КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" квітня 2015 р. Справа№ 911/43/15
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Пантелієнка В.О.
суддів: Остапенка О.М.
Шипка В.В.
за участю секретаря Дідур С.В.
та представників:
від позивача - Сабрига В.Д. - дов. №1/01 від 05.01.2015р.,
від відповідача - Косянчук В.В. - дов. б/н від 20.03.2015р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства (далі - ПАТ) «Білицький завод «Теплозвукоізоляція»
на рішення
господарського суду Київської області
від 02.02.2015р.
у справі №911/43/15 (суддя Наріжний С.Ю.)
за позовом Управління пенсійного фонду України у м.Ірпені,
Київської області
до Публічного акціонерного товариства (далі - ПАТ)
«Білицький завод «Теплозвукоізоляції»
про стягнення 196 816,89 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Київської області від 02.02.2015р. у справі №911/43/15 позов Управління пенсійного фонду України у м.Ірпені задоволено повністю. Стягнуто з ПАТ "Білицький завод "Теплозвукоізоляція" на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені 196816 грн. 89 коп. заборгованості зі сплати пільгових та наукових пенсій. Стягнуто з ПАТ "Білицький завод "Теплозвукоізоляція" в доход Державного бюджету України 3936 грн. 34 коп. судового збору.
Не погоджуючись з винесеним рішенням, ПАТ "Білицький завод "Теплозвукоізоляція" подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати у повному обсязі та припинити провадження у справі, мотивуючи це тим, що даний спір не підлягає вирішенню у господарських судах.
У запереченні на апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України у м.Ірпені просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги, а рішення господарського суду Київської області від 02.02.2015р. у справі №911/43/15 залишити без змін.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 16.03.2015р. апеляційну скаргу було прийнято до провадження та призначено до розгляду на 20.04.2015р.
20.04.2015р. в судовому засіданні представник апелянта усно змінив мотиви оскарження ухвали, зазначивши, що місцевий суд підвідомчість спору визначив вірно, але не вірно стягнув з відповідача спірну суму, оскільки вона не підлягала стягненню взагалі. Згідно довіреності представника відповідача б/н від 20.03.2015р. Косянчук В.В. не має повноважень змінювати мотивацію скарги, а тому колегія суддів розглядає скаргу в повному обсязі за наведеними в ній мотивами.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача і відповідача, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, Київський апеляційний господарський суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч.2 ст.101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
З матеріалів справи вбачається, що до господарського суду звернулось Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені з позовом до ПАТ "Білицький завод "Теплозвукоізоляція" про стягнення 196816,89 грн.
Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що відповідач у період з жовтня 2014 року по листопад 2014 року не перераховував грошові кошти на відшкодування пільгових та наукових пенсій, внаслідок чого за відповідачем утворилась заборгованість у сумі 196816,89 грн., що складається з коштів на відшкодування: пільгових пенсій за списком № 1 у сумі 190981,13 грн., пільгових пенсій за списком № 2 у сумі 5602,62 грн., наукових пенсій у сумі 233,14 грн.
ПАТ "Білицький завод "Теплозвукоізоляція", яке зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області за № 10-30-04-0397, у відповідності зі ст. 14, 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зобов'язане сплачувати страхові внески до Пенсійного фонду України.
Згідно п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України "Про Положення про Пенсійний фонд України" від 06.04.2011 р. № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають: громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, в об'єднаннях громадян, у фізичних осіб - підприємців та інших осіб (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок) на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру
Абзацом 2 п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є: роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у п. 1 ст. 15 визначено, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Заявлена позивачем заборгованість Відповідача підтверджується доданими до позовної заяви УПФУ у м. Ірпені Київської області розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з жовтня 2014 р. по листопад 2014 р. та повідомленнями про визначення зобов'язань зі сплати пільгових та наукових пенсій у вищевказаний період.
Позивачем було надано копії корінців повідомлень форми "Ю" від 07.10.2014 р. № 60, від 03.11.2014 р. № 64, від 02.10.2014 р. № 129-Б, від 02.10.2014 р. № 139-Б, від 03.11.2014 р. № 154-Б, від 03.11.2014 р. № 160-Б, від 02.10.2014 р. № 173-А, від 02.10.2014 р. № 175-А, від 13.10.2014 р. № 182-А, від 03.11.2014 р. № 184-А, від 03.11.2014 р. № 185-А, від 03.11.2014 р. № 186-А, від 03.11.2014 р. № 194-А, від 10.11.2014 р. № 200-А, від 12.11.2014 р. № 204-А, від 13.11.2014 р. № 205-А, копії списків згрупованих внутрішніх поштових відправлень та реєстрів відправлених рекомендованих листів.
У відповідності до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 р., цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно з абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до пп. "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Незважаючи на вищевказані норми Закону кошти на відшкодування виплачених пенсій за списком № 2 Відповідачем не перераховувались, у зв'язку з чим виникла заборгованість у загальній сумі 5602,62 грн.
Частиною 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що підприємства та організації з коштів призначених на оплату праці вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівлі шахт та рудників за списком робіт і професій, затверджених Кабінетом Міністрів України починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100- відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Відповідно до п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Повідомлення складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії. Підприємство щомісячно до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в, повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, надсилає повідомлення для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Кошти на відшкодування виплачених пенсій за списком № 1 ПАТ "Білицький завод "Теплозвукоізоляція" не перераховувались, у зв'язку з чим виникла заборгованість у загальній сумі 190981,13 грн.
Відповідно до ч. 5 ст. 24 Закону України "Про наукову і науко-технічну діяльність", різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 р. затверджено порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи. За рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів. Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах ІІІ-ІV рівнів акредитації незалежно від форм власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації.
Підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках. У разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
Кошти на відшкодування виплачених наукових пенсій відповідачем також не перераховувались, у зв'язку з чим виникла заборгованість у загальній сумі 233,14 грн.
Тому суд першої інстанції законно і обґрунтовано стягнув з ПАТ "Білицький завод "Теплозвукоізоляція" на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені 196816 грн. 89 коп. заборгованості зі сплати пільгових та наукових пенсій, а доводи апеляційної скарги про непідвідомчість даного спору господарському суду є необґрунтованими, не визнані самим представником скаржника і не ґрунтуються на нормах діючого законодавства.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
За таких обставин, Київський апеляційний господарський суд не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, зміни чи скасування ухвали суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ПАТ "Білицький завод "Теплозвукоізоляція" залишити без задоволення, а рішення господарського суду Київської області від 02.02.2015р. у справі №911/43/15 - без змін.
Справу №911/43/15 повернути до господарського суду Київської області.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня її прийняття.
Головуючий суддя В.О. Пантелієнко
Судді О.М. Остапенко
В.В. Шипко