Постанова № 43820701, 21.04.2015, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2015
Номер справи
809/698/15
Номер документу
43820701
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" квітня 2015 р. Справа № 809/698/15

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Біньковської Н.В.

при секретарі судового засідання Хоми О.В.

за участю:

представників позивача - Триндохіра С.В., Дмитрук Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області до державного підприємства "Рибне господарство "Галицький" про стягнення коштів у сумі 569907,30 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція в Івано-Франківській області звернулася до суду з адміністративним позовом до ДП "Рибне господарство "Галицький" про стягнення коштів у сумі 569910,00 грн.

У судовому засіданні представником позивача, на підставі статей 51, 137 Кодексу адміністративного судочинства України, подано заяву про уточнення позовних вимог, згідно якої останній просить суд стягнути з ДП "Рибне господарство "Галицький" кошти в сумі 569907,30 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем, в порушення статті 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" не забезпечено виконання законних вимог позивача, наведених у пункті 3 вимоги про усунення порушень, виявлених ревізією від 20.10.2014 року за № 09-07-14-14/7437.

Представники позивача позовні вимоги, із урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, підтримали в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві. Пояснили, що оскільки попередньою ревізією було встановлено незаконне отримання відповідачем в 2011 році коштів за бюджетною програмою КПКВ 2804080 "Селекція у рибному господарстві" на суму 24470,00 грн., то, згідно абзацу 11 пункту 6 "Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для проведення селекції у рибному господарстві", відповідач не мав права звертатись із заявкою на участь у конкурсі з визначення обсягів і напрямів використання бюджетних коштів по зазначеній програмі на 2012 рік і, як наслідок, безпідставно отримав в 2012 році бюджетні кошти в сумі 569907,30 грн. Просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився без поважних причин та без повідомлення ним про причини неприбуття, хоча відповідач був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду.

За таких обставин, враховуючи положення частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу за відсутності відповідача.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що Державною фінансовою інспекцією в Івано-Франківській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності ДП "Рибне господарство "Галицький" за період з 01.01.2012 року по 01.07.2014 року, за результатами якої складено акт № 07-21/12 від 17.09.2014 року.

У вказаному акті позивач зробив висновок, що відповідачу безпідставно надано фінансову підтримку в 2012 році по програмі КПКВ 2804070 "Селекція в рибному господарстві" на суму 569907,30 грн., внаслідок чого державному бюджету України завдано збитків (шкоди) на вищевказану суму - 569907,30 грн., оскільки проведеною Тисменицькою міжрайонною державною фінансовою інспекцією попередньою ревізією (акт від 07.03.2012 року № 710-12/09) виявлено незаконне одержання коштів в 2011 році на суму 24470,00 грн. - завищено вартість робіт на суму 23812,80 грн. при реконструкції водовідстійника для подачі води в інкубаційний цех та 655,20 грн. при виконанні робіт по об'єкту "Реконструкція та ремонт інкубаційного цеху ДП "Рибгосп "Галицький".

За наслідками ревізії, 20.10.2014 року Державною фінансовою інспекцією в Івано-Франківській області надіслано відповідачу вимогу № 09-07-14-14/7437 про усунення порушень, виявлених ревізією, пунктом 3 якої ДП "Рибне господарство "Галицький" зобов'язано відобразити кредиторську заборгованість перед державним бюджетом в сумі 569,91 тис. грн.; перерахувати до державного бюджету кошти в сумі 569,91 тис. грн. на рахунок 31118090700079, код 21080500, МФО 836014, код ЗКПО 37953206; в іншому випадку стягнути з осіб, винних у безпідставному отриманні та використанні коштів на суму 569,91 тис. грн., шкоду у порядку та розмірі встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України у зв'язку з порушенням вимог пункту 6 (абзац 11) Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для проведення селекції у рибному господарстві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2007 року № 352 (із змінами), що призвело до безпідставного отримання підприємством в 2012 році бюджетних коштів в сумі 569,91 тис. грн. за бюджетною програмою КПКВ 2804070 "Селекція у рибному господарстві та відтворення водних біоресурсів у внутрішніх водоймах та Азово-Чорноморському басейні".

Термін зворотного інформування про виконання вимоги встановлено до 16.01.2015 року.

