Постанова № 43834440, 29.04.2015, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
29.04.2015
Номер справи
303/919/15-а
Номер документу
43834440
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 303/919/15-а

2а/303/57/15

П О С Т А Н О В А

Іменем України

29 квітня 2015 року м. Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

в особі: головуючого-судді Морозової Н. Л.

секретар судового засіданняпри секретарі Ільчак Р. М.

за участю: позивачів: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3

представника позивачів адвоката Пішковцій В. С.

представника співпозивача ОСОБА_5

представника відповідача Немеш П. С.

представника третьої особи Кіш Т. П.

розглянувши в судовому засіданні в приміщенні суду адміністративний позов у справі за позовною заявою громадян: ОСОБА_8, ОСОБА_2, ОСОБА_9, ОСОБА_3, ОСОБА_1, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, громадська організація «Народна рада Мукачівщини» до Мукачівської міської ради, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів: Еколого-натуралістичний центр м. Мукачева до Мукачівської міської ради про визнання протиправними дії Мукачівської міської ради та визнання незаконним і скасування рішення органу місцевого самоврядування,

в с т а н о в и в:

17 лютого 2015 року позивачі - члени територіальної громади м. Мукачева та громадська організація «Народна рада Мукачівщини» звернулися до суду з адміністративним позовом до Мукачівської міської ради про визнання протиправним рішення Мукачівської міської ради № 1310 від 15 січня 2015 року в частині абзацу 4 розділу VІІІ «про ліквідацію еколого-натуралістичного центру» та стягнути судові витрати з відповідача.

До початку розгляду справи по суті, представником позивачів - адвокатом Пішковці В. С., у порядку ст. 51 КАС України було збільшено обсяг позовних вимог, а саме просив: 1) визнати протиправними дії Мукачівської міської ради при прийнятті рішення № 1310 від 15 січня 2015 року «Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради, комунальних установ та організацій» в частині абзацу 4 розділу VІІІ «про ліквідацію еколого-натуралістичного центру» та 2) визнати незаконним та скасувати рішення Мукачівської міської ради № 1310 від 15 січня 2015 року в частині абзацу 4 розділу VІІІ «про ліквідацію еколого-натуралістичного центру».

Позовні вимоги мотивовано тим, що оскаржуване рішення Мукачівської міської ради 70 позачергової сесії 6-го скликання № 1310 від 15 січня 2015 року в частині абзацу 4 розділу VІІІ «про ліквідацію еколого-натуралістичного центру» вважають незаконним, не обґрунтованим, таким, що порушує права дітей на позашкільну освіту, тягне за собою негативні наслідки та прийняте з порушення процедури ухвалення такого, зокрема порушення ч.3 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Позивачі посилаються на те, що при прийнятті даного рішення в частині ліквідації еколого-натуралістичного центру, суб'єктом владних повноважень - органом місцевого самоврядування не дотримано принципу рівності перед законом, має місце порушення балансу між правами, свободами та інтересами особи. Вказують, що даний позашкільний навчальний заклад працює в місті з 1958 року. У 1996 році рішенням № 42 Мукачівська міська рада відкрила з 01.03.1996 року міський еколого-натуралістичний центр (далі - ЕНЦ) учнівської молоді. 17.06.2014 року ЕНЦ отримав Свідоцтво про атестацію Закарпатської обласної державної адміністрації Департаменту освіти і науки, молоді і спорту до 17.06.2024 року. Позивачі вважають, що прийняттям даного рішення порушуються вимоги ч.2 ст.9 Закону України «Про позашкільну освіту» про основні засади державної політики у сфері позашкільної освіти. В подальшому можуть мати місце негативні наслідки в частині виховання у дітей дбайливого ставлення до природи та проводження дітьми вільного часу на вулиці. Крім того, вважають що члени громади міста були позбавлені права ознайомлюватися з проектами органів місцевого самоврядування за 20 робочих днів до їх розгляду на сесії міської ради, передбаченого ч.3 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації.

В судовому засіданні позивачі, представник позивачів, представник громадської організації, вимоги адміністративного позову підтримали повністю з наведених у заяві підстав просили їх задоволити.

Представник третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивачів, підтримав вимоги позову, повністю погоджуючись з їх обґрунтуванням та мотивацією. При цьому, вважає, що оскаржуваним рішенням в частині ліквідації еколого-натуралістичного центру, порушуються права дітей членів громади міста щодо вибору ними напрямку позашкільної освіти, розвитку здібностей та нахилів, вибору проведення вільного часу та самопізнання в гармонійному розвитку дитини і природи.

