Ухвала суду № 43712487, 20.04.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2015
Номер справи
807/1357/13-а
Номер документу
43712487
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2015 р. Справа № 876/12786/13

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :

головуючого судді: Ліщинського А.М.,

суддів: Довгої О.І., Запотічного І.І.

розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Закарпатській області на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 30 травня 2013 року у справі за позовом Державної фінансової інспекції в Закарпатській області до Державного закладу «Вузлова лікарня Чоп Державного територіально - галузевого об`єднання «Львівська залізниця» про зобов'язання виконати вимоги від 12.03.2013 року №01-13/169 на загальну суму 66846,22 грн.,-

В С Т А Н О В И Л А:

24.04.2013 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про зобов'язання виконати вимоги від 12.03.2013 року №01-13/169 в частині усунення порушень, виявлених ревізією на загальну суму 1590594,20 грн.

28 травня 2013 року в судовому засіданні, в судді першої інстанції, представник позивача подав суду заяву про уточнення позовних вимог, згідно якої просив уточнити і частково змінити позовні вимоги: звернути до примусового відшкодування через суд завдану інтересам держави матеріальну шкоду (збитки) на загальну суму 66846,22 грн., а саме:

У частині виконання вимог Ужгородської ОДФІ від 12.03.2013 року № 01-13/169 «Про усунення порушень та недоліків в ДЗ «Вузлова лікарня станції Чоп ДТГО «Львівська залізниця»:

1 .Недоотримання власних надходжень - на суму 15250,18 грн.;

2.Необгрунтованих витрат бюджетних коштів на оплату праці працівників вузлової лікарні з порушенням чинного законодавства - на загальну суму 51596,04 грн., у тому числі:

- проведення виплат індексації грошових доходів працівникам лікарні - на суму 27807,73 грн.;

- оплата надбавок працівникам лікарні в завищених розмірах - на суму 1523,27 грн.;

- проведення оплати праці за невідпрацьований час працівникам лікарні - на суму 5873,69 грн.;

- оплата відпусток працівникам лікарні - на суму 2650,07 грн.;

- сплата єдиного соціального внеску (ЄСВ) до державних цільових фондів по незаконно виплачених сумах коштів з оплати праці ( як наслідок) - на загальну суму 13741,28 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ревізією повноти надходження коштів від надання медичних послуг за період лютий - грудень 2012 року встановлено, що внаслідок неналежного контролю за станом фінансово - господарської діяльності зі сторони посадових осіб ДЗ «Вузлова лікарня станції Чоп ДТГО «Львівська залізниця», зокрема в частині незабезпечення надходжень від - надання платних послуг, спеціальним фондом ДЗ «Вузлова лікарня станції Чоп ДТГО «Львівська залізниця» недоотримано доходів на суму 15250,18 гривень, що є порушенням вимог ст.13 Бюджетного кодексу України у редакції закону України від 08.07.2010 №2456-VI та п.23 ч.З п.49 «Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року № 228 із змінами та доповненнями.

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 30 травня 2013 року адміністративний позов задоволено частково. 3обов'язано Державний заклад «Вузлова лікарня станції Чоп Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» забезпечити виконання вимоги Ужгородської державної фінансової інспекції від 12.03.2013 року №01-13/169 «Про усунення порушень та недоліків в ДЗ «Вузлова лікарня станції Чоп Державного територіально - галузевого об'єднання «Львівська залізниця» з питань використання і збереження державних фінансових ресурсів, що призвели до втрат, на загальну суму 51596 (п'ятдесят одну тисячу п'ятсот дев'яносто шість) гривень 04 коп. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Позивач постанову оскаржив, не погодившись із зазначеним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права та є незаконною, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою позов задовольнити повністю.

В апеляційній скарзі покликається на те, що внесення відповідачем у форми фінансової звітності недостовірних даних є бюджетним правопорушенням відповідно до положень п.40 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України якою встановлено, що порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання.

В разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів (ч. 1 ст. 197 КАС України із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 року № 2453-VI).

Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.

Задовольняючи частково позов суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем частково не здійснено збитків державі, а саме в сумі 15250, 18 грн., які були відображені в акті ревізії Державної фінансової інспекції в Закарпатській області.

Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Правильність вирішення справи відповідно до вимог ст.13 КАС України забезпечується системою: апеляційною та касаційною. Можливість апеляційного та касаційного оскарження судових рішень є принципом адміністративного судочинства, що спрямований на забезпечення прав осудності (законності та обґрунтованості) судових рішень.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Згідно ст.2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» Головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, що відповідно до п.2.7 Плану роботи Державної фінансової інспекції України на четвертий квартал 2012 року та на підставі направлень на проведення ревізії від 28.12.2012 року за №№ 156,157 працівниками Ужгородської об'єднаної державної фінансової інспекції з 28.12.2013 по 28.02.2013 року, із перервами з 25.01.2013 по 06.02.2013 року, з 18.02.2013 по 20.02.2013 року та з 22.02.2013 по 25.02.2013 року, проведено ревізію фінансово - господарської діяльності Державного закладу «Вузлова лікарня станції Чоп Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» за період з 01.01.2010 по 01.01.2013 років.

За результатом даної ревізії складено акт від 28.02.2013 року №07-810/15. (а.с.10-48)

Згідно із п.7 ст.10 «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.

На усунення порушень встановлених в ході ревізії відповідачу надіслано вимогу від 12.03.2013 року №01-13/169.

У відповідь на лист/вимогу від 12.03.2013 року №01-13/169 ДЗ «Вузлова лікарня ст.Чоп ДТГО «Львівська залізниця» проінформувала позивача про проведенні заходи та хід усунення порушень, які встановленні в ході ревізії фінансово-господарської діяльності закладу за 2010-2012 роки.

