ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 квітня 2015 р.м.ОдесаСправа № 814/3530/14
Категорія: 5.1.2 Головуючий в 1 інстанції: Желєзний І. В.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого: - Яковлєва О.В.,
суддів: - Бойка А.В., Танасогло Т.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Новоантонівське" на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 26 січня 2015 року, у справі за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Новоантонівське" про припинення права користування надрами,-
В С Т А Н О В И Л А:
Державна служба геології та надр України звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Новоантонівське" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4419 від 09 жовтня 2007 року.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 26 січня 2015 року, позов - задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції не взято до уваги той факт, що відповідачем при призупиненні дії спеціального дозволу на користування надрами № 4419 від 09 жовтня 2007 року, направленні позивачу листи № 5 від 09 грудня 2009 року та № 9 від 15 вересня 2010 року, з пропозицією про перегляд програми робіт угоди про умови користування надрами, а також при прийняті рішення судом не враховано принцип пропорційності між застосованими заходами та переслідуваною метою, оскільки з боку товариства відсутня шкода чи загроза її завдання державі, або якій-небудь конкретній особі, а застосовані позивачем заходи не відповідають конкретній меті та порушують права товариства.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, судова колегія приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення - без змін, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "Новоантонівське" отримано спеціальний дозвіл (ліцензію) на користування надрами № 4419 від 09 жовтня 2007 року, з метою видобування гранітів, гнейсів Ново-Антонівського родовища з терміном дії на 20 років та укладено угоду про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу.
Чорноморською територіальною інспекцією державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр проведено планову перевірку господарської діяльності відповідача, за результатами якої складено акт перевірки №198-С від 05-06 жовтня 2009 року.
В ході перевірки встановлено наступні порушення товариством: п. 1 умов користування надрами, а саме: не подано робочий проект з розділом ОВНС на державну екологічну експертизу; не отримано дозвіл на спецводокористування для відведення кар'єрних вод у струмок Сагайдак; п. 4 умов користування надрами, передбачених дозволом: не здано щорічну звітність перед ДНВП "Геоінформ України", згідно форми 5-гр; умови користування надрами, що передбачені ст. 4 (п.4.1.1) угоди користування надрами, а саме: не розроблено технічний проект освоєння ділянки надр з урахуванням вимог промислової безпеки, раціонального використання надр і природоохоронного законодавства, погодження проекту в установленому порядку, а також не проведено державної екологічної експертизи та державної експертизи промислової безпеки й охорони надр після 10 місяців від дня реєстрації дозволу; не оформлено відвід земельної ділянки в кінцевих межах і земельні права користувача надр, після затвердження технічного проекту розробки ліцензійної ділянки й оформлення гірничого відводу; не розпочато роботи після 12 місяців від дня реєстрації дозволу; не виконано програму робіт ТОВ "Новоантонівське" по розробці Ново-Антонівського родовища гранітів у частині термінів виконання.
У зв'язку з виявленими порушеннями Державна організація "Чорноморська територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр" листом від 01 грудня 2009 року №440-О винесла на розгляд Міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування питання щодо зупинки дії спеціального дозволу ТОВ "Новоантонівське" № 4419 від 09 жовтня 2007 року.
Міністерство охорони навколишнього природного середовища України наказом від 30 грудня 2009 року № 719 за результатами розгляду звернення зупинило дію спеціального дозволу.
На засіданні Робочої групи Державної служби геології та надр України (протокол №13-12 від 22.06.2012 року) прийнято рішення поновити дію спеціального дозволу на користування надрами № 4419 від 09 жовтня 2007 року на видобування гранітів, гнейсів Ново-Антонівського родовища за умови надання позитивного висновку спеціалізованого державного геологічного підприємства, установи, організації відповідно до пункту 27 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615.
Азово-Чорноморським міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр проведено перевірку дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин товариством, за результатами якої складено акт № 205/4419 від 12 листопада 2013 року, яким встановлені порушення, відносно невиконання угоди про умови користування надрами від 23 жовтня 2007 року, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу № 4419 від 09 жовтня 2007 року та програми робіт до неї, а саме: початок робіт не пізніше ніж 12 місяців від дня реєстрації дозволу; початкове видобування граніту 50,0 тис. м3 - у другому кварталі 2008 року.