Представник відповідача - суб'єкт владних повноважень, позов не визнав, проти його задоволення заперечив, посилаючись на те, що користувачем земельної ділянки на якій розміщено комунальне підприємство «Еколого-натуралістичний центр» є міський відділ освіти. Засновником комунального закладу позашкільної освіти є міська рада м. Мукачева, яка у відповідності до п.7 ст.14 Закону України «Про позашкільну освіту» має право приймати рішення про ліквідацію створеної нею юридичної особи, що узгоджується з п.2 ч.4 Європейської Хартії місцевого самоврядування, ратифікованою Законом №452/97-ВР від 15.07.97р. Прийняте рішення, вважає законним та прийнятим з дотриманням процедури, оскільки рішення про ліквідацію юридичної особи є актом індивідуальної дії, а не нормативно-правовим актом, а тому не підпадає під дію ч.3 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.

Нормативно-правовою базою у цій сфері правового регулювання є Конституція України, закони України "Про позашкільну освіту", "Про освіту", "Про місцеве самоврядування в Україні".

Судом встановлено, що на 70 позачерговій сесії 6-го скликання Мукачівської міської ради було прийнято Рішення № 1310 від 15 січня 2015 року «Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради, комунальних установ та організацій». При прийнятті даного рішення, орган місцевого самоврядування керувався пп.5 п.1 ст.26, пп.6 п.4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» з врахуванням рекомендацій постійної депутатської комісії з питань законності та правопорядку, охорони прав та свобод громадян, регламенту та депутатської етики (протокол № 52 від 14.01.2014 року) Згідно абзацу 4 розділу VІІІ вказаного вище рішення, Мукачівською міською радою вирішено ліквідувати з 01.06.2015 року Еколого-натуралістичний центр. (а.с.8).

Згідно витягу з рішення Мукачівської міської ради 74 сесії 6-го скликання № 1382 від 26.03.2015 року «Про внесення змін у Рішення 70 позачерговій сесії 6-го скликання Мукачівської міської ради № 1310 від 15 січня 2015 року» яким внесено зміни у розділ VІІІ Рішення № 1310 від 15 січня 2015 року, а саме: абзац 4 викладено в наступній редакції: « з 01.06.2015 року Еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Мукачівської міської ради Закарпатської області.(а.с.78).

Розпорядженням Мукачівського міського голови № 137 від 26.03.2015 року створено ліквідаційну комісію Еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Мукачівської міської ради Закарпатської області. (а.с. 77).

Як вбачається з матеріалів справи (а.с.12), за день до проведення сесії міської ради, на сайті Мукачівської міської ради, було розміщено Розпорядження Мукачівського міського голови № 8 від 14.01.2015 року «Про скликання позачергової сесії Мукачівської міської ради 6-го скликання» з зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради. Пунктом 2 «порядку денного» вказано - про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради. Однак, не зазначено, нічого щодо «комунальних установ та організацій».

Відповідно до ч. 9 ст. 46 ЗУ "Про місцеве самоврядування" рішення про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Наведене спростовує доводи позивачів щодо порушення відповідачем вимог ст. 46 ЗУ "Про місцеве самоврядування" при розгляді на сесії питання про ліквідацію комунальної установи - «Еколого-натуралістичного центру».

З протоколу № 52 засідання постійної депутатської комісії з питань законності та правопорядку, охорони прав та свобод громадян, регламенту та депутатської етики від 14.01.2015 року вбачається, що одноголосно було вирішено винести на розгляд сесії міської ради проект рішення в тому числі «Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради, комунальних установ та організацій» (а.с13).

Представник третьої особи в судовому засіданні повідомила, що вона, як керівник «Еколого-натуралістично центру», особисто була присутня та виступала на сесії міської ради при розгляді питання щодо ліквідації «Еколого-натуралістично центру», де вказувала на недоцільність ліквідації такої, однак депутати міської ради більшістю голосів голосували за його ліквідацію.

Згідно ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Статтею 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що міська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє відповідну територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 143 Конституції України передбачено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є у комунальній власності, та крім іншого, утворюють, реорганізовують та ліквідують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Згідно п. 30 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" прийняття рішень про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної форми власності, відноситься виключно до компетенції сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про позашкільну освіту", позашкільний навчальний заклад - складова системи позашкільної освіти, яка надає знання, формуючи вміння та навички за інтересами, забезпечує потреби особистості у творчій самореалізації та інтелектуальний, духовний і фізичний розвиток, підготовку до активної професійної та громадської діяльності, створює умови для соціального захисту та організації змістовного дозвілля відповідно до здібностей, обдарувань та стану здоров'я вихованців, учнів і слухачів;

Згідно частини 5 статті 14 «Створення, реорганізація та ліквідація позашкільного навчального закладу» Закону України "Про позашкільну освіту" - державні та комунальні позашкільні навчальні заклади створюються відповідно центральними, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування з урахуванням соціально-економічних, національних, культурно-освітніх потреб за умови наявності необхідної навчально-методичної та матеріально-технічної бази, педагогічних кадрів та дотримання санітарно-гігієнічних норм, правил і стандартів.

