ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2010 року Справа № 2а-3558/10/0870
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю ЗАПОРІЖЖЯ МЕДІА, пр.. Леніна, 152-в, м. Запоріжжя, 69600
до: Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя, вул. Лепіка, 34, м. Запоріжжя, 69063
про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002772303/0 від 11.06.2010,-
У складі головуючого судді Нечипуренко О.М.
при секретарі судового засідання Бриль А.В.
за участі представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 (довіреність № 105 від 15.05.2010)
від відповідача: ОСОБА_2 (довіреність № 11208/10/10-010 від 25.08.2009),
ОСОБА_3 (довіреність № 10358/10/10-010 від 19.07.2010)
Товариство з обмеженою відповідальністю ЗАПОРІЖЖЯ МЕДІА звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002772303/0 від 11.06.2010, яким позивачу нараховані штрафні (фінансові) санкцій за порушення порядку ведення касових операцій у розмірі 30104,75 грн.
21.06.2010 відкрито провадження в адміністративній справі №2а-3558/10/0870 та призначено до судового розгляду на 20.07.2010.
У засіданні 20.07.2010, судом, відповідно до ст.160 КАС України, сторонам проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Відповідно до ст. 41 КАС України, під час судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».
Представник позивача підтримав заявлені вимоги і просить задовольнити їх у повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог посилається на Постанову Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті» та Закон України «Про державну податкову службу в Україні» та зазначає, що на виконання приписів зазначеної Постанови на підприємстві позивача при продажу товарів у сфері торгівлі за місцем реалізації уся готівка своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковується з оформленням їх касовими ордерами, що підтверджується фіскальними звітними чеками, які були підклеєні до відповідного розділу книги обліку розрахункових операцій, про що свідчать: - прибутково-касовий ордер від 28.05.2010 р. № 610 на суму 3995 грн. 50 коп., 28.05.2010 р. № 610/1 на суму 5,50 грн., звіт касира за 28.05.2010 р., фіскальний чек від 28.05.2010 р. на суму 4001,10 грн.;
- прибутково-касовий ордер від 27.05.2010 р. за № 609 на суму 1644,00 грн., прибутково-касовий ордер від 27.05.2010 р. за № 609/1 на суму 11,85 грн., звіт касира за 27.05.2010 р., фіскальний чек від 27.05.2010 р. на суму 1655,85 грн.;
-прибутково-касовий ордер від 26.05.2010 р. за № 608 на суму 364,00 грн., звіт касира за 26.05.2010 р., фіскальний чек від 26.05.2010 р. на суму 364,00 грн.
Представник позивача не зробив запис в касовій книзі РРО відповідно до вимог глави 4 вказаного вище Положення, хоча фіскальні чеки РРО були в наявності, котрі показувалися відповідачу при проведенні перевірки. Позивач здійснив повний облік наявних готівкових коштів в книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків, що в свою чергу є підтвердженням оприбуткування наявних грошових коштів згідно з положеннями Постанови.
Крім того, позивач вказує на неправомірне застосування до нього штрафних санкцій на підставі Указу «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», оскільки законодавець передбачив можливість застосування штрафних санкцій виключно на підставі законів України, яким Указ не є.
Враховуючи викладене, позивач просить позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечив та надав письмові заперечення. Зокрема зазначив, що 31.05.2010 ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя була проведена позапланова перевірка за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій ТОВ «ЗАПОРІЖЖЯ МЕДІА» та за результатами якої складено Акт № 0148/08/26/23/31734844 від 11.06.2010. Даною перевіркою встановлено порушення позивачем п.2.6 п. 2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»(далі Положення), затвердженого Правлінням НБУ від 15.12.04 № 637 (зі змінами та доповненнями), а саме не оприбутковано готівкових коштів на загальну суму 6020,95грн. Зважаючи на виявлені в ході перевірки порушення, ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя винесено рішення від 11.06.2010р. №0002772303/0 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 30104,75грн.
На підставі зазначеного, відповідач у задоволенні позову просить відмовити у повному обсязі.
Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають, виходячи з наступного:
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у т.ч. на виконання делегованих повноважень.
