Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
19 березня 2015 р. №820/2158/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Тітова О.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Індустріальної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, третя особа: ТОВ "Промтех-Трейд" про скасування державної реєстрації, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд скасувати державну реєстрацію ТОВ "Промтех-Трейд" (ЄДРПОУ 39474370).
В обґрунтування заявлених вимог представник позивача зазначив, що при проведенні співробітниками Індустріальної ОДПІ перевірки місцезнаходження ТОВ "Промтех-Трейд" за адресою: 61046, м. Харків, вул. Багратіона, буд. 6, було встановлено, що зазначене підприємство за даною адресою не знаходиться. В зв'язку з чим, оскільки на момент звернення до державного реєстратора ТОВ "Промтех-Трейд" було зазначено відомості про місцезнаходження, які не відповідають його фактичному місцеперебуванню, то як наслідок Державним реєстратором в порушення вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" було внесено відомості до ЄДРПОУ.
В судове засідання 19.03.2015 року представник позивача, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання не прибув, проте через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач, Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, в судове засідання, призначене на 19.03.2015 року уповноваженого представника не направив, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, письмових заяв та клопотань до суду не надав.
Третя особа, ТОВ "Промтех-Трейд", письмових заперечень чи пояснень не подав, правом на участь в судовому засіданні не скористався.
Суд вважає, що перешкод для розгляду справи немає, а саме: відсутня потреба заслухати свідка чи експерта; особи, які беруть участь у справі, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, а тому справу слід розглянути за наявними в ній матеріалами в порядку письмового провадження з огляду на ч. 6 ст. 128 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
В обґрунтування своєї позиції представник позивача зазначив, що TOB "Промтех-Трейд" зареєстровано в Харківському міському управлінні юстиції за № 14801020000064244 від 05.11.2014 року (місцезнаходження юридичної особи: 61046, Харківська обл., м.Харків, вул. Багратіона, буд.6), керівник - громадянка Месеняшина Інна Юріївна (адреса реєстрації - АДРЕСА_1). Реєстрація проводилась за довіреністю. Індустріальною ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківський області було направлено запит про встановлення місцезнаходження TOB "Промтех-Трейд" за № 834/20-36-15-01-13 до Головного оперативного управління ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ Мідоходів у Харківський області. За результатами проведених заходів Головним оперативним управлінням ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківський області було надано довідку від 13 січня 2015 року про невстановлення місцезнаходження TOB "Промтех-Трейд". Індустріальною ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області 22 січня 2015 року було повторно направлено запит про встановлення місцезнаходження TOB "Промтех-Трейд" за № 19/20-36-15-01-13 до Головного оперативного управління ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ Мідоходів у Харківський області. За результатами проведених заходів Головним оперативним управлінням ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ Мідоходів у Харківський області було надано довідку про невстановленя місцезнаходження TOB "Промтех-Трейд". 03 лютого 2015 року Індустріальною ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківський області було направлено запит про встановлення місцезнаходження TOB "Промтех-Трейд" за № 61/20-36-15-01-13 до Головного оперативного управління ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ Мідоходів у Харківський області. За результатами проведених заходів Головним оперативним управлінням ДПІ у Київському районі м.Харкова ГУ Мідоходів у Харківський області було надано довідку від 03 лютого 2015 року про невстановленя місцезнаходження TOB "Промтех-Трейд". Індустріальною ОДПІ м. Харкова було направлено повідомлення про відсутність TOB "Промтех-Трейд" за місцезнаходженням за формою № 18-ОПП. Згідно відомостей з ЄДР TOB "Промтех-Трейд" має стан "3" (прийнято рішення про припинення, розпочато ліквідаційну процедуру).
Також заначив, відповідно до даних Оперативного управління ГУ Міндоходів у Харківській області, встановлено, що TOB "Промтех-Трейд" не має основних фондів для провадження господарської діяльності, найманих працівників, виробничих можливостей, автотранспорту, складських приміщень, наявних запасів готової продукції.
Посилаючись на відсутність відповідача за місцезнаходженням, позивач просить суд скасувати державну реєстрацію ТОВ "Промтех-Трейд" (ЄДРПОУ 39474370).
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Промтех-Трейд" (ЄДРПОУ 39474370) зареєстровано 05.11.2014 року Реєстраційною службою Харківського міського управління юстиції за реєстраційним номером 10113007118, та зазначено юридичну адресу: 61082, Харківська обл., м.Харків, Фрунзенський р-н, проспект Московський, буд. 144.