Відповідно до ч. 7 статті 14 «Створення, реорганізація та ліквідація позашкільного навчального закладу» Закону України "Про позашкільну освіту" - реорганізація і ліквідація позашкільних навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням сесії місцевої ради, державної і приватної форм власності - за рішенням засновника (засновників).{Статтю 14 доповнено частиною сьомою згідно із Законом № 76-VIII від 28.12.2014}

Частина 2 статті 4 Сфера компетенції місцевого самоврядування Європейської Хартії місцевого самоврядування {Хартію ратифіковано Законом №452/97-ВР від 15.07.97} регламентує, що місцеві власті в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.

З огляду на наведене суд не приймає до уваги доводи позивачів, що відповідач - орган місцевого самоврядування, не мав права приймати оскаржуване рішення, без погодження з членами територіальної громади міста, оскільки міська рада, в межах повноважень, на підставі вищезазначених норм діючого законодавства, мала право вирішувати питання щодо прийняття Рішення № 1310 від 15 січня 2015 року «Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради, комунальних установ та організацій» в частині абзацу 4 розділу VІІІ «про ліквідацію еколого-натуралістичного центру».

Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Згідно пункту 11 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» «акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення.

Закон України «Про доступ до публічної інформації» чітко встановлює строки оприлюднення нормативно-правових актів та актів індивідуальної дії, до яких відносяться і рішення місцевих рад, і передбачає, що такі рішення підлягають оприлюдненню, в тому числі на сайті, невідкладно, але не пізніше 5 робочих днів з моменту їх затвердження, (проекти документів - не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду).

Як видно із наведених положень Закону «Про доступ до публічної інформації», він не встановлює окремих строків оприлюднення актів ради, які не відносяться до нормативно-правових.

Частиною 1 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати зокрема, нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.

Тобто, встановлено вичерпний перелік проектів рішень, що підпадають під дії цього Закону та підлягають оприлюдненню і обговоренню. При цьому, зазначена вимога є відсилочною до інших нормативно-правових актів, якими має бути передбачене обговорення проектів рішення.

Відповідно до частина 3 статті 15 цього Закону проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Тобто, зазначена норма лише встановлює строк оприлюднення проектів рішень, що передбачені частиною 1 статті 15 цього Закону, а не перелік рішень.

Таким чином, проект рішення «Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради, комунальних установ та організацій» мав бути доведений до жителів відповідної територіальної громади без встановлення окремого строку.

Суд бере до уваги посилання позивачів на те, що проект рішення «Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради, комунальних установ та організацій» не був доведений до відома жителів територіальної громади міста, у зв'язку з чим, при прийнятті відповідачем оскаржуваного рішення було порушено вимоги ч.1 ст. 15 «Про доступ до публічної інформації».

Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Представник відповідача заперечив проти адміністративного позову, посилаючись на те, що Мукачівської міської ради № 1310 від 15 січня 2015 року в частині абзацу 4 розділу VІІІ «про ліквідацію еколого-натуралістичного центру» прийняте міською радою, як засновником комунальної установи «Еколого-натуралістичного центру» в межах наданих їй повноважень та з дотримання процедури його прийняття.

При цьому, представником відповідача не наведено підстав, мети та доцільності прийняття рішення про ліквідацію«Еколого-натуралістичного центру».

Статтею 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено визначення терміна "право комунальної власності", згідно з яким право комунальної власності - це право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

При цьому статтею 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб.

Однак, Закони України "Про позашкільну освіту", "Про загальну середню освіту", "Про професійно-технічну освіту" та "Про вищу освіту" не містять положень про надання згоди територіальними громадами на реорганізацію або ліквідацію відповідних навчальних закладів комунальної форми власності.

Суд приймає до уваги доводи позивачів: 1.) що проект рішення «Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради, комунальних установ та організацій» мав бути доведений до відома жителів територіальної громади м. Мукачева; 2.) що ліквідація позашкільних навчальних закладів, не відповідає основним засадам державної політики, визначеним у ст. 38 Закону України «Про освіту» та частині другій статті 9 Закону України «Про позашкільну освіту»; 3.) що рішення прийнято без урахування освітніх потреб і соціальних запитів населення міста, необхідності забезпечення змістовним дозвіллям дітей.

Законодавчою основою забезпечення права кожного на здобуття позашкільної освіти в Україні є Основний Закон демократичної держави - Конституція України (1996). Зокрема, ст. 53 Конституції України передбачено забезпечення доступності позашкільної освіти, її розвиток.

