ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(0412) 48-16-02
УХВАЛА
іменем України
"24" жовтня 2011 р. Справа № 0670/3193/11
номер рядка статистичного звіту 8.2.6
Колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Кузьменко Л.В.
ОСОБА_1,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м.Житомирі на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "22" липня 2011 р. у справі № 0670/3193/11 за позовом Приватного підприємства "Відлуння" до Державної податкової інспекції в м.Житомирі про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій ,-
ВСТАНОВИЛА:
У березні 2011 року ОСОБА_2 підприємство "Відлуння" (далі-ПП "Відлуння) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Житомирі, про визнання нечинним та скасування рішення відповідача від 22 грудня 2010 року №0014932302 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1172203,60 грн.
На обгрунтування позову позивач посилався на безпідставність висновків контролюючого органу про порушення підприємством вимог п. 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Зокрема, позивач вказував на те, що програмне забезпечення реєстратора розрахункових операцій Salex-6004.07, який використовувався підприємством у його господарській діяльності, відповідає конструкторській документації завода-виробника. При цьому, згідно конструкторської документації виконання щоденного підсумкового Z-звіту блокується у випадку відсутності реєстрації будь-яких операцій за день. З огляду на це вважає, що нероздрукування фіскальних звітних чеків у дні відсутності будь-яких розрахункових операцій не є порушенням вимог названого Закону, а відтак і застосування штрафних (фінансових) санкцій вважає незаконним.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 22 липня 2011 року позов Приватного підприємства "Відлуння" задоволено частково.Визнано протиправним та скасувано рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі від 22 грудня 2010 року №0014932302 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1120183,60 грн.
У решті позову відмовлено.
У апеляційній скарзі ДПІ у м.Житомирі порушує питання про скасування постанови , як такої, що прийнята з порушенням норм матеріального і процесуального права.Зокрема, зазначає ДПІ у м.Житомирі, помилковими є висновки суду про застосування положень ст.250 Господарського кодексу України щодо строків застосування фінансових санкцій.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та вивчиши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Суд встановив, що посадовими особами відповідача було здійснено планову виїзну перевірку ПП "Відлуння" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.06.2010 року, за наслідками якої складено акт перевірки від 10.12.2010 року №9257/23-1/13562797/0110.
У ході здійснення перевірки було зроблено висновок про порушення підприємством п. 1, 2, 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 року №265/95-ВР (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон).
Зазначений висновок пов'язаний з обставинами справи, відповідно до яких контролюючий орган встановив, що:
- реєстратором розрахункових операцій з фіскальним номером НОМЕР_1 за період з 02.07.2007 року по 30.10.2008 року друкувались та видавались розрахункові документи невстановленої форми, що не відповідають вимогам Положення про форму та зміст розрахункових документів, яке затверджене наказом ДПА України від 01.12.2000 року №614, а саме: у розрахунковому документі відсутній обовязковий реквізит назва господарської одиниці. Всього згідно фіскальних звітних чеків за період з 02.07.2007 року по 30.10.2008 року було роздруковано та видано розрахункових документів невстановленої форми на загальну суму 162496,72 грн., чим порушено п. 1, п. 2 ст. 3 Закону;
- не забезпечено щоденний друк фіскальних звітних чеків у 485 випадках по РРО з фіскальним номером НОМЕР_2, чим порушено п. 9 ст. 3 Закону;
- не забезпечено щоденний друк фіскальних звітних чеків у 77 випадках по РРО з фіскальним номером НОМЕР_1, чим порушено п. 9 ст. 3 Закону;
- не забезпечено щоденний друк фіскального звітних чеків у 201 випадку по РРО з фіскальним номером НОМЕР_3, чим порушено п. 9 ст. 3 Закону;
- не забезпечено щоденний друк фіскального звітних чеків у 289 випадках по РРО з фіскальним номером НОМЕР_4, чим порушено п. 9 ст. 3 Закону;
- не забезпечено зберігання фіскальних звітних чеків №№1, 2, 3, 4, 5, 6 у книзі обліку розрахункових операцій №00625006732 "Р"/6, чим порушено п. 9 ст. 3 Закону.
На підставі акта перевірки відповідачем 22 грудня 2010 року було прийнято рішення №0014932302 про застосування до ПП "Відлуння" штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1172203,60 грн.
Вирішуючи спір та задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій не відповідає вимогам закону, а саме :.
-так, пунктом 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Відповідно до п. 4 ст. 17 Закону за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання.
У той же час, згідно з вимогами ст. 238 Господарського кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до субєктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення субєкта господарювання та ліквідації його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються статтею 239 цього Кодексу, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Аналізуючи викладені норми права, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про те, що фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення порядку здійснення розрахункових операцій є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні статей 238, 239 Господарського кодексу України, а відтак повинні застосовуватися у межах строків, визначених статтею 250 цього Кодексу.
Статтею 250 Господарського кодексу України встановлено обмеження строків застосування адміністративно-господарських санкцій: адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Між тим, застосовуючи до позивача штрафні санкції за порушення вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", відповідачем були враховані порушення, вчинені підприємством до 22.12.2009 року (за рік до прийняття рішення про застосування фінансових санкцій), тобто поза межами визначеного законом річного строку для їх застосування.
На підставі наведеного, суд дійшов обгрунтованого висновку про те, що сума штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1120183,60 грн., були застосовані з порушення строків, визначених ст. 250 ГК України, що є підставою для визнання в цій частині рішення ДПІ у м. Житомирі від 22 грудня 2010 року №0014932302 протиправним та скасування.
Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Таким чином ухвалене по справі судове рішення є законними і обґрунтованими, а зазначена позиція Державної податкової інспекції є помилковою. Відповідно, судове рішення першої інстанції скасуванню не підлягає, як таке, що прийняте за вичерпних юридичних висновків при правильному застосуванні норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст.195,197,200,205,206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м.Житомирі залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "22" липня 2011 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: Л.В. Кузьменко
ОСОБА_1
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_2 підприємство "Відлуння" вул. Домбровського, 25,м. Житомир,10014
3- відповідачу ОСОБА_3 податкова інспекція в м.Житомирі пл.Перемоги,2,Житомир,10014