Дані обставини підтверджуються наявним в матеріалах справи спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 19.03.2015 року.
За наслідками проведеної співробітниками Індустріальної ОДПІ перевірки щодо наявності ТОВ "Промтех-Трейд" за адресою: 61046, Харківська обл., м.Харків, вул. Багратіона, буд.6, було встановлено, що за даною адресою підприємство не значиться, про що складено Довідки про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків № 114/07-02-10 від 20.01.2015 року, № 216/07-02-10 від 06.02.2015 року, та повідомлення за формою №18-ОПП про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням № 2 від 22.01.2015 року та № 7 від 06.02.2015 року.
Податковий орган вважає, що зазначені обставини є підставою для скасування реєстрації юридичної особи.
Перевіряючи обґрунтованість заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наступне.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб -підприємців регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" №755-IV від 15.05.2003 року (далі - Закон України №755-IV).
Відповідно до ст. 1 вищезазначеного Закону встановлено, що єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України №755-IV, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно з ч.3 ст.4 Закону України №755-IV зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи-підприємця.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України №755-IV державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці: проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців;
Відповідно до частин 1, 2, 4, 6 статті 14 Закону України №755-IV передача реєстраційних справ здійснюється в разі: зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці; утворення, зміни меж або ліквідації адміністративно-територіальної одиниці.; передача реєстраційних справ у випадку, який передбачено абзацом другим частини першої цієї статті, здійснюється на підставі державної реєстрації відповідних змін до установчих документів юридичної особи або державної реєстрації зміни місця проживання фізичної особи - підприємця; передача реєстраційних справ у випадку, який передбачено абзацом третім частини першої цієї статті, здійснюється лише на підставі відповідного рішення органу, який наділений відповідними повноваженнями. Державний реєстратор, який отримав реєстраційну справу, зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати її прийому повідомити поштовим відправленням юридичну особу або фізичну особу - підприємця про зміну місцезнаходження реєстраційної справи та внести до Єдиного державного реєстру запис про зміну місцезнаходження реєстраційної справи.; за наявності підстави, що передбачена абзацом другим частини першої цієї статті, державний реєстратор протягом десяти робочих днів з дати державної реєстрації зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця зобов'язаний надіслати поштовим відправленням за описом реєстраційну справу державному реєстратору за новим місцезнаходженням юридичної особи або за новим місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Статтею 29 Закону України №755-IV визначений перелік документів, які юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) для державної реєстрації змін до установчих документів. Частиною 7 вказаної статті передбачено, що державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті..
Згідно ч.3 ст.8 Закону України №755-IV установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою - п'ятою статті 25 та частинами другою-третьою статті 27 цього Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи.
Пунктом 67.2 статті 67 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін саме до установчих документів.
Частиною 1 ст. 31 Закону України №755-IV визначено, що у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
З положень вказаної норми права чітко слідує, що орган державної податкової служби України наділений законодавцем повноваженням на звернення до суду з позовом саме стосовно скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Відповідно до ч.2 ст.81 Цивільного кодексу України юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно до статті 87 цього Кодексу.
Аналізуючи норми Цивільного кодексу України, суд доходить висновку, що положення ст.87 ЦК України, які визначають порядок складання і затвердження установчих документів та положення ст.88 ЦК України, які встановлюють вимоги до змісту установчих документів, не передбачають внесення до статуту суб'єкта господарювання відомостей про місцезнаходження цього суб'єкта.
Приписи ст.57 Господарського кодексу України також не містять вимог про включення до змісту установчих документів, якими в розумінні наведеної норми права є рішення про утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання, відомостей про місцезнаходження суб'єкта господарювання.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що наведені позивачем обставини, в обґрунтування своєї правової позиції, не є підставою для скасування державної реєстрації підприємства, визначених ст. 31 Закону України №755-IV.
Частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення
В свою чергу, звертаючись до суду із даним позовом, податковим органом не надано належних та допустимих доказів на підтвердження вчинення відповідачем дій всупереч вимог діючого законодавства.
В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відтак, зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на правові приписи законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Індустріальної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, третя особа: ТОВ "Промтех-Трейд" про скасування державної реєстрації - відмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Тітов О.М.