У зв'язку з невиконанням ДП "Рибне господарство "Галицький" пункту 3 вимоги, позивач звернувся з позовом до суду про стягнення з відповідача до державного бюджету коштів в сумі 569907,30 грн.

Згідно з Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 23.04.2011 року № 499/2011 (далі - Положення про Держфінінспекцію, Держфінінспекція відповідно), зазначена інспекція є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Держфінінспекція відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 4 пункту 4 Положення про Держфінінспекцію).

Відповідно до пункту 6 зазначеного Положення Держфінінспекція для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Також Положенням про Держфінінспекцію установлено, що у разі якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, Держфінінспекція має право звернутися до суду в інтересах держави.

Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті 10 Закону України від 26.01.1993 року № 2939-ХІІ "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", згідно з якими державній контрольно-ревізійній службі надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (пункт 10 статті 10 Закону України № 2939-ХІІ).

Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

Наведене свідчить про право позивача на звернення до суду з вимогою про стягнення коштів.

Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Міністерству аграрної політики та продовольства за програмою "Селекція у рибному господарстві" визначє "Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для проведення селекції у рибному господарстві", затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 352 від 01.03.2007 року, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.

Згідно пункту 1 зазначеного Порядку, відповідальним виконавцем програми є Державне агентство рибного господарства.

Одержувачами бюджетних коштів є юридичні особи (крім бюджетних установ), які є суб'єктами племінної справи у рибництві (пункт 2 Порядку).

Для визначення суб'єктів племінної справи, яким виділятимуться бюджетні кошти, Державне агентство рибного господарства утворює конкурсну комісію, до складу якої входять представники Державного агентства рибного господарства, Міністерства аграрної політики та продовольства, підприємств і організацій Інституту рибного господарства Національної академії аграрних наук та Південного науково-дослідного інституту рибного господарства і океанографії (пункт 5 Порядку).

Відповідно до пункту 6 зазначеного Порядку, суб'єкти племінної справи подають на розгляд комісії такі документи: заявку на участь у конкурсі з визначенням обсягів та напрямів використання бюджетних коштів; програму селекційно-племінної роботи у разі її наявності; баланс та звіт про фінансові результати господарської діяльності за останній фінансовий рік: копію атестата про надання суб'єктові племінної справи у рибництві відповідного статусу; витяг з державного племінного реєстру, що підтверджує державну реєстрацію племінного стада суб'єкта племінної справи та подання претендентом звітності за встановленою формою; копію довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; відомості про кількісні та якісні показники продуктивності, виробничо-господарську діяльність риборозплідника суб'єкта племінної справи згідно з Положенням про відповідність суб'єктів племінної справи у тваринництві статусу племінного заводу, племінного репродуктора і племінного птахорепродуктора, що затверджується Міністерством аграрної політики та продовольства та Українською академією аграрних наук; довідку про відсутність інфекційних та інвазійних захворювань; довідку, видану відповідним органом державної податкової служби та органом Пенсійного фонду України, щодо відсутності (наявності) заборгованості з податкових зобов'язань та платежів до Пенсійного фонду України; письмове зобов'язання щодо повернення у місячний строк отриманих бюджетних коштів у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного одержання (при несвоєчасному поверненні коштів нараховується пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний день прострочення). При цьому суб'єкту племінної справи припиняється надання будь-якої державної підтримки протягом трьох наступних років.

На підставі плану заходів Державне агентство рибного господарства розробляє та затверджує план заходів селекційно-племінної роботи для кожного переможця конкурсу (пункт 8 Порядку).

У разі встановлення контролюючими органами факту нецільового використання суб'єктом племінної справи бюджетних коштів зазначені кошти підлягають поверненню ним у дохід державного бюджету (пункт 10 Порядку).

Посадові особи, які допустили факти нецільового використання бюджетних коштів, несуть відповідальність згідно із законодавством (пункт 14 Порядку).

Таким чином, суд приходить до висновку, що за змістом абзацу 11 пункту 6 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для проведення селекції у рибному господарстві, надання державної підтримки протягом трьох наступних років припиняється суб'єкту племінної справи саме у разі незаконного одержання відповідних бюджетних коштів.

