Справа №303/1159/15-а
№2а/303/64/15
Номер рядка статистичного звіту -87
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2015 року м.Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Гейруш В.Б., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Мукачевому та Мукачівському районі Закарпатської області про визнання дій суб"єкта владних повноважень неправомірними та зобов"язання до вчинення дій,
в с т а н о в и в:
У лютому 2015 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Мукачевому та Мукачівському районі Закарпатської області про визнання неправомірною відмови у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році. Свої вимоги мотивує тим, що являється ліквідатором 2-ї категорії наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році. 08 січня 2015 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ЗУ «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на що йому було відмовлено у зв»язку з відсутністю первинних документів, які підтверджують факт роботи у зоні відчуження та відомостей про нарахування кількості днів роботи.
На виконання ухвали від 03 березня 2015 року про відкриття скороченого провадження у адміністративній справі відповідачем подано до суду письмове заперечення в якому відповідач просить повністю відмовити в задоволенні вимог позивача. Свої заперечення відповідач обґрунтовує тим, що позивачем не були подані первинні документи в яких зазначені періоди роботи , населений пункт чи об»єкт де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року, а саме: які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Згідно ст.15 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Зазначеній категорії осіб згідно зі ст. 65 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Тобто, посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» є документами, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку.
Як встановлено судом, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до другої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Даний факт підтверджується посвідченням серії серії НОМЕР_1, виданим 24 листопада 1992 року.
Відповідно до листа Управління Пенсійного Фонду України в м.Мукачевому та Мукачівському районі Закарпатської області № 36/06 від 16.01.2015 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи". Причиною відмови вказано, те що, ОСОБА_1 не можливо визначити періоди фактичного перебування в зоні відчуження в зв»язку з відсутністю відомостей та первинних документів.
Статтею 7 «Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22, визначено перелік документів, які необхідні для призначення пенсії. До них відносяться: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно трудової книжки, що видана ОСОБА_1, у останній в період з 13 березня 1984р року по 30 листопада 1987 року працював водієм у Мукачівській автотранспортній базі.
З довідок № 160 від 04 жовтня 1992 року, № 139, № 140 від 24 вересня 2013 року, № 142, 144 № від 27 вересня 2015 року вбачається, що ОСОБА_1 згідно наказу №233 від 01 серпня 1986 року та подорожнього листа № 043550 по Мукачівській АТБ приймав участь у ліквідації наслідків катастрофи на Чоробильській АЕС, виконуючи автомобільні превозки вантажів в складі коплексної бригади по будівництву водопроводу в с.Кливини, Поліського району, Київської області та ним відпрацьовано 22 дні в період з 06 серпня 1986 року по 28 серпня 1986 року та за цей період йому виплачувалася заробітна плата у подвійному розмірі.
За таких обставин, посилання Управління Пенсійного Фонду України в м.Мукачевому та Мукачівському районі Закарпатської області на те що, у позивача недостатнім є період перебування його в зоні відчуження, є безпідставним.
В зв'язку з цим, суд вважає, що адміністративний позов є обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 14, 15, 55, 65 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, ст. ст. 6, 7, 17, 41 ч.1, 69-71, 79, 86, 159-163, 167 КАС України, -
п о с т а н о в и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задоволити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Мукачевому та Мукачівському районі Закарпатської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зниженим пенсійним віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Мукачевому та Мукачівському районі Закарпатської області призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку , як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році зі зниженням пенсійного віку на 10 років та провести нарахування ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 26 вересня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Мукачівський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Головуючий В.Б. Гейруш