ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(0412) 48-16-02
УХВАЛА
іменем України
"27" квітня 2011 р. Справа № 2а-177/11
номер рядка статистичного звіту 10.3.2
Колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Жизневської А.В.
суддів: Котік Т.С.
ОСОБА_1,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційні скарги ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олевської райдержадміністрації Житомирської області та ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради на постанову Олевського районного суду Житомирської області від "15" лютого 2011 р. у справі № 2а-177/11 за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олевської райдержадміністрації Житомирської області, ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Олевського районного суду Житомирської області від 15 лютого 2011 року частково задоволено позов ОСОБА_3 Визнано неправомірними дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області. Зобов'язано ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення відповідно до ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Далі - Закон №796-ХІІ), встановивши її на рівні 40 % мінімальної заробітної плати визначених законодавством щомісячно, починаючи з 01 травня 2010 року. Зобов'язано ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 доплати до заробітної плати як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення відповідно до ст. 39 Закону №796-ХІІ, встановивши її на рівні двох мінімальних заробітних плат визначених законодавством щомісячно, починаючи з 01 травня 2010 року. Зобов'язано виконати негайно постанову суду у частині зобов'язання проведення перерахунку та виплати ОСОБА_3 допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення відповідно до ст. 37 Закону №796-ХІІ, встановивши її на рівні 40 % мінімальної заробітної плати визначених законодавством щомісячно, починаючи з 01 травня 2010 року та проведення перерахунку та виплати ОСОБА_3 доплати до заробітної плати як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення відповідно до ст. 39 Закону №796-ХІІ, встановивши її на рівні двох мінімальних заробітних плат визначених законодавством щомісячно, починаючи з 01 травня 2010 року. Стягнуто з ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 6,80 грн. державного мита на користь держави з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області. У решті позову ОСОБА_3 відмовлено.
На зазначену постанову суду першої інстанції відповідачами подано апеляційні скарги, в яких апелянти, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просять скасувати вказану постанову та відмовити у задоволенні позову. ОСОБА_3 вказану постанову не оскаржує.
Перевіривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що вони не підлягають до задоволення з наступних підстав.
Позивач звернулася до суду із позовом у грудні 2010 року, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, проживає та працює у зоні гарантованого добровільного відселення. ОСОБА_3 отримує допомогу у звязку із обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва, передбачену ст.37 Закону №796-ХІІ, та доплату до заробітної плати відповідно до ст.39 Закону №796-ХІІ (довідка - а.с.6), але у розмірах, встановлених постановою КМУ.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист визначені Законом № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в таких розмірах: у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 процентів від мінімальної заробітної плати; у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 процентів від мінімальної заробітної плати.
Статтею 39 вказаного Закону передбачено, що громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати.
Водночас суми, з яких здійснювався розрахунок виплат позивачу, передбачених Законом № 796-XII, визначалися згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи». Зазначеною постановою, всупереч вимогам Закону № 796-ХІІ, який встановлює розмір доплат як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати, установлено конкретні розміри таких доплат в твердій грошовій сумі.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що при визначенні розміру доплат застосуванню підлягають саме ст.ст.37,39 Закону №796-ХІІ, а не постанова КМУ від 26.07.1996 р. за №836, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав. Ці кошти мають бути виплачені відповідачами згідно із Порядком використання коштів державного бюджету для використання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою КМУ від 20.09.2005 р. № 936.
Постанову ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційні скарги ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олевської райдержадміністрації Житомирської області та ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради залишити без задоволення, а постанову Олевського районного суду Житомирської області від "15" лютого 2011 р. без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя А.В. Жизневська
судді: Т.С. Котік
ОСОБА_1
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11050, прос
3- відповідачу ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олевської райдержадміністрації Житомирської області вул.Привокзальна 5,м.Олевськ,Житомирська область,11002, прос
4-відповідачу ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради, вул.Кірова 8, м.Коростень, 11500