МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
23 лютого 2015 року справа № 814/3566/14
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Єнтіної А.П., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Кворум-Нафта", вул. Гречишникова, 52, м. Миколаїв,54003
доДержавної податкової інспекції у Центральному районі м.Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області, вул. Потьомкінська, 24/2, м. Миколаїв, 54030
проскасування податкового повідомлення - рішення від 18.11.2014р. №0021252204, В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Кворум-Нафта" (далі - позивач, ТОВ "Кворум-Нафта") звернулось до адміністративного суду з позовом, в якому просило скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області (далі - відповідач, ДПІ, контролюючий орган) від 18.11.2014 р. №0021252204, яким йому визначено суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 11030,96 грн.
Мотивуючи свої вимоги, позивач вказав на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято із порушенням вимог податкового законодавства, а тому підлягає скасуванню.
Відповідач позов не визнав, в письмових запереченнях зазначив про правомірність застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за встановлені під час перевірки порушення норм податкового законодавства.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Кворум-Нафта" зареєстроване як юридична особа державним реєстратором виконавчого комітету Миколаївської міської ради та як платник податків взятий на облік в ДПІ у Центральному районі м. Миколаєва з 14.04.2014 року за № 14036529.
В листопаді 2014 року відповідачем проведено фактичну перевірку ТОВ «Кворум-Нафта» з питань додержання порядку здійснення розрахункових операцій, введення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів у АЗС, що знаходиться за адресою: вул. Першотравнева, 46/1, Очаків, Миколаївська область, результати якої оформлено актом №0135/14/29/32938047 від 03.11.2014 р. (далі по тексту - Акт перевірки).
Перевіркою було встановлено порушення позивачем п. 10, 12, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме:
- невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті реєстратора розрахункових операцій на 1,33 грн.;
- не роздрукування контрольної стрічки за 29.10.2014 р. та часткове роздрукування контрольної стрічки за 28.10.2014 року на РРО;
- ведення з порушенням встановленого законодавством обліку товарних запасів за місцем їх реалізації (зберігання).
На підставі виявлених і зафіксованих у наведеному акті перевірки порушень, 18.11.2014 року ДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення № 0021252204 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 11030,96 гривень, з яких 10689,96 грн. - за ведення з порушенням встановленого законодавством обліку товарних запасів, 340,00 грн. - за не роздрукування контрольної стрічка на РРО та 1,00 грн. - за невідповідність суми готівкових коштів.
Оскаржуючи податкове повідомлення-рішення позивач вказує на відсутність з його боку порушення п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме ведення з порушенням встановленого законодавством обліку товарних запасів, а тому й безпідставність застосування відповідачем за це порушення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 10689,96 грн. Визначені податковим повідомленням-рішення штрафні (фінансові) санкції за решту встановлених під час перевірки порушень, позивачем не оскаржуються.
Статтею 3 Податкового кодексу України визначено, що податкове законодавство України складається з Конституції України; цього Кодексу (ПКУ); Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв'язку з оподаткуванням ввізним або вивізним митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України; чинних міжнародних договорів, якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.
Пунктом 12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Статтею 6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначено, що облік товарних запасів юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) здійснюється в порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.
Під час проведення перевірки контролюючим органом проводилась інвентаризація товарно-матеріальних цінностей, а саме зняття залишків нафтопродуктів, що містяться у підземних резервуарах АЗС у розрізі видів пального, результати якої відображено у Відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей), яку додано до Акту перевірки.
Відповідачем за результатами проведеної на підставі Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 року № 281/171/578/155, інвентаризації виявлено надлишок ПММ на загальну суму 4089,88 грн. та нестачу ПММ на суму 1255,10 грн., що в свою чергу свідчить про ведення позивачем з порушенням встановленого законодавством порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації (зберігання).
Наказом Міністерства фінансів України від 20.01.99р. №246, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.11.99р. за №751/4044, затверджено Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 "Запаси" (далі іменується ПСБУ-9), яке визначає методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про запаси і розкриття її у фінансовій звітності.
Пунктом 4 ПСБУ-9 визначено, що запаси - активи, які, зокрема, утримуються для подальшого продажу за умов звичайної господарської діяльності.
Пунктом 6 ПСБУ-9 визначено, що для цілей бухгалтерського обліку запаси включають, зокрема, товари у вигляді матеріальних цінностей, що придбані (отримані) та утримуються підприємством з метою подальшого продажу.
Пунктом 8 ПСБУ-9 визначено, що придбані (отримані) або вироблені запаси зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю, яка розрахована у відповідності до п.9 ПСБУ-9.
За думкою позивача, встановлений надлишок ПММ не перевищує відносну похибку 0,8% у бік збільшення або бік зменшення від різниці з данними бухгалтерського обліку, а тому не свідчить про ведення з порушенням встановленого законодавством порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації (зберігання).
В свою чергу відповідач зазначає, що фактичні залишки запасів паливно-мастильних матеріалів вирахувано за допомогою градуювальних таблиць, а отже і з урахуванням усіх відносних похибок та коефіціентів
Відповідно до п.п.4.2.2.1 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України (далі Інструкція), затвердженої наказом Мінпаливенерго України, Мінтрансзвязку України, Мінекономіки України, Держспоживстандарту України від 20.05.08р. №281/171/578/155, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008р. за №805/15496, визначено, що об'ємно-масовим статичним методом визначається маса нафти і нафтопродукту за їх об'ємом, густиною та температурою. Об'єм нафти і нафтопродуктів визначається за допомогою градуйованих резервуарів та засобів вимірювань рівня нафти і нафтопродуктів у резервуарах, залізничних цистернах, танках суден або за повною місткістю мір (автоцистернах, причепах-цистернах, напівпричепах-цистернах).