В судовому засіданні встановлено, що згідно наданих відповідачем на розгляд комісії документів, плану заходів щодо проведення селекційно-племінної роботи у рибництві на 2012 рік на суму 850 000,00 грн. за бюджетною програмою КПКВ 2804070 "Селекція у рибному господарстві та відтворення біоресурсів у внутрішніх водоймах та Азово-Чорноморському басейні" за напрямом селекція у рибному господарстві ДП "Рибгосп "Галицький", затвердженого головою Держрибагенства України 25.05.2012 року, плану використання бюджетних коштів на 2012 рік ДП "Рибгосп "Галицький", погодженого 15.06.2012 року Державним агентством рибного господарства України, кошторису на 2012 рік ДП "Рибне господарство "Галицький" по програмі 2804070 "Селекція у рибному господарстві та відтворення біоресурсів у внутрішніх водоймах та Азово-Чорноморському басейні", затвердженого головою Державного агентства рибного господарства України 20.06.2012 року, відповідачу в 2012 році надійшло 569907,30 грн. бюджетних коштів.

Доказів того, що подані відповідачем на розгляд комісії документи містять недостовірні дані, або виділені кошти використані не за призначенням, позивачем суду не надано. Зазначене також не наведено у акті ревізії.

Тисменицькою міжрайонною державною фінансовою інспекцією проведено позапланову ревізію фінансово-господарської діяльності ДП "Рибне господарство "Галицький" за період з 01.07.2010 по 01.01.2012 роки, яка оформлена актом від 07.03.2012 року за № 710-12/09 (а.с.47-51, 184-194).

Під час ревізії встановлено, зокрема, завищення в 2011 році вартості робіт, виконаних підрядником ТзОВ "Вігос" в сумі 655,20 грн. (з ПДВ) по реконструкції та ремонту інкубаційного цеху ДП "Рибгосп "Галицький", чим порушено пункт 3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000, а також завищення в 2011 році вартості робіт, виконаних підрядником ТзОВ "БМУ-ТРАНС" в сумі 23812,80 грн. (з ПДВ) по реконструкції водовідстійника для подачі води в інкубаційний цех, чим порушено пункт 3.3.9 ДБН Д.1.1-1-2000.

Як слідує із змісту вказаного акту перевірки, зазначені порушення полягали у включенні виконавцями робіт до актів виконаних робіт завищеного обсягу робіт по опорядженню поверхні стін фасаду в кількості 31 м.кв., по укладанню залізобетонних плит в кількості 13.32 м.куб., невиконання робіт по влаштуванню монолітних ділянок в кількості 10 м.куб., включення завищеного обсягу виконаних робіт в кількості 1,8 м.куб. за рахунок невірно вказаної товщини залізобетонних плит (16 см замість 20 см), не проведення уточнення усереднених показників трудомісткості робіт шляхом застосування до них знижувальних коефіцієнтів. Перевіряючі прийшли до висновку, що вказані порушення допущені ТзОВ "БМУ-ТРАНС" та ТзОВ "Вігос" при формуванні вартості виконаних робіт, а загалом по актах виконаних робіт завищено їх вартість на суму 24468,00 грн., внаслідок чого ДП "Рибгосп "Галицький" на вказану суму завдано матеріальної шкоди (збитків). Оплата вказаних ремонтних робіт, проведених ТзОВ "БМУ-ТРАНС" та ТзОВ "Вігос", допущено з вини директора відповідача, яким підписано акти виконаних робіт.

Суд звертає увагу, що висновки про незаконне отримання відповідачем коштів з державного бюджету на суму 24468,00 грн. у вказаному акті перевірки відсутні.

Також в судовому засіданні встановлено, що порушення, виявлені проведеною відповідачем у березні 2012 року ревізією (акт від 07.03.2012 року №710-12/09), усунуто шляхом виконання робіт, про що зазначено у акті перевірки від 17.09.2014 року № 07-21/12 (а.с.11) та підтверджено суду представником позивача.

Таким чином, суд приходить до переконання про відсутність факту незаконного отримання ДП "Рибне господарство "Галицький" у 2011 році коштів за бюджетною програмою КПКВ 2804080 "Селекція у рибному господарстві" на суму 24470,00 грн. і, як наслідок, безпідставного отримання відповідачем в 2012 році за цією програмою бюджетних коштів в сумі 569907,30 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, а відтак в задоволенні даного адміністративного позову слід відмовити.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Біньковська Н.В.

Постанова складена в повному обсязі 24.04.2015 року.