Підставами для визнання незаконними (нечинними) актів в судовому порядку та їх скасування є невідповідність їх вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обовязковою умовою визнання акта недійсним (його скасування) є також порушення у звязку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів фізичної особи, підприємства чи організації - позивача у справі.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Державна податкова адміністрація України, до складу якого входить ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя, є одним із органів державної виконавчої влади.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно з п. 4 ст. 10 Зазначеного закону, на Державну податкову інспекцію покладені функції контролю за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Статтею 11 Закону України «Про державну податкову службу» передбачено, що органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право здійснювати на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та у громадян, в тому числі громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, перевірки грошових документів,бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, товарно-касових книг, показників електронних контрольно-касових апаратів і комп'ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку із споживачами, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, інших платежів, а також одержувати від посадових осіб і громадян у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час перевірок. Періодичність таких перевірок та проведення обстежень виробничих, складських, торговельних та інших приміщень встановлюється Державною податковою адміністрацією України.
Згідно з приписами ст. 11-1 зазначеного Закону, позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Як визначено ст.ст. 15 та 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за дотримання субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) здійснюється органами державної податкової служби шляхом проведення планових та позапланових перевірок.
Як свідчать матеріали справи, 31.05.2010 фахівцями Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя, на підставі направлень від 26.05.2010 № 324 та №325, проведено позапланову перевірку ТОВ «Запоріжжя Медіа» з питання дотримання вимог Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995 (із змінами та доповненнями), «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» № 481/95-ВР від 19.12.1995 р. (із змінами та доповненнями), «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996 № 98/96-ВР (із змінами та доповненнями), постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті України».
За результатами перевірки складено Акт № 0148/08/26/23/31734844 від 11.06.2010, яким встановлено порушення п.2.6 п. 2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»(далі Положення), затвердженого Правлінням НБУ від 15.12.04 № 637 (зі змінами та доповненнями), а саме: «не оприбуткування грошових коштів, шляхом невнесення запису до книги обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітн6их чеків РРО:
Z звіт денний № 1128 від 26.05.10 на суму 364,00 грн.,
Z звіт денний № 1129 від 27.05.10 на суму 1655,85 грн.,
Z звіт денний № 1130 від 28.05.10 на суму 4001,10 грн.»
Зважаючи на виявлені порушення, на підставі акту перевірки, ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя винесено Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11.06.2010 №0002772303/0, передбачених ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 30104,75грн.
За приписами п. 1.2. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Згідно з п. 2.2 зазначеного Положення, підприємства здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку, при цьому, книга обліку доходів і витрат - документ установленої форми, що застосовується відповідно до законодавства України для відображення руху готівки.
Згідно пункту 2 підпункту 2.6. Постанови «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України" затвердженої Постановою Правління Національного Банку України від 15.12.2004 р. № 637, уся готівка, що надходить до кас, мас своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Підприємствам, яким Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Порядок ведення Книг ОРО визначений наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 року N 614 "Про порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок", згідно п. 7.5 якого використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, зокрема, передбачає:
наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО;
підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО;
щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при ньому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.
Як свідчать матеріали справи та не заперечується сторонами, на момент проведення перевірки підприємства позивача відповідачем готівкових коштів у касі РРО не виявлено.
Однак, як зазначив сам позивач, ним не було зроблено запису в касовій книзі РРО відповідно до вимог глави 4 вказаного вище Положення, хоча фіскальні чеки РРО були в наявності.
Тобто, позивачем в порушення вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, не оприбутковані готівкові кошти у розмірі 6020,95 грн.
Пунктом 7 вказаного Положення передбачено, що відповідальність за дотримання порядку ведення операцій з готівкою покладається на керівників підприємств. Особи, які винні у порушенні порядку ведення операцій з готівкою, притягаються до відповідальності.
за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день;
за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми
Таким чином, ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя правомірно проведено перевірку ТОВ «ЗАПОРІЖЖЯ МЕДІА» та у відповідності до приписів чинного законодавства застосовано до останнього штрафні санкції до у розмірі 30104,75 грн.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного, враховуючи положення ч. 1 ст. 11 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості), суд дійшов висновку про доведеність відповідачем правомірності прийняття спірного рішення, у звязку з чим суд вважає заявлені позивачем вимоги про скасування рішення ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя № 0002772303/0 від 11.06.2010 про застосування до позивача штрафної (фінансової) санкції у розмірі 30104,75 грн. необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Отже, зважаючи на викладене вище, у задоволенні позову слід відмовити. У відповідності до ст. 94 КАС України судові витрати слід покласти на позивача.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов товариства з обмеженою відповідальністю ЗАПОРІЖЖЯ МЕДІА до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002772303/0 від 11.06.2010 - залишити без задоволення.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала
Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 03.08.2010.
Суддя (підпис) О.М. Нечипуренко