ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
УХВАЛА
24 квітня 2015 року Справа № 915/82/15
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Адаховської В.С.,
розглянувши клопотання розпорядника майна про витребування доказів
у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "РАНГ" (54010, м. Миколаїв, вул. 7-а Поперечна, буд. 3/4, ідентифікаційний код 13863642),
розпорядник майна: арбітражний керуючий Ратушний Андрій Іванович (свідоцтво № 88 від 08.02.2013, 65049, м. Одеса, вул. Палубна, 9/4),
В С Т А Н О В И В:
22.04.2015 розпорядник майна Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) "РАНГ" - арбітражний керуючий Ратушний Андрій Іванович (далі - Ратушний А.І.), керуючись ст. 38 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), ст. ст. 22, 98 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство) звернувся до суду з клопотанням б/н від 22.04.2015, у якому просить суд зобов'язати Реєстраційну службу Миколаївського міського управління юстиції надати інформацію з Державного реєстру прав за суб'єктом - ТОВ "РАНГ".
Дослідивши матеріали справи, господарський суд дійшов наступного.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 02.03.2015 порушено провадження у справі № 915/82/15 про банкрутство боржника - ТОВ "РАНГ", введено процедуру розпорядження майном боржника, розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Ратушного А.І.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону про банкрутство розпорядник майна зобов'язаний: розглядати заяви кредиторів про грошові вимоги до боржника, які надійшли в установленому цим Законом порядку; вести реєстр вимог кредиторів; повідомляти кредиторів про результати розгляду їхніх вимог; вживати заходів для захисту майна боржника; аналізувати фінансово-господарську діяльність, інвестиційне становище боржника та його становище на ринках; виявляти (за наявності) ознаки фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства; скликати збори кредиторів та організовувати їх проведення; надавати державному органу з питань банкрутства відомості, необхідні для ведення Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено справу про банкрутство; надавати господарському суду та комітету кредиторів звіт про свою діяльність, відомості про фінансове становище боржника, пропозиції щодо можливості відновлення платоспроможності боржника; не пізніше двох місяців від дня порушення провадження у справі про банкрутство разом з боржником організувати та забезпечити проведення інвентаризації майна боржника та визначити його вартість; брати участь у розробці плану санації у випадках, передбачених цим Законом, та за можливості проведення санації боржника розробити разом з боржником не пізніше двох місяців від дня порушення провадження у справі про банкрутство план санації боржника та подати його на розгляд комітету кредиторів; виконувати інші повноваження, що передбачені цим Законом.
Згідно ч. 1 ст. 98 Закону про банкрутство арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право: звертатися до господарського суду у випадках, передбачених цим Законом; скликати збори і комітет кредиторів та брати в них участь з правом дорадчого голосу; отримувати винагороду в розмірі та порядку, передбачених цим Законом; залучати для забезпечення виконання своїх повноважень на договірних засадах інших осіб та спеціалізовані організації з оплатою їхньої діяльності за рахунок боржника, якщо інше не встановлено цим Законом чи угодою з кредиторами; запитувати та отримувати документи або їх копії від юридичних осіб, органів державної влади і органів місцевого самоврядування та від фізичних осіб за їх згодою; отримувати інформацію з державних реєстрів шляхом направлення офіційних запитів до держателя або адміністратора відповідного реєстру; подавати до господарського суду заяву про дострокове припинення своїх повноважень; здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом.
За таких обставин, розпорядник майна в межах здійснення своїх повноважень, повинен з'ясувати наявність або відсутність зареєстрованого за боржником нерухомого майна.
З 1 січня 2013 року почав функціонувати Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, ведення якого здійснюється Державною реєстраційною службою України та реєстраційними службами відповідних управлінь юстиції у містах та областях.
Правовою основою діяльності реєстраційних служб є Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (із змінами), Порядок надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 № 868 (із змінами), та ін.
Водночас, припинилися повноваження комунальних підприємств бюро технічної інвентаризації, зокрема, в частині надання інформації про зареєстровані речові права на нерухоме майно. Отже, Державний реєстр речових прав на нерухоме майно є єдиною державною інформаційною системою, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єкти цих прав. Разом з тим, Реєстраційна служба Миколаївського міського управління юстиції має у своєму розпорядженні відомості про зареєстровані Комунальним підприємством "Миколаївське міське бюро технічної інвентаризації" речові права.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.
Згідно з ч. ч. 1-3 ст. 28 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" інформація про зареєстровані права та їх обтяження, що міститься у Державному реєстрі прав, є відкритою та загальнодоступною.
Для фізичних та юридичних осіб інформація з Державного реєстру прав надається виключно за об'єктом нерухомого майна в електронній формі через офіційний веб-сайт центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав, чи в паперовій формі шляхом подання заяви особисто або пересилання поштового відправлення органам державної реєстрації прав та нотаріусам у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Для посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, судів, органів внутрішніх справ, органів прокуратури, органів Служби безпеки України, адвокатів, нотаріусів інформація з Державного реєстру прав у зв'язку із здійсненням ними повноважень, визначених законом, надається за суб'єктом права чи за об'єктом нерухомого майна в електронній формі шляхом безпосереднього доступу до Державного реєстру прав за умови ідентифікації відповідної посадової особи за допомогою електронного цифрового підпису. Порядок доступу до Державного реєстру прав визначається Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, суд, на відміну від розпорядника майна, має право отримати інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за суб'єктом права.
Згідно ст. 38 ГПК України, сторона у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати до суду клопотання про витребування господарським судом доказів. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребує необхідні докази.
Враховуючи наведене, у суду є право отримати інформацію з Державного реєстру прав.
Разом з тим, нормами ГПК України не передбачено складання судом запитів за будь-якими формами або інших заяв, оскільки процесуальними документами господарського суду є рішення, ухвали та постанови, які є, в свою чергу, обов'язковими до виконання на всій території України.
Отже, господарський суд вважає за необхідне клопотання розпорядника майна задовольнити.
Керуючись ст. ст. 22, 98 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 28 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", ст. ст. 38, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У Х В А Л И В:
1. Клопотання розпорядника майна б/н від 22.04.2015 задовольнити.
2. Зобов'язати розпорядника майна Товариства з обмеженою відповідальністю "РАНГ" (ідентифікаційний код 13863642) - арбітражного керуючого Ратушного Андрія Івановича (свідоцтво № 88 від 08.02.2013) надати дану ухвалу Реєстраційній службі Миколаївського міського управління юстиції для виконання.
3. Зобов'язати Реєстраційну службу Миколаївського міського управління юстиції надати суду інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо наявності або відсутності речових прав на нерухоме майно та їх обтяження, зареєстрованих за Товариством з обмеженою відповідальністю "РАНГ" (ідентифікаційний код 13863642).
4. Уповноважити розпорядника майна Товариства з обмеженою відповідальністю "РАНГ" (ідентифікаційний код 13863642) - арбітражного керуючого Ратушного Андрія Івановича (свідоцтво № 88 від 08.02.2013) на отримання в Реєстраційній службі Миколаївського міського управління юстиції інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо наявності або відсутності речових прав на нерухоме майно та їх обтяження, зареєстрованих за Товариством з обмеженою відповідальністю "РАНГ" (ідентифікаційний код 13863642).
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення та є обов'язковою до виконання.
Суддя В.С. Адаховська