Постанова № 43884307, 29.04.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2015
Номер справи
814/2949/14
Номер документу
43884307
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 квітня 2015 р. Справа № 814/2949/14

Категорія: 12.3 Головуючий в 1 інстанції: Марич Є. В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Градовського Ю.М.

- Кравченка К.В.,

при секретарі - Юсуповій Х.О.

з участю: позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Державної служби України з надзвичайних ситуацій - Гаврикова М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної служби України з надзвичайних ситуацій на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 21 січня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання незаконними дії, скасування наказу в частині звільнення з посади, визнання незаконним та скасування наказу від 05.08.2014р. № 385 о/с, зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И ЛА:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про:

- визнання протиправними дії посадових осіб Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо винесення наказу від 24 червня 2014 року № 316 о/с "Про призначення осіб начальницького складу";

- скасування наказу в частині звільнення ОСОБА_2 з посади заступника начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області та зарахування в розпорядження начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області;

- поновлення на посаді заступника начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області;

- визнання протиправним та скасування наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 05.08.2014 № 385 о/с в частині призначення на посаду "Заступник начальника Головного управління з державного нагляду та контролю Головного управління ДСНС України у Миколаївській області" Мазура В. А.;

- зобов'язання Державну службу України з надзвичайних ситуацій перепризначити ОСОБА_2 на посаду "Заступник начальника Головного управління з державного нагляду та контролю Головного управління ДСНС України у Миколаївській області".

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 21 січня 2015 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії посадових осіб Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо винесення наказу від 24 червня 2014 року № 316 о/с "Про призначення осіб начальницького складу".

Скасовано наказ в частині звільнення ОСОБА_2 з посади Заступника начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області та зарахування в розпорядження начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області.

Поновлено ОСОБА_2 на посаді Заступник начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області.

Визнано протиправним та скасовано наказ Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 05.08.2014 № 385 о/с в частині призначення на посаду "Заступник начальника Головного управління з державного нагляду та контролю Головного управління ДСНС України у Миколаївській області" Мазура В. А.

Зобов'язано Державну службу України з надзвичайних ситуацій повторно призначити ОСОБА_2 на посаду "Заступник начальника Головного управління з державного нагляду та контролю Головного управління ДСНС України у Миколаївській області".

Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 сплачений згідно квитанції від 25.09.2014 року судовий збір в сумі 73,08 грн.

В апеляційній скарзі Державної служби України з надзвичайних ситуацій ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки судом першої інстанції не було досліджено обставини справи, що мають значення для справи, наслідком чого стало постановлення необґрунтованого та неправомірного рішення суду.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції встановив, що Наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 20 вересня 2013 року № 591 о/с колишнього полковника служби цивільного захисту ОСОБА_2, прийнято на службу цивільного захисту, зараховано в кадри ДСУ з надзвичайних ситуацій у спеціальному званні: полковник служби цивільного захисту, присвоєно особистий номер та за його згодою призначено заступником начальника головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту Головного управління ДСНС України у Миколаївській області.

24 червня 2014 року Наказом ДСНС № 316 о/с "Про призначення осіб начальницького складу" ОСОБА_2 звільнено з посади заступника начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту ГУ ДСНС України у Миколаївській області та зараховано в розпорядження начальника Головного управління ДСНС у Миколаївській області.

Підстава: наказ ДСНС від 10.06.2014 р. № 311 о/с "Про здійснення організаційно-штатних заходів в апаратах головних управлінь (управлінь) ДСНС України в областях та м. Києві".

05 серпня 2014 Наказом ДСНС № 385 о/с "Про призначення осіб начальницького складу" призначено підполковника служби цивільного захисту Мазура В'ячеслава Анатолійовича, начальника центру забезпечення діяльності Головного управління ДСНС України у Миколаївській області - заступником начальника Головного управління з державного нагляду та контролю головного управління ДСНС України у Миколаївській області.

Не погоджуючись з прийнятими наказами, позивач звернувся до суду з вимогами про скасування з підстав наведених у позові.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з протиправності оскаржуваних наказів, у зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Колегія суддів з такими висновками суду першої інстанції не погоджується, виходячи із наступного.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 16.01.2013 року № 20/2013 затверджено Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій.

Положеннями ст. 101 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.

Порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та регулювання питань, пов'язаних з перебуванням громадян України у добровільному порядку в резерві служби цивільного захисту визначаються в Положенні про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593 (далі Положення № 593). На рядовий і начальницький склад служби цивільного захисту поширюється дія Дисциплінарного статуту, затвердженого Законом.

Відповідно до п.2, п.3 Положення № 593, служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період (п.2). Особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання (п. 3).

Відповідно до п.14 зазначеного Положення основним принципом служби цивільного захисту є принцип єдиноначальності, який полягає у наділенні керівника (начальника) у повному обсязі розпорядчою владою стосовно підлеглих і покладенні на нього персональної відповідальності перед державою за організацію діяльності очолюваного ним органу чи підрозділу цивільного захисту та кожної особи рядового і начальницького складу; наданні керівникові (начальникові) права одноособово приймати рішення, видавати накази чи розпорядження; забезпеченні виконання рішень, наказів чи розпоряджень керівника (начальника), виходячи з результатів всебічної оцінки умов і обставин та керуючись вимогами законодавства.

