Ухвала суду № 43734269, 20.04.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2015
Номер справи
569/19352/13-а
Номер документу
43734269
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Діонісьєва Н.М.

Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.

УХВАЛА

іменем України

"20" квітня 2015 р. Справа № 569/19352/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бучик А.Ю.

суддів: Бондарчука І.Ф.

Жизневської А.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "07" квітня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Рівненської обласної державної адміністрації, третя особа - Департамент соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2013 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною бездіяльності Рівненської обласної державної адміністрації щодо невідшкодування вартості житлового будинку і відсутності реєстру осіб, які мають право на таке з відшкодування та зобов'язання визначити його порядковий номер у реєстрі громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають право на відшкодування коштів за самостійно збудоване житло та відшкодувати вартість самостійно збудованого ним житлового будинку в розмірі та порядку, визначеному законом.

Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 07 квітня 2014 року відмовлено в задоволенні позову.

В апеляційній скарзі ОСОБА_3 посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та просить скасувати постанову суду першої інстанції із ухваленням нової про задоволення позову.

Апеляційний розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження за правилами, встановленими ст. 197 КАС України.

Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що ОСОБА_3 відповідно до направлення виконкому Рівненської обласної ради народних депутатів №2647 від 30.08.1990 року, у зв'язку з хворобою, був направлений для працевлаштування та забезпечення житлом із радіоактивно забрудненого населеного пункту смт. Рокитно в м. Рівне.

За рішенням Рівненської міської ради від 13.05.1994 року №325, ОСОБА_3 виділена земельна ділянка по АДРЕСА_1 під індивідуальне житлове будівництво, а рішенням Рівненської міської ради №209 від 23.12.1999 року, земельна ділянка передана у власність (01.02.2001 року виданий державний акт про право приватної власності на землю).

У 2007 році по АДРЕСА_1 збудований житловий будинок садибної забудови та 14.02.2007 року будинок, відповідно до акту приймальної комісії, прийнятий в експлуатацію, а 06.12.2007 року - зареєстрований на праві власності за ОСОБА_3

Статтею 32 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що громадяни, які самостійно переселяються або переселилися відповідно до статті 4 даного Закочу за направленням обласних державних адміністрацій, за новим місцем проживання (крім м. Києва та курортних місцевостей) включаються підприємствами, установами та організаціями, де вони працевлаштовані, або місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами рад до окремих від інших категорій списків для позачергового одержання житла без подання документів про здачу приміщення, яке вони займали. Для забезпечення житлом сімей, які відселяються або самостійно переселяються відповідно до статті 4 цього Закону за направленнями обласних державних адміністрацій, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи рад, підприємства, установи та організації, а також самі громадяни можуть купувати в будь-якому населеному пункті України (крім м. Києва та курортних місцевостей) за договірними цінами жилі будинки та квартири у громадян, яким вони належать на праві особистої власності, а також будинки і квартири державного і громадського житлового фонду, що не використовуються, - за їх залишковою балансовою вартістю.

Якщо жила площа будинку (квартири), що купується, перевищує 13,65 квадратного метра на кожного члена сім'ї, вартість зайвої площі і частини надвірних будівель збудованих не за встановленими проектами, сплачує громадянин.

Громадянам, які збудували чи купили за власні кошти жилі будинки садибного типу з надвірними будівлями, а також жилі приміщення в будинках житлово-будівельних житлових) кооперативів, відшкодовується їх вартість у розмірах, визначених місцевим Радами народних депутатів за обраним місцем проживання.

Відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1198, передбачено в межах виконання бюджетної програми "Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Фінансування зазначеної програми проводиться відповідно до закону України про державний бюджет України на відповідний рік головним розпорядником коштів, визначеним кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 статті 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.

Частиною другою статті 95 Конституції України встановлено, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування, цих видатків.

Відповідно до статті 21 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам коштів.