У зв'язку з виявленими порушеннями контролюючим органом складено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, в якому відповідачу надано строк до 14 лютого 2014 року для усунення виявлених порушень.
Листом від 12 лютого 2014 року ТОВ "Новоантонівське" повідомило позивача про часткове усунення порушень.
Наказом позивача від 10 липня 2014 року № 221 для ТОВ "Новоантонівське" надано час для усунення порушень законодавства про надра - терміном 10 календарних днів з моменту відправлення повідомлення. Листом від 25 липня 2014 року відповідача повідомлено про необхідність надання пояснень щодо причин припинення робіт, передбачених дозволом, більш як на два роки та попереджено про ініціювання припинення права користування надрами в судовому порядку.
Не отримавши у встановлений строк запитувану інформацію, позивач звернувся до суду з позовом про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції, з яким погоджується судова колегія, зроблено висновок, що відповідачем не усунуто виявлені контролюючим органом порушення та без поважних причин протягом двох років не розпочато користування надрами, то спеціальний дозвіл на користування надрами № 4419 від 09 жовтня 2007 року підлягає анулюванню, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Відповідно до положень ст. 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років не приступив до користування надрами.
Згідно пп.1 п. 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615, право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі: коли суб'єкт господарської діяльності протягом двох років, а щодо нафтогазоперспективних площ, родовищ нафти і газу - 180 календарних днів та газу (метану) вугільних родовищ - одного року з початку дії дозволу без поважної причини не розпочав користування надрами.
Судовою колегією встановлено, що предметом спору у справі є анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4419 від 09 жовтня 2007 року, що наданий ТОВ "Новоантонівське" для видобування гранітів та гнейсів Ново-Антонівського родовища терміном на 20 років.
З матеріалів справи вбачається, що при отриманні зазначеного дозволу сторонами підписано Угоду про умови користування надрами та узгоджено програму робіт ТОВ "Новоантонівське" по розробці Ново-Антонівського родовища гранітів, з якої вбачається, що початок видобування граніту заплановано на ІІ квартал 2008 року, а вихід на проектну потужність - на І квартал 2009 року.
Відповідачем на адресу Міністерства охорони навколишнього природно середовища України направлено листи № 5 від 09 грудня 2009 року та № 9 від 15 вересня 2010 року, з проханням узгодити зміну термінів виконання Програми робіт по розробці Ново-антонівського родовищ гранітів, а саме: початок видобування граніту - ІV квартал 2011 року, вихід на проектну потужність кар'єру - ІІ квартал 2012 року.
Станом на час проведення перевірки дотримання товариством вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин 12 листопада 2013 року та на момент подання адміністративного позову про анулювання спеціального дозволу 20 листопада 2014 року, відповідачем не розпочато роботи з видобування корисних копалин.
З вищевикладених норм вбачається, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку у разі якщо користувач без поважних причин протягом двох років не приступив до користування надрами.
Посилання відповідача на поважність порушення строків, що обумовленні програмою робіт, у зв'язку з відсутністю коштів та необхідністю проведення великого обсягу робіт для початку видобування корисних копалин є безпідставними, так як наявність коштів у товариства є запорукою виконання умов Угоди про користування надрами та Програми робіт по розробці Ново-Антонівського родовища гранітів, згідно якої товариство зобов'язане розпочати роботи з видобування корисних копалин у встановленні строки.
Колегія суддів вважає, що товариством з моменту отримання спеціального дозволу на видобування гранітів та гнейсів Ново-Антонівського родовища у жовтні 2007 року та на момент подання адміністративного позову про припинення дозволу у листопаді 2014 року, без поважних причин, не розпочато користування надрами, у встановлені угодою терміни, а тому зазначений дозвіл підлягає анулювання, через порушення особливих умов такого дозволу та норм чинного законодавства.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції при вирішенні справи не допустив порушень норм матеріального та процесуального права, що є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Новоантонівське" залишити без задоволення, а постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 26 січня 2015 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Головуючий: О.В. Яковлєв
Судді: А.В. Бойко
Т.М. Танасогло