Ухвала суду № 43733424, 23.04.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.04.2015
Номер справи
826/6814/15
Номер документу
43733424
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

У Х В А Л А

про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову

23 квітня 2015 року м. Київ № 826/6814/15

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва - Аблов Є.В., розглянувши матеріали адміністративного позову та заяви про вжиття заходів забезпечення позову приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Україна» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправним та скасування розпорядження,-

В С Т А Н О В И В:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Україна» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправним та скасування розпорядження.

Одночасно із позовною заявою позивачем подано клопотання про вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 03.04.2015 №656; заборони Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг приймати рішення (видавати розпорядження) щодо зупинення (обмеження) або анулювання (відкликання) ліцензії на право провадження страхової діяльності у формі обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Україна».

В обґрунтування даного клопотання позивачем зазначено, що оскаржуване розпорядження прийнято з очевидними ознаками протиправності, зокрема не на підставі закону, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з порушенням встановленого механізму прийняття такого розпорядження.

Крім того, позивач вказує, що оскаржуване розпорядження може завдати очевидної істотної шкоди його правам та інтересам до ухвалення рішення в адміністративній справі та для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.

Відповідно до ст. 39 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може тимчасово зупиняти або анулювати ліцензію на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг.

Порядок та умови застосування заходів впливу встановлюються законами України та нормативно-правовими актами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (ч. 2 ст. 40). Аналогічна норма міститься п.п. 4 п. 2.1 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг 20.11.2012 № 2319 (далі - Положення).

Відповідно до змісту п. 2.1 Положення повноваження Нацкомфінпослуг щодо обмеження або відкликання ліцензії страховика на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг реалізуються відповідно до Закону України "Про страхування".

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про страхування» уповноважений орган (Нацкомфінпослуг) має право видавати приписи страховикам про усунення виявлених порушень вимог законодавства про страхову діяльність, а у разі їх невиконання зупиняти чи обмежувати дію ліцензій цих страховиків до усунення виявлених порушень або приймати рішення про відкликання ліцензій та виключення з державного реєстру страховиків (перестраховиків).

Разом з тим, відповідно до змісту п. 2.2 Положення невиконання вимог письмового розпорядження (припису) є підставою для застосування інших заходів впливу у визначених законом випадках.

Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 29.01.2015 р. по справі №К/800/61290/14 дійшов висновку, що зі змісту наведених норм вбачається, що рішенню про зупинення дії ліцензії повинен передувати припис Нацкомфінпослуг про усунення виявлених порушень вимог законодавства про страхову діяльність, в якому вимагається від порушника вжити заходів для усунення порушення і тільки, в разі його невиконання страховиком, до останнього може бути застосовано інший захід впливу, зокрема, зупинення дії ліцензій.

Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, оскаржуване розпорядження прийнято за результатами розгляду справи про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, провадження в якій розпочато актом про правопорушення законодавства у сфері ринків фінансових послуг приватним акціонерним товариством «Страхова компанія «Україна» від 05.02.2015 р. №60/13-15/13/6.

Водночас, з мотивувальної частини оскаржуваного розпорядження вбачається, що при його прийнятті Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг керувалась п. 10 ч. 1 ст. 28, ст.39, п.4 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», абз. 2 п. 7.2 розд. 7 Ліцензійних умов провадження обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, затверджених розпорядженням Держфінпослуг від 23.12.2014 р. №3178, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 27.12.2004 р. за №1654/10253, п. 1.5 розділу І, пп.4 п.2.1 розд. ІІ, абз. 1 та 2 п.2.5 розд. ІІ, п.3.1 розд.ІІІ, п. 4.18, абз. 2 п.4.21, п.4.23 розд. IV Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, завтерженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 №2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 №2112/22424, тобто без врахування положень ст. 37 Закону України «Про страхування».

Розглядаючи та вирішуючи клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, суд враховує висновки Вищого адміністративного суду України, викладені в ухвалі від 29.01.2015 р. по справі №К/800/61290/14, згідно яких, за відсутності припису Нацкомфінпослуг про усунення виявлених порушень вимог законодавства про страхову діяльність, прийняття розпорядження Нацкомфінпослуг, яким зупинено дію ліцензій на провадження страхової діяльності є передчасним, прийнятим без врахування положень п. 4 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про страхування» та ч. 2 ст. 39 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».

Вищенаведене у сукупності свідчить про наявність ознак протиправності оспорюваного розпорядження.

Крім того, з матеріалів адміністративного позову вбачається, що позивач здійснює діяльність у сфері страхування шляхом укладення договорів обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та отримує страхові платежі за такими договорами.

Зупинення дії ліцензії з обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів позбавляє позивача можливості укладати нові договори (поліси) страхування, наслідком чого є завдання ПрАТ «Стразова компанія «Україна» значної матеріальної шкоди та шкоди діловій репутації страхової компанії, що свідчить про те, що захист прав та інтересів позивача стане неможливим без вжиття заходів адміністративного позову.

Відповідно до ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидним є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень.

Виходячи з положень наведеної статті, підставами вжиття заходів забезпечення позову є: очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; неможливість захисту прав, свобод та інтересів без вжиття таких заходів; якщо для відновлення прав необхідно буде докласти значних зусиль та витрат; очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Суд у порядку забезпечення адміністративного позову на підставі ч. 3 ст. 117 КАС України може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб’єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Крім того позов може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.

Розглядаючи та вирішуючи подане клопотання, суд зазначає, що вжиття заходів забезпечення позову допускається, якщо невжиття таких заходів може ускладнити або призвести до неможливості виконання судового рішення.

Враховуючи вищевикладене, зважаючи, що до вирішення судом справи по суті існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача, а для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, суд вважає необхідним вжити заходи забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії оскаржуваного розпорядження.

Керуючись ст.ст. 117, 118, 160 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ :

Клопотання приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Україна» (02140, м. Київ, вул. Ревуцького, буд. №42-Г, код ЄДРПОУ 30636550) про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову задовольнити частково.

Зупинити дію Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (01001, м. Київ, вул. Б. Грінченка, буд. №3, код ЄДРПОУ 38062828) від 03.04.2015 №656.

В задоволенні решти клопотання відмовити.

Ухвала діє до вирішення справи по суті та набрання рішення по справі законної сили.

Ухвала підлягає негайному виконанню, оскарження ухвали не зупиняє її виконання та не перешкоджає розгляду справи.

Ухвалу направити для виконання сторонам у справі.

Ухвала може бути пред’явлена до виконання в порядку Закону України “Про виконавче провадження” до 23.04.2016 р.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-ти денний строк з дня отримання ухвали апеляційної скарги.

Суддя Є.В. Аблов