Відповідно до п.п.1 п.62, п.57, п.58 Положення №593, призначення осіб рядового і начальницького складу на посади та переміщення їх по службі здійснюється з додержанням таких вимог: посади рядового і начальницького складу комплектуються особами, придатними за станом здоров'я для проходження служби, з урахуванням їх ділових і особистих якостей, рівня професійної підготовки і досвіду практичної роботи. Посади, на які призначаються особи рядового і начальницького складу, та відповідні їм спеціальні звання служби цивільного захисту визначаються штатом (штатним розписом). Перелік посад, що підлягають заміщенню особами рядового і начальницького складу, та перелік посад для призначення (звільнення) осіб рядового і начальницького складу (далі - номенклатура посад) визначаються ДСНС.

Відповідно до п.9 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013р. №20/2013, Голова ДСНС України: видає накази організаційно-розпорядчого характеру; організовує та контролює їх виконання, затверджує структуру апарату ДСНС України; призначає на посади та звільняє з посад за погодженням з Міністром заступників керівників територіальних органів ДСНС України.

Як зазначалось вище, Державною службою України з надзвичайних ситуацій України прийнято наказ від 10.06.2014 року №311 "Про здійснення організаційно-штатних заходів в апаратах головних управлінь (управлінь) ДСНС України в областях та м. Києві", згода директора Департаменту державного нагляду та контролю Максименка О.В., погодження Міністра внутрішніх справ України Авакова А.Б.

Відтак, на підставі вказаного наказу, 24 червня 2014 року Наказом ДСНС № 316 о/с "Про призначення осіб начальницького складу" ОСОБА_2 звільнено з посади заступника начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту ГУ ДСНС України у Миколаївській області та зараховано в розпорядження начальника Головного управління ДСНС у Миколаївській області.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до п. 79 Положення №593, особа рядового і начальницького складу для вирішення питання щодо подальшого проходження служби може бути звільнена із займаної посади із зарахуванням у розпорядження керівника (начальника) відповідного органу чи підрозділу цивільного захисту в разі: ліквідації (розформування, реорганізації) органу чи підрозділу цивільного захисту, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційно-штатних заходів, якщо до кінця встановленого строку проведення таких заходів не вирішено питання щодо подальшого службового використання вивільнених осіб рядового і начальницького складу, - до двох місяців.

При цьому, п. 80 Положення №593 передбачено, що особи рядового і начальницького складу звільняються з посад та зараховуються у розпорядження відповідних керівників (начальників) наказами по особовому складу керівників (начальників), які мають право призначати на такі посади.

Доводи позивача з посилання на п. 87 Дисциплінарного статуту, яким дисциплінарне стягнення не може бути накладено у період тимчасової непрацездатності, колегія суддів вважає такими, що ґрунтуються на хибному тлумаченні зазначеної норми й відповідно являються безпідставними.

Таким чином, проаналізувавши норми діючого законодавства, колегія суддів враховуючи те, що в діях відповідача ознак протиправності при винесенні оскаржуваного наказу не встановлено, приходить до висновку, що наказ №316 о/с від 24.06.2014 року в частині звільнення позивача з посади Заступника начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту ДСНС України у Миколаївській області та зарахування в розпорядження начальника ГУ ДСНС України у Миколаївській області прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому підстав для його скасування немає, й відповідно у задоволенні позовних ОСОБА_2 в цій частині слід відмовити, що помилково не було встановлено судом першої інстанції.

Також, колегія суддів не знаходить підстав і для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 05.08.2014 № 385 о/с в частині призначення на посаду "Заступник начальника Головного управління з державного нагляду та контролю Головного управління ДСНС України у Миколаївській області" Мазура В. А. та про зобов'язання Державну службу України з надзвичайних ситуацій повторно призначити ОСОБА_2 на посаду "Заступник начальника Головного управління з державного нагляду та контролю Головного управління ДСНС України у Миколаївській області", а висновки суду першої інстанції є передчасними, помилковими, та такими, що не узгоджуються із нормами діючого законодавства.

Колегія суддів акцентує увагу на тому, що у порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.

Частиною 1 статті 6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

У контексті з положеннями частини першої ст. 6 КАС України, яка передбачає право на судовий захист, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Таким чином, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється, водночас відповідно до зазначених норм право особи на звернення до адміністративного суду обумовлено суб'єктивним уявленням особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту, однак обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду. Тобто, неодмінною ознакою порушення права особи є реальний, фактичний характер порушення права, а не умовний.

Виходячи з викладеного, суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що при винесенні наказу ДСНС України з надзвичайних ситуацій від 05.08.2014 № 385 о/с в частині призначення на посаду "Заступник начальника Головного управління з державного нагляду та контролю Головного управління ДСНС України у Миколаївській області" Мазура В. А. та вважає їх безпідставними, а доводи позивача ґрунтуються на невірному тлумаченні норм матеріального права.

Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, судом першої інстанції, на підставі наявних в матеріалах справи доказів зроблено помилковий висновок про недоведеність апелянтом, на якого в силу норми ч.2 ст. 71 КАС України покладається обов'язок доказування правомірності прийнятих рішень.

За таких обставин, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції оскільки прийняті рішення відповідають вищенаведеним критеріям правомірності, як законність, обґрунтованість, добросовісність та розсудливість, у зв'язку з чим доводи апеляційної скарги щодо їх правомірності підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного колегія суддів, керуючись п.3, п.4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовити в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 195, 196, п.3 ч.1 ст. 198, п.3, п.4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 207, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И ЛА :

Апеляційну скаргу Державної служби України з надзвичайних ситуацій задовольнити, постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 21 січня 2015 року скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання незаконними дії, скасування наказу в частині звільнення з посади, визнання незаконним та скасування наказу від 05.08.2014р. № 385 о/с, зобов'язання вчинити певні дії відмовити у повному обсязі.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: О.В. Лук'янчук

Суддя: Ю.М. Градовський

Суддя: К.В. Кравченко