Ухвала суду № 43790794, 23.04.2015, Господарський суд Вінницької області

Дата ухвалення
23.04.2015
Номер справи
902/492/15
Номер документу
43790794
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

_____________

У Х В А Л А

про відмову у порушенні провадження у справі про банкрутство

23 квітня 2015 р. Справа № 902/492/15

Суддя господарського суду Вінницької області Стефанів Т.В.,

при секретарі судового засідання Снігур О. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали

за заявою боржника :Науково-виробничого підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "Медівін", 21018, м. Вінниця, вул. Пирогова, б. 10, код 25494262

про порушення справи про банкрутство

за участю:

голови ліквідаційної комісії НВП ТзОВ "Медівін" Томашук М. С.

В С Т А Н О В И В :

07 квітня 2015 року до господарського суду Вінницької області надійшла заява Науково-виробничого підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "Медівін", код 25494262 про порушення провадження у справі про банкрутство Науково-виробничого підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "Медівін", 21018, м. Вінниця, вул. Пирогова, б. 10, код 25494262.

Ухвалою суду від 14.04.2015 р. заяву прийнято до розгляду та призначено підготовче засідання на 23.04.2015 р.

17.04.2015 року від арбітражного керуючого Насадюка В. В., визначеного автоматизованою системою з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України, через канцелярію суду надійшла згода № 01/04-15 від 15.04.2015 року (вх.канц.№06-52/3816/15 від 17.04.2015 р.) на участь у справі № 902/492/15 про банкрутство НВП ТзОВ "Медівін".

23.04.2015 р. від НВП ТзОВ "Медівін" надійшла заява про відкликання заяви про порушення справи про банкрутство. Разом з тим в судовому засіданні заявник клопотав не розглядати зазначену заяву. З урахуванням наведеного судом зазначена заява не розглядалась.

В підготовче засіданні 23.04.2015 р. з'явився представник заявника (боржника) НВП ТзОВ "Медівін", який звернув увагу суду на те, що ліквідаційною комісією було встановлено, що в ході процедури ліквідації боржником не повністю дотримано порядку ліквідації товариства відповідно до цивільного законодавства України. Також засновниками підприємства запропоновано до розгляду питання щодо погашення кредиторської заборгованості, що тягне за собою погашення вимог кредиторів та відсутність загрози неплатоспроможності боржника та як наслідок відсутність підстав для банкрутства підприємства..

Розглянувши в підготовчому засіданні заяву про порушення провадження у справі про банкрутство, заслухавши представника боржника, суд встановив наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" право на звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство мають боржник та кредитор.

Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону про банкрутство, заява про порушення провадження у справі про банкрутство подається боржником або кредитором у письмовій формі та повинна містити: найменування господарського суду, до якого подається заява; ім'я або найменування боржника, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); ім'я або найменування кредитора, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); виклад обставин, що є підставою для звернення до суду; перелік документів, що додаються до заяви.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону про банкрутство до заяви про порушення справи про банкрутство додаються: докази сплати судового збору, крім випадків, коли згідно із законом він не підлягає сплаті; довіреність чи інший документ, що засвідчує повноваження представника, якщо заяву підписано представником; докази того, що сума безспірних вимог кредитора (кредиторів) сукупно становить не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, якщо інше не передбачено цим Законом; рішення суду про задоволення вимог кредитора, що набрало законної сили; відповідна постанова органу державної виконавчої служби про відкриття виконавчого провадження з виконання вимог кредитора; докази того, що сума вимог кредитора (кредиторів) не забезпечена повністю заставою майна боржника (за наявності застави).

ч. 3 ст. 11 Закону про банкрутство передбачено, що до заяви боржника додаються також: установчі документи боржника - юридичної особи; бухгалтерський баланс боржника на останню звітну дату; перелік кредиторів боржника, вимоги яких визнаються боржником, із зазначенням загальної суми грошових вимог усіх кредиторів, а також щодо кожного кредитора - його імені або найменування, його місцезнаходження або місця проживання, ідентифікаційного коду юридичної особи або реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності), суми грошових вимог (загальної суми заборгованості, заборгованості за основним зобов'язанням та суми неустойки (штрафу, пені) окремо), підстав виникнення зобов'язань, а також строку їх виконання згідно із законом або договором; перелік майна боржника із зазначенням його балансової вартості та місцезнаходження, а також загальна балансова вартість майна; перелік майна, що перебуває у заставі або є обтяженим у інший спосіб, його місцезнаходження, вартість, а також інформація про кредиторів, на користь яких вчинено обтяження майна боржника, їх ім'я або найменування, місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційні коди юридичних осіб або реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), суми їх грошових вимог, підстави виникнення зобов'язань, а також строки їх виконання згідно із законом або договором; довідка органів приватизації (органів, уповноважених управляти об'єктами державної власності) стосовно наявності або відсутності на балансі підприємства, щодо якого порушено справу про банкрутство, державного майна, що в процесі приватизації (корпоратизації) не увійшло до його статутного капіталу; перелік осіб, що мають невиконані зобов'язання перед боржником, із зазначенням вартості таких зобов'язань, терміну виконання та підстав виникнення; відомості про всі рахунки боржника, відкриті в банках та інших фінансово-кредитних установах, їх реквізити; відомості про всі рахунки, на яких обліковуються цінні папери, що належать боржнику, їх реквізити; протокол загальних зборів (конференції) працівників боржника, відповідне рішення первинної профспілкової організації боржника (за наявності кількох первинних організацій - їхнє спільне рішення), на яких обраний представник працівників боржника для участі у справі про банкрутство, якщо такі збори (конференція) відбулися до подачі заяви боржника до господарського суду; копія спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, а в разі закінчення терміну дії такого дозволу - довідка про наявність у боржника матеріальних носіїв секретної інформації (технічної документації, виробів, їхніх дослідних зразків тощо); рішення власника майна (органу, уповноваженого управляти майном) боржника про звернення до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство; інші документи, які підтверджують неплатоспроможність боржника.

Відповідно до ч. 4 ст. 11 Закону про банкрутство, боржник подає заяву до господарського суду за наявності майна, достатнього для покриття судових витрат, якщо інше не передбачено цим Законом.

Згідно з ч. 5 ст. 11 Закону про банкрутство, боржник зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство у разі виникнення таких обставин: задоволення вимог одного або кількох кредиторів призведе до неможливості виконання грошових зобов'язань боржника в повному обсязі перед іншими кредиторами (загроза неплатоспроможності); під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі; в інших випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Законом. Неявка у підготовче засідання сторін та представника державного органу з питань банкрутства, а також відсутність відзиву боржника не перешкоджають проведенню засідання.

Відповідно до ч.2 ст. 16 Закону про банкрутство в підготовчому засіданні господарський суд розглядає подані документи, заслуховує пояснення сторін, оцінює обґрунтованість заперечень боржника, а також вирішує інші питання, пов'язані з розглядом справи.

Згідно ч.3 ст. 16 Закону про банкрутство, якщо справа порушується за заявою кредитора, господарський суд перевіряє обґрунтованість його вимог, їх безспірність, вжиття заходів щодо примусового стягнення за цими вимогами в порядку виконавчого провадження.

У разі звернення до господарського суду боржника із заявою про порушення справи про банкрутство у підготовчому засіданні з'ясовуються ознаки неплатоспроможності боржника або її загрози.

Згідно ч.6 ст. 16 Закону про банкрутство, за наслідками розгляду заяви про порушення справи про банкрутство та відзиву боржника господарський суд виносить ухвалу про: порушення провадження у справі про банкрутство; відмову у порушенні провадження у справі про банкрутство.

Частиною 7 ст. 16 Закону про банкрутство передбачено, що суд відмовляє в порушенні провадження у справі про банкрутство, якщо:

заявником не доведено наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство;

вимоги кредитора є повністю забезпеченими майном боржника;

вимоги кредитора свідчать про наявність спору про право, який підлягає вирішенню у порядку позовного провадження;

вимоги кредитора (кредиторів) задоволені боржником у повному обсязі до підготовчого засідання суду;

відсутня хоча б одна з підстав, передбачених частиною третьою статті 10 цього Закону;

за наявності підстав, передбачених статтею 15 Закону про банкрутство.

Розглянувши додані до заяви про порушення справи про банкрутство документи, суд встановив наступне.

Заявник (боржник) звернувся до господарського суду Вінницької області, керуючись приписами ст. ст. 6, 8, 11, 12, 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Частиною 1 ст. 95, на яку посилається заявник, передбачено, що якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

Статтею 105 ЦК України визначено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.

Після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації (редакція вказаної статті (ч.2 ст.105 ЦК України) до внесення змін Законом № 191-VIII від 12.02.2015, який набрав чинності 07.04.2015 року).

Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.

Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи (редакція вказаної статті (редакція вказаної статті (ч.5 ст.105 ЦК України) до внесення змін Законом № 191-VIII від 12.02.2015, який набрав чинності 07.04.2015 року).

Кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.

Також ч. 1 ст. 111 ЦК України передбачено, що з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.

Для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку. До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період (ч.7 ст.111 ЦК України).

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи (ч.8 ст.111 ЦК України).

Ухвалою господарського суду Вінницької області від 14.04.2015р. було зобов'язано заявника надати суду:

- докази здійснення оприлюднення в друкованих засобах масової інформації відомостей про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї;

- перелік кредиторів боржника, вимоги яких визнаються боржником, із зазначенням загальної суми грошових вимог усіх кредиторів, а також щодо кожного кредитора - його імені або найменування, його місцезнаходження або місця проживання, ідентифікаційного коду юридичної особи або реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності), суми грошових вимог (загальної суми заборгованості, заборгованості за основним зобов'язанням та суми неустойки (штрафу, пені окремо), підстав виникнення зобов'язань, а також строку їх виконання згідно із законом або договором;

- відомості про всі рахунки, на яких обліковуються цінні папери, що належать боржнику, їх реквізити;

- відомості про результати розгляду кредиторських вимог, надіслані кредиторам;

- документи, які свідчать про звернення до органів доходів і зборів, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів;

- протокол загальних зборів (конференції) працівників боржника, відповідне первинної профспілкової організації боржника (за наявності кількох первинних організацій - їхнє спільне рішення), на яких обраний представник працівників боржника для участі у справі про банкрутство, якщо такі збори (конференція) відбулися до подачі заяви боржника до господарського суду;

- інші документи, які підтверджують неплатоспроможність боржника.

В порушення наведеного заявником не додано доказів опублікування у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи (НВП ТзОВ "Медівін").

Окрім того, в порушення вищевикладеного, заявником не надано переліку вимог кредиторів, які надійшли після опублікування рішення засновників (учасників) юридичної особи про припинення юридичної особи, доказів розгляду кожної окремо вимоги кредитора, а також відповідне рішення за наслідками розгляду кредиторських вимог, та доказів його (рішення) надіслання кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.

Також не надано доказів письмового повідомлення кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.

Заявником не надано доказів звернення до органу доходів і зборів, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів та результати таких перевірок.

Вказані обставини є підставою для відмови у порушенні справи про банкрутство на підставі п. 7 ст. 16 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Таким чином, боржником в порушення вимог п. 7 ст. 16 Закону про банкрутство не доведено наявність підстав для порушення провадження у справі про банкрутство за процедурою, визначеною ст. ст. 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а тому суд відмовляє в порушенні провадження у справі про банкрутство Науково-виробничого підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "Медівін".

Відповідно до ч. 8. ст. 16 Закону про банкрутство, відмова у відкритті провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню до суду із заявою про порушення справи про банкрутство за наявності підстав, встановлених цим Законом.

Крім того, на підставі п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір", слід повернути Науково-виробничого підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "Медівін" сплачену суму судового збору.

Керуючись ст. 16 ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», Законом України "Про судовий збір", ст. ст. 62, 86 ГПК України, господарський суд

У Х В А Л И В :

1. Відмовити у порушенні провадження у справі № 902/492/15 про банкрутство Науково-виробничого підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "Медівін", 21018, м. Вінниця, вул. Пирогова, б. 10, код 25494262.

2. Матеріали заяви № б/н та дати (вх. № 505/15 від 07.04.2015 р.) про порушення справи про банкрутство (всього на 71 арк.) повернути заявнику.

3. Повернути Науково-виробничому підприємству Товариству обмеженою відповідальністю "Медівін", 21018, м. Вінниця, вул. Пирогова, б. 10, код 25494262 з Державного бюджету України 6090 (шість тисяч дев'яносто) грн. 00 коп. судового збору, сплаченого згідно платіжного доручення № 67 від 30 березня 2015 р.

4. Ухвалу направити згідно переліку.

Суддя Стефанів Т.В.

віддрук.примірників:

1- до справи;

2- боржнику, НВП ТзОВ "Медівін", 21018, м. Вінниця, вул. Пирогова, б. 10;

3- Ленінський відділ державної виконавчої служби Вінницького міського управління юстиції;

4- Реєстраційна служба Вінницького міського управління юстиції;

5 - арбітражному керуючому Насадюку В. В.