Також при отриманні листа-вимоги «Про усунення порушень та недоліків в ДЗ «Вузлова лікарня ст. Чоп ДТГО «ЛЗ» від 12.03.2013 р. №01-13/169 відповідач направив лист - заперечення вих.№384 від 25.03.2013 року на виконання п.2.3 цих вимог, в частині забезпечити надходження недоотриманих власних надходжень в сумі 15250,18 гривень на розрахунковий рахунок закладу. На виконання вказівки вищестоящої організації, а саме медичної служби ДТГО «Львівська залізниця», згідно переліку змін в штатному розписі від 25.01.2012 pоку, затвердженого начальником медичної служби ДТГО «Львівська залізниця» ОСОБА_1, та згідно відповідному наказу головного лікаря по виробництву Про перенесення 1,5 ст. лікарів стоматологів з фінансування загального фонду до фінансування з спеціального фонду бюджету (відділу платних послуг) від 30.01.2012 р. №71, було переведено 1,5 ст. лікарів-стоматологів з штатного розпису фінансування з загального фонду бюджету до штатного розпису фінансування з спеціального фонду бюджету на 2012 рік. В зв'язку з цим оплата праці здійснювалась згідно Положення про оплату праці працівників відділу платних послуг ДЗ «Вузлова лікарня ст.Чоп ДТГО «ЛЗ», затвердженого головним лікарем ОСОБА_2 та головою ППК ОСОБА_3 на звітний 2012 рік, де в Р.2 п.2.2 зазначено наступне: «Основна зарплата встановлюється в межах посадових окладів, визначених згідно наказу Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я №48/39 від 25.01.2005 року «Про внесення змін та доповнень до умов праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 06.04.2001 р. № 161/137» і виплачується в повному об'ємі.

При невиконанні фінансового плану, для нарахування основної зарплати застосовується понижаючий коефіцієнт, який відображає процент недовиконання плану.

При умові невиконання фінансового плану без об'єктивних причин протягом трьох місяців, ставитиметься питання про доцільність перебування даного працівника на займаній посаді.

Таким чином, головним бухгалтером лікарні був розроблений та узгоджений фінансовий план з головним лікарем та головою ППК та доведений до виконання лікарям- стоматологам.

Враховуючи обсяги фактичного надання платних послуг та відповідне надходження коштів (значне недовиконання фінансового плану), а саме при плані 89145,00 гривень надійшло 325,01 гривень, в лікарні було створено комісію та проведено перевірку діяльності лікарів-стоматологів за січень-червень 2012 року, про що оформлено довідку від 09 липня 2012 р. та доведено до вищестоячої медичної служби ДТГО «Львівська залізниця», у висновках якої зазначено, що для забезпечення повноцінного функціонування поліклінічного відділення доцільне збереження 0,5 ст. лікаря-стоматолога (для проведення профілактичної та ургентної стоматологічної допомоги). В результаті лікарям-стоматологам було надано попередження про наступне вивільнення (1 особі) та про зміну істотних умов праці (1 особі).

Згідно цього працівника (лікаря-стоматолога) ОСОБА_4 вивільнено згідно наказу № Ю4/ОС від 28.09.2012 p., працівника (лікаря-стоматолога) ОСОБА_5 переведено на 0,5 ст. лікаря- стоматолога штатного розпису з фінансування загального фонду бюджету згідно наказу № Ю9/ОС від 01.10.2012 року.

Також в суді першої інстанції встановлено, що в ході ревізії представникам позивача було надано Положення про відділ платних медичних послуг у ДЗ «Вузлова лікарня ст.Чоп ДТГО «Львівська залізниця» на звітний 2012 рік, де в Р.1 п.1.4 зазначено: «Відділ здійснює свою діяльність згідно з чинним законодавством України, нормативними документами Міністерства інфраструктури України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства фінансів України, інших міністерств та відомств, наказами та розпорядженнями вищих органів, наказами головного лікаря закладу, Статутом лікувального закладу, цим Положенням». Таким чином має місце необхідність враховувати те, що на сьогоднішній день громадянин України має право на безкоштовне медичне обслуговування, в т.ч. стоматологічне.

Керуючись вищенаведеним колегія суддів погоджується з думкою суду першої інстанції про те, що обґрунтованими є позовні вимоги щодо виконання вимоги від 12.03.2013 року за №01-13/169 в частині відшкодування коштів в загальній сумі 51596,04 грн., оскільки навіть в судовому засіданні, в суді першої інстанції, прокурор підтримав позовні вимоги, а в частині позовних вимог щодо суми 15250,18 грн. заперечив, та просив суд відмовити у задоволенні цієї частини позову, зазначивши, що письмові заперечення відповідача та документи, які були приєднані до них свідчать про непричетність Державного закладу «Вузлова лікарня станції Чоп Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» по здійсненню збитків державі в сумі 15250,18 грн., які були відображені в акті ревізії Державної фінансової інспекції в Закарпатській області.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з статтею 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Мотивація та докази, наведені у апеляційній скарзі, не дають адміністративному суду апеляційної інстанції підстав для постановлення висновків, які б спростовували правову позицію суду першої інстанції.

За таких обставин справи колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм у оскаржуваному судовому рішенні належну правову оцінку, відтак подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не являються суттєвими і не складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи.

Керуючись статтями 160, 195, 197, 198 п.1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Закарпатській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2013 року у справі №807/1357/13-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя А.М.Ліщинський

Судді О.І.Довга

І.І.Запотічний