Підпунктом 4.2.2.2 Інструкції визначено, що границі відносної похибки методу не мають перевищувати, зокрема, +- 0,8% - під час вимірювання маси нетто нафти, нафтопродуктів до 100 т і відпрацьованих нафтопродуктів.
Аналогічні положення містяться у "ГОСТ 26976-86. НЕФТЬ И НЕФТЕПРОДУКТЫ. МЕТОДЫ ИЗМЕРЕНИЯ МАССЫ", затвердженому Постановою Держстандарту СРСР від 26.08.1986р. №2495 (пункт 3.1), на який є посилання у підпункті 4.2.2.2 Інструкції.
Як вбачається із градуювальної таблиці на сталеві резервуари, які належать ТОВ «Кворум-нафта» похибка визначення місткості резервуара об'ємним методом становить 0,25%.
Господарська одиниця позивача - автозаправна станція, що розташована за адресою: Миколаївська область, Очаківській район, місто Очаків, вулиця Першотравнева, 46/1 (яка є стаціонарним об'єктом), розрахункові операції з реалізації нафтопродуктів, здійснює із застосуванням реєстратора розрахункових операцій моделі НД 797.01, заводський номер НД00000996, фіскальний номер 1403004482 (далі іменується РРО), зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи, з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, про що вказано у Акті перевірки.
У висновку на заперечення позивача на Акт перевірки ДПІ вказує на те, що облік нафтопродуктів на АЗС здійснюється об'ємним методом, адже п. 4.3.1 Інструкції передбачає, що об'єм та маса нафти і нафтопродуктів визначаються у стаціонарних резервуарах, залізничих цистернах, танках суден, мірах повної місткості та технологічних трубопроводах, градуйованих відповідно до вимог чииних нормативних документів Держспоживстандарту України, та/або за допомогою об'ємних та масових лічинльників, а тому об'ємно-масовий статичний метод вимірювань безпідставно застосований ТОВ "Кворум-Нафта".
Суд не погоджується з таким висновком у зв'язку з тим, що підпункт 4.2.1 Інструкції визначає, що: "Облік нафти і нафтопродуктів на НПЗ, підприємствах із забезпечення нафтопродуктами, підприємствах нафтопровідного і нафтопродуктопровідного транспорту, наливних пунктах ведеться в одиницях маси, а на АЗС -одиницях об'єму. Для визначення маси та об'єму нафти і нафтопродуктів можуть використовуватися об'ємно-масовий статистичний, об'ємно-масовий динамічний, прямий масовий (статистичне зважування та зважування під час руху) і об'ємний методи вимірювань відповідно до вимог ГОСТ 26976."
Підпункт 4.2.2.1 Інструкції визначає, що: "Об'ємно-масовим статистичним методом визначається маса нафти і нафтопродукту за їх об'ємом, густиною та температурою. Об'єм нафти і нафтопродуктів визначається за допомогою градуйованих резервуарів та засобів вимірювань рівня нафти і нафтопродуктів у резервуарах, залізничних цистернах, танках суден або за повною місткістю мір (автоцистернах, причепах-цистернах, напівпричепах-цистернах)."
Підпункт 4.2.5.1 Інструкції визначає, що: "Об'ємним методом вимірюється лише об'єм нафтопродукту. Для вимірювань об'єму нафтопродуктів на АЗС використовуються ПРК і ОРК, що мають відлікові пристрої для індикації ціни, об'єму та вартості виданої дози".
Підпункт 4.3.2.9 Інструкції визначає, що: "Об'єм нафти або нафтопродукту в резервуарі визначають за різницею загального об'єму та об'єму підтоварної води та/або льоду."
Під час розгляду справи не встановлено, що замір об'єму нафтопродів здійснювався саме із застосуванням об'ємного методу за допомогою ПРК, що має відліковий пристій для індекації ціни, об'єму.
Тому, відповідач неправомірно застосував похибку визначення місткості резервуара об'ємним методом 0,25%, хоча при цьому у відомості про результати перевірки вказав на визначення залишків ПММ за допомогою градуювальних таблиць та облікових даних, тобто за об'ємно-масовим статистичним методом, похибка за яким становить +- 0,8%.
За таких обставин, відносна похибка у бік збільшення або зменшення від різниці з даними бухгалтерського обліку позивача не перевищувала 0,8 %, що свідчить про те, що позивач веде облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації у порядку встановленому законодавством та здійснює продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суд також бере до уваги що, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони у відповідності до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
З огляду на зазначену норму під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди, незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, перевіряють їх відповідність усім зазначеним вимогам статті 2 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.71 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведено суду правомірність прийнятого рішення. В той же час, позивачем надано суду достатньо доказів правомірності своїх дій та відсутності фактів порушення Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими, та, у зв'язку з цим, суд приходить до висновку про часткове скасування податкового повідомлення-рішення № 0021252204 від 18.11.2014 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 10689,96 грн.
Керуючись ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити часткового.
2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва ГУ Міндоходів у Миколаївській області № 0021252204 від 18.11.2014 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 10689,96 гривень.
3. Відшкодувати судові витрати в сумі 182,70 грн. з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кворум-Нафта" (код ЄДРПОУ 32938047).
Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення/отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя А. П. Єнтіна