ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 квітня 2015 р. Справа № 815/5124/14
Категорія: 8.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Потоцька Н. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача - судді Стас Л.В.
суддів - Турецької І.О., Милосердного М.М.
за участю секретаря - Шановської М.О.
за участю представників апелянта -Буданцева Р.О., Глазова О.В.
за участю представників відповідача - Петренко С.В., Воловяшко Т.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства « Агроінвест 2008» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 січня 2015 року по справі за позовом Приватного підприємства « Агроінвест 2008» до Державної податкової інспекції у Болградському районі Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, третя особа Олександрівська сільська рада про скасування податкового повідомлення - рішення
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство « Агроінвест 2008» (Позивач) звернувся до суду із позовом до державної податкової інспекції у Болградському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області, третя особа: Олександрівська сільська рада, в якому просив скасувати податкове повідомлення-рішення, прийняте ДПІ у Болградському районі №0017651703 від 26 серпня 2014 року в частині нарахування ПП "АГРОІНВЕСТ 2008" податку на доходи фізичних осіб в сумі 40 684,32 грн. та штрафних санкцій у сумі 20 947 91 грн., посилаючись на те, що податковий орган помилково трактує норми цивільного та податкового законодавства стосовно оплати за орендовані земельні паї, крім того, податковий орган завищив площу фактично орендованих позивачем земельних ділянок.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 14 січня 2015 року - в задоволенні позову - відмовлено.
В апеляційній скарзі, Приватне підприємство « Агроінвест 2008», посилаючись на порушення судом 1-ї інстанції норм матеріального права, просить постанову суду - скасувати, прийняти нову постанову про задоволення позову.
Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, на підставі пп.78.1.13 п.78.1. статті 78 Податкового кодексу України, ДПІ у Болградському районі ГУ Міндоходів в Одеської області проведена документальна позапланова невиїзна перевірка приватного підприємства "Агроінвест 2008" щодо дотримання вимог податкового законодавства при виплаті орендної плати за орендовані земельні паї у громадян за період з 01.01.2011р. по 31.12.2013р., відповідно до затвердженого плану перевірки.
За результатами перевірки було складено акт № 879/1703/35639619 від 06.08.2014 року, яким встановлені порушення:
- п.1 Указу президента України "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" від 02.02.2002р. №92/2002 з урахуванням внесених змін, п.п. 170.1.1 ст. 170 Податкового кодексу України, занижено базу оподатковуваного доходу, у вигляді орендної плати нарахованої на користь платників податків та не нарахувало за даними бухгалтерського обліку дохід відповідно до вимог договорів у сумі 271228,74.грн., у тому числі за 2011р. -.78882,09.грн, 2012р. - 97311,25.грн., 2013р. - 95035,40 грн., що призвело до не нарахування та неперерахування податку на доходи фізичних осіб у сумі 40684,32 грн., у тому числі за 2011р. - 11832,31 грн., 2012р. - 14596,69 грн., 2013р. - 14255,31 грн.;
- п. 168.1.4 ст. 168 Податкового кодексу України, ПП "Агроінвест 2008" перерахування до бюджету сум нарахованого податку здійснювало з порушенням термінів сплати, в частині того що при наданні доходу у не грошовій формі, податок був перераховано до бюджету протягом більш ніж банківського дня, що настає за днем виплати, а саме 26.12.2011 р. при виплаті орендної плати за орендовані земельні паї у натуральному виразі, утримано податку з доходів фізичних осіб у сумі 17122,81 грн., сплачено за рахунок наявної переплати 26.10.2011р. у сумі 402,02 грн., сума до перерахування склала 16720,79 грн., яку перераховано лише 25.01.2012р. (т. 1 а/с. 7-12).
На підставі вказаних висновків, податковим органом винесено податкове повідомлення - рішення № 0017651703 від 26.08.2014 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковим агентом із доходів платника податку.
Як вбачається з матеріалів справи, орендні відносини підприємства виникли на підставі договорів, які укладені в період з 2008 по 2011 року, є чинними та обов'язковими до виконання.
Під час перевірки ДПІ у Болградському районі ГУ Міндоходів в Одеській області встановлено, що ПП "Агроінвест 2008" орендувало у власників земельних часток (паїв) у 2011 році 970,74 га, у 2012 році 970,74 га, у 2013 році 969,22 га. Загальна кількість орендованих паїв у 2011 році склала 422 паї, у 2012 році 422 паї, у 2013 році 421 пай.
Користування позивачем вищезазначеними земельними ділянками підтверджено довідкою Олександрівської сільської ради від 04.08.2014 № 139, а також списком громадян - орендодавців земельних часток / а.с. 42-43 т.1, а.с. 145-154 т. 3/. При цьому, докази припинення дії цих договорів, їх розірвання чи внесення змін до них у період, що перевірявся, в матеріалах справи відсутні.
Стосовно цього слід зазначити, що Відділом Держкомзему у Болградському районі Одеської області у своїй довідці від 25.01.2012 року № 77-07/6 /, на яку посилається позивач, як на доказ підтвердження орендованої їм площі, / а.с. 17 т. 1/ було зазначено лише про ті договори оренди землі, які станом на 2011 рік пройшли державну реєстрацію.
Однак враховуючи поняття об'єкта та бази оподаткування податку на доходи фізичних осіб, які визначені Податковим кодексом України вбачається, що податок на доходи фізичних осіб сплачується в залежності від операцій пов'язаних із виплатою доходу та у даному випадку Законодавець не ставить у залежність такий податок від того, чи пройшли відповідну державну реєстрацію договори оренди землі.
