вихідної допомоги та оплати праці особам, які працюють за трудовим договором (контрактом), і щодо виплати авторської винагороди, а також задовольняються вимоги, що виникли із зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування;

- у другу чергу задовольняються вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів);

- у третю чергу проводяться розрахунки з іншими кредиторами.

Вимоги кожної наступної черги задовольняються після задоволення вимог попередньої черги.

За недостатності коштів для задоволення у повному обсязі всіх вимог однієї черги кошти розподіляються між кредиторами відповідної черги пропорційно сумам їхніх вимог.

Отже, як видно з матеріалів справи, ініціюючий кредитор - Державна податкова інспекція в місті Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області звернулась до господарського суду Івано-Франківської області із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство Фізичної особи Прошака Віталія Петровича. Кредитором було проведено ряд документальних позапланових перевірок своєчасності сплати податків, зборів приватним підприємцем Прошаком Віталієм Петровичем, внаслідок чого складено відповідні акти та повідомлення - рішення.

Таким чином, податковий борг Фізичної особи Прошака Віталія Петровича, становить 1 737 696, 18 гривень, в тому числі :

- податок на додану вартість в сумі 1 620 623, 84 гривень. Даний податковий борг виник внаслідок проведеної позапланової виїзної комплексної документальної перевірки дотримання вимог законодавства про оподаткування приватного підприємця Прошака Віталія Петровича за період з 10.09.2007 по 18.11.2008, за результатами якої складено акт № 16355/17-3/2872708571 від 01.12.2008, про порушення п. п. 7.3.1, п. 7.3, п. п. 7.4.5, п. 7.4. ст. 7, п. п. 7.7.1, п. 7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", у зв'язку із чим донараховано основного платежу на суму 590 082, 00 гривень, згідно податкового повідомлення - рішення № 0078931700 від 25.02.2009.

Крім того, за вказані порушення, у відповідності до ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ від 21.12.2000 застосовані штрафні санкції, у зв'язку із чим нараховано 295 041, 00 гривень згідно податкового повідомлення - рішення № 0078931700 від 25.02.2009. Також, за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання боржнику нараховано пеню на суму несплаченого податкового боргу в сумі 735 500, 84 гривень.

- податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 117 072, 34 гривень. Даний податковий борг виник внаслідок проведеної позапланової виїзної комплексної документальної перевірки, за результатами якої складено акт № 16355/17-3/2872708571 від 01.12.2008, внаслідок чого донараховано основного платежу на суму 63 726, 98 гривень, згідно податкового повідомлення - рішення № 0078941700 від 25.02.2009.

Також, даний податковий борг виник внаслідок проведеної камеральної перевірки податкової декларації про майновий стан і доходи, за результатами якої складено акт № 1196/17-1/2872708571 від 02.09.2013, внаслідок чого донараховано штрафні санкції на суму 340, 00 гривень, згідно податкового повідомлення - рішення № 0013821701 від 13.09.2013. Крім того, за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання боржнику нараховано пеню на суму несплаченого податкового боргу в сумі 53 005, 36 гривень.

Вказана заборгованість встановлена та підтверджується постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.09.2009 по справі № 2а-2079/09/0970 та виконавчим листом від 18.11.2010, який пред'явлений до виконання в органи Державної виконавчої служби.

У відповідності до вимог статті 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Згідно зі статтею 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно підпункту 14.1.175. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Пунктом 15.1 статті 15 зазначеного Кодексу визначено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

За змістом підпункту 16.1.4. пункту 16.1. статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Таким чином, суд визнає заборгованість Фізичної особи Прошака В.П. перед ініціюючим кредитором - Державною податкова інспекція в місті Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області в розмірі 1 737 696, 18 гривень враховуючи вище наведені обставини.

Після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання Фізичної особи Прошака Віталія Петровича банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури до господарського суду із заявою про визнання кредиторських вимог до боржника у двохмісячний термін звернулась:

- Державна податкова інспекція у місті Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області на суму 128 261, 08 гривень (Вх. № 4099/15 від 09.04.2015).

Відповідно до частини 2 статті 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", у попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, у тому числі щодо яких були заперечення боржника і які не були внесені розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів, а також ті, що визнані боржником та внесені розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів, і вирішує питання про його затвердження.

Вислухавши пояснення ліквідатора та представника ініціюючого кредитора, дослідивши матеріали заяви, надані документи, суд зазначає наступне.

Суд визнає вимоги кредитора Державної податкової інспекції у місті Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області на суму 128 261, 08 гривень, з наступних підстав. Так, судом з'ясовано, що ініціюючим кредитором при поданні до суду заяви про порушення провадження у справі про банкрутство, було вказано заборгованість в розмірі 1 737 696, 18 гривень. Однак, як вказує в судовому засіданні кредитор та зазначає у заяві з грошовими вимогами, при відокремленні боргу КОР боржника станом на дату порушення справи про банкрутство, нараховувалася пеня, відповідно до п. п. 129.1.1. ст. 129 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI в сумі 128 261, 08 гривень, а саме: по податку на додану вартість в сумі 119 629, 83 гривень та податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання в сумі 8 631, 25 гривень.

Усі узгоджені суми податкових зобов'язань, як самостійно задекларованих, так і нарахованих контролюючим органом, відповідно до п. п. 57.1. та 57.3. ст. 57 Податкового кодексу України, боржник зобов'язаний був сплатити в бюджет протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку для подання відповідної податкової декларації, або протягом 10 календарних днів з дня отримання податкового повідомлення - рішення.

Вказана заборгованість підтверджується доданими документами, а саме: табличкою встановленого зразка з відображенням видів платежів до Державного бюджету, а саме платежу 14010100 (податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)); табличкою встановленого зразка з відображенням виду платежу до Державного бюджету - платежу 11010500 (податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування), Розрахунком пені по податку на додану вартість по фізичній особі-підприємцю Прошаку Віталію Петровичу за підписом начальника відділу роботи з безхазяйним майном та Розрахунком пені по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування по фізичній особі-підприємцю Прошаку В.П. за підписом начальника відділу роботи з безхазяйним майном.

Таким чином, суд визнає вимоги кредитора - Державної податкової інспекції у місті Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області на суму 128 261, 08 гривень.

Враховуючи викладене, грошові вимоги Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області на суму 1 865 957, 26 гривень слід визнати і включити до реєстру вимог кредиторів Фізичної особи Прошака Віталія Петровича, як вимоги другої черги задоволення.

Керуючись ст. 1, ст. 2, 23, 25, 41, 91-92 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 14, ст. 15, ст. 16, ст. 36, ст. 38 Податкового кодексу України, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд

у х в а л и в :

визнати грошові вимоги Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області до банкрута Фізичної особи Прошака Віталія Петровича в сумі 1 865 957, 26 гривень, як вимоги другої черги задоволення.

Суддя Михайлишин В. В.

\

Дану ухвалу направити:

1) Кредитору: Державній податковій інспекції в місті Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківської області, 76018);

2) Боржнику: Фізичній особі Прошаку Віталію Петровичу (вул. Кисілевської, 40/75, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківської області, 76018);

3) Ліквідатору Стаднику Андрію Любомировичу (вул. Стецька, 6/6, м. Львів, Львівська область, 79001).

Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"

________ Осудар І. Б. 29.04.15