Головним розпорядником коштів щодо забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, розпорядниками нижчого рівня є головні управління (управління) МНС в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Рада міністрів АР Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації відповідно до розподілу, затвердженого Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» головним розпорядником коштів за бюджетною програмою 3201200 «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено Міністерство надзвичайних ситуацій України. Відповідно до вимог Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1198 у повному обсязі здійснено розподіл зазначених коштів між розпорядниками нижчого рівня, а саме: Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.

Мінсоцполітики листом від 21.05.2013 № 5417/0/14-13/20 надіслало до МНС України на погодження проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про передачу у 2013 році деяких бюджетних призначень Міністерству соціальної політики», в тому числі, щодо передачі бюджетної програми 3201200 «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який не було погоджено.

Законом України від 16 січня 2014 р. № 719-VII "Про Державний бюджет України на 2014 рік" по бюджетній програмі КПКВК 2501100 "Забезпечення житлом інвалідів, воїнів-інтернаціоналістів, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідів зору та слуху, військовослужбовців, звільнених у запас або у відставку, для відселення їх із закритих та віддалених від населених пунктів військових гарнізонів" передбачено 300,0 млн. гривень.

Пунктом 6 статті 13 Закону України „Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 07.03.2014 № 1128-УП призупинено всі програми, які пов'язані з питаннями будівництва житла для пільгових категорій громадян.

Згідно пп.1.6 п.1 Порядку забезпечення житлом громадян, які переселяються (переселились) з радіоактивно забруднених територій за направленнями облдержадміністрацій, та поліпшення житлових умов сімей, в складі яких є Інваліди, інвалідність яких пов'язана з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого Розпорядженням голови Рівненської обласної адміністрації від 24.07.2001 року №455, порядковий номер постраждалого від Чорнобильської катастрофи в реєстрі визначається датою прийняття його на квартирний облік у відповідній районній державній адміністрації чи міськвиконкомі з моменту звернення з відповідною заявою та забезпечується житлом згідно з відповідними реєстрами.

Згідно п.3.2 розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 24.07.2001 №455 "Про затвердження Порядку забезпечення житлом громадян, які переселяються (переселились) з радіоактивно забруднених територій за направленнями облдержадміністрацій, та поліпшення житлових умов сімей, в складі яких є інваліди, інвалідність яких пов'язана з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС" районним державним адміністраціям та міськвиконкомам необхідно забезпечувати подання до головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації як правонаступника відділу у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС облдержадміністрації, документів для проведення відшкодування коштів при купівлі (будівництві) житла.

З наведеного слідує, що питання постановки ОСОБА_3 на облік як особи, що має право на відшкодування вартості житла, збудованого за власні кошти, знаходиться у виключній компетенції міськвиконкому м. Рівне.

З матеріалів справи вбачається, що згідно інформації Рівненського міськвиконкому ОСОБА_3 обліковується на відшкодування коштів за самостійно збудоване житло з вересня 2010 року.

Окремо слід зазначити, що протокольним рішенням №2 від 29.08.2012 року, засідання комісії з підготовки пропозицій щодо використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом інвалідів війни та громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено, що в межах передбаченого фінансування можливе забезпечення житлом лише осіб віднесених до категорії 1 та категорії 2, які перебувають на квартирному обліку для поліпшення житлових умов. У зв'язку із зазначеним, головним управлінням праці та соціального захисту населення облдержадміністрації формувалися дані виключно щодо громадян вказаних категорій. Узагальнення даних про постраждалих громадян, які мають право на відшкодування коштів за самостійно збудоване (придбане) житло, здійснюватиметься відповідним розпорядником коштів при надходження фінансування та прийнятті рішення щодо відшкодування громадянам вартості самостійно придбаного (збудованого) житла. (а.с. 9-10).

Таким чином, суд першої інстанцій дійшов вірного висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із дотриманням судом норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "07" квітня 2014 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.Ю.Бучик

судді: І.Ф.Бондарчук

А.В. Жизневська

Роздруковано та надіслано:

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу: Рівненська обласна державна адміністрація м-н Просвіти,1,м.Рівне,33028

4-третій особі: Департамент соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації - вул.Словацького,1,м.Рівне,33000,