Справа № 522/817/15-а
Н.п. 2а/522/204/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2015 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючого судді Загороднюка В.І.
при секретарі Міневич Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради, Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, треті особи Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, Головне управління Держземагентства в Одеській області, Одеська регіональна філія ДП „Центр державного земельного кадастру, Державне агентство земельних ресурсів України про зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідачів та просить зобовязати відповідачів надати їй письмову інформацію про усі земельні ділянки в межах Приморського, Малиновського та Київського районів міста Одеси, не надані у користування, що можуть бути використані під забудову для реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд; нанести відповідні дані на графічні матеріали (для подальшого долучення цих матеріалів до клопотання з ціллю реалізації нею норми частини шостої статті 118 Земельного кодексу України; зобовязати відповідачів надати їй викопіювання з кадастрової карти (плану) таіншої картографічної документації Державного земельного кадастру межах Приморського, Малиновського та Київського районів міста Одеси, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову для реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд; нанести відповідні дані на графічні матеріали (для подальшого долучення цих матеріалів до клопотання з ціллю реалізації нею норми частини шостої статті 118 Земельного кодексу України.
При цьому посилається на те, що вона звернулася з запитом у тому числі до Виконавчого комітету Одеської міської ради про надання інформації про усі земельні ділянки державної та комунальної форми власності у межах Приморського, Малиновського та Київського районів міста Одеси, не наданих у користування та у власність, що можуть бути використані під забудову для реалізації нею права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд; та проханням нанести відповідні дані на графічні матеріали (для подальшого долучення цих матеріалів до клопотання з ціллю реалізації нею норми частини шостої статті 118 Земельного кодексу України), та надати викопіювання з кадастрової карти (плану) та іншої картографічної документації Державного земельного кадастру межах Приморського, Малиновського та Київського районів міста Одеси, не наданих у користування та у власність, що можуть бути використані під забудову для реалізації нею права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Листом № 01-17/139публ від 09.09.2014 року Департамент комунальної власності Одеської міської ради повідомив її про те, що за дорученням міського голови Департаментом комунальної власності Одеської міської ради в межах компетенції розглянуто її запит. За підсумками відповідач дійшов до висновку, що «... Запитувана інформація про вільні земельні ділянки не є публічною. Вказана інформація не відображена та не задокументована на будь-яких носіях та не утворена в процесі виконання департаментом комунальної власності Одеської міської ради своїх повноважень...». В звязку з чим вона звернулася до суду з вказаним позовом та просить його задовольнити.
В судовому засіданні представник позивачки позов підтримав та просив його задовольнити.
Представники відповідачів в судовому засіданні позов не визнали, вважають його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Треті особи в судове засідання не зявилися, про час та місце розгляду справи судом повідомлялися належним чином.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено, що 01.09.2014 р. ОСОБА_1 звернулася з запитом у тому числі до Виконавчого комітету Одеської міської ради про надання інформації про усі земельні ділянки державної та комунальної форми власності у межах Приморського, Малиновського та Київського районів міста Одеси, не наданих у користування та у власність, що можуть бути використані під забудову для реалізації нею права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд; та проханням нанести відповідні дані на графічні матеріали (для подальшого долучення цих матеріалів до клопотання з ціллю реалізації нею норми частини шостої статті 118 Земельного кодексу України), та надати викопіювання з кадастрової карти (плану) та іншої картографічної документації Державного земельного кадастру межах Приморського, Малиновського та Київського районів міста Одеси, не наданих у користування та у власність, що можуть бути використані під забудову для реалізації нею права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
(а.с. 12- 15)
Листом № 01-17/139публ від 08.09.2014 року Департамент комунальної власності Одеської міської ради повідомив її про те, що за дорученням міського голови Департаментом комунальної власності Одеської міської ради в межах компетенції розглянуто її запит. За підсумками відповідач дійшов до висновку, що «... Запитувана інформація про вільні земельні ділянки не є публічною. Вказана інформація не відображена та не задокументована на будь-яких носіях та не утворена в процесі виконання департаментом комунальної власності Одеської міської ради своїх повноважень...».
(а.с. 22)
27.11.2014 р. позивачка повторно звернулася до Виконавчого комітету Одеської міської ради з аналогічним запитом.
