Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № 7/4206
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
10.08.2009 р. 10:40 № 2а-4206/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Поліщук О.А. вирішив адміністративну справу
за позовомПрокуратури Подільського району міста Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійногоф онду України в Подільському районі м. Києва
до "Служби виконання зобов'язань"
простягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування у розмірі 61 589,48грн.
За участю представників сторін:
від прокуратури Сисак І.Т. –представник за довіреністю
від позивачане з’явився
від відповідачаМайорова О.І. –представник за довіреністю Прокуратура Подільського району м. Києва звернулась до суду в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва з адміністративним позовом про стягнення з відповідача заборгованості (недоїмки) по страхових внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в сумі 61589, 48 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що, на думку позивача, відповідач порушив вимоги Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" щодо обов’язку сплати внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у зв’язку з чим має заборгованість перед Державним бюджетом України, по зазначеним внескам на суму 61589,48 грн.
Відповідач проти задоволення позову заперечує, вважає доводи позивача щодо наявності заборгованості по страхових внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в сумі 61589, 48 грн. такими, що не відповідають дійсності та просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову.
За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:
Спеціальними Законами України з питань регулювання порядку справляння, розміру, нарахування, сплати тощо, внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування є: Закон України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР та Закон України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-ІV.
Відповідно до абз. 1 ст. 1 Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування є суб’єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об’єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об’єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб’єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Статтею 1 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
"Служба виконання зобов’язань" зареєстроване Подільською районною у місті Києві державною адміністрацією 27.01.2007 року, ЄДРПО 34818455 і є платником внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Управлінням Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва в квітні 2009 року було проведено перевірку своєчасності, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати відповідачем внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Під час перевірки були виявлені порушення норм пенсійного законодавства України, а саме: п. 6 ч. 2 ст. 17, ч. 6 ст. 20 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" щодо несплати відповідачем відповідних внесків на суму 61589,48 грн.
Прокуратурою Подільського району м. Києва було проведено перевірку стану заборгованості до фондів та органів соціального спрямування, в результаті якої було встановлено, що відповідач має заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 61589,48 грн.
Відповідно до ст. 5, 6 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов’язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею та суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Частиною 3 цієї ж статі Закону передбачено, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату, яка є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов’язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. З матеріалів справи встановлено, що на виконання вимог Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" та з метою недопущення нарахування заборгованості по страховим внескам відповідачем було здійснено оплату страхових внесків на загальнообов’язкове пенсійне страхування у розмірі 61589,48 грн., що підтверджується платіжними дорученнями та банківськими виписками про списання коштів з рахунку відповідача: від 29.01.2009 року № 27 на суму 28000,00 грн.; від 02.02.2009 року № 33 на суму 67,10 грн.; від 02.02.2009 року № 30 на суму 1652,50 грн.; від 19.03.2009 року № 146 на суму 31116,34 грн.; від 19.03.2009 року № 64 на суму 1898,42 грн., від 19.03.2009 року № 65 на суму 48,00 грн. Але, зазначені кошти, сплачені відповідачем, пенсійним органом отримано не було з незалежних від відповідача причин, у зв’язку з чим на момент проведення перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування Управлінням Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва в квітні 2009 року, існувала уявна заборгованість.
З матеріалів справи встановлено, що про факт оплати нарахованого боргу відповідач письмово повідомив Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва листами від 05.03.2009 року № 1/5-03 та від 30.03.209 року № 4/27-03.
Крім цього, з метою з’ясування та усунення причин ненадходження зазначених вище сум на рахунок Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва, відповідач 16.04.2009 року № 6/16-04 звертався до ВАТ КБ "НАДРА". 13.05.209 року відповідачу було надано відповідь, що у зв’язку з тим, що у ВАТ КБ "НАДРА" працює Тимчасова адміністрація, призначена Національним банком України, існують тимчасові затримки з перерахуванням коштів на рахунки в інших банках.
Таким чином, затримка перерахування сплаченого відповідачем боргу по страховим внескам в розмірі 61589,48 грн. є виною банку, а не самого відповідача.
Суд звертає також увагу на те, що перевірка стану заборгованості до фондів та органів соціального спрямування, проведена прокуратурою Подільського району м. Києва, в результаті якої було встановлено, що відповідач має заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 61589, 48 грн., була проведена без належного дослідження доказів, оскільки на час її проведення заборгованість відповідача була погашена ним у повному обсязі.
Також, у своїх позовних вимогах прокуратура Подільського району м. Києва просить стягнути заборгованість з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва, а не на користь Пенсійного фонду України, який відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" є єдиним органом, який здійснює керівництво та управління системою пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії. Сума, що стягується є заборгованістю по страхових внесках за період січень-березень 2009 року, про що в позовній заяві також не зазначено.
Викладене є порушенням вимог пенсійного законодавства України та законодавства про прокуратуру, а також змінює підсудність справи, оскільки зазначене Управління є юридичною особою –суб’єктом господарювання, а, отже, заявлені неконкретні позовні вимоги.
Згідно ст. 9 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду або у випадках, передбачених цим Законом, на рахунок Накопичувального фонду - день списання установою банку, установою Державного казначейства України суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. А в разі сплати сум страхових внесків готівкою - день внесення страхувальником коштів у банківську установу чи відділення зв’язку для перерахування на банківські рахунки органу Пенсійного фонду та/або Накопичувального фонду.
Суд звертає увагу на те, що керуючись ст.ст. 3, 18, 24 Закону України "Про виконавче провадження" на виконання вимоги Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва № Ю-0329 від 15.04.2009 року Відділом державної виконавчої служби Подільського районного управління юстиції у м. Києві 15.05.2009 року було відкрито виконавче провадження з метою примусового стягнення з відповідача заборгованості (недоїмки) по страхових внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в сумі 61589, 48 грн. Але, відповідно до повідомлення Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва про сплату боргу від 24.06.2009 року вимога № Ю-0329 від 15.04.2009 року, на підставі якої відкрито виконавче провадження була відкликана, а провадження закрите.
Крім цього, відповідно до довідки Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва від 31.07.209 року № 3593/11, станом на 31.07.2009 року у відповідача відсутня заборгованість по страховим внескам.
Отже, з огляду на зазначене, позивачем не виконано обов’язку по обґрунтуванню заявлених позовних вимог. За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості (недоїмки) по страхових внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в сумі 61589, 48 грн. є такими, що не відповідають дійсності та не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Аналогічна норма закріплена і в ч.2 ст.19 Конституції України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищезазначене, суд всебічно, повно та об’єктивно, за правилами, встановленими ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ПОСТАНОВИВ:
У позові Прокуратури Подільського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 14.08.2009 року.
Суддя Арсірій Р.О.