Державну політику у сфері позашкільної освіти та напрями її розвитку визначено в таких документах, як: Закон України "Про освіту" (1991), Державна національна програма "Освіта" (Україна ХХІ століття) (1994), Закон України "Про загальну середню освіту" (1999), Закон України "Про позашкільну освіту" (2000), Закон України "Про охорону дитинства" (2001), Положення про позашкільний навчальний заклад (2001), Національна доктрина розвитку освіти (2002) тощо. Так, в ст. 29, 38, 39 Закону України "Про освіту" визначено структуру освіти України і позашкільну освіту як її невід'ємну складову.

Правові, соціально-економічні, організаційні, освітні та виховні засади позашкільної освіти визначено в Законі України "Про позашкільну освіту". Зокрема ст. 1 даного Закону, визначено основну термінологію у сфері позашкільної освіти. "Система позашкільної освіти" визначається як освітня підсистема, що включає державні, комунальні, приватні позашкільні навчальні заклади; інші навчальні заклади як центри позашкільної освіти у позаурочний та поза навчальний час. Поняття "позашкільна освіта" трактується як сукупність знань, умінь та навичок, що отримують вихованці, учні і слухачі в позашкільних навчальних закладах у час, вільний від навчання в загальноосвітніх та інших навчальних закладах [1].

В освітньому просторі Європи представники Чехословаччини, Франції, Нідерландів та України у 1991 р. ухвалили спільне рішення про створення Європейської асоціації установ вільного часу дітей та молоді (EAICY). Головними документами Асоціації є Декларація прав дитини 1959 р. та Конвенція ООН про права дитини 1989 р. Ст. 31 Конвенції ООН про права дитини визначено, що "держави-сторони поважають і заохочують право дитини на всебічну участь в культурному і творчому житті і сприяють наданню відповідних і рівних можливостей для культурної і творчої діяльності, дозвілля і відпочинку".

Абзац третій частини 2 статті 9. Основні засади державної політики у сфері позашкільної освіти Закону України "Про позашкільну освіту", визначає, що державна політика у сфері позашкільної освіти спрямована на:... "збереження та розвиток мережі державних та комунальних позашкільних навчальних закладів без права їх перепрофілювання, перепідпорядкування, злиття, передачі приміщень, обладнання, техніки в оренду". {Абзац третій частини другої статті 9 в редакції Закону № 76-VIII від 28.12.2014}, - координацію зусиль органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян та сім'ї на подальше становлення і розвиток позашкільної освіти.

Отже, з наведених вище законодавчих приписів випливає, що дії Мукачівської міської ради в частині прийняття Рішення щодо ліквідації позашкільного навчального закладу - «Еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Мукачівської міської ради Закарпатської області», слід визнати протиправними, а прийняте в цій частині Рішення незаконним, тобто таким, що не відповідає основним засадам державної політики у сфері освіти та порушує ст. 53 Конституції України, ст. 31 Конвенції ООН про права дитини1989 р, (ратифіковану Постановою ВР N 789-XII ( 789-12 )від 27.02.91 )., що призвело до порушення гарантованих конституцією та законами України прав дітей на здобуття позашкільної освіти.

Відповідно до ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що Рішення Мукачівської міської ради 70 позачергової сесії 6-го скликання № 1310 від 15 січня 2015 року в частині абзацу 4 розділу VІІІ «про ліквідацію еколого-натуралістичного центру суперечить вимогам чинного законодавства і підлягає скасуванню, а адміністративний позов задоволенню.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 94 КАС України судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.

Керуючись: ст. 53 Конституції України, ст. 31 Конвенції ООН про права дитини1989 р, (ратифікованою Постановою ВР N 789-XII ( 789-12 )від 27.02.91 )., Європейською Хартією місцевого самоврядування, ратифікованою Законом №452/97-ВР від 15.07.97р., Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні, Законом України «Про освіту», Законом України "Про позашкільну освіту", Законом України «Про доступ до публічної інформації», статтями 11, 69, 70, 71 та 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задоволити повністю.

Визнати протиправними дії Мукачівської міської ради щодо прийняття Рішення Мукачівської міської ради 70 позачергової сесії 6-го скликання № 1310 від 15 січня 2015 року «Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради, комунальних установ та організацій» в частині абзацу 4 розділу VІІІ про ліквідацію «з 01.06.2015 року Еколого-натуралістичного центру».

Визнати незаконним та скасувати Рішення Мукачівської міської ради 70 позачергової сесії 6-го скликання № 1310 від 15 січня 2015 року «Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради, комунальних установ та організацій» в частині абзацу 4 розділу VІІІ про ліквідацію «з 01.06.2015 року Еколого-натуралістичного центру».

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий Морозова Н. Л.