Перевіркою наявності укладених договорів оренди земель сільськогосподарського призначення із власниками земельних часток (паїв) ДПІ встановлено, що протягом 2011 року на підставі договорів оренди землі, які були укладені між ПП "Агроінвест 2008" (орендар) та власниками земельних часток (паїв) (орендодавці), ПП "Агроінвест 2008" орендував 422 пая, загальна площа орендованих земельних паїв складала 970,74 га., нормативна грошова оцінка одного гектару з урахуванням індексу інфляції становила 11008,64 грн. У 2012 року - 422 пая, загальна площа орендованих земельних паїв складала 970,74га., нормативна грошова оцінка одного гектару з урахуванням індексу інфляції становила 19331,17 грн. У 2013 році - 421 пай, загальна площа орендованих земельних паїв - 969,22 га., нормативна грошова оцінка одного гектару з урахуванням індексу інфляції - 19334,17 грн.
Перевіркою також встановлено, що відповідно до вимог п. 8-11 укладених договорів оренди земельних паїв розмір орендної плати складає 3% нормативно грошової оцінки, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Нарахована орендна плата надається у не грошової формі до 01 листопада щорічно. Орендна плата сплачувалась у не грошовій формі з урахуванням відповідного коефіцієнту - 1,176 визначеного відповідно до п. 164.5 ст. 164 Податкового кодексу України.
Як вбачається з матеріалів справи, дані щодо нормативно-грошової оцінки 1 га землі сільськогосподарського призначення (рілля) перевіряючими було встановлено відповідно до листа Відділу Держкомзему у Болградському районі Одеської області № 7-7-06/71 від 23.01.2012 року, а дані щодо індексу інфляції визначено відповідно до приписів листа Державного агентства земельних ресурсів України № 12-28-0.22-95/2-14 від 10.01.2014 року. Так згідно цього листа індекс інфляції у 2011 році склав 3,2 % та відповідно нормативно-грошова оцінка 1 га землі сільськогосподарського призначення (рілля) становила 11 008,64 грн., у 2012- 2013 роках в зв'язку із змінами у земельному законодавстві, що відбулися протягом 2011 року, розмір нормативно-грошової оцінки 1 га землі сільськогосподарського призначення (рілля) становив 19 331,17 грн.
Статтею 206 Земельного кодексу України визначено, що користування землею в Україні є платним, об'єктом плати за землю є земельні ділянка, плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до ст.1 Закону України « Про плату за землю ( в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), податок за землю - це обов'язковий платіж, який справляється з юридичних та фізичних осіб за користування земельними ділянками.
Статтею 2 зазначеного закону встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року надають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій ( ст. 14 Закону України « Про плату за землю»).
Аналогічне встановлено і нормами ст. ст. 14, 269, 286 Податкового кодексу України.
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно зі ст. 271 Податкового кодексу України, базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Статтею 272 Податкового кодексу України встановлено, що ставки податку за один гектар сільськогосподарських угідь встановлюються у відсотках від їх нормативної грошової оцінки.
В період з 01.01.2009 по 31.12.2010, згідно з пп. 9.1.1 п. 9.1 ст. 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», а в період з 01.01.2011 по 31.12.2013 - згідно з п.п. 170.1.1 п. 170.1 ст. 170 Податкового Кодексу України, податковим агентом платника податку сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю) є орендодар, а в даному випадку - позивач.
Частиною 2 зазначеної статті визначено, що об'єктом оподаткування податку з доходів фізичних осіб визначається, виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше мінімальної суми орендного платежу, встановленого законодавством з питань оренди землі.
Указом Президента України № 725/2008 внесено зміни до Указу Президента України 02.02.2002 р. № 92/2002 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)».
Пункт 1 Указу Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» від 02.02.2002 р. № 92/2002 передбачає поступове збільшення орендної плати з 1,5 % шляхом запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3 %.
Крім того, зазначений Указ Президента України передбачає, що запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення у розмірі не менше 3 % від вартості земельної ділянки, є одним із пріоритетних завдань розвитку аграрного сектора економіки.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з податковим органом, що у даному випадку позивачем не враховано те, що нормативно-грошова оцінка землі на кожен рік розраховується з урахуванням індексів інфляції, про що також зазначено у п. 9 кожного із договорів оренди землі.
Так, у 2011 році індекс інфляції складав 3,2 %. Однак позивач не враховував зазначений факт при розрахунку розміру орендної плати за землю. Згідно розділу 4 розрахунку наданого позивачем у якості додатку до адміністративного позову, позивач розраховує розмір орендної плати без урахування коефіцієнту інфляції, що вбачається з наведеної ним формули.
З урахуванням наведених норм та матеріалів справи, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про реальне заниження позивачем земельного податку за перевіряємий період в загальному розмірі 40684, 32 грв. , а відтак, і про наявність у податкового органу підстав для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення від № 0017651703 від 26.08.2014 року.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції належним чином з'ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішення суду не встановлено.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Керуючись ч. 1 ст. 195, п.1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 254 КАС
України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства « Агроінвест 2008» - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 січня 2015 року по справі за позовом Приватного підприємства « Агроінвест 2008» до Державної податкової інспекції у Болградському районі Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, третя особа Олександрівська сільська рада про скасування податкового повідомлення - рішення - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно, однак може бути оскаржена
безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з моменту
виготовлення її в повному обсязі.
Головуючий:
Судді: