263/1440/15-а
2-а/263/63/2015
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 квітня 2015 року Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі судді: Шатілової Л.Г., при секретарі Марчук К.І., за участю представника позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Маріуполі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії. В обґрунтування заявлених вимог вказала, що вона знаходиться на обліку в УПФУ Жовтневого району м. Маріуполя, та отримує пенсію. У 01.04.2011 році відповідач здійснив перерахунок її пенсії, при цьому розмір пенсії був розрахований з урахуванням загального страхового стажу 44 роки 5 місяців 19 днів та заробітної плати за період з 01.01.1994 року по 31.12.1998 року, з 01.07.2000 року по 28.02.2009 року в сумі 1897,37 гривень. При даному розрахунку коефіцієнт 0,44417, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,59963, середній заробіток для розрахунку пенсії - 2802,07 гривень (1197,91 гривень - середній заробіток за 2007 рік х 2,33913- Інд. коеф. зар-ка). Вважає, що відповідачем в порушення ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок був проведений за показником середньомісячної заробітної плати, по Україні за 2007 рік. У той час, коли згідно ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при призначенні пенсії з 2011 року використовується показник заробітної плати «прибутку» у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка у відповідності з Законом враховується для розрахунку пенсії за 2010 рік. Просила визнати неправомірними дії УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя по проведенню їй перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення з використанням заробітної плати (доходу) у середньому на одну особу в цілому в Україні, з якої сплачені страхові платежі у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за 2007 рік; зобовязати відповідача здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням показника заробітної плати (доходу) у середньому на одну особу в цілому в Україні, з якої сплачені страхові платежі у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за 2010 рік та провести виплату їй недоплаченої пенсії, починаючи з дня її перерахунку у 2011 році, з урахуванням фактично отриманих нею сум пенсії, а також просила стягнути з відповідача на її користь понесені витрати на сплату судового збору.
Ухвалою суду від 04.02.2015 року при відкритті провадження у справі було залишено без розгляду позовні вимоги позивачки за період з 2007 року по 02.08.2014 року на підставі вимог ст. 99 КАС України.
Представник позивачки ОСОБА_1 у судовому засіданні вимоги адміністративного позову підтримав з підстав, викладених у позові, просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, надав до суду заперечення, в яких, просив відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у письмових запереченнях. Справу просив розглянути без представника Управління.
Суд, зясувавши думку представника позивачки, дослідивши матеріали справи, вважає заявлені позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до вимог статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_2 знаходиться на обліку в УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області як така, що отримує пенсію за віком з 14.02.2005 року, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем.
Згідно з принципом верховенства права, який визнається і діє в Україні, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обовязком держави, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України (стаття 1, частина друга статті 3, частина друга статті 6, частина перша статті 8 Конституції України).
З 01.04.2011 року відповідачем був проведений перерахунок пенсії із додаванням страхового стажу та заробітної плати, набутих після призначення пенсії, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, який було враховано при призначенні пенсії, тобто за 2007 рік.
Розмір пенсії з 01.04.2011 року обчислено з урахуванням загального страхового стажу 44 роки 05 міс. 19 днів (стаж враховано по 31.03.2011р.), із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік.
На виконання п. 2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.06.2011р. № 4 і для забезпечення однакового застосування ст. 40, 42 Закону України від 9 липня 2003р. № 1058-УІ (1058-15) Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Вищий адміністративний суд України роз'яснює наступне: ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-1V (1058-15) установлений порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням, зокрема страхового стажу, установлений ч. 4 ст. 42 зазначеного Закону (1058-15).
Ч. 4 ст. 42 зазначеного Закону (1058-15), у редакції Закону від 9 липня 2003р. № 1058-ІУ (1058-15) визначено, що у випадку, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожен наступний перерахунок пенсії здійснюється не раніше ніж через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була призначена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 даного Закону (1058-15). При цьому величина середньої заробітної плати враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Згідно Закону України від 19.12.2006р. № 489-V (489-16) «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія ч. 4 ст. 42 зупинена на 2007 рік.
Підпунктом «б» підпункту 9 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.2007р. № 107-VІ (107-17) «Про Державний бюджет України на 2008р. і про внесення змін у деякі законодавчі акти України», що набрав сили з 01.01.2008 року абзац 4 ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV (1058-15) був викладений у новій редакції: частиною 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін у деякі законодавчі акти України») було передбачене проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, відпрацьованого після її призначення, із застосуванням показника заробітної плати (доходу) у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка, відповідно до Закону, враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008 (v010р710-08), зокрема, положення підпункту «б» підпункту 9, підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України Про Державний бюджет України на 2008р. і про внесення змін у деякі законодавчі акти України (107-17) визнані такими, які не відповідають Конституції України (254до/96-ВР) (є неконституційними).
Таким чином, зміни, внесені у ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у частині визначення, зазначеного вище показника заробітної плати і порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення у відношенні поновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалося.
Крім того, чинним законодавством не передбачено автоматичного відновлення норми, що була визнана неконституційною.
Отже, з 22.05.2008 року відновили дію положення ч. 2 ст. 40 і ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058-IV (1058-15) у первинній його редакції, що і підлягають застосуванню.
28.05.2008 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 530 (530-2008-п) «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яким установлений порядок перерахунку пенсій особам, що продовжували працювати після її призначення, відмінний від того порядку, що визначений ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV (1058-15), у редакції Закону від 09.07.2003р.
Таким чином, виходячи з загальних основ пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час розгляду і вирішення питань зазначених категорій застосуванню підлягає Закон № 1058-IV (1058-15), а саме нормативні положення ст. 42 даного Закону (1058-15), що діяли в редакції до скасування змін, внесених за Законом України від 28.12.2007р. № 107-VI (107-17) «Про Державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін у деякі законодавчі акти України», та були і залишаються діючими на момент здійснення перерахунку пенсії.
Зі змісту вищевказаних нормативно-правових актів витікає, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати враховується та, яка застосовувалася при призначенні пенсії.
Враховуючи вищевикладене, здійснити перерахунок пенсії позивачці з урахуванням показника заробітної плати (доходу) у середньому на одну особу в цілому в Україні, з якої сплачені страхові платежі у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за 2010 рік та провести виплату їй недоплаченої пенсії, починаючи з дня її перерахунку у 2011 році, з урахуванням фактично отриманих нею сум пенсії немає законних підстав.
Таким чином, у судовому засіданні було встановлено, що права та законні інтереси позивачки не були порушені при здійсненні перерахунку її пенсії, тому суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог, у звязку з чим відмовляє у їх задоволенні.
Відповідно до ст. 94 КАС України, не підлягають задоволенню вимоги позивачки про стягнення на її користь витрат на сплату судового збору.
Н підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 8-11, 17, 18, 71, 86, 94, 159-167 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя Л.Г. Шатілова