(а.с. 29 - 31)
Листом № 01-171200публ від 05.12.2014 р. Департамент комунальної власності Одеської міської ради на імя позивачки повідомив її про те, що питання надання викопіювання з кадастрової карти (плану) та іншої картографічної документації Державного земельного кадастру у межах Приморського, Малиновського та Київського районів міста, не є компетенцією Департаменту та було запропоновано звернутися до Одеської регіональної філії ДП «ЦДЗК».
(а.с. 32)
Відповідно до положень статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні субєктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України „Про доступ до публічної інформації від 13.01.2011 року № 2939-VI.
Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості субєктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації (ч. 1 ст. 2 Закону України „Про доступ до публічної інформації).
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України „Про доступ до публічної інформації публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання субєктами владних повноважень своїх обовязків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні субєктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України „Про інформацію кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Аналізуючи зазначені норми, можна зробити висновок, що законодавцем відокремлено поняття інформації та публічної інформації.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 Закону України „Про доступ до публічної інформації право на доступ до публічної інформації гарантується: обовязком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Згідно п. 2 ч. 1 ст.5 Закону України „Про доступ до публічної інформації доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України „Про доступ до публічної інформації запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Тобто, за змістом наведених статей можна виділити такі ознаки публічної інформації: 1) готовий продукт інформації, який отриманий або створений лише в процесі виконання субєктами владних повноважень своїх обовязків, передбачених чинним законодавством; 2) заздалегідь відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація; 3) така інформація знаходиться у володінні субєктів владних повноважень або інших розпорядників публічної інформації; 4) інформація не може бути публічною, якщо створена субєктом владних повноважень не під час виконання субєктами владних повноважень своїх обовязків; 5) інформація не може бути публічною, якщо створена не субєктом владних повноважень.
Отже, визначальним для публічної інформації є те, щоб вона була заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним субєктом владних повноважень у процесі виконання своїх обовязків.
Частиною першою статті 22 Закону України „Про доступ до публічної інформації визначено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобовязаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, повязані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною пятою статті 19 цього Закону.
Позивачка ОСОБА_1, посилаючись на приписи ч. 5 ст. 24 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності, звернулась до відповідачів з інформаційними запитами, в яких просила надати їй інформацію про всі вільні земельні ділянки в межах Київського, Малиновського, Приморського районів м. Одеси, не надані у користування, що можуть бути використані під індивідуальну забудову.
Відповідно до частини 5 статті 24 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності спеціально уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів та його територіальні органи забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах; до моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобовязані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.
Разом з тим, надати таку інформацію на той час не було можливим, оскільки інвентаризацію земельних ділянок, розташованих на території м. Одеси на той час не завершено, та як наслідок перелік вільних земельних ділянок, які можуть бути використані під індивідуальну забудову на той час не було сформовано та не затверджено рішенням Одеської міської ради. Отже, така інформація не відображена, не задокументована на будь-яких носіях та не утворена в процесі виконання відповідачами зазначених повноважень.
Таким чином, запити позивачки не стосувались відомостей, що вже зафіксовані в офіційному документі, створеному в процесі здійснення відповідачами своєї діяльності, а містили вимогу вчинити певні дії щодо підбору, обробки та надання інформації, яка б відповідала поставленим у запитах умовам.
Отже, враховуючи те, що, на момент розгляду запиту позивачки інформація про всі земельні ділянки у межах Київського, Малиновського, Приморського районів міста Одеси, що ненадані в користування та придатні для забудови відповідачами не утворювалась, тому відповідь про неможливість надання такої інформації є правомірною.
Таким чином позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 1, 2, 3, 5, 13, 22 Закону України „Про доступ до публічної інформації, ст.5 Закону України „Про інформацію, ст. 24 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності, ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради, Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, треті особи Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, Головне управління Держземагентства в Одеській області, Одеська регіональна філія ДП „Центр державного земельного кадастру, Державне агентство земельних ресурсів України про зобовязання вчинити певні дії відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена, про що протягом десяти днів з дня проголошення подається апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції.
Суддя:
20.04.2015