ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2015 року справа № 823/662/15
10 год. 35 хв. м.Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бабич А.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Демченко Н.Ю.,
позивача - ОСОБА_1 (особисто),
представника відповідача - не прибув;
представника третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держземагентства у Черкаській області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Білозірська сільська рада Черкаського району Черкаської області, про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії і прийняти рішення,
ВСТАНОВИВ:
26.03.2015 у Черкаський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 (далі-позивач) до управління Держкомзему у Черкаській області про:
визнання незаконними дій відповідача в частині незадоволення клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, площею 2га, в адмінмежах Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області (за межами населеного пункту), як такі, що не відповідають вимогам чинного законодавства, та порушують права позивача;
зобов'язання відповідача розглянути вищевказане клопотання позивача та прийняти відповідне рішення, передбачене ст.118 Земельного кодексу України.
Ухвалою суду від 15.04.2015 замінено первинного відповідача на Головне управління Держземагентства у Черкаській області (далі-відповідач).
Позов мотивований тим, що відповідач порушив встановлений законом порядок надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки в оренду, а саме: протягом місяця з моменту звернення позивача не надав дозволу на розробку проекту землеустрою або мотивованої відповіді про відмову у розробці такого проекту. Тому, просив задовольнити позов.
Відповідач заперечував проти позову з тих підстав, що відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо вищевказаної земельної ділянки за заявою позивача від 10.03.2015 надана позивачу 02.04.2015, тобто в термін, встановлений законом. Тому, просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, дослідивши письмові докази в матеріалах справи, суд дійшов висновку відмовити у задоволенні позовних вимог, у зв'язку з таким.
Ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлений обов'язок суду у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень перевірити чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до абз.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд встановив, що позивач звернувся до відповідача із заявою та пакетом документів з метою отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, яка ним датована 23.02.2015. Таке право передбачене ст.118 Земельного кодексу України від 24.10.2001 №2768-ІІІ (далі - ЗК України).
Зокрема, відповідно до ч.6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб відповідно до ч.4 ст.122 ЗК України.
Згідно з п.1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 №445 (далі - Положення №445), центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності є Державне агентство земельних ресурсів України, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
Підп.6-1 п.4 Положення №445 встановлено, що Держземагентство України відповідно до покладених на нього завдань передає відповідно до закону безпосередньо або через визначені в установленому порядку територіальні органи земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб.
Головне управління Держземагентства в області згідно з п.4.32. Положення про Головне управління Держземагентства в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.05.2012 №258, передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.
При цьому, згідно з ч.7 ст.118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
З аналізу наведених норм вбачається, що відповідача наділено повноваженнями розглядати заяви громадян щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування, які розглядаються у місячний строк з моменту їх подання, та приймати відповідне рішення за наслідками їх розгляду.
Суд встановив, що заява позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення вищевказаної земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства зареєстрована у відповідача 10.03.2015 за вх.№2176, що підтверджується відповідною відміткою на цій заяві (а.с.88). Відмова у наданні позивачу такого дозволу, оформлена листом від 02.04.2015 (вих.№720/0/300-15-СГ). Тобто, у межах місячного строку, як це передбачено вищенаведеними нормами законодавства. Про наявність такого рішення позивач дізнався у судовому засіданні після відкриття провадження у справі судом, при цьому уточнив у судовому засіданні, що не оскаржує таке рішення відповідача.
Твердження позивача, що відповідач не дотримався місячного терміну розгляду заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, оскільки вона подана відповідачу 23.02.2015, не підтверджено належними доказами та спростовується наведеними вище обставинами.
Доводи позивача стосовно неправомірності прийнятого рішення за наслідками розгляду вищевказаної заяви суд не взяв до уваги, оскільки предметом розгляду цієї справи є саме дії відповідача щодо факту прийняття рішення, а законність рішення є предметом розгляду іншої справи (№823/821/15).
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд, оцінюючи спірні дії відповідача, виходить з критеріїв оцінки дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, встановлених ч.3 ст.2 КАС України, до яких, зокрема, відносяться вчинення дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії.
Врахувавши з'ясовані обставини та наведені норми законодавства, суд дійшов висновку, що позивач діяв у межах та в спосіб, що передбачений нормами чинного законодавства. Тому, суд не вбачає правових підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у задоволенні заяви позивача від 10.03.2015 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, площею 2га, в адмінмежах Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області (за межами населеного пункту) та зобов'язання відповідача розглянути відповідне клопотання із прийняттям рішення.
Керуючись ст.ст. 160-165, 254-256 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 про: визнання незаконними та такими, що порушують права позивача, дій Головного управління Держземагентства у Черкаській області в частині незадоволення клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, площею 2га, в адмінмежах Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області; зобов'язання Головного управління Держземагентства у Черкаській області розглянути клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення вищевказаної земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та прийняти відповідне рішення - відмовити повністю.
2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту отримання повного тексту постанови. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
3. Копії постанови направити особам, які брали участь у справі.
Суддя А.М. Бабич
Повний текст постанови виготовлений 29.04.2015